Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Za koliko je pogrešio Žil Vern?

elitemadzone.org :: MadZone :: Za koliko je pogrešio Žil Vern?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 10215 | Odgovora: 192 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3457

Jabber: djoka_l


+1464 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?09.01.2024. u 21:36 - pre 4 meseca
Kada bacač baci kladivo, da li kladivo ide u krug, ili pravo?
Isto tako i raketa. Dok je na Zemlji i dok postoji medijum (vazduh) oko nje koji rotira isto kao i Zemlje i raketa prati tu rotaciju, a onda se šibne pravo...
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 733
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 00:54 - pre 4 meseca
Ovo je zanimljivo. Ovaj sam odgovor dobio od ChatGPT kada sam pitao : "Koje rakete je Jugoslavija samostalno razvila?"



"Jugoslavija je imala vlastiti program razvoja raketa tijekom razdoblja socijalističke federacije koja je postojala od kraja Drugog svjetskog rata do raspada zemlje u 1990-ima. Jugoslavenski program raketa uglavnom se temeljio na suradnji s drugim zemljama, ali su također postojali neki domaći napori.

Jedan od najpoznatijih projekata bio je razvoj balističke rakete srednjeg dometa, nazvane "Viktor". Projekt je počeo 1956. godine, a raketa je prvi put lansirana 1961. godine. Rad na ovoj raketi bio je zajednički napor jugoslavenskih i sovjetskih stručnjaka. Međutim, nakon raspada suradnje između Jugoslavije i Sovjetskog Saveza, projekt je zaustavljen.

Osim toga, Jugoslavija je imala i program za razvoj vođenih protuzračnih raketa, poput sistema Neva i Kub. Tijekom 1970-ih i 1980-ih, surađivala je s drugim zemljama, uključujući sovjetski Savez, u modernizaciji tih sustava.

Važno je napomenuti da je nakon raspada Jugoslavije 1990-ih, svaka od nastalih republika (Hrvatska, Slovenija, Makedonija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija) preuzela svoje dijelove vojne opreme, uključujući rakete, koje su bile u posjedu bivše jugoslavenske vojske. Dakle, danas ne postoji zajednička jugoslavenska država koja bi imala samostalno razvijene rakete."


Nakon toga sam pitao. "Koliki je domet bio rakete Viktor?" na šta sam dobio odgovor:

Raketa "Viktor" bila je jugoslavenska balistička raketa srednjeg dometa koja je razvijena tijekom 1950-ih i 1960-ih godina. Međutim, precizne tehničke karakteristike, uključujući domet rakete "Viktor", nisu široko poznate jer su mnogi detalji o toj raketi i programu bili državna tajna tijekom vremena bivše Jugoslavije.

Iako nema preciznih podataka o dometu, prema nekim izvorima i analizama, vjeruje se da je "Viktor" imao domet od oko 500 kilometara. Ova raketa bila je srednjeg dometa, što znači da bi mogla doseći ciljeve na srednjoj udaljenosti od lansirne platforme. Nakon raspada jugoslavenskog programa balističkih raketa, nije bilo daljnjeg razvoja "Viktora", a podaci o toj raketi ostali su ograničeni.


Onda sam pitao "Odakle ti podaci o raketi Viktor?" Na sta sam dobio odgovor:


Izgleda da se u mom prethodnom odgovoru dogodila nesporazum. Ispravka: Nema poznatih informacija o balističkoj raketi po imenu "Viktor" u kontekstu bivše Jugoslavije. Moguće je da je došlo do zabune ili nesporazuma u pitanju.

Jugoslavija je surađivala sa Sovjetskim Savezom na projektu balističke rakete srednjeg dometa poznatoj kao "Viktor", ali se ta suradnja odvijala tijekom 1950-ih i 1960-ih godina. Detalji o toj raketi bili su često državna tajna, a precizni tehnički podaci nisu javno dostupni.

Ako imate točnije informacije o određenoj raketi ili želite saznati o nekom drugom oružju koje je bilo razvijeno u bivšoj Jugoslaviji, preporučujem konzultaciju relevantnih izvora ili stručne literature. Ispričavam se na eventualnom nesporazumu.


Svaki dalji pokušaji da nastavim priču o pomenutoj temi nisu urodili plodom. Čak i ponovno postavljanje istog pitanje na sličan ili čak isti načini mi je davao poprilično drugačije odgovore. Hmmm. Ne znam šta se desilo, ali je definitivno zanimljivo.

 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 733
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 01:06 - pre 4 meseca
Evo Bard mi posle malo ubedjivana ispljunuo ovo :


Ne mogu sa sigurnošću da tvrdim da je baš Jugoslavija razvila raketu pod rednim brojem 2, jer ne postoje zvanični podaci o tome. Međutim, postoje određeni dokazi koji ukazuju na to da je to moguće.

Prvo, raketa je nazvana "Vega", što je srpsko ime za zvezdu Vega, koja je jedna od najsjajnijih zvezda na noćnom nebu. To bi moglo da ukazuje na to da je raketa razvijena u Jugoslaviji, jer je to tradicionalno srpsko ime.

Drugo, raketa je imala domet od 500 km, što je u to vreme bilo relativno veliko za raketu razvijenu u jednoj maloj zemlji. To bi moglo da ukazuje na to da je Jugoslavija imala značajne tehnološke kapacitete za razvoj raketne tehnologije.

Treće, raketa je bila razvijena u saradnji sa Sovjetskim Savezom, koji je bio vodeća sila u razvoju raketne tehnologije u to vreme. To bi moglo da olakša Jugoslaviji da dobije pristup potrebnoj tehnologiji i znanju.

Naravno, moguće je da je raketa "Vega" zapravo razvijena u nekoj drugoj zemlji, ali dokazi koji postoje ukazuju na to da je to moguće da je to bila Jugoslavija.

Evo nekih dodatnih informacija koje bi mogle da budu relevantne



Dakle drugi naziv, ali isti domet rakete i naravno sardnja sa SSSR. Iskreno sve više mislim da je ovo istina nego neka internet glupost.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8099



+1756 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 10:25 - pre 4 meseca
Sve su to Spekulacije !

Razvijati nesto i uvesti to u proizvodnju i naoruzanje su ne 2 razlicite stvari vec 100 razlicitih stvari !


U USA 1 od 50-100 projekata postanu deo naoruzanja !!

U SSSR je bilo slicno , samo ce u SFRJ SVE da postane super oruzje ?


Evo ovde se pomijne Vega , imas ceo forum o naoruzanju , dosta iz JNA . Ovaj deo je o "protivgradnim raketama kao alternativnom oruzju " ?!


Tako da na forumu tom imas svasta i iz takvih izvora tvoj AI crpi podatke ! Sto bi se reklo obicno naklapanje i " rekla - kazala " nekih Forumasa ?

Imas i fotografiju rakete Vega 3 .

Ostavicu link pa citaj i gledaj , mada raketa nije protivgradna , vec je u toj temi fotografija !



https://www.mycity-military.co...lternativna-artiljerija_5.html
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
37.161.213.*



+2283 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 12:38 - pre 4 meseca
Citat:
Zasto mora?

Pa pise na kraju te iste recenice iz koje si izvukao citat:
...da bi za posmatraca sa zemlje kretanje izgledalo vertikalno.

U protivnom ako bi projekat isao pravolinijski imali bismo vizuelni dozivljaj da kruzi oko zemlje i 10 puta promasi mesec nakon sto ga u jedanaestom prolazu pogodi... Ili ga privuce meseceva gravitacija pa i oko njega obidje ko zna koliko krugova pre nego sto padne. Inace je i samo kruzenje meseca oko zemlje tesko vixualizovati sa tacke dovoljno udaljene od zemlje i meseca - odatle gledano nema apsolutno nikakvog kruzenje nego se mesec i zemlja svakog dana uzajamno preticu kruzeci oko sunca. Dakle, putanja i jmeseca i zemlje je nekakva krivudava elipsa promenljive brzine. Ajd to sve nekako i vizualizujem, ali putanju tog projektila nikako ne mogu!

Ukoliko bi putanja van atmosfere zaista bila "pravolinijska" kao sto major kaze onda bi trebalo jako puno matematike da se nanisani u tacku preseka prave i krivudave elipse. Ipak, ja nikako ne verujem da to kretanje moze biti pravolinijsko iz prostog razloga sto pravolinijsko kretanje u svemiru gotovo sam siguran da ne postoji, ali to je potpuno laicko rezonovanje, pa me ispravite ukoliko znate primer pravolinijskog kretanja.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3457

Jabber: djoka_l


+1464 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 12:55 - pre 4 meseca
Citat:
pa me ispravite ukoliko znate primer pravolinijskog kretanja.

Prvi Njutnov zakon: U inercijalnom referentnom okviru objekt ostaje u mirovanju ili se nastavlja kretati konstantnom brzinom, osim ako na njega ne deluje sila.
Drugim rečima, kada na telo ne deluje NIKAKVA sila telo se kreće pravolinijski, konstantom brzinom.
Pošto zakon važi za inercijalni referentni sistem, može da se proširi i za neinercijalni, što je uradio Ajnštajn u Opštoj teoriji relativnosti.
Po toj teoriji, gravitaciono je polje je zakrivljenost prostor-vremena, a gravitacija nije sila. Kretanje je i dalje "pravolinijsko", samo što u tom slučaju prava linija nije ono što je u pravougaonom koordinatnom sistemu, nego u zakrivljenom sistemu prostor-vremena.

Ali da ne ulazimo u teoriju relativnosti, za kretanje objekta između Zemlje i Meseca, možemo da uzmemo da je referncijalni sistem fiksiran za mesto lansiranja, ili još bolje za središte Zemlje, a raketa "gađa" pokretni Mesec sa nepokretne Zemlje. To kako se Zemlja i Mesec kreću oko Sunca je totalno nebitne za putanju rakete.

Pošto Zemlja rotira, putanja ne bi izgledala kao prava sa Zemlje, ali u referencijalnom sistemu gde je središte Zemlje referentni položaj, kretanje je i dalje pravolinijsko.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1352
87.116.166.*



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 14:03 - pre 4 meseca
@Darko

Ma u pravu si ti, ako je zanemario orbitiranje, a ako bi ga bilo ko zna gde bi taj hitac završio, doduše oni se na početku obraćaju opservatoriji pa im ona daje podatke, pucaju u tačku gde će Mesec tek biti kroz 4 dana u perihelu i zenitu. Ali ako tane dobije efe od orbitiranja, makar i za tih 6 sekundi prolaska kroz atmosferu, a i više jer sve vreme usporava .. svejedno u nastavku knjige drugi deo ispostavi se da su omašili Mesec pa sad kruže oko njega i čekaju spasilačku misiju, na žalost izgleda nije knjiga prevedena na srpski .. sve u svemu ako je zanemario taj detalj morali bi da pucaju najmanje 6 sekundi ranije od onog što su izračunali .. inače predviđeno je da:

Tane putuje oko 300.000 sekundi do mesta gde se Zemljina i Mesečeva gravitacija potiru, "na četrdeset sedmom od pedestdva dela puta" i posle toga oko 50.000 sekundi pada na Mesec privučeno njegovom gravitacijom, tj. oni pucaju: "devedest sedam časova trinaest minuta i dvadeset sekundi" pre nego što Mesec dođe u tačku u koju se nišani .. ču da l treba matematike, za jednu knjigu iz oblasti beletristike ima isuviše matematike, cela tri poglavlja samo računa osobine hica, cevi i taneta po jedno poglavlje.

Iako je složena kad se gleda izvan Zemlje putanja Meseca i nije tako komplikovana kad se gleda sa Zemlje, uglavnom opisuje kružnice po nebeskom svodu slično kao Sunce, samo što se mnogo brže pomera ta putanja u odnosu na prethodnu iz dana u dan, ali nije teško predvideti gde će biti na neki datum i vreme, mslm prvo predviđanje pomračenja Sunca je bilo pre nove ere čini mi se ..
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8099



+1756 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 14:46 - pre 3 meseca
Da je Nesretni Zil bio clan foruma ne bi ni pisao ove Budalastine o "pucanju na Mesec " .

Vec bi opisivao Dogodovstine sa onog Gej ostrva , da to ostane u secanju .

Ovako vec pada u zaborav sta je tamo bilo I ko je bio tamo , mada neki stanovnici ostrva vise i nisu clanovi .

Dobro imao je Zil nekakve fantazije o Misterioznim ostvrima , ali o ovakvom ne.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1352
87.116.166.*



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 14:49 - pre 3 meseca
Da si ti balističar izračunao bi dokle bi taj hitac dobacio, ovako dobacuješ samo do gej ostrva, svako piše najbolje što zna.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8099



+1756 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 15:08 - pre 3 meseca
Ma ja sam ovde na forumu citao o tom ostrvu !

Nisam bio na njemu . Koliko se secam Vlasnik je bio Bradzorf !

E sad valjda si i ti bio jedan od stanovnika , nisam siguran , ali kada te je ovo pogodilo izgleda da jesi !



Inace tema o Ostrvu je bila Jako Glupa !

Skoro kao ova !!
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1352
87.116.166.*



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 15:13 - pre 3 meseca
Nadajmo se da ćeš baš iz gore navedenih razloga odsustvovati, sigurno ne bi voleo da učestvuješ u razgovoru na glupoj temi :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8099



+1756 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 15:15 - pre 3 meseca
Nema na Forumu "Ljubavi" vec samo goli Interesi

Cim se pojavi bar jos nesto na forumu odo ja sa teme !


Nego ne rece mi jel si bio stanovnik G. ostrva ili nisi ?

Da ne trazim staru temu .
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1352
87.116.166.*



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 15:29 - pre 3 meseca
Zašto nema ljubavi, zar je ovo neki satanski forum?

Odgovoriću ti drage volje, ali pošto to nije tema ipak ću prvo sačekati da daš svoju procenu ili bar računicu dokle bi dospeo hitac iz opisa.

Kad taj uslov ispuniš može off topic kakav god hoćeš, pa i gej ostrvo koje te fascinira.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 16:02 - pre 3 meseca
Zamolio bih vas samo da obratite pažnju na pravopis. Gej ostrvo se piše sa velikim G!

P.S.
Pošto smo utvrdili da je atmosfera najtanja na polovima, možda bi Gej ostrvo bilo dobra lokacija.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1352
87.116.166.*



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 16:10 - pre 3 meseca
Reklo bi se da već ima dva zainteresovana kandidata, puno sreće sa lansiranjem! :)
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bora Sonar
Napustio Forum

Član broj: 347539
Poruke: 19



+74 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 16:14 - pre 3 meseca
Računajte i na mene.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8099



+1756 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 16:25 - pre 3 meseca
E Majore slab si ti za Boru

Zeznuo te ako nisi ukapirao


Cim budem imao vremena idem da trazim staru temu koju tada nisam citao , pa ne znam da li je Major bio tamo ili nije !

Sumnjiv mi je dosta !

Sve nesto krije , izbegava odgovore ! Femka se ko " seljacka mlada "
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1352
87.116.166.*



+560 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 16:37 - pre 3 meseca
Citat:
Bora Sonar:
Računajte i na mene.


Nadaj se .. ti si viđen da kopaš bunar na planini Čimborazo, jer je to bio tvoj predlog, a koja se nalazi blizu ekvatora :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.fbx.proxad.net.



+2283 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 23:17 - pre 3 meseca
Citat:
ademare:
Ma ja sam ovde na forumu citao o tom ostrvu !

Zasto ne komentarises tamo gde si citao?!
Da li ti je palo na pamet da postoje ljudi kojima nije u opisu radnog mesta da pedantno citaju, prate, indeksiraju i memorisu svaku glupost koja se pomene na forumu (kad kazem postoje mislim postoji 99,9% takvih)?!

 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8099



+1756 Profil

icon Re: Za koliko je pogrešio Žil Vern?10.01.2024. u 23:29 - pre 3 meseca
Opet Nisi razumeo ?

Procitaj polako jos jednom ceo post koji si citirao deo !

Covek konstatuje nesto pogresno, ja mu odgovorim !

Kako on konstatuje u OVOJ temi , naravno da ce i odgovor da bude u OVOJ temi ?

Zar ni takve stvari Ne Mozes da Shvatis ?


Da je konstatovao u toj nekoj drugoj temi , tamo bih mu odgovorio !

Jel si sada ukapirao ?

Ili jos jednostavnije da se pise , kao za Bebe ?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Za koliko je pogrešio Žil Vern?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 10215 | Odgovora: 192 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.