Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?

[es] :: Multimedijalni uređaji :: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12474 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.teleportgroup.net

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?18.09.2004. u 10:04 - pre 239 meseci
Citat:
zlatousti:Pa ne mozes da imas samo satelite i subwoofer, u svakom audio sistemu osnovno je da imas Prednji Levi i Prednji Desni zvucnik , a sateliti (Rear Left i Rear Right) su opcioni, kao i sam subwoofer. Ti trenutno nemas satelite, oni su namenjeni za reprodukovanje visokih tonova, nalaze se iza glave slusaoca kako bi stvarali osecaj prostornog zuvka - surround.

Nisam se dobro izrazio za zvucnike,ali ostalo sve stoji...
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.vdial.verat.net

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?18.09.2004. u 13:36 - pre 239 meseci
hmm... I dalje mi nije bas naj jasnije sta bih trebao da ucinim. Da li ova moja linija (sony MHC-RG66) ima odvojena kanale na pojacalu za surround zvucinke? Ako da najverovatnije bi se signal mogao presresti pre ulaska u pojacalo i da se odatle izvuce Line In.

I ako bi mogao da mi kazes koja je realna snaga ove linije posto na njoj pose 300w+300w + 150w + 150w Music Power at LINK mode.
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.teleportgroup.net

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?18.09.2004. u 18:13 - pre 239 meseci
Citat:
boki: hmm... I dalje mi nije bas naj jasnije sta bih trebao da ucinim.

Ni meni isto :(
 
Odgovor na temu

cufyaudio
Ostojic Dejan
Audio & Video produkcijski
operater,Narodno Pozoriste u Beogradu
Beograd,Srbija

Član broj: 34168
Poruke: 33
*.yubc.net



Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?19.09.2004. u 01:23 - pre 239 meseci
Evo konacnog odgovora za m4rk0:
Posto zvucna kartica koja je integrisana na ploci (AC`97) ima tri opcije selektovanja a to su rad sa 2 zvucnika/4 zvucnika/6 zvucnika tj. 5.1; velika greska bi bila podesiti kartu u rezim 5.1 i spojiti front left i right na liniju a woofer na izlaz za subwoofer.Postavlja se pitanje zasto???
Kad malo razmislite i dodjete na ideju da filmovi koji su kodirani u 5.1 reprodukovace zvuk na svih 6 kanala onako kako je to zamislio dizajner 3D zvuka na postojecem filmu.Ovde se javlja veliki problem ako ste spojili front levi i desni sa linijom i woofer na subwoofer izlaz iz zvucne kartice kompjutera a karticu setovali za 5.1
Problem je u tome sto ce se zvuk emitovati na svih 6 kanala onako kako je zamislio dizajner tona a mi smo prikljucili samo tri tj. front L/R i woofer pa u ovom slucaju necemo cuti naprimer ljudski glas u punom nivou (oko 1Khz) koji se nalazi na izlazu za centralni zvucnik ili efekte koji su predodredjeni za surround zvucnike(rear L/R).
Ako bi film bio kodiran u 2.1 zvucnom sistemu naprimer neki divx ili dvd starijeg izdanja onda bi bilo sve ok,znaci da imamo problem samo sa filmovima sistema 5.1
Prebacivanjem kartice u rezim sa 2 zvucnika ne bi funkcionisao woofer.
Posto vidite da kartica nema selektovanje za rad sa 3 zvucnika tj. sistem 2.1 onda cemo povezati aktivni woofer na sledeci nacin:
Karticu (AC`97) selektujemo u rad sa 2 zvucnika (tj. stereofonski par) iz zelenog konektora na kartici(front speaker out)izvodimo kabl ka liniji i woofer-u.
Ovaj kabl znaci treba da bude sa jedne strane mala stereo banana za komp a sa druge da ima 2 cinca (rca konektor) za levi i 2 za desni kanal.Time resavamo spajanje iz jednog stereo izlaza kartice i liniju i woofer.
U ovom slucaju aktivni woofer treba da poseduje u sebi skretnicu za niske frekvencije tj od 30Hz-120Hz zvucnog spektra.Vecina woofera koji su aktivni to poseduje a pogotovu oni za kola.U slucaju da nemaju nego zvuk ide u full opseg na njih onda ces ugraditi u woofer pasivnu skretnicu sa zavojnicom i kondenzatorem tj.12db po oktavi a ona ce seci frekvenciju do 120Hz.
Ovim postupkom imaces na zvucnicima od linije frekvenciju od 35Hz-2Khz tj. bas/srednji/visoki a na subwooferu frekvenciju od 30Hz-120Hz sto spada u sub tonove (jako niske tonove ili low freq.) tako da mozes pojacati na volumenu samo njih po zelji.Ovim si zavrsio problem tvog sklopa i dobio 2.1
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.com



+10 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?19.09.2004. u 04:53 - pre 239 meseci
Citat:
cufyaudio
Karticu (AC`97) selektujemo u rad sa 2 zvucnika (tj. stereofonski par) iz zelenog konektora na kartici(front speaker out)izvodimo kabl ka liniji i woofer-u.
Ovaj kabl znaci treba da bude sa jedne strane mala stereo banana za komp a sa druge da ima 2 cinca (rca konektor) za levi i 2 za desni kanal.Time resavamo spajanje iz jednog stereo izlaza kartice i liniju i woofer.

Ac97 kada se pojacana na max out level nema dovoljnu jacinu signala na Line In-u mini linije, ako se signal iz kartice podeli na dva Line In -a (jedan ka wooferu, jedan ka liniji) nece ni na jednom od ulaza imati dovoljnu jacinu signala.
Ovo sam licno probao, napravio kablove, znam da ne radi dobro.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.yubc.net.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?19.09.2004. u 12:56 - pre 239 meseci
Citat:
zlatousti: Ac97 kada se pojacana na max out level nema dovoljnu jacinu signala na Line In-u mini linije, ako se signal iz kartice podeli na dva Line In -a (jedan ka wooferu, jedan ka liniji) nece ni na jednom od ulaza imati dovoljnu jacinu signala.
Ovo sam licno probao, napravio kablove, znam da ne radi dobro.
Pozdrav.

Tek sam mislio da je resenje pronadjeno ,kad se pojavi novi problem :(
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.vdial.verat.net

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?19.09.2004. u 13:17 - pre 239 meseci
Ajd ti lepo kupi NF2 plocu... :)
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.teleportgroup.net

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?19.09.2004. u 13:39 - pre 239 meseci
Citat:
boki: Ajd ti lepo kupi NF2 plocu... :)

Obavezno... :)
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.com



+10 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?19.09.2004. u 22:28 - pre 239 meseci
Citat:
cufyaudio:
Ovaj tvoj problem bi resili pioniri iz prve godine srednje skole Nikola Tesla.
Zasto bi kupovao celo pojacalo za ta dva mala efekt zvucnika koja emituju po 10-15w prave snage u svom maksimumu.
Uz mali upgrade linije resices problem za izvor 4 kanala tj. pravi sorround a ne takozvani kvazi(bolje reci lazni)koji tvoja linija poseduje.

Hajde u par recenica (bez detalja) objasni kako bi taj upgrade trebalo da izgleda?
Minilnija u sebi ima jedno stereo pojacalo integrisano u jednom hibridnom kolu i tu se nikakve modifikacije ne mogu vrsiti. Naslucujem da mislis da napravi NF pojacalo male snage i da ga samo montira u kuciste minilinije, a da jos pride na zadnjoj strani improvizuje neke prikljucke za dva dodatna kanala, da li si na to mislio?

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

zlatousti
Software developer

Član broj: 20465
Poruke: 504
*.mobtel.com



+10 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?19.09.2004. u 22:42 - pre 239 meseci
Citat:
m4rk0: Tek sam mislio da je resenje pronadjeno ,kad se pojavi novi problem :(


Pazi, to 100% radi, ali je pitanje koliko dobro, u svakom slucaju ces imati zvuk i na liniji i na subwooferu, ali mozda neces moci da razvijes maximalnu snagu, jer ces imati slab ulaz.
Predlazem ti da kupis samo subwoofer i da ga prikljucis na poseban izlaz na kartici, stavi karticu u 5.1 mod, i to ce sigurno raditi, ne vidim razloge (bar u tvom slucaju) za bilo kakvom improvizacijom.
Upravo sam pustio DVD film sa 5.1 zvukom , kartica je u 5.1 rezimu , a prikljucena su samo DVA zvucnika (front Left, front Right), zvuk se cuje dobro, tako da ne stoji ono sto je cufyaudio rekao.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.teleportgroup.net

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?20.09.2004. u 10:35 - pre 239 meseci
Citat:
zlatousti stavi karticu u 5.1 mod, i to ce sigurno raditi, ne vidim razloge (bar u tvom slucaju) za bilo kakvom improvizacijom.
Upravo sam pustio DVD film sa 5.1 zvukom , kartica je u 5.1 rezimu , a prikljucena su samo DVA zvucnika (front Left, front Right), zvuk se cuje dobro, tako da ne stoji ono sto je cufyaudio rekao.

Da,ali kada je kartica u 5.1 modu onda su potrebni,pored ovoga sto ja imam,i centralni zvucnik i dva visokotonca (satelita),tako da me zivo interesuje kakav je zvuk koji je osiromasen za te dve kljucne stvari (ili mozda i nisam u pravu?!).Ali isao sam nekom logikom.
 
Odgovor na temu

cufyaudio
Ostojic Dejan
Audio & Video produkcijski
operater,Narodno Pozoriste u Beogradu
Beograd,Srbija

Član broj: 34168
Poruke: 33
*.yubc.net



Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?20.09.2004. u 11:54 - pre 239 meseci
Sto se tice Bokijevog problema ZLATOUSTI je pogodio resenje koje je resivo za male pare oko 15€,a prava snaga linije koju Boki poseduje je kad se po svakom izlazu oduzme ona jedna nula koja je suvisna.To moze i sam proveriti kada vidi natpis tj. oznaku hibrida koji se nalazi u njegovoj liniji.
Sto se tice Markovog problema resiv je za iste pare,problem je smesan i prost a pitanje za ZLATOUST-og da li znas kako uopste radi 5.1 dekoder signala (ako neznas procitaj neku literaturu kako je uopste nastao i sta obavlja).
Za resenje ovih problema pisacu vam veceras.

[Ovu poruku je menjao cufyaudio dana 20.09.2004. u 16:37 GMT]
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.vdial.verat.net

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?20.09.2004. u 14:15 - pre 239 meseci
Sta? Dve nule? To bi bilo 3+3+1.5+1.5=9W... he, he Il je ono bila sala il sam ja negde pogresio....
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.vdial.verat.net

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?20.09.2004. u 14:22 - pre 239 meseci
Citat:
zlatousti:
Naslucujem da mislis da napravi NF pojacalo male snage i da ga samo montira u kuciste minilinije, a da jos pride na zadnjoj strani improvizuje neke prikljucke za dva dodatna kanala, da li si na to mislio?
Pozdrav.


Malo detaljnije plz...
Sta je NF pojacalo ?

P.S. Da nema neko od vas neke eknjige na ovu temu?

 
Odgovor na temu

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.teleportgroup.net

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?20.09.2004. u 14:57 - pre 239 meseci
Citat:
boki: Sta? Dve nule? To bi bilo 3+3+1.5+1.5=9W... he, he Il je ono bila sala il sam ja negde pogresio....

Boki bre,znas ti sta je 9w,pa to probija zvuchni zid....:0).
Citat:
cufyaudio:Za resenje ovih problema pisacu vam veceras.

Pa da sachekamo odgovor...
 
Odgovor na temu

cufyaudio
Ostojic Dejan
Audio & Video produkcijski
operater,Narodno Pozoriste u Beogradu
Beograd,Srbija

Član broj: 34168
Poruke: 33
*.yubc.net



Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?20.09.2004. u 16:10 - pre 239 meseci
Sorry Boki,malo sam u brzini pogresio za onu jednu nulu ali da znas da na nekim linijama kineske proizvodnje pise 2x3000w pa se i nemoj cuditi ako sa zadnje strane uredjaja procitas "Maksimalna potrosnja sistema je od 100-150w"(primer)
Hvala na upozorenju ispravio sam prosli odgovor.
Na pitanje sta je NF pojacalo? Odgovor proizilazi iz onog NF=niskofrekventni pojacavac tj. pojacavac niskih frekvencija npr. od 20Hz-20000Hz koje odvodimo u zvucnike a ove oscilacije(nf signali) izazivaju odgovarajuce treperenje membrane,koja zbog toga proizvodi zvucne talase i ljudsko uvo ih registruje.
Mislim da ce ti biti jasan ovaj odgovor da ne bi filozofirali.
Sto se tice knjiga najbolje je da procitas "Malu skolu elektronike" u izdanju Radio kluba,mislim da ce ti se dopasti tj. (nije dosadna) a ako bi hteo nesto ozbiljnije onda ih potrazi na Visoj Elektrotehnickoj skoli u Beogradu, odsek AUDIO VIDEO PRODUKCIJA.
Korisna adresa: www.radioklub.co.yu
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.186.EUnet.yu



+4 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?20.09.2004. u 16:24 - pre 239 meseci
Najkraće rečeno: NF = Nisko Frekventno pojačalo, ima Nisko Frekventni filter na ulazu i pojačavač uskog propusnog opsega. Dakle, propušta oderedjeni spektar niskih frekvencija i potom ih pojačava.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

cufyaudio
Ostojic Dejan
Audio & Video produkcijski
operater,Narodno Pozoriste u Beogradu
Beograd,Srbija

Član broj: 34168
Poruke: 33
*.yubc.net



Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?20.09.2004. u 17:11 - pre 239 meseci
Bravoooo! Poceli smo aktivirati i ostale clanove da malo misle.
 
Odgovor na temu

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
*.vdial.verat.net

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?20.09.2004. u 18:17 - pre 239 meseci
Citat:
cufyaudio:
NF=niskofrekventni pojacavac tj. pojacavac niskih frekvencija npr. od 20Hz-20000Hz


Ok... Mene je zbunilo ono NF iz razloga sto sam mislio da ce da pojaca samo basove a to je bas kontra od onog sto meni treba :)

Sto se tice knjiga mislio sam na eknjige a malu skolu elektronike sam procitao n malo me je razocarala jer su uglavnom upustva za montiranje njihovih kompleta.
 
Odgovor na temu

cufyaudio
Ostojic Dejan
Audio & Video produkcijski
operater,Narodno Pozoriste u Beogradu
Beograd,Srbija

Član broj: 34168
Poruke: 33
*.yubc.net



Profil

icon Re: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?20.09.2004. u 22:49 - pre 239 meseci
Resenje za surround na 20 oma tj. za Bokija je na adresi:
http://www.electro-scheme.info.../Single%20Chip%2050%20Watt.htm
LM3876 je pravo ic kolo sa odlicnim karakteristikama tako da na 20 oma daje oko 15w.Sve sto je potrebno za upgrade je prikljucenje na vec postojece napajanje linije i montaza zenskih cinc(rca konektora) za na sasiju tj. line in for surround.
Konektore za izlaz surround zvucnika direktno povezati sa izlazom modula tj. otkaciti ih od stampane ploce linije.Pre nabavke kita za samogradnju izmeriti +/- napon napajanja na elektrolitskim kondenzatorima u ispravljackom delu SONY linije.
Za Marka imamo cuveni stari IC sa oznakom TL072 koji predstavlja predpojacivac snova sa odnosom signala i suma 80db.Ovaj kit za samogradnju mozes naci u Radio klubu pod oznakom RK3772 Univerzalno stereo IC predpojacalo.Sa ovim malosumnim IC kolom napravljeni distributivni predpojacivac resice dati problem.
Napajanje ovoga predpojacivaca (+/-12v) mozes smestiti u istu aluminijsku kutiju sa plocicom predpojacivaca i ono ne zauzima puno prostora jer je sklop male strujne potrosnje.
Ako ti je od ovoga muka onda kupi Genius-ov 5.1 i uzivaj u 5.1 zvuku a liniju koristi za slusanje mjuze.
Samo da napomenem da kvalitetni 5.1 sa osrednjom snagom do 100wrms-a i dobrim zvucnim drajverima(zvucnicima) u samoizgradnji iznosi 500€ za materijal.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Multimedijalni uređaji :: Povezivanje linije i SUB WOOFER-A na kuciste (tj. zvucnu karticu) - izvodljivo ili ne ?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12474 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.