Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sumnje da je čovek bio na Mesecu

elitemadzone.org :: MadZone :: Sumnje da je čovek bio na Mesecu
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 455926 | Odgovora: 2263 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 13:29 - pre 59 meseci
Citat:
kornov: Nije valjda da toliko kaskamo za tehnologijom 60-tih?
Hm, nisam to znao? Ja bio ubeđen da je to sada daleko lakši poduhvat, s obzirom na staro iskustvo i nove mogućnosti.
Po tvome, u ovom veku nema šanse da raspolažemo mogućnostima prošlog veka?
Uvek sam cenio ljude sa argumentima!


Ko kaže da ne raspolažemo? Troškovi Apolo programa u današnjem novcu se procenjuju negde na 110 milijardi američkih dolara, što je nešto malo manje od polovine celokupnog ruskog državnog budžeta za ovu godinu, tako da je sigurno samo pitanje dana kada će se Ruski astronauti prošetati Mesecom i poslati neoborive dokaze.
 
0

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3459

Jabber: djoka_l


+1464 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 13:45 - pre 59 meseci
Tehnologija iz šezdesetih:

Konkord: prvi putnički avion brži od zvuka. Poleteo 1969. godine. Ukupno proizvedeno 20 komada. Poslednji let 2003. godine. Više nema putničkih aviona bržih od zvuka
SR-71 Balckbird: izviđački avion maksimalne brzine 3 Maha, maksimalna visina krstarenja 80,000 fita. Uveden u operacionu upotrebu 1964. godine. Napravljeno ukupno 32 komada. Leteo za vojsku do 1998. godine, a poslednji, koji je leteo za NASU prizemljen 1999. godine. Ne postoji ni jedan avion danas koji po performansama može da se uporedi sa SR-71.

Jedno je tehnologija, drugo je cena i potreba da se nešto napravi.
 
0

kornov

Član broj: 340350
Poruke: 55



+22 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 13:49 - pre 59 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Ko kaže da ne raspolažemo? Troškovi Apolo programa u današnjem novcu se procenjuju negde na 110 milijardi američkih dolara, što je nešto malo manje od polovine celokupnog ruskog državnog budžeta za ovu godinu, tako da je sigurno samo pitanje dana kada će se Ruski astronauti prošetati Mesecom i poslati neoborive dokaze. :)

Kakve veze ima cena iz 60'tih sa današnjim vremenom?
Kada spominješ Ruski budžet i cenu, odmah da ti odgovorim, Rusija sada raspolaže sa više od polovine potrebne tehnike za lansiranje misije. Po rečima Rogozina, da se naći na internetu, koristili bi se u prvom stepenu motori RD171 a potom RD180 a moduli Sojuz i Angara. Tu je negde spominjao i Energiju.
Znači, ono najvažnije već imaju tako da ta cifra, koju navodiš, nema veze sa sadašnjim vremenom.

 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2156
..able.dyn.broadband.blic.net.



+197 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 13:54 - pre 59 meseci
Moje sumnje se oslanjaju na zakone fizike.Pažljivo sam pročitao tehniku povratka astronauta sa stanice MIR.Ta stanica kruži na nekih 400 km iznad tla tik iznad najrjeđih slojeva atmosfere.U pogodnim trenucima se može golim okom vidjeti.Prvu kosmičku brzinu treba smanjiti uglavnom trenjem da bi se ljudi vratili na Zemlju.Veoma složena i opasna operacija sa nekoliko tragičnih ishoda.Postoji stručan opis sa proračunima bilansa energije,održanju sila kočenja na nivou izdržljivosti ljudskog organizma,neophodna automatika za korekciju putanje i orjentaciju i još nekoliko teških zahtjeva.

Povratak sa Mjeseca neminovno zahtjeva kočenje prije ulaska u neku orbitu sličnu kao MIR.Treba prilično goriva za smanjenje brzine sa 11 km/s na 7 km/s.Ali to se nigdje ne spominje.Dakle oni su ušli u atmosferu sa dvostruko većom kinetičkom energijom.
Sile kočenja su srazmjerne kvadratu brzine (bar dvostruke),toplotni gradient raste sa v^4,ručno zauzimanje orjentacije i još nekoliko teških problema.Kako su to uspjeli,a ovi današnji stručnjaci muku muče sa daleko lakšim problemima?
Lako!Ajde da vjerujemo.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
+1

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 13:56 - pre 59 meseci
Citat:
kornov:
Citat:
Miroslav Jeftić: Ko kaže da ne raspolažemo? Troškovi Apolo programa u današnjem novcu se procenjuju negde na 110 milijardi američkih dolara, što je nešto malo manje od polovine celokupnog ruskog državnog budžeta za ovu godinu, tako da je sigurno samo pitanje dana kada će se Ruski astronauti prošetati Mesecom i poslati neoborive dokaze.

Kakve veze ima cena iz 60'tih sa današnjim vremenom?
Kada spominješ Ruski budžet i cenu, odmah da ti odgovorim, Rusija sada raspolaže sa više od polovine potrebne tehnike za lansiranje misije. Po rečima Rogozina, da se naći na internetu, koristili bi se u prvom stepenu motori RD171 a potom RD180 a moduli Sojuz i Angara. Tu je negde spominjao i Energiju.
Znači, ono najvažnije već imaju tako da ta cifra, koju navodiš, nema veze sa sadašnjim vremenom.



Pa eto, onda je bukvalno pitanje dana, Rogozin je diplomirani ekonomista, sigurno je sve to odlično isplanirao.
 
0

kornov

Član broj: 340350
Poruke: 55



+22 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:06 - pre 59 meseci
Citat:
djoka_l:
Tehnologija iz šezdesetih:

Konkord: prvi putnički avion brži od zvuka. Poleteo 1969. godine. Ukupno proizvedeno 20 komada. Poslednji let 2003. godine. Više nema putničkih aviona bržih od zvuka
SR-71 Balckbird: izviđački avion maksimalne brzine 3 Maha, maksimalna visina krstarenja 80,000 fita. Uveden u operacionu upotrebu 1964. godine. Napravljeno ukupno 32 komada. Leteo za vojsku do 1998. godine, a poslednji, koji je leteo za NASU prizemljen 1999. godine. Ne postoji ni jedan avion danas koji po performansama može da se uporedi sa SR-71.

Jedno je tehnologija, drugo je cena i potreba da se nešto napravi.

Tupoljev Tu-144, je bio prvi supersonični putnički avion na svetu. Prvi let je imao 31. decembra 1968, tri meseca pre konkurentskog Konkorda. Zvučni zid je prvi put probio 5. juna 1969. a u redovan saobraćaj je ušao 1975. u kompaniji Aeroflot na liniji između Moskve i Alma-Ate.
Razvijao je 2300kmh u odnosu na 2180, Konkord. Pored toga, TU144 je primao 140 putnika a Konkord 120.
Kada nešto tvrdiš, prvo proveri!
Kada si krenuo sistemom čiji je veći, jel sad treba da ti kontriram hipersoničnim raketama koje nema niko sem Rusije ili da bez ruskih motora ameri ne mogu da mrdnu?
Batali me takvih rasprava, smešne su mi a nisu ni tema.
 
+1

kornov

Član broj: 340350
Poruke: 55



+22 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:12 - pre 59 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Pa eto, onda je bukvalno pitanje dana, Rogozin je diplomirani ekonomista, sigurno je sve to odlično isplanirao. :)

Ok, znači ti si upućeniji od direktora Roskosmosa i ti nisi ekonomist, ti si ekspert iz kluba raketaša "Verner fon Braun"?

 
+1

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3459

Jabber: djoka_l


+1464 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:19 - pre 59 meseci
Citat:
kornov:
Tupoljev Tu-144, je bio prvi supersonični putnički avion na svetu. Prvi let je imao 31. decembra 1968, tri meseca pre konkurentskog Konkorda. Zvučni zid je prvi put probio 5. juna 1969. a u redovan saobraćaj je ušao 1975. u kompaniji Aeroflot na liniji između Moskve i Alma-Ate.
Razvijao je 2300kmh u odnosu na 2180, Konkord. Pored toga, TU144 je primao 140 putnika a Konkord 120.
Kada nešto tvrdiš, prvo proveri!
Kada si krenuo sistemom čiji je veći, jel sad treba da ti kontriram hipersoničnim raketama koje nema niko sem Rusije ili da bez ruskih motora ameri ne mogu da mrdnu?
Batali me takvih rasprava, smešne su mi a nisu ni tema.


Tu-144 je (komercijalno) poleteo 2 godine posle Konkorda i imao je ukupno 55 putničkih letova i leteo je 20 godina manje od Konkorda.
Nije ovo takmičenje Rusi, Amerikanci. Poenta je da ti pokažem da tehnologija iz vremena Apola nije za bacanje. Dao sam ti tri primera, a ti četvrti, da u nekim oblastima nije prevaziđena tehnologija šezdesetih.
 
0

kornov

Član broj: 340350
Poruke: 55



+22 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:23 - pre 59 meseci
Čekaj sad, jel prvi ili nije prvi, odredi se?
Eno gore imate pitanje koje vam je postavio Milan Kecman. Odgovorite mu na to pitanje (tri na jednoga, jači ste).
 
+1

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3459

Jabber: djoka_l


+1464 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:34 - pre 59 meseci
Odgovri ti na pitanje: kako je moguće da su čak 3 aviona napravljena u vreme Apolo misija koji su superiorni u odnosu na današnje i zašto danas nemamo bolje avione?
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:39 - pre 59 meseci
Citat:
kornov: Ok, znači ti si upućeniji od direktora Roskosmosa i ti nisi ekonomist, ti si ekspert iz kluba raketaša "Verner fon Braun"?


Ja sam rekao da sve verujem, ne vidim u čemu je problem? Nisam ja teoretičar zavere kao neki ovde.
 
0

kornov

Član broj: 340350
Poruke: 55



+22 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:41 - pre 59 meseci
Citat:
djoka_l: Odgovri ti na pitanje: kako je moguće da su čak 3 aviona napravljena u vreme Apolo misija koji su superiorni u odnosu na današnje i zašto danas nemamo bolje avione?

Naveo si dva a ne tri aviona i ne vidim smisao tvog pitanja?
Ne znam odakle si izvukao da danas nema boljih aviona ili si mislio bržih? Odredi se kada nešto hoćeš da pitaš. Nemam kristalnu kuglu a i ne umem da čitam misli.
 
0

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3459

Jabber: djoka_l


+1464 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:44 - pre 59 meseci
Citat:
Nije valjda da toliko kaskamo za tehnologijom 60-tih?
Hm, nisam to znao? Ja bio ubeđen da je to sada daleko lakši poduhvat, s obzirom na staro iskustvo i nove mogućnosti.
Po tvome, u ovom veku nema šanse da raspolažemo mogućnostima prošlog veka?


Ovo si TI napisao. Ja sam ti odgovorio...
U nekim oblastima kaskamo za tehnologijom 60-tih.
Ja sam znao.
Ja nisam ubeđen da hje to lakši poduhvat danas nego tada.
Ima šanse, ali nema interesa.
 
0

kornov

Član broj: 340350
Poruke: 55



+22 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:45 - pre 59 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:
Citat:
kornov: Ok, znači ti si upućeniji od direktora Roskosmosa i ti nisi ekonomist, ti si ekspert iz kluba raketaša "Verner fon Braun"?


Ja sam rekao da sve verujem, ne vidim u čemu je problem? Nisam ja teoretičar zavere kao neki ovde. ;)

Pa odakle ti onda ona cifra za misiju? biće da baš nisi dovoljno upućen ili su te slagali?
 
0

kornov

Član broj: 340350
Poruke: 55



+22 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:51 - pre 59 meseci
Citat:
djoka_l:
Citat:
Nije valjda da toliko kaskamo za tehnologijom 60-tih?
Hm, nisam to znao? Ja bio ubeđen da je to sada daleko lakši poduhvat, s obzirom na staro iskustvo i nove mogućnosti.
Po tvome, u ovom veku nema šanse da raspolažemo mogućnostima prošlog veka?


Ovo si TI napisao. Ja sam ti odgovorio...
U nekim oblastima kaskamo za tehnologijom 60-tih.
Ja sam znao.
Ja nisam ubeđen da hje to lakši poduhvat danas nego tada.
Ima šanse, ali nema interesa.

Koliko mogu pročitati, i SAD, i Kina i Rusija najavljuju u sledećoj deceniji misije na Mesec. Da li je to interes ili ne, ostavljam tebi da proceniš.
Kažeš, nisi ubeđen da je danas lakše...
Da, 60-tih nije bilo teško računati pomoću šibera i crtati na hamer papiru projekte. Današnji kompjuteri nisu puno olakšali posao projektantima a i saznanja o kosmosu i nove tehnologije nisu toliko napredovale da bi to danas bilo lakše.
Možda si ti i u pravu?
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:52 - pre 59 meseci
Citat:
kornov: Pa odakle ti onda ona cifra za misiju? biće da baš nisi dovoljno upućen ili su te slagali?


To su cifre za Apolo misiju, to je opšte dostupan podatak. Ne znam koliko će Ruse koštati njihova misija, ali sigurno da neće biti jeftino i sigurno neće potrošiti tolike pare da bi tražili ostatke američkih misija po Mesecu, to se Rogozin malo našalio, ali teoretičari zavere izgleda nemaju puno smisla za humor.
 
+1

kornov

Član broj: 340350
Poruke: 55



+22 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 14:58 - pre 59 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: To su cifre za Apolo misiju, to je opšte dostupan podatak. Ne znam koliko će Ruse koštati njihova misija, ali sigurno da neće biti jeftino i sigurno neće potrošiti tolike pare da bi tražili ostatke američkih misija po Mesecu, to se Rogozin malo našalio, ali teoretičari zavere izgleda nemaju puno smisla za humor. :D


Citat:
Miroslav Jeftić:Ko kaže da ne raspolažemo? Troškovi Apolo programa u današnjem novcu se procenjuju negde na 110 milijardi američkih dolara, što je nešto malo manje od polovine celokupnog ruskog državnog budžeta za ovu godinu, tako da je sigurno samo pitanje dana kada će se Ruski astronauti prošetati Mesecom i poslati neoborive dokaze.

Ništa nisam menjao, samo sam te citirao a ti odluči šta si hteo reći.
 
0

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 15:02 - pre 59 meseci
Rusi su ukrali ideje, a možda i planove za Tu-144, zato toliko i liči na konkord.
 
0

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 15:18 - pre 59 meseci
Citat:
djoka_l:
Odgovri ti na pitanje: kako je moguće da su čak 3 aviona napravljena u vreme Apolo misija koji su superiorni u odnosu na današnje i zašto danas nemamo bolje avione?


Nije upućeno meni, ali ako dozvoljavaš, pokušao biK.

Šta znači superiorni u odnosu na današnje? Možda su brži, ali superiorniji nisu sigurno.

Dakle, ako se ne varam SR-71 je izviđački avion. Nema ni teorijske šansone da danas USA ne raspolaže naprednijom tehnologijom ako se govori o ovom tipu aviona, ali se postavlja pitanje šta će im to? Imaju satelite, imaju sporazume sa Rusima o preletanju i otvorenom nebu, tako da im ta vrsta aviona sa takvim performansama zaista nije potrebna.

Jesu li druga dva konkord i tupoljev? Mislim da je konkord nastao odbacivanjem vojnog projekta, a tu-144 dosta liči na konkord. Kao što sam već rekao, postoje sumnje da su Rusi tu malo kraduckali. Gledao sam neke filmove na tubu, bukvalno je bila trka ko će pre da poleti i ima prvi supersonični putnički avion. Na osnovu tu-144 nastao je vojni tu-160, tzv. beli labud, nosač (nuklearnih)raketa ili raketonosec. Mislim da rusi sada prave novu seriju, koja će biti naprednija od postojeće.

Konkord jeste prizemljen, ali ko kaže da se neće ponovo pojaviti u upotrebi, taj ili neki njemu sličan avion. Jedina prepreka može biti potrošnja goriva i buka, ali to je već pitanje ekologije.
 
0

ineve74
Srbija

Član broj: 338256
Poruke: 274
*.adsl-3.sezampro.rs.



+27 Profil

icon Re: Sumnje da je čovek bio na Mesecu16.07.2019. u 17:24 - pre 59 meseci
Ja se pitam zasto kad se izadje u orbitu ili na mesec naprimer se ne vide zvezde.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Sumnje da je čovek bio na Mesecu
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 455926 | Odgovora: 2263 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.