Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Malo sam se zbunio oko normala (3DS Max, MilkShape i RenderMonkey)

[es] :: 3D modelovanje :: Malo sam se zbunio oko normala (3DS Max, MilkShape i RenderMonkey)

[ Pregleda: 1590 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlaiv
Vladimir Vlaisavljevic
Novi Sad

Član broj: 15993
Poruke: 352
*.ADSL.neobee.net.



+1 Profil

icon Malo sam se zbunio oko normala (3DS Max, MilkShape i RenderMonkey)07.03.2007. u 21:05 - pre 208 meseci
Evo o cemu se radi ...

Posto ja nisam vichan radu sa modelima, pogotovu u 3DS Max 8, mada su mi principi jasni,
nije mi jasno sta se desava prilikom export-a modela i import-a u RenderMonkey ...

U Max-u, koliko sam shvatio, normale se tretiraju per face, odnosno svaki trougao (za mesh) ima
svoju normalu i ukoliko se zeli dobiti "gladak" prelaz izmedju dva face-a onda se oni dodaju u istu smoothing group ...

Meni u ati-jevom RenderMonkey-u trebaju "per vertex" normale i da te normale budu "join"-ovane po smoothing grupama ...
Odnosno da normale na vertex-ima koji dele dva susedna face-a budu iste ukoliko pripadaju smoothing grupi odnosno razlicite
ako je u pitanju prelom a ne gladak prelaz ...

Kako ovo postici? Da li ja u max-u imam kontrolu nad generisanjem triangle tripova / lista prilikom exportovanja u
.obj ili .3ds format?

Da li je potrebno izdvojiti smoothing grupe kao posebne mesh-ove pa probati takvu akrobaciju ...

Sada cu da prikacim (ili cu bar probati) par screen shotova sa artifaktima koji se pojavljuju ... da pojasnim gde je problem...

Znaci u maksu sve izgleda normalno:





dok u RenderMonkey-u pocinju da se pojavljuju cudne stvari sa normalama ...



Kako ovo da se "prebrodi"?

Cak i otvor na kupoli (poklopac otvora), u RM-u izgleda kao da je polulopta dok bi trebalo da se senci kao cilindar (jako nizak doduse)

Edit: Sad sam video da sam spomenuo i MilkShape u naslovu, to je zato sto sam probao preko njega da radim import/export sa i bez max-a i on
normalno prikazuje ali i njegov export se cudno ponasa (ponekad i cudnije, on zna i vertex-e da ispremesta)

Isto tako ostali modeli koji dolaze uz render monkey, bilo generisani (lopta, cilindar i to) ili spremljeni se ovim shaderom normalno senche ...
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: Malo sam se zbunio oko normala (3DS Max, MilkShape i RenderMonkey)

[ Pregleda: 1590 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.