Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako pokrenuti HDD motor

[es] :: Elektronika :: Kako pokrenuti HDD motor

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 28974 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor07.01.2009. u 21:55 - pre 187 meseci
Mehanička rezonansa je posebno izražena na manjim brzinama. Kada povećavaš brzinu počinje da dolazi do izražaja vremenska konstanta RL kola. Ti motori nisu predviđeni da rade na promenljivim brzinama. Za male brzine bez problema sa rezonansom bilo bi potrebno koristiti mikro korake.
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor08.09.2009. u 23:31 - pre 178 meseci
Zdravo!

Imam jedan HDD step motor iz riknutog ATA 80GB diska.
Do pre neki dan se evidentirao skoro kao otpad a i zamalo ga nisam bacio...
No pade mi napamet da proverim nešto (a nisam tada još ni znao kog je tipa motor), pa sa, na 2 krajnja od ukupno 4 izvoda stavio dirke uniometra i zavrtio ploču diska rukom, i dobio 1-2V napona... Zatim sam dirke premestio na 2 unutrašnja izvoda, ponovio isto i dobio isto...
Prvo sam mislio da je to običan jednosmerni motor pa je i uniometar bio podešen na jednosmerni opseg, no kako je kazaljka jako vibrirala levo desno pri sporom rotiranju osovine motora, zaključio sam da mora biti da mogu da ga iskoristim... I tako došao na ideju da od njega napravim punjač za baterije jer ovde kod mene često nestaje struje pa ostajem u mrau kad mi je svetlo najpotrebnije (i el energija ali od toga ništa... dok osim benz, plinskog ili dizel agregata koji je samo u maglovitom planu)...

Znači konkretno pitanje (jer ja ni ne znam šta su ovi step motori i o kakvom koraku se tu radi), a obzirom da sam načuo da su veoma dobri za to, jeste:

1. Kako da ova četiri njegova izvoda povežem da bih dobio jednosmerni napon na izlazu iz budućeg generatora (naravno grec ili koliko ih već treba)??? Radi se o mikro vetrogeneratoru a elisu ću mu najverovatnije kupiti onu 4-kraku Al za ventilatore od jedno 20-30cm ili praviti od PVC cevi kad bi bila, možda, i čitav metar prečnika...

2. Da li je zaista to izvodljivo, tj da li je taj motor pogodan za to???

3. Koliki napon, tj struju daje (HDD je bio ATA 80, MAXTOR)

4. Offtopic al ajde: Znam da su shootky diode sa najmanjim padom napona, no nisam siguran, kakva je stvar sa grecom, da li postoje spec grec mostovi sastavljani od shootky dioda ili su svi takvi (imam u šteku raznih iz raznih ispravljača pa zato pitam)?

Namena bi bila punjenje LiJon baterije (eventualno olovnog mini akumulatora, videću šta kako kad saznam šta može motor), koja će se trošiti za osvetljavanje (u slučaju nestanka el energije) preko ledica...

Kad sam već počeo, da uzgred pitam i gde se mogu kupiti one LED koje Kinezi stavljaju u upaljače i sl... kako se tačno nazivaju obzirom da se razlikuju od običnih LED po intenzitetu svetla (da bih mogao da proverim ima li ih u el radnjama), i ako neko zna gde se mogu kupiti???

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Bou dana 09.09.2009. u 00:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2065



+142 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 00:43 - pre 178 meseci
1. Pogledaj koliko ampera trosi HD - snaga motora je jos manja
2. Pronadji za taj HD koja je brzina okretanja ploca (5000-7000) a ti trebas na ~300 da dobijas max.
3. Kako ces da prikacis elisu za tu osovinicu i da li bi leziste izdrzalo?

Neke prodavnice imaju lepe on-line katologe pa kreni redom da trazis LED-ice za shootky isto vazi.


I mogao si novu temu da nacnes posto ova nema veze sa zapocetim
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 09:28 - pre 178 meseci
Bez obzira kakva je tema , sheme nema na vidiku , samo neka objasnjenja sa NE555 koja ni ja nisam razumeo , mnogo pisanja i nista od toga , mislim na konkretno resenje !
Manje vise , za drajvere koji ce terati faze , postoje i slicni motori na primer , ventilator iz napajanja kompijutera , on koristi 2 faze i ima hal senzor .
Motor od hard-diska ima 3 i vise faza , kako to spojiti , mislim konktretno na generator pokretanja faze .
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
79.101.83.*



+1 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 17:21 - pre 178 meseci
Struju koju generiše motor od hard-diska treba ispraviti trofaznim grecom:

 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 17:30 - pre 178 meseci
Oho ovo je vec nesto , ajmo sad generator sa 3 faze , za izlazne drajvere , tu bi vec bilo lako .
Pozdrav
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
79.101.83.*



+1 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 17:58 - pre 178 meseci
Ne razumem kako misliš generator za drajvere!?
Kada imaš drajver onda polumostovi za svaku fazu imaju par free-wheel dioda koje pri kočenju imaju istu funkciju kao i doide u trofaznom grecu za trofazni generator sa stalnim magnetima. Energija koja se kočenjem dobije može da se sačuva ako postoji dovoljno veliki kondezator... goglaj: regenerative braking.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 18:12 - pre 178 meseci
Au nebih da goglam jer mi to bas i nije za rukom , mislim na generator trofaznog inpulsa ili staviti u pobudi trafo i tako se resiti 3 izlazne faze , to naravno drajver , tranzistor ili fet pojaca . (nebih to mnogo da komplikujem nekim cipovima koji jesu namenski , ali ne dam pare za to)
Pozdrav
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
79.101.83.*



+1 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 18:22 - pre 178 meseci
Ah, tebi treba drajver za ubacivanje početne struje u rotor trofaznog asinhronog da bi mogao da radi kao generator. To stvarno ne znam. A i nema mnogo veze sa BLDC motorima u hard-diskovima tako da najbolje da otvoriš novu temu.
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 18:25 - pre 178 meseci
Hej našao sam još sinoć super objašnjenje čak čitave moje zamisli, evo ga ovde.
Tu isto čovek pravi vetro turbinu, tj generator od step motora, čini mi se od štampača... i čini mi se da on "daje" 12V i 1A, što je extra. Lako se nabavlja, uvek neko ima stari štampač, flopi ili sl za bacanje

Eto prikačiću i konkretnu šemu sa pomenutog sajta, valjda se oni neće ljutiti :




Pozdrav
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 18:36 - pre 178 meseci
Ma ne ... Motor od HDD to me zanima , ostalo je off , zato sto hocu da pokrenem taj motor a ne da izvlacim iz njega struju za nesto , to je primer sa 6 dioda , grecom , to mi ne treba !
Nadam se da i drugima treba resenje da pokrenu taj prokleti motor sto ima FAZNO pokretanje , pa koliko faza toliko i izvoda za pobudu tog namotaja .. Puj .
Kako se vec zove to mi ne znaci mnogo , osim da krs takvih koracnih i slicnih sranja ima na pretek , naziv ovaj ili onaj , sve je to isto .
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
79.101.83.*



+1 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 18:38 - pre 178 meseci
@Bou
Da, za dvofazne steper motore treba dva kompletna greca, po jedan za svaku fazu.
Ako se gornje slike rotiraju 90 stepeni u smeru suprotnom od smera kazaljki onda se lako mogu uočiti četiri parova free-wheel dioda, isto kao što stoje kod drajvera paralelno svakom izlaznom tranzistoru.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 18:52 - pre 178 meseci
Barum zadrzi se ovde http://www.elitesecurity.org/p2137834 ili nadji resenje da se pokrene ovaj motor od HDD .
Ponekad je mucno pratiti ovo oFF teme ! Please jer ima neko jednostavno resenje ili da to pobacamo u djubre .
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 18:57 - pre 178 meseci
Peco, mene nije zanimalo kako da pokrenem taj motor, pa nisam ni tražio, ali pokušaću da potražim pa ako nađem javljam se (PS ni meni google-anje baš ne ide, eh taj početnički engleski, a ja učio francuski :)
Ako neko može nek napiše samo na koje klučne reči... tj nek prevede "pokretanja HDD motora+šema"

Pozdrav
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 19:03 - pre 178 meseci
Ma ne zanima me engeszki , Srpski i tacka .
Step - koracni - visefazni - Step nije nasa rec , necu da ga ucim . Hocu bas da pokrenem to cudo i da ga iskoristim ima ih na pretek .
Nemojte mnogo da offuj ima tema za vetrenjace =struja tamo se raspisite . Evo link , posto je Bou korisnik dialup http://www.elitesecurity.org/p1068649 ..
Aj pozdrav
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 19:42 - pre 178 meseci
Pa to sam i mislio, da nam neko prevede one ključne reči, pa ću ja da pokušam da ti potražim rešenje za pokretanja tih motora... tj šemu...
U svakom slučaju ću pokušati... ako nađem javljam!

Što se mog pitanja tiče... ja sam ovde završio sa predposlednim mojim postom...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
*.adsl.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 19:55 - pre 178 meseci
Citat:
peca26000: Ma ne zanima me engeszki , Srpski i tacka .
Step - koracni - visefazni - Step nije nasa rec , necu da ga ucim . Hocu bas da pokrenem to cudo i da ga iskoristim ima ih na pretek .
Nemojte mnogo da offuj ima tema za vetrenjace =struja tamo se raspisite . Evo link , posto je Bou korisnik dialup http://www.elitesecurity.org/p1068649 ..
Aj pozdrav

El si ti to ovih dana nešto čučnuo gole gooze na koprive pa si troćoskast?

Bou postavlja pitanje o dobijanju struje iz koracnih motora od HDD-ova, ti sviruckas o drajverima za iste. Barum ti dâ natuknicu o tome kako se 'otima' energija iz koračnog motora prilikom kočenja, ti opet u koprive. Nećeš da Guglaš,... i čim ne dobijaš konkretan odgovor temu smatraš OFF-om.

Prijatelju, otvori lepo novu temu i čekaj odgovor, a ako ti se ne svidi, ti smisli kako ćeš da je obrišeš (kao što si uradio na podforumu f158 )
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
79.101.83.*



+1 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 20:10 - pre 178 meseci
Citat:
Bou: Ako neko može nek napiše samo na koje klučne reči... tj nek prevede "pokretanja HDD motora+šema"

Hajde da probam
BLDC motor driver schematics
http://images.google.com/images?q=BLDC+motor+driver+schematics
A za francuski ne znam, probaj "BLDC moteur schémas pilote"

Citat:
peca26000: Ma ne zanima me engeszki , Srpski i tacka .
Step - koracni - visefazni - Step nije nasa rec , necu da ga ucim.

Šta da ti kažem, mrka kapa.

Citat:
peca26000: Kako se vec zove to mi ne znaci mnogo

Možda tebi ne, ali ako želiš pomoć onda je terminologija vrlo važna.

Citat:
peca26000: Barum zadrzi se ovde http://www.elitesecurity.org/p2137834 ili nadji resenje da se pokrene ovaj motor od HDD .

Dobro, evo malo dok ne počne utakmca. Znaš li šta je polu most? To je par tranzistora. Gornji služi da pusti struju od + napajanja u izvod motora a donji tranzistor služi da sprovede struju iz izvoda motora prema - polu napajanja. Ni u jednom trenutku ne smeju oba tranzistora da provode struju jer je to čist kuršlus. Imaš tri takva polumosta za motor, dakle šest tranzistora. Donji tranzistori se vrlo lako pale i gase jer im je referentna tačka uvek na istom potencijalu. Nevolja nastaje sa gornjim polovinama polumostova jer se ti tranzistori ne nalaze emiterom (ili sorsem) na stalnom potencijalu i potrebni su takozvani level šifteri da upravljaju njima. Za motore male snage koji koriste napajanje slično ili isto kao i sam kontroler mogu da se koriste upareni tranzistori umesto level šiftera. To bi bilo glavno što se drajvera tiče.

Signale za tranzistore u drajveru kreira kontroler. Kontroler može da radi u zatvorenoj ili otvorenoj petlji. Kada postoje neki senzori kojima kontroler može da vidi u kom je položaju motor onda se radi o zatvorenoj petlji (sprezi) a kada radi naslepo onda je otvorena petlja. Ja sam koristio mikrokontroler za implementaciju kontrolera i jednom sam koristio i paralelni port PC-a da generiše signale direktno za tranzistore u drajveru. Moguće je još koristiti razne specijalizovane čipove koji objedinjuju recimo čak i hall senzore za položaj rotora u sebi kao kontroler a moguće je i povezati nekoliko NE555 tajmera tako da jedan drugom deluju na RC ukrug...
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 22:04 - pre 178 meseci
Biće da su ovi motori prilično neupotrebljivi kao motori, stekao sam takav utisak gledaqjući šeme na netu... Osim ako se nekom ne bacaju pare na gradnju drajvera...
Eto npr ove: , haos...

Ako je jednostavno kao što ja mislim , onda će se i sa ovom šemom zavrteti, određenom brziom, naravno:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kako pokrenuti HDD motor09.09.2009. u 22:20 - pre 178 meseci
E ovo je vec mnogo bolje , nisam ni sumnjao da znas barum , samo si nas malko stopirao , tvoja kljucna rec je :
Citat:
Moguće je još koristiti razne specijalizovane čipove koji objedinjuju recimo čak i hall senzore za položaj rotora u sebi kao kontroler a moguće je i povezati nekoliko NE555 tajmera tako da jedan drugom deluju na RC ukrug...

Pa i ja sam slicno mislio , veoma jeftino i lako resenje , bez mikrokontrolera , programiranja , mnogo izgubljenog vremena , e sad kako da ih usinhronizujemo ?
Hal senzora ima dosta .
Mozda sam vec neki termin naucio na taj englezki ...
Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kako pokrenuti HDD motor

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 28974 | Odgovora: 59 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.