Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki

[es] :: Linux :: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 6886 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

malikarlo

Član broj: 193346
Poruke: 9
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki04.12.2009. u 16:51 - pre 175 meseci
Mozda nekome pomogne:
Code:
http://www.kernel-seeds.org/settings-01.html
 
Odgovor na temu

dare023
Bečkerek

Član broj: 60701
Poruke: 363
*.adsl-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki05.12.2009. u 18:33 - pre 175 meseci
Uputio bih se da iskompajliram kernel, pokrenuo sam make menuconfig i vidim da recimo nije uključena podrška za c2d procesore koje imam i na laptopu i desktopu, a na lapu bih isključio sigurno još ponešto ,ali bi mi zaista trebalo neko uputstvo na srpskom,ako postoji..
ili ako bi mi odgovorili na par pitanja:
1.kako da iskompajliram kernel da se pojavi kao kastom u grubu (negde sam pročitao da može ali mi nije jasno kako)?
2.da li je bolje raditi sa make menuconfig ili make xconfig?
3.šta ako nešto pođe naopako, da li mogu da popravim sistem sa recimo instalacionim diskom ili moram da ponovo kompajliram kernel ?
4.da li onda recimo za taj kernel treba da posebno instaliram virtualbox i pokrenem kompajliranje njegovih modula ,ono /etc/vboxdrv setup ?
5.šta je sa drajverima za grafičku ?
6. za intelovu na laptopu pretpostavljam da je dovoljno da ostane omogućena? (mada se ne sećam da sam video tako nešto)

Možda bi vi iskusniji korisnici mogli da sastavite jedno uputstvo?Možda neka tema howto:kompajliranje kernela (samo da ne krene prepucavanje :P )?
Nadam se da nisam preterao...


dare023
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki05.12.2009. u 18:45 - pre 175 meseci
Ma pazi, konfigurisanje kernela je ogromna tematika koja ne moze nikako biti univerzalna, zavisi od masine do masine. Da probam nekako ukratko da odgovorim na tvoja pitanja:

1. Ne znam na sta si tacno mislio, tvoj kernel je u svakom slucaju custom a u grub-u (menu.lst) mozes da postavis da se stavka zove i MeanMachine :D
2. Sve jedno je sa cim radis, ja sam navikao na menuconfig
3. Ako nesto krene naopako samo boot-ujes u stock kernel tvoje distribucije
4. Da, za custom kernel moras da dodas sve 3rd party drajvere opet (nvidia modul, vbox module)
5. To je valjda ovo pod 4
6. Za intelovu omoguci kms mod (imas u sekciji device drivers, graphic devices, pa izaberi i915 i kernel mode setting by default ali obavezno ga ugradi u kernel a ne kao modul)
make love - !war
 
Odgovor na temu

dare023
Bečkerek

Član broj: 60701
Poruke: 363
*.adsl-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki05.12.2009. u 18:53 - pre 175 meseci
Hvala na odgovorima!
Za ono ime samo mi reci gde se postavlja?(da li u menuconfig?)
dare023
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki05.12.2009. u 19:01 - pre 175 meseci
Ime mislis na ime stavke u grub-u? To ti se nalazi u /boot/grub/menu.lst (grub.cfg ako je grub2) pod stavkom Title
make love - !war
 
Odgovor na temu

dare023
Bečkerek

Član broj: 60701
Poruke: 363
*.adsl-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki05.12.2009. u 19:12 - pre 175 meseci
Izvini nisam se dobro izrazio.
Da li se to novo ime kernela formira automatski ili mogu da ga postavim ja kao "moj_kernel" (ili MeanMachine ;) ) tokom podešavanja za kompajliranje.Ono za grub mi je jasno,kapiram da to može da se menja
dare023
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki05.12.2009. u 19:39 - pre 175 meseci
A pa tako reci... Pazi kernel ti se uvek zove 2.6.XX-PA_SAD_STA_MU_NADESIS_U_MAKECONFIG :)

To ti je ime koje se dodaje na /lib/modules/2.6.XX direktorijum

Uglavnom ne bi trebalo da dajes imena neka blesava, ime treba da bude kratko i da oznaci ciljani kernel, meni je recimo 2.6.32-DELL stabilni kernel a rc kernelove oznacavam sa recimo 2.6.32-rc-TESTING (dakle cukas mu -DELL ili -TESTING ili -STAGODHOCES u menuconfig-u za ime). Izbegavaj samo razmake...
make love - !war
 
Odgovor na temu

dare023
Bečkerek

Član broj: 60701
Poruke: 363
*.adsl-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki05.12.2009. u 19:59 - pre 175 meseci
OK ,hvala još jednom, probaću čim stignem
dare023
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
93.86.4.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki05.12.2009. u 21:07 - pre 175 meseci
Mozda ti je najbolje da ostavis prazan string za custom nastavak u menuconfig,
ionako imas sasvim OK ime, recimo za stabilni 2.6.32 kernel

imas 2.6.32 direktorikum u /lib/modules (ako ne stavis nikakav nastavak),

a kad pravis mkinitcpio i kopiras kernel, samo uradis to sa:

# mkinitcpio -k 2.6.32 -g /boot/kernel-2.6.32.img
# cp -v arch/x86/boot/vmlinuz /boot/vmlinuz-2.6.32

i posle samo dodas sekciju u grub.cfg (ili menu.lst tamo je malo drugacija sintaksa za neke stvari!) zavisno od grub-a, recimo:

# (0) Arch Linux Custom
menuentry "Arch Linux Custom" {
set root=(hd0,1)
linux /boot/vmlinuz-2.6.32 root=/dev/sda1 ro quiet
initrd /boot/kernel-2.6.32.img quiet
}


i to je to.
 
Odgovor na temu

kkedacic
Extropia

Član broj: 261437
Poruke: 31
*.adsl.net.t-com.hr.



+41 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki04.11.2010. u 21:57 - pre 164 meseci
Dali netko tko je upucen moze malo objasniti koju je RCU implementaciju najbolje odabrati za obicno desktop koristenje (classic, tree-based, preetamble tree-based, UP-only...), ovo je jedan od stvari koja me duze vrijeme pati kod kompajliranja, a na netu nema bas nista konkretno objasnjeno.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki04.11.2010. u 21:59 - pre 164 meseci
Pre-emptivni :)

Evo malo za citanje:

http://www.itworld.com/nl/lnx_tip/11022001

http://knol.google.com/k/vivek...ptive-kernel/3c84lj4klzp0d/43#


 
Odgovor na temu

kkedacic
Extropia

Član broj: 261437
Poruke: 31
*.adsl.net.t-com.hr.



+41 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki04.11.2010. u 22:19 - pre 164 meseci
Hvala na brzom odgovoru!

Na netu sam nasao da se moze odabrati "Preemptible RCU", ali kod mene je samo izlistano Clasic, Tree-based i Preemptible Tree-based. Odabrao sam ovaj zadnji, dosada sam koristio Clasic, samo me pati sto mi ovaj Tree-based "vuce" da je za racunare s mnogo CPU-a i kad ga odaberem ponudi mi da podesim FANOUT vrijednost za koju ne znam cemu sluzi.
Inace koristim x64 zen i ck kernel, pa su opcije mozda drugacije.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki04.11.2010. u 22:20 - pre 164 meseci
Ja teram preemptable tree-based

CONFIG_TREE_PREEMPT_RCU=y

Samo sto nije mnogo ni pametno preterivati sa preemptabilnoscu, moze nekad da nam backfire-uje u facu :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Tema za optimizacije i kompajliranje Linux kernela - pomoc oko pojedinih stavki

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 6886 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.