Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5911 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hrizantema

Član broj: 40869
Poruke: 295
*.adsl.xs4all.nl.



Profil

icon Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno26.01.2010. u 12:29 - pre 173 meseci
Dobio sam jedan crtez nekog objekta (stanica je u pitanju) i kad sam ga otvorio vido sam u modelu da je dosao zajedno sa sastavnicom i da na sastavnici pise format A0 i omjer 1:500. Ja na njemu treba da preracunam nesto , u vezi grijanja, medjutim , kad ga napravim u layoutu (gdje sam odredio da je format A0) taj crtez mi ne pada u A0 vec moram na layoutu(model opcija) da izaberem omjer 1:2 i onda pada dobro u layout.Medjutim, ja sam to radio misleci da se radi o mm, a ono pogledam u format , tamo stoji da je u inchima .
Kad pokusam da printam direkt iz modela uvijek mi daje opciju printanja u inchim, a to ne zelim.
Dakle, ovaj crtez zelim u mm i to na A0 i sta mora da podesim u layoutu(koji omjer) da bih to poslije lenijarom (koji na sebi ima veci izbor omjera) preracunao.
Prosto pitanje, zelim ovaj crtez na A0 i da znam tacno s kojim omjerom da preracunavam vrijednosti date u njemu?
Ako treba i file da se posalje na pp, nije problem.
Ili npr. kad na modelu idem na inqury dimension i mjerim npr. neka vrata dobijem vrijednost 4.86????
Molio bih pomoc, i to hitno , ako moze.....
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

aspitanis
aspitanis
Projektant
Novi Sad

Član broj: 104141
Poruke: 82
*.wlan-bo9.nsd.panline.net.



+4 Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno26.01.2010. u 13:00 - pre 173 meseci
Ovo se nalazi i kao top-tema: Razmera & stampanje u AutoCAD-u. Pokušaj za početak na tom mestu...
 
Odgovor na temu

hrizantema

Član broj: 40869
Poruke: 295
*.adsl.xs4all.nl.



Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno26.01.2010. u 13:52 - pre 173 meseci
Prvo, postavio sam problem konkretno.
Drugo, neke stvari o omjerima vec znam , tako da nema potrebe da gubim vrijeme da iscitavam nesto o cemu sam vec citao.
Trece, trazio sam pomoc, neko to vec zna i lakse je dobiti odmah odgovor na postavljeno pitanje. Zato forum i postoji.
 
Odgovor na temu

hrizantema

Član broj: 40869
Poruke: 295
*.direct-adsl.nl.



Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno26.01.2010. u 18:07 - pre 173 meseci
Jel ovo ne zna niko odgovor na moje pitanje?????
 
Odgovor na temu

SerZile
Saša Živković
Beograd

Član broj: 37701
Poruke: 193
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno26.01.2010. u 18:51 - pre 173 meseci
Hrizantema cao,

Prostoji jedno nepisano pravilo da onaj ko ume pravilno da opise problem obicno moze i sam da ga resi.

Jedini nacin na koji mogu da ti pomognem jeste da okacis fajl i da sam pogledam u cemu je problem. Pretpostavljam da je sadrzaj fajla bitan, tako da mozes da obrises ceo crtez, ostavi samo okvir. Ako hoces i u zaglavlju izbrisi podatke, mene samo zanima okvir i podesavanja.

Pozdrav,
Sasa
SerZile
 
Odgovor na temu

hrizantema

Član broj: 40869
Poruke: 295
*.direct-adsl.nl.



Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno26.01.2010. u 19:38 - pre 173 meseci
Sale. eno ti file na prvom postu .Prikacen je i malo modifikovan

poz
 
Odgovor na temu

SerZile
Saša Živković
Beograd

Član broj: 37701
Poruke: 193
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno26.01.2010. u 21:39 - pre 173 meseci
Cao,

Pre svega ovaj crtez je uzasan! Pravi primer kako ne treba da se radi u AutoCAD-u. U AutoCAD-u se crta u razmeri 1:1. Verovatno da ovaj crtez uopste nije radjen u AutoCAD-u vec da je samo prebacen u DWG format.

Crtez je u incima u razmeri 1:500. Skaliraj ceo crtez tako sto ces ga smanjiti za 2.54 puta (Scale factor=0.3937) da predjes u milimetre. Onda ces imati crtez u milimetrima u razmeri 1:500. Zatim napravi okvir koji je zaista velicine A0 i tada ces u Layoutu imati ono sto si trazio.

Nadam se da sam bio jasan, ako nisam, tu sam da pomognem.

Pozdrav,
Sasa
SerZile
 
Odgovor na temu

hrizantema

Član broj: 40869
Poruke: 295
*.adsl.xs4all.nl.



Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno27.01.2010. u 07:02 - pre 173 meseci
Evo, maloprije sam skalirao cijeli crtez kako si rekao i u layoutu sam postavio omjer 1:1(na A0 i na A3)
Sa A3 sam isprintao jedan segment cisto da vidim kako izgledaju te mjere i mjerim npr. vrata s lenijarom razmjere 1:500.
A0 ne mogu direkt da isprintam ovdje na poslu vec moram da saljem u jednu firmu koja nam to radi i to je najveci problem jer ne mogu na licu mjesta da korigujem , a svaki list se placa.
Sad , kad sam skalirao i pogledao crtez u layoutu s nazivom A0(kojeg sam ja napravio), on sa razmjerom 1:1 ne pada tacno u A0 vec je manji od postojeceg formata.
Moje je pitanje, ako vec tamo na okviru pise da je A0 omjer 1:500 , zasto ne pada tacno u moj layout A0 vec je manji i kojim omjerom na lenijaru da mjerim ako je npr.
omjer ovog crteza 1:500 , a kod mene layout 1:1, ili ako promijenim omjer na layoutu 1.5:1 (a omjer je tamo 1:500). Ovo omjer 1.5:1 spominjem , jer ce onda vjerovatno dobro pasti u moj layout A0.
I sta da uzmem kao parametar mjere(vrata koja su vjerovatno 1m ili sta drugo)???
Ovaj okvir nije moj, to je doslo sa crtezom!
p.s. Boli me glava od ovih omjera!
pozz

[Ovu poruku je menjao hrizantema dana 27.01.2010. u 08:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno27.01.2010. u 09:42 - pre 173 meseci
Razmena datoteka je vrlo pipava stvar.

U ogromnoj vecini slucajeva stvar kod razmene datoteka sa racunara na racunar puca upravo na podesavanju mernih jedinica i to ne samo kod podesavanja mera u aplikaciji nego i kod podesavanja mernih jedinica na sistemu.
Kod same instalacije windowsa mere su defolt u inchima.
Sad ako imas sistemske mere u inchima a aplikaciju podesis da ti trci na milimetarskim merama.
i prebacis istu aplikaciju na drugi racunar koji nema ista podesavanja moze ti se dogoditi da stvar puca.

Preporucljivo je da oba racunara imaju ista podesavanja.
Zato pogledaj da imas iste mere kao i racunar sa kojim menjas podatke kako sistemske ( na racunaru ) tako i u aplikaciji u kojoj radis ( u ovom slucaju Auto CAD )

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
 
Odgovor na temu

SerZile
Saša Živković
Beograd

Član broj: 37701
Poruke: 193
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno27.01.2010. u 10:57 - pre 173 meseci
Hrizantema cao,

Potpuno te razumem, cela prica jeste malo zapetljana.

Problem je u tome sto okvir koji imas uopste nije predvidjen za A0. Moras da napravis novi A0 okvir i da iskoristis postojece zaglavlje.

To sto ti pise da je razmera 1:500, to je tacno ali kada ovaj crtez sagledavas u incima. Inace, to sto pise ne mora da ima nikakve veze sa pravom razmerom, mozes da napises sta god hoces.

Ja na kursevima priprem za stampu radim minimum 6 casova i to je minimalni preduslov da bi mogao sam da se snadjes u ovakvim situacijama.

Kod AutoCAD-a ovaj problem nema nikakve veze sa jedinicama na koje je setovan operativni sistem.

Pozdrav,
Sasa
SerZile
 
Odgovor na temu

hrizantema

Član broj: 40869
Poruke: 295
*.adsl.xs4all.nl.



Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno27.01.2010. u 11:26 - pre 173 meseci
poslao sam jedan crtez i cekam !
Svaka firma na svoj nacin posalje uvijek drugaciji crtez i uvijek moram iznova da se zezam sa omjerima.
Onu metodu koju si mi opisao sam uradio na jednom crtezu, napravio layout 1:1 (iako nije legao u potpunosti u A0-malo je manji), njihov okvir mi i ne treba, jer mi crtez sluzi , trenutno , samo za kalkulaciju grijanja. Medjutim , crtez mora biti u omjeru, da bih tacno mogao da preracunam.
Probao sam sa A3 , layout 1:1 da isprintam segment crteza i kad mjerim npr. vrata s lenjirom razmjere 1:500 dodju mi na 1(sto me navodi da je mozda i dobro).
Al nista dok A0 ne dodje!
 
Odgovor na temu

SerZile
Saša Živković
Beograd

Član broj: 37701
Poruke: 193
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno27.01.2010. u 14:39 - pre 173 meseci
Hrizantema cao,

Iskreno, kada pogledam razbijene kote u nekim delovima crteza, dimenzije okvira i sam crtez cini mi se da je neko u samom originalu prilicno pobrkao loncice. Ni sam vise nisam siguran sta se tu sve desvalo. Uzgred, zanimljivo je da kada premeravam kotirane mere uocavam prilicno velike nepreciznosti. Da li si ti dobio crtez u ovakvom stanje ili si ga vec menjao pre nego sto si ga okacio?

Pozdrav,
Sasa
SerZile
 
Odgovor na temu

hrizantema

Član broj: 40869
Poruke: 295
*.adsl.xs4all.nl.



Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno27.01.2010. u 15:01 - pre 173 meseci
Rekao sam da je crtez "modifikovan", sto znaci da sam izbrisao sve pojmove koji se vezu za mjesto koje crtez opisuje i izbrisao sam sredinu.Rekao si mi , da ti i ne treba cijeli crtez vec samo nesto sto ce ti sluziti kao polazna osnova.
Ako zelis cijeli crtez , javi mi se na msn ili pp pa cu ti poslati.Nadam se da me razumijes!

Dobio sam A0 , kojeg sam poslao s razmjerom iz layouta 1:1 i sad kad gledam A3 (isto 1:1) komotno je mogao stati u A3(jedino okvir s podacima ko je crtao i format ne upadaju, ali sav crtez upada).
E maloprije sam digao razmjeru u layoutu A3 na 2:1 (dakle , model 1:500 i moj layout 2:1) i trebalo bi da mjerim lenjirom u ovoom slucaju 1:250(ako se ne varam) i dobijam istu vrijednost istih vrata , s razlicitim mjerama na lenjiru(kao neku polaznu osnovu). Da li to znaci da sam dobro uradio ili je ono sto je crtez dat u inchima sve poremetio?????
Vjerujem da imas opciju na poslu da isprintas jedan ovakav crtez u A3 pa da mi sa sigurnoscu kazes, ili da mi posaljes ovaj gore crtez onako kako ti mislis da bi trebalo da izgleda u A0 i A3 za primjer???
Ja ne mijenjam crteze koji dodju(tj. ne prepravljam nista u njima) sem sto , na osnovu crteza, ucrtavam npr.podno grijanje(jedan od poslova)
 
Odgovor na temu

SerZile
Saša Živković
Beograd

Član broj: 37701
Poruke: 193
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno27.01.2010. u 15:17 - pre 173 meseci
Hrizantema,

Jeli zivis u BG? Pitam te zato sto bi bilo najzgodnije da navratis do mene na posao, kada ima pauzu, pa da raspetljamo taj tvoj Gordijev cvor.

Pozdrav,
Sasa
SerZile
 
Odgovor na temu

hrizantema

Član broj: 40869
Poruke: 295
*.adsl.xs4all.nl.



Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno27.01.2010. u 15:27 - pre 173 meseci
Ma jok, ja sam jedno 2200 km daleko, heheh!
A volio bih , vjeruj mi, dobro bi mi doslo jedno pivo sad poslije posla...
Ako mozes da posaljes onaj gore file s tvojim layoutima (onako kako ti mislis da treba) za A0 i A3 i kojim omjerom na lenjiru da mjerim ili da mi se poslije , veceras, javis na msn(poslao sam ti adresu preko pp juce).
Imam ja ovih crteza jos (jedno 5-6 ), s tim da su ostali u omjeru 1:200.
Ovi crtezi su radjeni u nekom cad programu , pa ih je neko prebacio u pdf , pa sam ih ja opet vratio u autocad 2010 (tebi sam poslao 2007) preko PDf to dwg converter(ali to nije razlog)
poz
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno27.01.2010. u 16:49 - pre 173 meseci
Citat:
SerZile: Hrizantema cao,
Kod AutoCAD-a ovaj problem nema nikakve veze sa jedinicama na koje je setovan operativni sistem.
Pozdrav,
Sasa

Nesporazum rekoh da se desava i meni se cesto desava kod razmene datoteka upravo iz takvih razloga ( mi radimo iskljucivo 3D)
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK


A sto se Auto CAD a tice:
Auto CAD je jurasic park Opstaje jedino sto se valjano nametnuo na pocetku i sto ima gomila matoraca koji nista drugo ne znaju i nemaju nameru da nauce nesto novo ali imaju pravo da odlucuju pa tako zaglupljuju cele generacije.
Po principu zasto jednostavno ako moze i komplikovano :-)

Stvarno ne vidim nikakvog drugog razloga da se uci taj softwer. Nije mi poznata niti jedna ozbiljna inovativna firma koja ga koristi niti sam video iti jedno otvoreno radno mesto gde se trazio auto CAD u poslednjih pet sest godina ovde.



 
Odgovor na temu

aspitanis
aspitanis
Projektant
Novi Sad

Član broj: 104141
Poruke: 82
*.wlan-bo9.nsd.panline.net.



+4 Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno27.01.2010. u 18:54 - pre 173 meseci
Ne znam kako da to dosad niko nije pomenuo, ali na crtežu postoje kote građevinskog rastera. Istina, zbog konverzije DWG-PDF-DWG prilično su nečitljive, ali se ipak da razaznati da iznose 5480x4110, s tim da su jedinice svakako u milimetrima, čime otpadaju inči kao "krivac za sve". Problemi sa crtežom su očito nastali time što su se prave dimenzije izgubile prilikom silnih konverzija formata crteža. Dakle, polazeći od poznatih kota - istina, nisu sve potpuno jednake zbog nepreciznosti prilikom pretvaranja, dolazi se do toga da ceo crtež treba uvećati približno 176 puta, pa da se dobiju koliko-toliko prave dimenzije crteža modela u milimetrima. A ostalo oko štampanja i odabranih razmera već je stvar rutine...
 
Odgovor na temu

SerZile
Saša Živković
Beograd

Član broj: 37701
Poruke: 193
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno28.01.2010. u 01:35 - pre 173 meseci
Hrizantema,

Nista mi nije stiglo na PP. Slobodno posalji email na sajt firme [email protected] i naslovi za Sasu Zivkovica od Hrizanteme. Koristim samo Skype, ali verujem da ti to nije problem.

MOHOK7

I mi cemo jednog dana postati matorci i mozda cemo tada malo bolje shvatati te koji "zaglupljuju cele generacije".

Pozdrav svima i MOHOK7 ne zameri na komentaru,
Sasa
SerZile
 
Odgovor na temu

hrizantema

Član broj: 40869
Poruke: 295
*.adsl.xs4all.nl.



Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno28.01.2010. u 06:55 - pre 173 meseci
Aspitanis , ti sad unese pometnju!

Povecanjem crteza 176 puta i stimanjem omjera u layoutu treba mi omjer otprilike 1:354 da bi on pao u okvire formata...
Dobio sam file u pdf, normalno da sma ga morao pretvoriti u dwg da bih imao neku predodzbu o crtezu i jasno mi je da pretvorba nije savrsena .Ali me isto tako interesuje ono sto bi ste vi uradili na mom mjestu.File imate, uradite ga, prepravite i okacite ovdje s jednim layoutom od A0 i drugim od A3. MIslim da je tako najbolje za sve. Ovaj gore file uopste nije prepravljan sto se tice dimenzija, omjera ili sl, samo sam izbrisao pojedine dijelove crteza i mjesto nastanka istog.
Ako to mozete, ili hocete, volio bih da vidim vas odgovor!
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno28.01.2010. u 10:04 - pre 173 meseci
1) razmena datoteka i pucanje aplikacije zbog razlicito podesenih parametara

Od izuzetne je vaznosti imati isto podesene parametre kad je obicno stampanje tehnicke dokumentacije u pitanju onda mozes bukvalno uraditi sta ti padne na pamet bitno je da odstampane mere odgovaraju.
(Ovo je u neku ruku off topic jer se pitanje odnosi samo na print) ali ipak sam misljenja da treba ukazati na potrebu da se posao cisto odradi jer naknadna "krpanja" mogu skupo da kostaju ne samo rad na datoteci nego i upropasteni rad na masinama i materijal lose odstampano je najmanja steta koja moze da se dogodi.
Na primer ako po tim datotekama radis komade ili ih uklapas u druge datoteke tu stvar puca.
Takodjer zbog timskog rada redovita je pojava da se kompleksniji poslovi rade timski na vise radnih mesta pa se finalni komad na kraju sklapa. Tom prilikom takodjer nije redak slucaj da se pojedini delovi rade u razlicitim ( za tu priliku pogodnijim programima) kazem da mi se dogadjalo da suradnici imaju u aplikaciji mere podesene na milimetar ali je stvar "pucala" jer su sistemske mere ostale jos od instalacije windowsa u inchima.

SerZile
a pro po matorci :-)
nema ljutnje sta je tu je, ko nece da ostari mora mlad umreti.
osobno sam vec vise od pola stoljeca na ovoj planeti dakle ubrajam se u tu skupinu (krecana)


 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: Trebam pomoc u vezi razmjere-hitno

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5911 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.