Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 16187 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...20.05.2010. u 19:28 - pre 170 meseci
iako sam padobranac da ti napisem, sa nekim od lossless kodeka, npr. FLAC,
http://en.wikipedia.org/wiki/Free_Lossless_Audio_Codec
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...20.05.2010. u 22:52 - pre 170 meseci
Koliko vidim na Wikipediji ima bre mnogo da klikcem, ima li nesto jednostavnije? (ja tu ne mogu da se snadjem...)
Moze li Nero preneti kao fajl obican audio CD format, pa to posle da posaljem coveku? Ali bez toga da rezem disk!
Prosta stvar ali kako, bez da kompresuje i da kvari karakteristiku!
Dzabe pokusavam na ovaj deo foruma da to pitam, aj saznajte pa da coveku pomognem.
Sad pokusavam ovde http://www.elitesecurity.org/p2605423 pa ako oni objasne lakse ce biti nadam se...
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 21.05.2010. u 00:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

yugaja
BG

Član broj: 18381
Poruke: 402
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yugaja.co.nf


+4 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...21.05.2010. u 09:17 - pre 170 meseci
Evo peco:

http://www.exactaudiocopy.de/


Poz,
Z.
R Tape loading error, 0:1
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...21.05.2010. u 15:47 - pre 170 meseci
Hvala @yugaja program radi ali samo ko ima IDE cd-rom kontroler, na ove nove kompjutere nece sa SATA kontrolerom i na kraju sam uspeo sa starim kompijuterom pa cu vam poslati fajlove sacinjene sa ovim softverom od @yugaja svaki fajl je 3mb WAV formata.
Linkove cu postaviti cim uploadujem fajlove.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...21.05.2010. u 16:45 - pre 170 meseci
Linkovi su tek sad, malo to sporo ide ali vredi, uverite se da li radi i kako na vasim masinama 16bit mora da pokaze bez gubitka na ljute sprave...

http://hotfile.com/dl/43996000/84516cc/Track06.wav.html 1000hz
http://hotfile.com/dl/43996732/a2b0191/Track07.wav.html 20hz
http://hotfile.com/dl/43997396/8253d9e/Track09.wav.html 31.5hz
http://hotfile.com/dl/43997964/b3647a9/Track11.wav.html 50hz
http://hotfile.com/dl/43998632/2367466/Track14.wav.html 100hz
http://hotfile.com/dl/43999443/1809c6e/Track21.wav.html 500hz
http://hotfile.com/dl/44000102/f3ae060/Track31.wav.html 5000hz
http://hotfile.com/dl/44000667/5e7c3ed/Track34.wav.html 10000hz
http://hotfile.com/dl/44001390/fdbf0a8/Track35.wav.html 12000hz
http://hotfile.com/dl/44002126/0777021/Track36.wav.html 16000hz
http://hotfile.com/dl/44002935/b95fac3/Track37.wav.html 20000hz
Kod mene sa moje masine to izgleda ovako.


JBG ne vredi kompjuter, sad to videti na cd-rom je sasvim drugacija slika, to me sad bas mrzi da povezujem ali cu uraditi ko neveruje da je obican cd-rom bolji od svega ovde vidjenog do sada!

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 21.05.2010. u 18:01 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...21.05.2010. u 20:07 - pre 170 meseci
Prvo veliko hvala svima koji su pomogli, imao sam neka preča posla pa sam se tek sada našao vremena da pogledam iako mi je u pozadini otvoren [ES]...
Kažem ja peco na tačno 22kHz ima 50Hz modulacije a na 20kHz ima 2050Hz što se jasno vidi i na tvom, kako ti kažeš, tuga na 20kHz...

evo radi poređenja sam screen-ovao isti deo 20khz kao i ti...



a sa osciloskopa ću da nakačim čim nadjem malo vremena...

Evo i slike osciloskopa telefonom SE K550i (2Mpix)... ociloskop i nije neki i ne može da zamrzne sliku ali mi vrši posao...

kao što se (ne) jasno vidi ima po jedna sinusoida za svaki bit (kao što sam i pričao) a kada ga podesim na područje očekivane interference sa nosećim signalom (odnosno sample rate) jasno se vidi ono zbog čega ja “kukam”...
Inače, ko ne zna, to je na 22050-20000=2050Hz
Sliku slikanu u području 2uS možete da vidite u prikačenim falovima (20kHz_na_2uS.JPG - 180.88k) da je ne kačim jer mi osciloskop nije toliko dobar...
više u sledećoj poruci....

Edit: Ubačena slika osciloskopa i komentar vezan za nju



[Ovu poruku je menjao PWISTED dana 22.05.2010. u 00:13 GMT+1]
Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...21.05.2010. u 22:55 - pre 170 meseci
Iznenadices se kad budes video na cd-rom da nema ove brljotine na 16bit 20khz to samo ovi novi kompjuteri zezaju, isti cd cu ubaciti na 20khz i mericu osciloskopom da potvrdim.
Zakljucak da novotarija od 2000-te pa nadalje je tesko djubre, evo probao sam i sa 2,5khz i ima vec kvadratice sto znaci da je kvalitet ocajan...
To merenje ce ici direktno sa cd-roma od audio izlaza, nema ovakvih iznenadjenja, to znam jer sam to davno probao.
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 22.05.2010. u 00:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...21.05.2010. u 22:56 - pre 170 meseci
Da bude jasnije za objašnjenje koristio sam 22kHz gde je očekivana interferenca na 50Hz (44100/2=22050 → 22050-22000=50Hz)

Na kompjuteru izgleda OVAKO

a na osciloskopu u području 1uS izgleda OVAKO

Vidiete da je isto...

E, sad, kada je osciloskop na 20uS slika se menja zavisno od toga koji je bit-depth upotrebljen...
Na 8bit bit-depth će biti 4 sinusoide (bolje reći testere) na 16bit bit-depth - 8 ; na 32bit bit-depth - 16...
takvu sliku možete videti gore i smatram da bi bilo suvišno i nju da “kačim”...

Još i ovo... SIGNAL NA TIM FREKVENCAMA JE ISKLJUČIVO SAWTOOTH!


BTW
Čitava zabuna sa pecom je što nije merio u frekvenci očekivane interferencije već u frekvenciji signala...

Toliko o razlikama između osciloskopa i software-a...
Nisam hteo da tvrdim dok ne dokumentujem i potvrdim.



Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...21.05.2010. u 23:27 - pre 170 meseci
Citat:
peca26000: Iznenadices se kad budes video na cd-rom da nema ove brljotine na 16bit 20khz to samo ovi novi kompjuteri zezaju, isti cd cu ubaciti na 20khz i mericu osciloskopom da potvrdim.


mogao sam i ja da “isčistim” slabije signale pa da dobijem čist samo najjači signal ali nije to poenta.
Nisu u pitanju smetnje pri merenju već bit-depth... biće ti jasnije ako ih ostaviš da se vide pa prilikom generisanja signala koristi manji bit-depth pa primeti razlike.
Raspitao sam se za Audacity -i pod XP-om radi ok! -koristi njega za generisanje. Odličan je po tom pitanju a u podešavanjima mu menjaš bit rate i bit depth
Inače, kao što rekoh, promeni područje na 2uS ili 5uS kako već imaš...
Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...21.05.2010. u 23:44 - pre 170 meseci
Ovo preko kompjutera je bezvezno jer na 2,5khz vec ima kvadratica, i glupo je da vidim osciloskopom istu sliku koju ti imas.
Bice prilike da ja potvrdim da je audio CD-rom bolji od svake audio karte.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...22.05.2010. u 02:25 - pre 170 meseci
imate jos jedan problem, u mp3 skoro pa nikad nema nista iznad 17-18kHz, cesto i nize, tako da taj problem ne postoji

da dokumentujem, da ne bude da pricam svasta:


Citat:
The sound can then be sampled at the standard CD sample rate of 44.1 kHz (or 48 kHz in DAT), set somewhat higher than the calculated Nyquist-Shannon rate of 40 kHz to allow for the cut-off slope of a reasonable band-pass filter.

When additional compression of sound is required, higher frequencies are usually cut off first, because regular adults' hearing in those areas is often even less than 20 kHz. This is due to loss of hearing in the high-frequency range, due to either hearing damage (e.g. from listening to loud music) or aging. For instance, the commonly used MP3 coding often cuts sounds above 18 kHz, or when compressing as high as 128 kbit/s, at 16 kHz


http://en.wikipedia.org/wiki/High_frequency_limit
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...22.05.2010. u 15:25 - pre 170 meseci
Citat:
guslac: For instance, the commonly used MP3 coding often cuts sounds above 18 kHz, or when compressing as high as 128 kbit/s, at 16 kHz
http://en.wikipedia.org/wiki/High_frequency_limit


Zato ja preferiram 320kbit/s kada je u pitanju hardstyle

[obrisan off]

[Ovu poruku je menjao PWISTED dana 22.05.2010. u 19:46 GMT+1]
Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...22.05.2010. u 15:35 - pre 170 meseci
Evo prosudite sami o onome sto sam pisao.






Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...22.05.2010. u 16:10 - pre 170 meseci
Citat:
peca26000: Evo prosudite sami o onome sto sam pisao.

Nisi pustio na 5uS 20kHz!
Pusti to pa okači...

Kao što rekoh, mogao sam i ja da isčistim da se vidi samo najjača amplituda ali to nije realnost...

A kad si već u poslu priključi i na komp sa tim podešavanjima...
Možeš i basove u onoj kompoziciji da pogledaš pa ako ti se zasviđaju i njih da nakačiš ako imaš mogućnost da zamrzneš sliku.
Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...22.05.2010. u 16:49 - pre 170 meseci
Jesam pustio i to ali nema potrebe, sad je gotovo sve sam sklonio od uredjaja.
Slika je svuda ista od 20hz-20khz!
Jos bolja slika je na Mitsumi CD-rom jos je kvalitetnija, toliko o ovom merenju i kvalitetu.
Ja sam zavrsio sa merenjima i drugim pokusajima jer sve drugo nema ni nalik a kamoli reci o kvalitetu signala.
Toliko od mene i pozdrav.
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...22.05.2010. u 18:28 - pre 170 meseci
Citat:
peca26000: Jesam pustio i to

Pa okači, onda, taj na 20kHz na području od 5uS

Citat:
peca26000:Jos bolja slika je na Mitsumi CD-rom jos je kvalitetnija, toliko o ovom merenju i kvalitetu.
Ja sam zavrsio sa merenjima i drugim pokusajima jer sve drugo nema ni nalik a kamoli reci o kvalitetu signala.

Ne razumem?!
Činjenice su da je CD kvalitet 44,1kHz sample rate 16bit bit-depth! Moj kompjuter, konkretno, može da da izbaci signal na 192 kHz/32-bit quality!
Nije mi jasno šta to ima Mitsumi CD-rom a da ne može da se priključi na digitalni izlaz kompjutera da kompjuter preko njega da tako kvalitetan signal kao on ili čak i bolji (ako ništa drugo ima više informacija od cd roma)...
Osim...
Baš sad razmišljam na tu temu i jedino što dolazi kroz moj “plavi šeširić” u glavu je da ima oscilator na 44,1kHz pa detektuje i demoduliše kao radio prijemnik..
Opet lupam gluposti... tako radi FM ali ovde nije reč o frekventnoj već amplitudnoj modulaciji znači AM... Pojma nemam...
KAKO?
Može li neko da objasni kako to radi CD-player? (ili ti rom kako reče peca)
Nisam uopšte zalazio u tu problematiku pa su mi to BUKVALNO španska sela...
Što znam, znam! A što ne znam želim da naučim!
Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...22.05.2010. u 18:37 - pre 170 meseci
Citat:
dali je poznavao Slavicu Jovanović (rođena Stojković) OJ Elektronika ZOVS-JŽ?
Ako jeste pozdravi ga od njenog starijeg sina Milana
A onda znači da znam i tebe...


pitao sam oca, ne zna doticnu

a sad moderator neka obrise i ovu
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...22.05.2010. u 21:05 - pre 170 meseci
Citat:
Pa okači, onda, taj na 20kHz na području od 5uS

Vec sam ti napisao da sam sve sklonio i da sam merio i to, merio sam i na 2uS i slika je ista, to znaci da imam cistu liniju, ti znas sta znaci cista linija u polukrug jedne anvelope na 20KHz
Citat:
Ne razumem?!
Činjenice su da je CD kvalitet 44,1kHz sample rate 16bit bit-depth! Moj kompjuter, konkretno, može da da izbaci signal na 192 kHz/32-bit quality!
Nije mi jasno šta to ima Mitsumi CD-rom a da ne može da se priključi na digitalni izlaz kompjutera da kompjuter preko njega da tako kvalitetan signal kao on ili čak i bolji (ako ništa drugo ima više informacija od cd roma)...
Osim...

Da bi to shvatio imas opremu pa izmeri ali audio izlaz cd plejera ili DVD plejera imas i prikacene zvucne fajlove, video si iz mog prilozenog posta, ja sam dokazao da nema bolje do sada cistije slike, vidi se i koji je cd-plejer, probao sam i DVD plejer ima jos cistiju sliku, sve ovo sto pokusavamo da dokazemo preko kompjutera je sramota za 2,5khz pa navise, tuzno jadno i bedno.
Ja zaista vise nemam komentar...
Pitanja moze.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

d.veljko83
Nezaposlen
_-_-_

Član broj: 236091
Poruke: 1163
*.adsl.wanadoo.nl.



+27 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...23.05.2010. u 02:29 - pre 170 meseci
"Koliko vidim na Wikipediji ima bre mnogo da klikcem, ima li nesto jednostavnije? (ja tu ne mogu da se snadjem...)
Moze li Nero preneti kao fajl obican audio CD format, pa to posle da posaljem coveku? Ali bez toga da rezem disk!
Prosta stvar ali kako, bez da kompresuje i da kvari karakteristiku!
Dzabe pokusavam na ovaj deo foruma da to pitam, aj saznajte pa da coveku pomognem.
Sad pokusavam ovde http://www.elitesecurity.org/p2605423 pa ako oni objasne lakse ce biti nadam se...
Pozdrav"

Kasno sam vido al za drugi put...

Kopiraj nero-m audio diskove, ako imas jedan cd-rom na compu kada izaberes cd-copy opcijuu "on the fly" polje ce ti biti bledo, a automatski cekirana "image file" sa default fajlom imagefile.nrg ali i CEKIRANIM POLJEM ZA "Delete image file after disc copy" pa je iskljuci i ostace ti fajl koji je najbolja kopija originalnog audio cd-a koju mozes imati.

inace ono sa ...audiocopy.de nije tacno.
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...24.05.2010. u 04:18 - pre 170 meseci
Citat:
peca26000: sve ovo sto pokusavamo da dokazemo preko kompjutera je sramota za 2,5khz pa navise, tuzno jadno i bedno. Ja zaista vise nemam komentar...
Pitanja moze.

Evo pitanja:
Citat:
PWISTED: KAKO?
Može li neko da objasni kako to radi CD-player? (ili ti rom kako reče peca)
Nisam uopšte zalazio u tu problematiku pa su mi to BUKVALNO španska sela...
Što znam, znam! A što ne znam želim da naučim!

Da pojasnim:
Kako se kod CD-a ne javljaju ta i takva “izobličenja” koji sklop to eliminiše?
Da pojasnim i zašto pitam:
Ideja mi je da iskoristim od CD-a DA konvertor i taj sklop (koji se, pretpostavljam, nalazi iza njega) i da dobijem čistiji zvuk bez izobličenja koji bi poticao od kompjutera a pritom bi bio čist kao kod CD-a.
Naravno, pod pretpostavkom da svari sa CD-om zaista stoje tako kako ti Peco kažeš (a ja ti verujem jer nemam razloga da sumnjam)

Ja ću se lično pozabaviti time čim mi padne šaka neki ispravan CD da prikupim dodatne informacije i izvršim potrebna merenja njegovog signala i šta se dešava kada se dovede digitalni signal sa kompjutera jer imam jedan kome je crk`o laser (koga nikako da zamenim) ali ne vredi da ga čerupam ako se i sa njim bude dešavalo isto što se sada dešava na analognom izlazu muzičke kartice...

U međuvremenu pitam koji je sklop “krivac” da analiziram i prikupim informacije tipa dali sam ograničen na 44,1kHz sample rate 16bit bit-depth jer će možda moći da koristim i punih 192kHz sample rate pri 32bit bit-depth moje zvučne kartice ukoliko može nekako da se “nabudži”...
Ne znam -zato pitam.

Zaključak ove teme je da je kvalitet zvuka na analognom izlazu muzičke kartice UŽAS -kako reče Peca tužno, jadno i bedno i tu se u potpunosti slažem sa njim!
Ali hajde sad da vidimo dali to može da se popravi. Imam na mom kompjuteru i SPDFI out pa računam ako već postoji može da se upotrebi a da pritom ne kupujem profesionalnu opremu već da iskoristim ono šta imam
Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Kvalitet zvuka na izlazu iz kompjutera...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 16187 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.