Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/912

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/912

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21184 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

wasp93
JOVIC ALEKSANDAR
///////
BGD

Član broj: 257614
Poruke: 61
109.106.240.*



+5 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91221.05.2010. u 15:42 - pre 170 meseci


TDA:
Kada na - kondezatora dovedem kablom masu sa kucista nestaju sve smetnje. (na - kondezatora je povezano i uzemljenje sa uticnice u isto vreme) :D :D :D



nije mi jasno o kom kondenzatoru pricas ??? pozdrav
WASP
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91221.05.2010. u 16:31 - pre 170 meseci
Pa o kondezatoru napajanja kolega.!

Imas kondezator na napajanju koliko ja znam (i to vise njih u tvom slucaju).

Probaj i ti tako.! Mozda resis problem.!

Pozdrav.!


 
Odgovor na temu

wasp93
JOVIC ALEKSANDAR
///////
BGD

Član broj: 257614
Poruke: 61
109.106.240.*



+5 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91221.05.2010. u 16:43 - pre 170 meseci
aa shvatam kolega mislis na filtere,ima ih vise u mom slucaju tj 3 komada sada je filter 6500uF,javicu sta sam uradio,ali samo sam primetio da su smetnje odjednom nestale promenom pozicije stvari

@ ackopk da bi jos bolje filtrirao smetnje na ulazu dodaj 1 kond od nekih 2.2pF-1nF izmedju plusa i mase ulaza pa probaj i to pozdrav
WASP
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91221.05.2010. u 17:54 - pre 170 meseci
Pa sto se tice TDA smetnje su nestale.

Jos da vidim za ovaj Gainclone.


Smetnje na njemu su mi prisutne samo jos na PC-u. Videcu da dodam neki kond ali ne znam dal da prelemim zice za napajanje i ulaz.?


Naravno da ima uticaj polozaj komponenti u kutiji. Pokusaj da ti kablovi budu uredno povezani i "sortirani".! Da ti npr. ulaz ne prelazi preko 220vAC ili pored trafoa, itd.!

Pokusaj ovo kao sto sam ja, trebalo bi pojacalo da se smiri. Kod mene sad zaista nema smetnji.
Inace planiram da stavim kond od 100nF da prigusim sto vise visoke jer bi trebao da sluzi samo za bass.


Pokusacu sad da stavim neki kond na ulaz u Gainclone pa da vidim jel ima poboljsanja.!

Pozdrav.!


 
Odgovor na temu

wasp93
JOVIC ALEKSANDAR
///////
BGD

Član broj: 257614
Poruke: 61
109.106.240.*



+5 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91221.05.2010. u 18:08 - pre 170 meseci
ja bi uradio nesto nego mi je CRKLA LEMILICA -_- o_O
sto se tice konda za bass nemoj 100nF mnogo ti je to stavi malo manji npr 70nF,posto sam eksperimentisao,znam za prelazak kabla jednog preko drugog,pazim na to,hvala kolega, pozdrav @ ackopk
WASP
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91221.05.2010. u 18:12 - pre 170 meseci
Znas sta je tu zanimljiva stvar.!>!>!>!?!?!?!??


Kad sam pre par meseci hteo da prelemim sve komponente na plocici ovog TDA crkle su mi verovao ili ne cak 3 lemilice.

Izgleda da mi se nije dalo da prosvira pre.!?!? :D ::D :D



Pozdrav.!

 
Odgovor na temu

wasp93
JOVIC ALEKSANDAR
///////
BGD

Član broj: 257614
Poruke: 61
109.106.240.*



+5 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91221.05.2010. u 18:29 - pre 170 meseci
ahahahahah neverovatno ;D
WASP
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91222.05.2010. u 00:01 - pre 170 meseci
Rekoh ja na prvoj strani još da IZJEDNAČITE POTENCIJALE!!
koristio sam prost rečnik....
gnd kompjutera na gnd pojačala!!!

to može da se uradi i dodatnim oklopljavanjem kabla košuljicom koja je povezana sa gnd (masom) kompjutera i gnd (masom) pojačala!
To se zove srimovanje!
upravo to vam je predložio Pigoza (odnosno pitao dali je kabl za dovod signala dodatno oklopljen tj srimovan)

Važna napomena!
Kada se kabl dodatno oklapa NE SPAJA se - oklop oko signalne žice već se preko izolacije navlači druga pletenica koja dodatno oklopljava kabl i nema veze ni sa čim osim sa GND (odnosno masom) oba uređaja.

E, sad ako se jave problemi probaj da “staviš papiriće” na zemljovod, kako reče da si radio, na jednom od utikača (ne bitno dali će to biti kabl za napajanje kompjutera ili pojačala -MADA je moja preporuka na kabl kompjutera ALI onda bi bilo pozeljno da budu stalno povezani jer komp ima... da ne objašnjavam...)
Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91222.05.2010. u 11:51 - pre 170 meseci
Otkacio sam uzemljenje sa PC-a i na kuciste doveo kabal koji je privezan za uzemljenje na gainclonu.
Smetnje su ostale. Ima ih jos uvek, tu se.! :)

Sad ne znam jel da ga ostavim tako.?? Vise se cuje ventilator na kucistu nego te smetnje na pojacalu.!

TDA vise nema nikakvih smetnji kada se poveze tako.!

Pozdrav.!
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91222.05.2010. u 14:51 - pre 170 meseci
E, acko, jedno je rešeno...
Citat:
ackopk: TDA vise nema nikakvih smetnji kada se poveze tako.!


Ae sad drugo...
Citat:
ackopk: Otkacio sam uzemljenje sa PC-a i na kuciste doveo kabal koji je privezan za uzemljenje na gainclonu.
Smetnje su ostale. Ima ih jos uvek, tu se.! Sad ne znam jel da ga ostavim tako.?? Vise se cuje ventilator na kucistu nego te smetnje na pojacalu.!

kako se on ponaša sa kratkim spojem na ulazu?
Moguće da je problem u oklopljavanju samog pojačala...
Dali se isto čuje kad zatvoriš kutiju pojačala (pretpostavljam da si probao sa otvorenom kutijom! )
i vidi da staviš neku (po mogućnosti aluminiumsku) pregradu između naponskog dela i pojačala...
pažljivo pročitaj šta ti je pigoza napisao da ne ponavljam...
Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91222.05.2010. u 15:01 - pre 170 meseci
Citat:
wasp93: ja bi uradio nesto nego mi je CRKLA LEMILICA -_- o_O

Uvek jedna ili dve (makar i one sa buvljaka) u zadnjem džepu!
A ako hoćeš da ne crkava onda moraš da daš znatno više novca za lemilicu (termostat+na 12 ili 24 kako već)
Meni, lično, bolja računica buvljak i rezerva pa kad crkne pravac kanta i nije mi žao. To mi se više isplati...

Izvinite za skretanje sa teme...
Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91222.05.2010. u 17:52 - pre 170 meseci
Sto se tice preporuke od Pigoze stvari stoje ovako.

Eksperimente sam vrsio dok nije bio u kutiji tako da je trafo udaljen bar pola metra od pojacala.

Nacin na koji je bilo sve poredjano i povezano imate na slici u prilogu.!

To je slika povezivanja Waltera1 sa HiFi foruma koji je inace projektovao ove plocice.

Jedina razlika koja ima u povezivanju jeste ono dodato sa zelenom bojom.
Nisam povezao - signala na plocicu jer mi se tad povecaju smetnje na izlazu i dobijem preko 25mV, vec direktno na ground star.


Evo pre par sati sam ga ponovo ubacio u kutiju i smetnje su ostale iste. Kutija je prepravljano kuciste od pc-a.

Moram da povezem senzor za ventilator jer mi se previse cuje pa smetnje tad ne dolaze uopste do izrazaja. :) A bez njega mi se brzo ugreje hladnjak.

Do potenciometra je bananica na koju sam zalemio obicne kablove i oni idu u kutiju, posle potenciometra ide kabal sa HDD od pc-a. (Isti ti kablovi idu i u tda.!)


Sve je to pravljeno onako sa cim sam imao... Trafo sam premotavao od nekog TV-a, kondezatori su od po 1000uF koji su mi bili pri ruci, hladnjak je isto od starog PC-a, poteciometar je low cost, linearni od 10k...

Al stvar je u tome sto je to savrseno radilo.!! Na izlazu sam imao 2.4mV i bez traga od bruma.

Tek kada sam pravio ponovo ozicenje i postavljao sve u kutiju pojavilo se sve to, al sad radi tako i bez kutije.!!
Da je to od pocetka tako imao bi ja na sta da sumnjam... Samo 1000uF, obican NE oklipoljeni kabal... Ali to se pojavilo ponovnim ozicenjem i postavljanjem u kutiju pre toka je bilo sve ok.


Videcu da izbacim i neku sliku kutije i pojacala unutra.!


Pozdrav.!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91222.05.2010. u 18:51 - pre 170 meseci
Evo slicica kutije i pojacala.


Sad sam ukljucio musku stereo bananicu u zensku stereo bananicu i posle nisam mogao da je izvucem, onda sam zapeo i raspala se.?!?! Ne znam sta nije u redu sa njom.??!!


Eto na slici vidite tjuner koji je povezan i sa njim nema nekih smetnji. Kad se ukljuci pojacalo bez ulaza (ulaz nije kratkospojen) cuje se veoma-veoma malo brujanje ali tek kad stavim zvucnik na uvo.!! To je mozda do kondezatora ili mozda zbog toga sto nemam uvodnik u kutiju za 220V.


Pozdrav.!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

wasp93
JOVIC ALEKSANDAR
///////
BGD

Član broj: 257614
Poruke: 61
109.106.240.*



+5 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91222.05.2010. u 19:36 - pre 170 meseci
@ ackopk kolega mogao si malo urednije da uradis ovo pojacalo u prilogu,barem da stavis zice u odredjenoj boji da bi znao da razaznas sta ti je sta,ovo sto ti je vezivano mogao si zalemiti pa posle izolovati,ne shvati ovo kao uvredu nego kao pomoc pri izradi,ranije sam i ja tako radio pa nisam mogao da se snadjem u svojoj sopstvenoj gradnji koje ti je ovde pojacalo i koliko je jako pozdrav wasp93
WASP
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91222.05.2010. u 20:22 - pre 170 meseci
Samo ukucaj Gainclone. ;)


Ma moram tako, nije nista konacno i zbog toga nije izlemljeno i uredno.! Sve je privremeno.

Mora nov... hladnjak, transformator, kondezatori..


Pozdrav.!

@EDIT:


Stavio sam senzor za ventilator i namestio sam ga da se pali na odredjenoj temp. Sad se ne uopste ne cuje ventilator, sa porastom temp. povecavaju se i obrtaji.

Kad se upali ventilator u zvuciku se cuje pucketanje, tj. ne cuje se tokom rada nego samo u trenutku paljenja ventilatora. A isto tako imam i pucketanje u trenutku paljenja frizidera. :D

Jel bi se resio problem kada bi stavio kond od 0.22uF na primar transformatora.?


Pozdrav.!




[Ovu poruku je menjao ackopk dana 23.05.2010. u 14:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91224.05.2010. u 01:37 - pre 170 meseci
Citat:
ackopk: Kad se ukljuci pojacalo bez ulaza (ulaz nije kratkospojen) cuje se veoma-veoma malo brujanje ali tek kad stavim zvucnik na uvo.!! To je mozda do kondezatora ili mozda zbog toga sto nemam uvodnik u kutiju za 220V.

Citat:
ackopk Kad se upali ventilator u zvuciku se cuje pucketanje, tj. ne cuje se tokom rada nego samo u trenutku paljenja ventilatora. A isto tako imam i pucketanje u trenutku paljenja frizidera.


Dali sam ja tamo na slici dobro video da si koristio brze diode u napajanju pojačala ili me je vid izdao...
Ako jesi, skidaj to prijatelju....
Ljudi stavljaju kondenzatore paralelno sa sporim diodama da ih još “uspore” a ti stavio brze pa se još čudi odakle brum i pucketanje.
Naravno ako nisi, moje izvinjenje...
Kondenzator od 0.22uF (pa čak i 1uF) na primar transformatora nije loše. (A što ne škodi znači da koristi)
Samo mislim da ti to neće pomoći, u ovom konkretnom slučaju, puno.
Ja lično idem sa 3 kondenzatora (između faze i nule, između faze i zemlje i između nule i zemlje) pa ide prigušnica motana fazom i nulom obrnuto zbog nakupljanja vrtložnih stuja pa opet kondenzator posle pa tek onda uređaj (trafo).
Mada to kod velikih potrošača ne znači puno ali kod kompjutera koliko toliko “ublaži” pikove iz mreže...
Neki bi rekli da preterujem ali ne može da škodi...

I molim te obmotaj nešto oko tih kablova na ulazu u kutiju!!!
Usled pomeranja presećiće ti lim kablove pa može da se desi da zaigraš pored njega i bez muzike!! (šalim se -uzemljen je, ali ipak nije na odmet oprez)
Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91224.05.2010. u 12:04 - pre 170 meseci
Bez obzira sto ranije nisi imao sum-brum, treba da stavis na ulazu-signal sirmovan oklopljen kabal,svi vodovi trebaju biti sto kraci,gledaj da nemas ukrstanje kablova,na primer 220V i signalni.
kao sto si sam rekao kad si promenio ozicenje pojavio se brum,znaci problem je u ozicenju,pomeras kablove,probaj da prvo resis jedan kanal(jednu plocicu),lakse ti je...
Mozes li da se setis kako je bilo povezivano i cime-kakvim zicama pre nego sto je poceo da se javlja brum.
Pozz!

[Ovu poruku je menjao Pigoza dana 24.05.2010. u 13:57 GMT+1]
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1850



+67 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91224.05.2010. u 17:24 - pre 170 meseci
Diode jesu brze .... :D: :D :D


@Pigoza:


Pre je bilo mnogo neurednije, kablove sam nastavljao, vezivao, seckao... A radilo je.

Kad pomeram kabal za ulazni signal brum se povecava ali ne i smanjuje.! :(

Videcu dal negde u gradu mogu da nadjem oklopljeni kabal.

Pozdrav.!


 
Odgovor na temu

PWISTED
Milan St
Zvanično NE zaposlen ;)
Iz Niš-a

Član broj: 76422
Poruke: 60
*.adsl-a-7.sezampro.rs.



+1 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91225.05.2010. u 02:04 - pre 170 meseci
Citat:
ackopk: Diode jesu brze .... :

Već sam ti rekao... Da ne ponavljam... Ako hoćeš perfekciju stvori mu uslove.

Citat:
ackopk: Videcu dal negde u gradu mogu da nadjem oklopljeni kabal.

Ako... Ako ga nađeš neće biti jeftin...
A možeš da ga napraviš od običnih koaksialnih kablova tako što ćeš prevući košuljicu drugog kabla preko izolacije postojećeg kabla. Kao što sam ti rekao.
Da ne objašnjavam kako i šta, znam da sam video da je u nekoj temi neko pisao o tome ovde na forumu (valjda 10XB)...
Znam da sam preleteo preko toga valjda OVDE ako me pamćenje služi...
U svakom slučaju čovek je tu sažeo i napisao znaje koje sam, inače, sakupljao i čitao na 100 različitih mesta na raznim jezicima (uglavnom engleskom).
Glupo bi bilo da se to ne pročita i ne razume obzirom da je maximalno pojednostavljeno i na srpskom.
Čak sam niašao, u toj temi, na stvari koje nisam našao nigde drugde a tako su logične i lepo argumentovane.

Ako pitaš budi spreman za odgovor... Nema glupih pitanja samo glupih odgovora... :)
Nema toga što se ne može... Ako neće, uzmi VEĆI čekić... :)
Hardstyle Republic - Resistance is Futile
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/91225.05.2010. u 08:29 - pre 170 meseci
Mora oklopljeni kabal, za nuzdu,ali samo nuzdu uzmi onaj koaksijalni za antenu,on jeste 75 oma ali je oklopljen,a kasniej nadji oklopljeni mikrofonski kabal,koji naravno treba da bude najkraci moguci.
Diode ne diraj,mozes samo paralalno svakoj od njih da stavis 100nF-470nF kondenzator - Blok.
Sto se tice elektrolita,proveri ih moguce da je neki i probio,proveri da nije nabubrio,napn mora biti bar za 1/3 veci od potrebnog napona, i trebalo bi da imas bar 4700uF ukupnu kapacitativnost.
Najverovatnije ti brum dolazi sa ulaza,moras tu ceprkati..imas li potenciometar?
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: pojacavac sa tda2030a u bridge spoju sa izlaznim tranzistorima bd911/912

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 21184 | Odgovora: 96 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.