Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Promena mount direktorijuma za particiju

[es] :: Linux :: Promena mount direktorijuma za particiju

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5105 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

glamoc

Član broj: 125620
Poruke: 346
*.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Promena mount direktorijuma za particiju01.12.2010. u 11:04 - pre 163 meseci
Prilikom instalacije linuksa podesio sam da mi se jedna particija mount-uje na /boot.
Sad hocu da promenim to (bez reinstaliranja linuxa) i da stavim da se mount-uje na /usr.
Ja sam pokusao da promenim red
Code:
UUID=e01a71d4-3e3b-4d46-8a47-b11861457fb0 /boot           ext2    defaults        0       2

iz fajla /etc/fstab tako sto sam umjesto /boot stavio /usr ali nije upalilo, kad sam pokusao da resetujem sistem je zakucao.
Kako da uradim ovo
Kad covjeka napusti Sunce njegovog zavicaja ko ce mu posvijetliti na putu povratka
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju01.12.2010. u 11:12 - pre 163 meseci
Pa cekaj, znas li cemu sluzi sav taj sadrzaj /boot direktorijuma?

Otprilike, to je kao kada bi sve fajlove iz foldera C:/Windows/System32/ premestio negde u C:/Program Files/... i pitao se zasto sistem nece da se podigne...

Ako ne zelis da ti ta particija vise bude boot, onda ces morati negde da smestis fajlove za butovanje,
i kazes sistemu gde se nalaze, zar ne?

Mozes ih smestiti na posebnu particiju (/boot), ili na /boot dir u okviru root particije. Gde god da ih smestis,
mora GRUB biti upoznat sa time (i fstab), inace nema pojma odakle i sta da butuje :)
 
Odgovor na temu

glamoc

Član broj: 125620
Poruke: 346
*.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju01.12.2010. u 11:31 - pre 163 meseci
Linux(Ubuntu) sam poceo skorije da koristin i iskreno pojma nemam...
Kad prekopiram ove fajlove iz /boot-a u neki folder na / sta tacno treba da izmenim u fstab-u a sta za grub(u kom fajlu)
Unapred hvala

Kad covjeka napusti Sunce njegovog zavicaja ko ce mu posvijetliti na putu povratka
 
Odgovor na temu

Schmidt
RHCE

Član broj: 80784
Poruke: 647
*.blic.net.



+10 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 11:39 - pre 163 meseci
Prvo sto je potrebno da uradis je da prekines razmisljati kao windows korisnik. Cak i windows ima boot particiju (od verzije 7 se lijepo vidi 100 MB boot particija). Ono sto me interesuje je razlog da sve strpas na jednu particiju? Samo zato sto je tebi tako ljepse ili imas bas neki poseban razlog koji ja ne mogu ovako na prvu vidjeti...
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 12:10 - pre 163 meseci
Windows nema boot particiju vec bitlocker particiju od 100MB :)

glamoc, ono sto ti moras da uradis je nesto u fazonu:

sudo umount /boot
sudo mount /dev/sda1 /mnt/boot
cp -vr /mnt/boot /
sudo umount /mnt/boot

nano /etc/fstab i obrises liniju gde se /boot mount-uje
nano /etc/grub/grub.cfg i ispravis grub tako da i root (hd0,x) i real_root ili root u kernel liniji ukazuju na root particiju gde ti je sad i boot direktorijum

Uzmi u obzir da to sve radis na Ubuntu i da on nije naklonjen ovakvim egzibicijama. Vrlo lako se moze desiti da se vise nece podici a onda sve to moras da radis ponovo i da se zezas preko live diska.

Press Y to continue, Q to quit: (y/Q) _
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 12:14 - pre 163 meseci
A šta bi se dogodilo ako bi:
- preimenovao /boot u /boot1
- napravio /boot na rutu
-iskopirao sve iz /boot1 u /boot
- iskomentarisao u /etc/fstab liniju koja pominje /boot particiju
-u /boot/grub.cfg umesto UUID-a particije /boot stavio particiju /
-formatirao stari /boot i eventualno proširio / na taj prostor (ako je to moguće)
Zar to ne bi radilo? MBR se ne dira, boot fajlovi su i dalje u /boot, a pošto je to sada na / particiji, neće zalaziti u posebnu.

A opet, zašto bi se mučio sa tim?
Pretpostavljam da je u pitanju "traćenje" prostora na /boot. To nazivam "IT opsesivno-kompulzivni sindrom" i ponekad patim od istog. Get over IT
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 12:23 - pre 163 meseci
Citat:
Windows nema boot particiju vec bitlocker particiju od 100MB :)

Mislim, nemo' da se ljutiš, ali - ima.
Ne mora da postoji, ali ako postoji, tamo se nalazi bootmgr i još ponešto.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 12:28 - pre 163 meseci
Citat:

The Windows 7 created 100 MB partition is not the main boot partition or boot drive, but serve only as a backup. The following files and folders are the initial content of the partition (names in [] brackets indicate it’s a folder or directory), before BitLocker is enabled and in use.


Citat:
For Windows 7 users who do not intend to use BitLocker, the 100 MB partition can be removed subsequently and easily in Disk Management,

 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 12:44 - pre 163 meseci
Može da se obriše, to sigurno.
A da li će da posle tek-tako da butuje, to ne znam baš ;)
Jer, there's no folder boot on the root.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 12:53 - pre 163 meseci
[off]
Ja sam iz prve, bez proveravanja dokumentacije i kojecega, vec kada sam prvi put cuo da win7 pravi tu particiju, pomislio da ona sadrzi neki boot manager zbog podrske diskovima vecih od 2TB i slicno, pa kada sam krenuo da kopam cemu ona stvarno sluzi informacije su bile totalno oprecne.

To definitivno jeste BitLocker particija a BitLocker izgleda mi zahteva da boot fajlovi budu na odvojenoj particiji od Windows direktorijuma. Tako da su tu boot fajlovi smesteni zbog BitLockera - u slucaju da imamo vec preparticionisani disk onda se ta particija ne pravi. U slucaju da se obrise W7 nece moci da se boot-uje a i ceo partition table ode u klinac...
[/off]

Glamoc, cak i da prebacis boot na root particiju ja nikako ne preporucujem spajanje te particije sa root particijom ili nekom drugom iz gparted-a i sl, ako si vec odlucio da ti boot particija ne treba - backup - reinstaliraj/reparticionisi...
make love - !war
 
Odgovor na temu

Schmidt
RHCE

Član broj: 80784
Poruke: 647
*.blic.net.



+10 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 13:36 - pre 163 meseci
OK, moja greska, nisam citao, na prvu sam zakljucio da je to boot particija.
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 13:45 - pre 163 meseci
Ma to je sad filozofsko pitanje: da li je particija koja se koristi za boot (a nije neophodno da postoji, a installer je pravi i kod verzija koje ne podržavaju BitLocker) - boot particija ili nije.

Nije kulturno, ali ću se ponoviti:
Citat:

Pretpostavljam da je u pitanju "traćenje" prostora na /boot. To nazivam "IT opsesivno-kompulzivni sindrom" i ponekad patim od istog. Get over IT
 
Odgovor na temu

glamoc

Član broj: 125620
Poruke: 346
*.adsl-1.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 15:04 - pre 163 meseci
Citat:
Ono sto me interesuje je razlog da sve strpas na jednu particiju? Samo zato sto je tebi tako ljepse ili imas bas neki poseban razlog koji ja ne mogu ovako na prvu vidjeti...


Ne postoji nikakav razlog, kad sam instalirao sistem disk sam podelio na dva dela, jedan za podatke(na win to mi je bio c:\ sad je to root) jedan sam planirao za neke podatke(na win to je bio d:\ na njemu sam cuvao muziku idt ) i stavio sam da se ta particija mountuje na /boot cisto iz neznanja.
Sad me ovo smara i hocu malo bolje organizujem disk.
Koliko kontam iz ove diskusije /boot mora biti na odvojenoj particiji koja sluzi samo za bootovanje, jesam li upravu?
Kad covjeka napusti Sunce njegovog zavicaja ko ce mu posvijetliti na putu povratka
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 15:18 - pre 163 meseci
Ma "boot" fakticki moze biti samo jedan direktorijum u okviru root (/) particije, a moze biti i zasebna particija.

Za instalaciju Linux-a DOVOLJNA je samo JEDNA particija, i to root (/).
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 15:23 - pre 163 meseci
ahaaa, znači ti si poveliku particiju stavio na /boot...
OK, onda, back to the drawing board, nije "sindrom" :)
Pogledaj ponovo savete date u ovoj temi, za vraćanje particije.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 15:28 - pre 163 meseci
Ima i opcija da jednostavno uz pomoc gparted-a, shrinkujes (smanjis velicinu) boot particije.
Ima neki vrlo mali rizik da se sve shebe posle toga, ali bekapuj vazne stvari pa probaj :)

Dignes Live Ubuntu disk, startujes

sudo -s
gparted

i opletes po smanjivanju dok su sve particije na HDD-u neaktivne :)
 
Odgovor na temu

glamoc

Član broj: 125620
Poruke: 346
*.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 20:52 - pre 163 meseci
Citat:
nano /etc/fstab i obrises liniju gde se /boot mount-uje
nano /etc/grub/grub.cfg i ispravis grub tako da i root (hd0,x) i real_root ili root u kernel liniji ukazuju na root particiju gde ti je sad i boot direktorijum


Ja u /etc direktorijumu nemam folder grub vec grub.d i u njemu ne postoji grub.cfg, jedini grub.cfg na sistemu je u /boot
Kad covjeka napusti Sunce njegovog zavicaja ko ce mu posvijetliti na putu povratka
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 20:55 - pre 163 meseci
greska, mislio je na

/boot/grub/grub.cfg
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 21:00 - pre 163 meseci
Ajoj, polako combusteru, polako... :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
77.46.145.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Promena mount direktorijuma za particiju02.12.2010. u 21:08 - pre 163 meseci
Ma Arch te sludio skroz, evo izasao Ubuntu 11.04 Alpha, skidaj dok je vruc...
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Promena mount direktorijuma za particiju

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5105 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.