Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?

[es] :: Linux :: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5052 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NediM19

Član broj: 246206
Poruke: 72



+8 Profil

icon Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?05.01.2011. u 19:30 - pre 162 meseci
Dakle odvojim 10.000 Mb za Linux selektujem ono pocetak, stavim /home, selektujem ext3 i kada pokusam da instaliram Linux na tu particiju dobijem eror u folu niste odabrali datotecni tip (zakaceno na bosanski j.). Gdje grijesim??
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?05.01.2011. u 19:34 - pre 162 meseci
a root ? "/" ? ne moze instalacija na home :)
make love - !war
 
Odgovor na temu

NediM19

Član broj: 246206
Poruke: 72



+8 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?05.01.2011. u 19:46 - pre 162 meseci
E bravo combuster, za root / mi i javlja eror!
Gdje da mu zakacim root /?
Zasto ne moze /home?
Na jednom tutorijalu sam vidio da selektuju /home (pravili su dualboot sa Win 2000), imam i Windows 7 uz ovaj Ubuntu koji bih instalirao ima li to kakve veze sa ovim /home?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?05.01.2011. u 20:11 - pre 162 meseci
Pazi ovako, root particija je obavezna, dok home particija nije. Home particija nije obavezna jer home direktorijum moze da se nalazi na root particiji a moze se i montirati na posebnu.

Za pocetak bih ti savetovao da samo napravis root particiju i swap particiju (2 x kolicina RAM-a) i to je to. Kasnije, kada se ustosis u strukturu fajlsistema na linuxu mozes se zezati i sa odvojenim particijama za home, var, usr etc... Ukoliko zelis.

Tu particiju od 10GB sto si odvojio za home samo selektuj da ti bude root (/) i sve ok... A home nemoj da biras uopste za sad.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?05.01.2011. u 20:40 - pre 162 meseci
Skinuo sam Linux Mint 10 pa bih da probam malo dual boot sa Win 7

Znaci velicina particija treba da budu:

za SWAP 2xRAM
koliko odvojiti za home?
koliko za root?

koji je fajl sistem za SWAP (koliko se prisecam linux swap)

za home i root ide ext4?


 
Odgovor na temu

NediM19

Član broj: 246206
Poruke: 72



+8 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?05.01.2011. u 20:45 - pre 162 meseci
@combuster

E hvala mnogo!
Samo jos da te pitam koja je svrha te swap particije, jer kazu ako imas vise od 1Gb rama (a ja imam 1.5Gb) da ti ona ne treba?
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?05.01.2011. u 21:01 - pre 162 meseci
Citat:
Goran Mijailovic: Skinuo sam Linux Mint 10 pa bih da probam malo dual boot sa Win 7

Znaci velicina particija treba da budu:

za SWAP 2xRAM
koliko odvojiti za home?
koliko za root?

koji je fajl sistem za SWAP (koliko se prisecam linux swap)

za home i root ide ext4?


jeste, linux swap ali to je u principu particija u raw mode-u, ne ide klasican fajlsistem na nju. To sam sve installer odradi.

Odvajas onoliko koliko mislis da treba, dakle racunam negde da je 5GB minimum za root (10GB bi valjalo) a za home zavisi sta zelis da stavljas na nju, muzika/dokumenti - pa sam proracunaj.

Preporucio bih ext4 kao fajlsistem, ispeglan je sada u full-u tako da moze da se koristi bez bojazni (od 2.6.33 kernela su ga ispeglali bas lepo).

Razlog za odvajanje home direktorijuma na posebnu particiju moze biti samo zbog cuvanja dokumenata posle reinstalacije i podesavanja programa. Ovo prvo moze se obaviti i tako sto ces da napravis posebnu backup particiju (ja recimo montiram backup particiju na /data direktorijum). IMHO to je bolje resenje jer posle reinstalacije i mount-ovanja stare home particije javlja se dosta problema (ne dize se X/DE, programi se tripuju itd).

@NediM19

Swap particija ti uskace u pomoc kada iskoristis svu raspolozivu RAM memoriju i kada oteras sistem u hibernaciju. Ako mislis da imas dovoljno RAM memorije i nikada ne teras sistem u hibernaciju onda mozes da guras i bez swap particije. Mada ovo ne preporucujem na sistemima sa <2GB ram-a.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?05.01.2011. u 23:28 - pre 162 meseci
Citat:
Razlog za odvajanje home direktorijuma na posebnu particiju moze biti samo zbog cuvanja dokumenata posle reinstalacije i podesavanja programa. Ovo prvo moze se obaviti i tako sto ces da napravis posebnu backup particiju (ja recimo montiram backup particiju na /data direktorijum).


Cek polako ne razumem ja bas najbolje to sto pricas :)

Svaki put kad sam instalirao Linux (pre nekoliko godina) pravio sam samo SWAP i root particiju pri cemu sam ostavljao da home bude folder. Sad sam hteo da se malo ozbiljnije poigram sa Linuxom i da napravim stvar kako treba a ti mi kazes da pravis bekap particiju i sad ja ne znam sta ti u stvari radis i kad i kako? hoces da kazes da prilikom instalacije uradim particiju koja ce se zvati /data?!

Jos jedno pitanje, imam 2GB RAM-a, zar je zaista potrebno praviti 4GB SWAP particiju?

BTW ovaj Mint 10 u live modu me odusevio sa par nekih stvari:
1) na windowsu 7 imam problem oko uspostavljanja mreze prilikom ukljucivanja/iskljucivanja modema/rutera sto sa njim nije slucaj;
2) imam unutrasnji citac kartica koji ima jedan usb prikljucak u koji kad ubodem fles memoriju Win ne prepoznaje sta je ubodeno, dok je Mint odmah prepoznao i sasvim normalno radio sa flesh memorijom
3) svidja mi se sto konacno moze da pise i brise po ntfs (u vreme kad sam ja digao ruke od Lina a to je bilo u vreme Knopiksa 3.x nije postojala takva mogucnost sa live verzijama).
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?05.01.2011. u 23:44 - pre 162 meseci
Malo da se umešam, ako je combuster prileg'o :)
Posebna home particija je pre svega dobra da bi posle pri promeni sistema i sl, mogao da je ostaviš, a da preformatiraš /. Kao kad bi u windozi c:\users držao posebno. A combuster za to pravi tu drugu particiju. I tačno, ume da taj sačuvani /home pobrljavi, mada ume i da nastavi da radi OK.
Mislim da ti je najbolje da nastaviš sa / i /home kao posebnim particijama. Proceni sam kolike bi one trebalo da budu.
Što se swapa tiče, pošto imaš 2 GB RAM-a, ako ne planiraš neke intenzivne operacije, a pošto verovatno nećeš neki server da podižeš, i ne mora 2×RAM, može i manje. Za hibernaciju je dosta upravo 2 GB.
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?05.01.2011. u 23:49 - pre 162 meseci
Citat:

Sad sam hteo da se malo ozbiljnije poigram sa Linuxom i da napravim stvar kako treba


To sto pisu na netu za home direktorijum na posebnoj particiji je imho budalastina. U stvari vise problema nego koristi. Sakriveni konfiguracioni fajlovi/dir-ovi unutar home dir-a koji ce ostati tu posle reinstalacije umeju da naprave haos, neki ce raditi super i podesavanja svih korisnickih programa ce ostati zapamceni i biti dostupni odmah po reinstalaciji - drugi ce dovesti do segfault-a ili se nece podici X/Gnome/KDE nebitno. Cak stavise prvo sto nam pada na pamet kada se neki program istripuje na linuxu je brisanje /home/user/.konf_dir . Sama ta cinjenica ubija u pojam diskusiju da home direktorijum treba drzati na odvojenoj particiji. Korisno je samo zato sto su ti podaci (Documents/Music/Pictures/Videos) sacuvani i posle reinstalacije ali za tu namenu moze da ti posluzi backup particija (kao na Windowsu) i koja ce biti ista kao home samo nece sadrzati tupave konfiguracione fajlove.

/boot je nekada morao da se drzi na manjoj odvojenoj particiji jer lilo nije mogao da ucita kernel sa particije sa > 1024 cilindara
na serverima se mogu drzati /var i po potrebi drugi direktorijumi na odvojenim particijama (tj diskovima) ako server nema RAID u mirror+strip rezimu itd

Sve ostalo su urbane legende i mitovi, nema potrebe drzati /boot, /home ili bilo koji drugi sistemski dir na odvojenoj particiji/disku kao i stavljati swap particiju na obodima hdd-a za kucnu desktop upotrebu. Dakle moze se koristiti backup particija za podatke i mozes da je nazoves /podaci ili /data ili /backup apsolutno je nebitno.

Dakle, od kako sam presao na Grub ja nisam imao ni jedan sistemski direktorijum na odvojenoj particiji. Root i swap su dovoljni (moze cak i samo root pod odredjenim okolnostima) a za backup moze da posluzi i Windows-ova backup particija a ako ne postoji onda moze i ext3/ext4 backup particija za podatke.

Citat:

svidja mi se sto konacno moze da pise i brise po ntfs (u vreme kad sam ja digao ruke od Lina a to je bilo u vreme Knopiksa 3.x nije postojala takva mogucnost sa live verzijama).


Yep, mada meni je krivo sto to i dalje funkcionise samo sa ntfs-3g-om i write podrska i dalje izostaje direktno iz kernela (ili ja ne znam nesto da namestim) iako mi je ntfs write support podesen u .config-u. Ovako tu mogucnost imamo samo na distribucijama koje zele da ukljuce ntfs-3g out of the box, a u suprotnom bi to funkcionisalo na svakoj distribuciji.

Mint i Ubuntu su stvarno lepo skockali da podrzava vecinu stvari "iz odma'" :)

/edit: @maksvel

Da, 2GB bi bilo dovoljno za hibernaciju jer cisto sumnjam da ce da hibernira kada mu je RAM skroz popunjen.

make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?06.01.2011. u 00:24 - pre 162 meseci
@all
hvala na iscrpnim odgovorima

off
a sto se hibernacije tice, ja je trenutno na Win 7 uopste ne koristim jer sam provalio da mi se brze Win digne nego sto mu treba vremena da se hibernizuje tako da sad samo koristim sleep i power dugme na tastaturi

Citat:
Mint i Ubuntu su stvarno lepo skockali da podrzava vecinu stvari "iz odma'"


Da ja sam konacno odusevljen koliko je Linux napredovao, a tek pregledac slika koji radi kao Acdsee pa tek sto pusta filmove iz odma' koliko sam uspeo za pola sata da vidim druzeci se sa live Mintom. A i fontovi nisu vise (toliko) muljavi
Kad se samo setim kad sam morao na Ubuntuu da instaliram kernel hedere da bih namestio win modem, brrr
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?06.01.2011. u 00:36 - pre 162 meseci
Ahahaha, neces se spasiti od kompajliranja source-a ako naletis na parce hardware-a koje nije podrzano (ako uopste moze da se namesti). Ali su stvarno mnogo radili na podrsci raznoraznom hardware-u, sad kvalitet te podrske varira od uredjaja do uredjaja...

Drago mi je da ti se svidja, welcome back :D
make love - !war
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?06.01.2011. u 01:36 - pre 162 meseci
@Goran - Welcome to the bright side :)

@pokretac_teme - ako imas 2GB ram-a, predlazem 2GB SWAP.
 
Odgovor na temu

NediM19

Član broj: 246206
Poruke: 72



+8 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?06.01.2011. u 11:10 - pre 162 meseci
Citat:
@pokretac_teme - ako imas 2GB ram-a, predlazem 2GB SWAP.


Imam 1.5Gb rama, a ako taj swap sluzi kao "pomocni" ram mislim da mi nikada nece zatrebati, komp NIKADA ne ide u hibernaciju, u Firefoxu je otvoreno 5-6 tabova i otvorena je neka pjesmica i aMSN... Mislim da mi je za takav nacin koristenja i vise nego dovoljno tih 1.5Gb. Na Winu 7 nisam nikad bio ni blizu da ram "zakucam" do kraja.
Btw. ima li u Linuxu nesto slicno "Task manageru" u Windowsu?

P.S. Ubuntu
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?06.01.2011. u 11:25 - pre 162 meseci
Imas System Monitor, da li je u Applications -> System Tools ili u System -> Preferences (ili Administration) ne znam za Ubuntu tacno.
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?06.01.2011. u 15:02 - pre 162 meseci
Citat:
Kad se samo setim kad sam morao na Ubuntuu da instaliram kernel hedere da bih namestio win modem, brrr

Hehe, to je već do toga što si se rešio winmodema
Sve u svemu, Mint je po meni za sada naj-Linuks za široke narodne mase.
(Za server sve više naginjem ka CentOS-u.)

Glede onog famoznog-urbanog /home foldera/particije.
Meni je (doduše jednom) baš pasovalo što imam sve confige sačuvane. Pregazio sam / od nekog starog Ubuntua sa novim, /home ostao, stavio istog korisnika i pass i sve ferceralo posle OK.
Ali, mož' d' bidne, ne mora da znači
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?06.01.2011. u 17:11 - pre 162 meseci
Da, to je ideja da tako bude. I super je ako prodje. Mada ja sam bio svedok nekoliko puta da posle reinstalacije je OS kucao, pa cak i po upgrade-u (pogotovo KDE recimo kada dobije nov point ili major release). Tako da sada bas sumnjam u opravdanost odluke da se home trpa na posebnu particiju.

U stvari nemam ja nista protiv toga kada Linux user zna zbog cega to radi, najgore je sto to pravi probleme vecini onih koji bi da probaju Linux pa nalete na neki arhaicni prepisani tutorial od nekog Linux guru wannabe-ja. Recimo mene nervira kada mi na Arch instalaciji kaze da li sam siguran da zelim da nastavim bez posebne boot particije. LOL !!! Da, zaboravih, kada sam isprobavao brtfs bio sam primoran da boot smestim na posebnu ext3 particiju jer grub nije mogao da boot-uje sa btrfs-a. Ne znam da li se tu nesto promenilo.
make love - !war
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?06.01.2011. u 21:02 - pre 162 meseci
Instalirao ;) tj. instalirao se sam

Cekirao sam da se Linux instalira pored drugih OS i samo sam povukao klizac udesno dok se nije particija za Linux Mint smanjila na priblizno 10GB (ne vidi se broj kad se toliko smanjuje). Probao sam advanced podesavanja oko podele particija ali mi nije bas sve najjasnije (mada mi nije prvi put da instaliram Linux) pa sam na kraju pustio da se instalira sam, nemam pojma koliko je uzeo za SWAP ako je uopste uzeo :) Za vreme instalacije koju sam pokrenuo iz live moda skidao language packove to mi je jedino malo zasmetalo.
ATI drajvere je sam predlozio da skine i da instalira, sto je proslo ok.

Pitanje: ne znam kako da promenim raspored operativnih sistema u Grub-u, Win je poslednji a ja bih hteo da bude prvi. Secam se da je to ranije moglo da se podesi u samom boot loaderu (cini mi se da je bio Lilo).
 
Odgovor na temu

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?06.01.2011. u 22:06 - pre 162 meseci
U /boot/grub/grub.cfg imas opciju

set default=0

Samo promeni iz 0 u broj u kome je Windows u menuentry-ju.
make love - !war
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?06.01.2011. u 22:17 - pre 162 meseci
.. Ili idi na administration, pa uključi startup manager i tamo podesi.
Ipak je ovo Mint, sve je na klikete-klik.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ubuntu 10.10 i eror pri kliku na "Instaliraj sada"?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5052 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.