Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 208048 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko17.04.2012. u 22:59 - pre 146 meseci
Citat:
mist: @pisac
Ako je tebi pozitivan primer to što je Argentina nacionalizovala 51% strane privatne kompanije... onda s tobom nema diskusije.
Ajde sada svi da otimamo.



Ne nego 'ajde da je ubijemo ko Aljendea.

More mars bre iz moje zemlje i MMF, i yanquis de mierda, i Monsanto, i sva gomna kapitalisticka!
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko17.04.2012. u 23:42 - pre 146 meseci
@Sceka
Sve si u pravu sto si napisao. Ama bas sve. Milance kao da je ziveo pod staklenim zvonom. Cuj malo je bilo kriminala!? Razlika je samo u tome sto tada nije bilo toliko oruzja u opticaju, a danas ga ima toliko sto je posledica rata. Zato i nije moglo biti nekih oruzanih pljacki i sl. Pa bre Ranko je drzao ceo BG u strahu onom vrljavom kragujevkom iz WWII. Ni policija nije smela da mu pridje. Olosa je bilo koliko hoces, ali samo su "privilegovani" mogli da dodju do oruzja. To su oni koji su radili za DB, i kojima se mnogo oprastalo zbog "poslova" koje su obavljali za drzavu u inostranstvu. Sta bi se desilo da su barabe onda imali pristup oruzju kao sto imaju danas!?
U ono vreme samo je lud, bukvalno lud, covek mogao uvece da odvede devojku na Kalis ili u Donji grad. Bile su ogromne sanse da ce biti silovana, a on vezan da gleda. Silovanja, otimanja, premlacivanja, ubistava...koliko hoces. Treba uzeti u obzir i to sto je sve radilo do 23h. Cast izuzecima koji su radili do 01h. Posle tog vremena je jako malo ljudi bilo na ulicama.
Teska droga nije bila toliko u opticaju, pusio se opijum, a heroin su doneli Ajaksovi navijaci kad se igralo finale kupa sampiona. Ali pre 30-40god. droga se nigde u svetu nije koristila kao danas, pa ni kod nas. Pa malo kasnije, onaj Daut Kadriovski je bio ono sto je Darko Saric danas. Verovatno i jaci.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko17.04.2012. u 23:45 - pre 146 meseci
I ja bih voleo da se Srbija ne petlja sa MMF-om, jer dug je zao drug, ali političari imaju kratkoročne ciljeve, od izbora do izbora, a posle toga makar i potop.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 02:06 - pre 146 meseci
@vilil1

rekao bih pre da ste ti i Sceka ziveli pod istim kamenom.

Bez ikakve uvrede, sve to sto pisete je teska urbana mitomanija sa dna dorcolske kace.

Da je svega toga bilo, da je bilo tuca, baraba, kojecega - bilo je. Da ga je bilo u proporcijama koje
opisujete - slabo cu vam to poverovati. Da nije bilo nikakve alternative, tj. da je zivot tih godina bio
koliko u harlemskom getu, e - to mozda samo za budale.

Ne znam nikoga ko je odvodio devojke na Kalis, iz prostog razloga sto je bio mracan i neosvetljen,
tj. sto si mogao lako da padnes i polomis vrat i bez siledzija.

Po svim drugim mestima sam spartao bez ikakvih problema, od 11-te godine nekoliko puta nedeljno
gradom do muzicke u Kondinoj, subotom na klizanje na DIF kasnije Pionir, po Knezu, Tasu/Sansi,
kasnije i po Krsmancu, KST-u, po klubovima na Senjaku i stotini jos drugih mesta.

Kad su pocele svirke, nema gde u gradu nisam bio. Ni u najvecim guzvama (SKC sredinom osamdesetih)
nije bilo teorije da se bilo sta lose desi, osim da neko s motorom na ulici podleti pod auto. Sve to moze
da vam potvrdi ogromna masa ljudi sa mase normalnih krajeva u gradu.

Citat:
pusio se opijum


Jeste, cela zemlja je pusila obicno izmedju drugog Dnevnika i "Kamiondzija". Ponekad i subotom posle
"Grlom u Jagode", a pre "Kapelskih Kresova" (ili bese obrnuto). Preko sindikata se dobijao povoljno, a
ko nije hteo mogao da je da trampi letovanje u radnickom odmaralistu za pet dana nargile.

Citat:
Cast izuzecima koji su radili do 01h. Posle tog vremena je jako malo ljudi bilo na ulicama.


Thank you, thank you very much. Upravo si ocrtao sustinu - ljudi su ziveli normalne zivote i bavili se normalnim
poslovima, studirali, deca isla u skolu. Slabo ko je bazao po noci k'o gluva kucka - ljudi su imali sutra.

Danas imaju malo sutra.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 18.04.2012. u 03:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 03:20 - pre 146 meseci
^ Zasto se raspao idilicni, najbolji, najpravedniji i najprosperitniji sistem u kome su ljudi uzivali vise nego u bilo kom drugom?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 03:46 - pre 146 meseci
Kao i sve drugo na svetu - iz razloga sto mu je dosao the smrt.

Propadaju drzave jos od pre Egipta i faraona, Vavilon, Atina, Kartagina, Rim, Spanska
ili Britanska imperija....

Ne vidim zasto bi jedna SFRJ bila izuzetak, koja po svom znacaju za covecanstvo
nije ni u gornjoj cetvrtini skale.

Odsvirala svoje, odigrala svoj valcer na politickoj sceni, i lepo otisla kuci.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 03:55 - pre 146 meseci
^ Znaci, nije je unistio zli kapitalizam ili neka slicna posast, nego joj eto tako u zenitu ditiramba istekao rok trajanja, kao salami npr.?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 04:06 - pre 146 meseci
Nego, da pokrenemo jedan drugi aspekt cele price koji je tu i tamo po neko dodirnuo.

Postoji jedan vrlo bitan socioloski parametar - vertikalna prohodnost koji ne pravi veliku
razliku izmedju suprotstavljenih ekonomskih sistema.

Prema definiciji, vertikalna prohodnost se meri kolicinom prosperiteta u okvirima nekoliko
generacija, tj. distanci izmedju polazne tacke prosecnog pojedinca i njegovog potomstva kroz
N generacija.

Primera radi, izuzetna vertikalna prohodnost moze da izgleda ovako:
- pradeda je bio paor/zemljoradnik/stocar,
- deda je kovac
- otac je tehnicar
- sin doktor nauka
- unuk predsednik interkontinentalnog konzorcijuma velikog kalibra, drzavnik, itd.

Ovaj jako indikativni kriterijum ima cudnu sposobnost da na istoj zurci okupi vrlo raznorodnu
ekipu drustava, drzava, epoha, potpuno razlicitih ideologija.

Sociolozi ga uzimaju kao izuzetno bitan kriterijum uspesnosti drustva, narocito na duge staze,
jer tezi da optimalno iskoristi bioloske potencijale/sposobnosti/talente statisticki najznacajnijeg
dela stanovnistva.

I suprotno - drustva koja pokazuju vrlo malo interesovanja za omogucavanje vertikalne prohodnosti,
cesto stradaju iz mnostva razloga - nekada prosto iz nedostatka kriticne mase kvaliteta koja
drustvo/drzavu treba da drze kompetitivnom kako u mirnodopskim tako i u vojnim kriterijumima.
Nekada, usled nagomilanih neispunjenih potencijala, sistem puca u naletu besa, nezadovoljstva,
potlacene mase nadju nacin da sebi oslobode kanal za realizaciju.

Nekada, kao u slucaju Kraljevine SHS - iz oba razloga, pa i iz trecih, i cetvrtih.

Konkretno, prema ovom kriterijumu, u samom vrhu uspesnosti se mogu pored SFRJ naci i
USA iz doba Roosevelt-a, skandinavska drustva iz druge polovine 20-tog veka, itd.




Nego, u svetlu ovog kriterijuma da zadam i ja jednu pitalicu, narocito za Odina i Sceku, mozda jos
ponekoga:

Predpostavite u nekom misaonom eksperimentu da komunizma, revolucije, SFRJ nikada nije ni bilo,
nego da su stvari stajale i kretale se tacno onako kako bi bilo da je ostala predhodna drzava.

Razmotrite i kazite (makar sebi) sta mislite da bi obzirom na poreklo, pocetne materijalne mogucnosti
svojih predaka, prosecnu smrtnost obicnog sveta, lakocu da se stekne obrazovanje, tvrda kapitalisticka
pravila igre... gde bi i sta bi bili vasi preci, a najvaznije, gde bi ste i sta bi ste danas bili vi ?


Prema nekoj mojoj slobodnoj proceni, vise od 98% clanova foruma bi obitavalo na relaciji njiva-stala,
jedva za pedalj dalje od svojih predaka.


[Ovu poruku je menjao milanche dana 18.04.2012. u 05:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 04:34 - pre 146 meseci
Citat:
milanche:Nego, u svetlu ovog kriterijuma da zadam i ja jednu pitalicu, narocito za Odina i Sceku, mozda jos
ponekoga:

Predpostavite u nekom misaonom eksperimentu da komunizma, revolucije, SFRJ nikada nije ni bilo,
nego da su stvari stajale i kretale se tacno onako kako bi bilo da je ostala predhodna drzava.

Pa otkud znam, puna je Evropa primjera zemalja koje su negdje iz stadiuma kraljevina, knezevina, monarhija i sl. uredjenja stigli do ovoga sto su danas - a da nisu morale prolaziti kroz socjalizam i komunizam.
Tako da ne shvatam poentu pitanja? Kako su Norveska, Svedska, Finska, Danska, Britanija, Austrija, Svajcarska... postale ono sto su danas bez socjalizma?

Citat:
Razmotrite i kazite (makar sebi) sta mislite da bi obzirom na poreklo, pocetne materijalne mogucnosti
svojih predaka, prosecnu smrtnost obicnog sveta, lakocu da se stekne obrazovanje, tvrda kapitalisticka
pravila igre... bili vasi preci, a najvaznije, gde bi ste i sta bi ste danas bili vi ?

Vjerovatno bih bio gdje i zasluzujem da budem.
U kapitalistickim zemljama onaj ko ima kapital nastoji da ga zadrzi i oplodi, a to mu nije moguce ako ne postavi svakog na svoje mjesto na kom ce biti najproduktivniji ili da skloni nesposobne sa onih mjesta na kojima prave stetu. Tako da mu nije moguce da uopste opstane ako nije u rangu pameti i sposobnosti konkurencije. Tako je sistem sastavljen.
Zapadni kapitalista ce postaviti seljaka iz Indije da mu bude CEO kompanije, ako ce taj bolje da radi od njegovog rodjenog sina.
U socjalizmu ce "drug" da postavi svog sina u fotelju pa taman da je gluplji i nesposobniji od indijske krave.
Nema potrebe da se oko toga dokazujemo - to je pokazano i dokazano milijardu puta u praksi i pokazuje se i dan danas - i jedan i drugi slucaj.

Imam osjecaj da se implicitno oslanjas na cinjenicu koliko je kojekakvih gologuzana u bivsoj SFRJ proslo kroz visoke skole, fakultete, dograbilo neke titule i zaguzicilo se u neke fotelje.
Slazem se da je to daleko vise nego sto je bilo i moguce za vreme kralja, medjutim, licno mislim da je 99% tih ljudi i nakon zavrsetka tih skola i svega sto im je bilo "omoguceno" ipak najprimjerenija bila za jednostavne stocarske poslove, tipa odanja za ovcama i kravama i prenasanja balege od stale do njive.
Njihove "sposobnosti i pamet", kao i kompetentnost njihovih diploma se jasno ocrtala u situaciji kad je trebalo ista pametno napraviti - sve sto su postigli je da su redom sjbali sve do dna, pa i jos dva kilometra ispod.
Da su, sa druge strane cuvali ovce i djubrili njivu - daleko manje stete bi napravili. Mozda bi cak bili i od neke koristi.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 18.04.2012. u 05:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 05:05 - pre 146 meseci
Sa najopstije teorijske tacke - pokusao sam da predocim da je puko svrstavanje iza jednog
(kapitalizam) ili drugog (komunizam) bespredmetno. Postoji treca drustvena dimenzija (koju
istina indirektno mnogi pominju, @pisac, @ilux...) koja nije imanentna striktno ni jednom od
dva, a opet je presudno bitna.

Sa nesto posebnije tacke gledista, isticem kao prostu cinjenicu da je na konkretnom lokalitetu
Balkana apsolutno jedno jedino drustvo u poslednjih 250 godina uopste obratilo paznju i uopste
pokusalo da ostvari vertikalno prohodno drustvo. Ljudi koji su u tom drustvu ziveli (ukljucujuci
i mene) svedoce o tom vremenu. Drustva pre (kraljevina) a narocito drustvo posle, zbog ocitog
propusta da paznju posvete upravo tom parametru - dugorocnoj zivotnoj perspektivi svog najopstijeg
clana X - nemaju sanse da opstanu.

Citat:
U socjalizmu ce "drug" da postavi svog sina u fotelju


Bez problema cu da ti navedem jedno 50-tak satro-kapitalistickih zemalja (narocito latino sveta) gde
ce se isto ili jos gore desavati. Ili Meksiko gde ce sisulja sa dobrim dupetom da dobije apsolutno
svaki posao pre nego zena obicnog izgleda, jer to 'doprinosi ugledu firme'.

Meritokratija nema mnogo veze sa drustvenim uredjenjem, ima mnogo sa lokalnom kulturom,
a podosta izgleda sa temperaturom i vlagom podneblja.

Nego - u najposebnijoj tacki gledanja - da se fokusiramo na Balkan, Srbiju, ljude i zemlju koje
znamo.

Citat:
Vjerovatno bih bio gdje i zasluzujem da budem.


Ja ipak mislim da bi znatno verovatnije bio tamo gde po bistrini ne zasluzujes da budes.

Ima na tu temu odlican primer koji sam vec u drugom kontekstu navodio, dr. Milomir Stanisic.
http://sr.wikipedia.org/wiki/%...%D0%BD%D0%B8%D1%88%D0%B8%D1%9B
Iako jedan od najizuzetnijih matematickih talenata svog vremena u Srbiji, obrazovanje je kao
seljacko dete mogao da dobije tek ako bi upisao vojnu akademiju (ili Bogosloviju), pa je tek kao
ocito najbolji u klasi dobio stipendiju da studira i tehnicki fakultet (vojska procenila da ce im trebati
i takvi). Karijeru zavrsio sa dva doktorata na poziciji head-a aerospace departmana, kao mentor
Neal Armstrong-a, ultra-placeni top-level konsultant za Boeing, Lockheed...itd.

Mi ostali ipak nismo Stanisici ? A kanda smo dobili ipak dosta toga ?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 05:38 - pre 146 meseci
Citat:
Imam osjecaj da se implicitno oslanjas na cinjenicu koliko je kojekakvih gologuzana u bivsoj SFRJ proslo kroz visoke skole, fakultete, dograbilo neke titule i zaguzicilo se u neke fotelje.
Slazem se da je to daleko vise nego sto je bilo i moguce za vreme kralja, medjutim, licno mislim da je 99% tih ljudi i nakon zavrsetka tih skola i svega sto im je bilo "omoguceno" ipak najprimjerenija bila za jednostavne stocarske poslove, tipa odanja za ovcama i kravama i prenasanja balege od stale do njive.
Njihove "sposobnosti i pamet", kao i kompetentnost njihovih diploma se jasno ocrtala u situaciji kad je trebalo ista pametno napraviti - sve sto su postigli je da su redom sjbali sve do dna, pa i jos dva kilometra ispod.


U masi raznih primera sam istakao da uopste ne delim taj utisak. Procenti su miljama daleko
od navedenih 99%.

Ljudi starije generacije sa kojima sam radio su bili izuzetno kvalitetni, cak i iz vizure ovog
iskustva kojeg imam sada.

U susretu svojih kvaliteta sa bilo kojim inostranim trzistem rada, utakmicu su u ogromnom
broju slucajeva bez problema resavali u svoju korist, najpre zato sto su vaspitavani da kvalitetno
misle, od inzenjera, preko lekara, farmaceuta, gradjevinara, tehnologa, hemicara,...sve do
balerina, glumaca, orkestarskih muzicara, izvodjaca, itd.

Iz SFRJ je iznikla neverovatna masa kvalitetnih ljudi, ne samo kvalitetno obrazovanih nego i
kvalitetnih u svakom pogledu (decision making, borbenost, istrajnost, posvecenost poslu...+
ostali radni kvaliteti), ne samo u industriji, tehnologiji, nego i u sportu, umetnosti, nauci.

Zasto je sistem stvorio vise njih nego sto je objektivno bilo potrebno, zasto nisu mogli da
u svom okruzenju pronadju ni priblizno mesta koliko po svetu, stvar je mnogo stvari, pa i
jednog sireg mentaliteta (slucaj FonBurg itd).
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 07:23 - pre 146 meseci
Citat:
milanche:
Iz SFRJ je iznikla neverovatna masa kvalitetnih ljudi, ne samo kvalitetno obrazovanih nego i
kvalitetnih u svakom pogledu (decision making, borbenost, istrajnost, posvecenost poslu...+
ostali radni kvaliteti), ne samo u industriji, tehnologiji, nego i u sportu, umetnosti, nauci.


Tacno, ali treba razdvojiti SFRJ i odlike tadasnjeg sveta(epohe), kojeg su konzumirali. Svi oni su imali uzor na zapadu a ne u SFRJ, od pop kulture, filma, preko sporta do nemacke tehnike i pocetka americke trece tehnoloske revolucije.

SFRJ, a kasnije Srbija, cak Srbija pod sankcijama je bila i jeste neka varijanta copy/paste u razmeri 1:n, svetskih prilika i vrednosti.
----
Odnosno konstantan problem ovde jesu eksperimenti sa sistemom, koje ljudi i zivot mogu da preskoce, kao na primer u tvom slucaju, ali je silno gubljenje energije i vremena, samo zbog idiota, koja ovde haraju 60 godina..
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 07:25 - pre 146 meseci
Citat:
milanche
Nego, u svetlu ovog kriterijuma da zadam i ja jednu pitalicu, narocito za Odina i Sceku, mozda jos
ponekoga:

Predpostavite u nekom misaonom eksperimentu da komunizma, revolucije, SFRJ nikada nije ni bilo,
nego da su stvari stajale i kretale se tacno onako kako bi bilo da je ostala predhodna drzava.

Razmotrite i kazite (makar sebi) sta mislite da bi obzirom na poreklo, pocetne materijalne mogucnosti
svojih predaka, prosecnu smrtnost obicnog sveta, lakocu da se stekne obrazovanje, tvrda kapitalisticka
pravila igre... gde bi i sta bi bili vasi preci, a najvaznije, gde bi ste i sta bi ste danas bili vi ?

Prema nekoj mojoj slobodnoj proceni, vise od 98% clanova foruma bi obitavalo na relaciji njiva-stala,
jedva za pedalj dalje od svojih predaka.



Ne bi. Cak i ako bi, imali bi poprilicno zemlje i stoke pa to i ne bi bilo nesto lose. Moji roditelji su ziveli "lepo" u to vreme jer su mislili da je to nesto najbolje sto mozes da imas. Kad se to raspalo, raspali se i njihovi zivotu. Sve to je moglo da ih pogodi nije ih omasilo. Sad kad su se osvestili shvataju kakav je laz bio taj sistem. I ta sigurnost koju pominjete je bila lazna jer je sve zavrsilo divno grand finale-om kako rece Odin. A i tu laz je trebalo platiti nekako zar ne?

E sad sta bi se desilo sa takvim ljudima da nije bilo komunizma? Nakon propasti te idilicne lazojebine nije ostalo nista. Od 1 (jednog) hektara pozajmljene zemlje su pravili posao i prehranjivali se. Od 3 hektara iste zemlje postali su gazde sa 10 radnika. Danas imaju svoj mali biznis i guraju. @milanche uskoro cemo imati jednog lekara i jednog doktora nauka u porodici, inzinjera itd...

Sta je na kraju bilo bolje: da smo ziveli realan zivot i radili najbolje sto mozemo ili da smo ziveli u lazi koja je zavrsila uzasnom katastrofom?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 07:42 - pre 146 meseci
Citat:
Nakon propasti te idilicne lazojebine nije ostalo nista


Iako u mnogo cemu ne delim misljenje @hapless_joint-a, ja bih se zamislio nad prosto proverivim podacima
koje je taksativno naveo ranije u ovoj istoj temi o tome sta je zapravo ostalo iza 'lazojebine' (pocevsi od
aerodroma, brodogradilista, 14 kvalitetnih univerziteta, itd).

Na bar jedno 30-tak mesta na ovoj temi ljudi isticu prostu stvar - da i ono sto je bilo pre i ovo sto je doslo
posle, uprkos svoj svojoj (kako kazes) istinoljubivosti/trezvenosti nije sposobno da napravi ni pribliznu kolicinu
potrebne infrastrukture koliko je napravljeno u vreme lazojebine.

Ne znam sta se tacno cekalo u poretku pravih vrednosti, realnog zivota, savesti na sve strane, potpunog odsustva
peska u brasnu, kartonskih djonova za vojnicke opanke, ne daj Boze nekih afera sa koncesijama na rudnike....itd...
da Srbija uprkos svemu doceka WWII sa jedva jednim dobrim asfaltnim putem, bezperspektivnom sirotinjom
na sve strane, sa nezavidnim procentom pismenih.

Ili obratno - sta je to gonilo lazojebe i prevarante da naprave gotovo svu infrastrukturu koja postoji danas,
a da 10 godina posle pada poslednjeg traga lazojebine i nevidjenih investicija pocevsi od oktobra 2000-te ne
moze da se napravi ni 100-ti deo toga istoga.

Citat:
Sta je na kraju bilo bolje: da smo ziveli realan zivot i radili najbolje sto mozemo ili da smo ziveli u lazi
koja je zavrsila uzasnom katastrofom?


Ne znam. Ja licno nisam zgodan primer, jer sam usred lazojebine em ziveo realan zivot (opisao sam u ovoj istoj
temi...uradi search na 'Sekularac') medju realnim (a ne kao danas mahom virtuelnim) likovima sa realnim dusama
i realnim tugama, ceznjama, i radostima, em sam uvek radio najbolje sto mogu - niko me u tome nije mogao
omesti, i sa onim dokle sam u strasno tvrdom i realnom svetu stigao posavsi od skolskog sistema lazojebine i
domaceg vaspitanja uopste ne mogu da budem nezadovoljan.


[Ovu poruku je menjao milanche dana 18.04.2012. u 08:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 07:42 - pre 146 meseci
Naš nam @Odin from Valhalla napisa,
"Uzimajuci u obzir datume, vecina tih lopova i razbojnika o kojima pricas je morala biti rodjenja u vreme socjalizma. A oni koji su rodjeni kasnije rodjeni su od roditelja iz doba socjalizma i u porodicama formiranim u doba socjalizma. Posto se karakter ne formira za 5 minuta downloadom neke verzije karaktera sa interneta, nego se nasledjuje genetski i stice u porodici godinama i godinama to - gledajuci opet datume - sve mora poticati iz tog bajnog doba socjalizma i od genetskog materijala sa Balkana, a ne npr. iz United States of America i Britanskih kolonijalista.
Nisu ljudi mogli biti socjalisticki razmazivi po hljebu do 1989, a onda preko noci 1990 postati najveca kapitalisticka djubrad, gamad i razbojnici.
To nije zabiljezeno ni u jednoj biologiji, a kamoli sociologiji ili filozofiji. To je nemoguce."

Po ovom visokoumnom tekstu svo Zlo je došlo i proisteklo iz socijaliz(u)ma. Svi mi koji smo rođeni i živeli u to vreme smo razbojnici i lopovi, tako su nas učili naši roditelji koji su takođe tako naučeni. Toliko gluposti u tako malo teksta...
Već sam jednom pitao: Gde vi to gospodo živite?
Dok sam bio zaposlen u trgovačkoj firmi, trgovci bi posle završene smene donosili pazar u centralnu blagajnu a blagajnik bi posle završenog svog posla predavao ukupnu sumu vozaču koji je to nosio u SDK. Nije bilo dobro naoružane pratnje. Bilo je nezamislivo da neko i pokuša da pare otme...
Bilo je nezamislivo da neko prodaje deci ciglu na ulici da bi im oteo džeparac.
Bilo je nezamislivo da neko stoji ispred omladinskog doma i za vreme igranke prodaje drogu.
Sve to sada imamo, mi koji smo rođeni u vreme socijalizma i sad smo i našu decu tako vaspitali.
Gospodo protivnici ideje ove teme, promašili ste i temu i naslov. Nit ove teme bi trebalo da bude podastiranje konkretnih dokaza za i protiv. Ja sam dodao dve adrese sa kojima sam hteo da potkrepim moje mišljenje i siguran sam da je moj stav potpuno ispravan. Nemam nameru da ubeđujem bilo koga da na nekakav nasilan način menjamo društveno uređenje ili da zagovaram otimanje pošteno zarađenog. Želim da ukažem na avet feudaliz(u)ma kaja se nadvila.
Šta da mislim o nekolicini koja poseduje većinu dobara ove zemlje? Da su to zaradili ili im je to deda ostavio? Kad vidim skup u "avliji" izvesnog business-mana gde je jedan od prisutnih naš vajni expresident u društvu sa dirigentom svih događanja, američkim ambasadorom, šta treba da pomislim? Da razmenjuju recepte za doboš-tortu?
Dajte gospodo, napišite nešto konkretno, bez pljuvanja, ubedite i mene i ostale da ste u pravu, da će sad moći da se zaposli svih 7000 koji sede na birou u Apatinu a Boga mi i šire... Ubedite me da neće biti "narodnih" kuhinja, ubedite me da je kupovina "letnjikovca" u okolini Londona ze 16 miliona funti poštena rabota...
Smrt fašiz(u)mu...
Pozdrav


 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 08:29 - pre 146 meseci
Radne akcije brate, ogromna kolicina ljudskog rada uzet (i data, istina) za dzabe.

Samo sto ovi danasnji komunisti prvi ne bi uzli pijuk da prave puteve za dzabe. Zato je ta (kako su oni mogli) prica bespredmetna. Tadasnji komunisti su isto tek pokrali imovinu i podelili medju sobom pa su bili srecni time sto su pokrali jer pre nisu imali ni toliko, danasnjim komunistima je zinulo doope za onim sto su imali njihove mame i tate a sta je svojevremeno privbavljeno tudjim parama. Problem je nastao kad nam vise niko nije davao te pare a razmazena deca komunizma nisu mogla da se pomire sa tim pa i dan danas radije cede drenovinu nego da stvaraju nesto. Jbg, ne umeju.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 08:40 - pre 146 meseci
Citat:
milanche: Iako u mnogo cemu ne delim misljenje @hapless_joint-a, ja bih se zamislio nad prosto proverivim podacima
koje je taksativno naveo ranije u ovoj istoj temi o tome sta je zapravo ostalo iza 'lazojebine' (pocevsi od
aerodroma, brodogradilista, 14 kvalitetnih univerziteta, itd).

Na bar jedno 30-tak mesta na ovoj temi ljudi isticu prostu stvar - da i ono sto je bilo pre i ovo sto je doslo
posle, uprkos svoj svojoj (kako kazes) istinoljubivosti/trezvenosti nije sposobno da napravi ni pribliznu kolicinu
potrebne infrastrukture koliko je napravljeno u vreme lazojebine.

Ne znam sta se tacno cekalo u poretku pravih vrednosti, realnog zivota, savesti na sve strane, potpunog odsustva
peska u brasnu, kartonskih djonova za vojnicke opanke, ne daj Boze nekih afera sa koncesijama na rudnike....itd...
da Srbija uprkos svemu doceka WWII sa jedva jednim dobrim asfaltnim putem, bezperspektivnom sirotinjom
na sve strane, sa nezavidnim procentom pismenih.

Ili obratno - sta je to gonilo lazojebe i prevarante da naprave gotovo svu infrastrukturu koja postoji danas,
a da 10 godina posle pada poslednjeg traga lazojebine i nevidjenih investicija pocevsi od oktobra 2000-te ne
moze da se napravi ni 100-ti deo toga istoga.


Cek sad, jel mi ovde poredimo komunizam i kapitalizam ili mentalitet naseg naroda u komunizmu i van njega? To nije ista stvar. Mozemo napraviti poredjenje i ovako: sta je sve izgradjeno u Nemackoj u tih 50 godina a sta u SFRJ?

Niko ovde ne kaze da u SFRJ nije izgradjeno bas nista.

Citat:
rade.zrnic

Po ovom visokoumnom tekstu svo Zlo je došlo i proisteklo iz socijaliz(u)ma. Svi mi koji smo rođeni i živeli u to vreme smo razbojnici i lopovi, tako su nas učili naši roditelji koji su takođe tako naučeni. Toliko gluposti u tako malo teksta...
Već sam jednom pitao: Gde vi to gospodo živite?


Ne, on kaze da iako su ljudi ziveli u toj idili i tada bili posteni, sada odjednom vise nisu i odjednom postaju krimosi. Kako sad to?

Citat:
rade.zrnic:
Bilo je nezamislivo da neko prodaje deci ciglu na ulici da bi im oteo džeparac.
Bilo je nezamislivo da neko stoji ispred omladinskog doma i za vreme igranke prodaje drogu.

Aha jes kako da ne. Meni stari i njegova ekipa pricala jos u za vreme SFRJ kako su se u BG prodavale cigle. Mani te fore...
Citat:
rade.zrnic:
Dajte gospodo, napišite nešto konkretno, bez pljuvanja, ubedite i mene i ostale da ste u pravu, da će sad moći da se zaposli svih 7000 koji sede na birou u Apatinu a Boga mi i šire... Ubedite me da neće biti "narodnih" kuhinja, ubedite me da je kupovina "letnjikovca" u okolini Londona ze 16 miliona funti poštena rabota...

Ne moze da se zaposli svih 7000 jer niti oni zele da rade bilo sta, niti umeju da rade stosta. Da je jedan od tih uslova ispunjen ne bi camili tamo gde came.

U cemu je problem sa letnjikovcem? Ubedi ti mene da to nije postena rabota argumentima a ne pljuvacinom i impliciranjem eksploatacije - navedi zasto nije posteno.
 
Odgovor na temu

Emmy

Član broj: 27487
Poruke: 253



+391 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 09:00 - pre 146 meseci
bolje je biti bogat kapitalista, nego siromasni proleter !
 
Odgovor na temu

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 09:17 - pre 146 meseci

U kapitalizmu kriminal ne postoji.

Kad Englezi, sto opijumom sto oruzjem, pomlate 250 miliona Kineza i popljackaju i uniste im 90% umetnickog blaga, onda to nije kriminal, to je normalna prirodna pojava.

Kad godisnje u GB 40.000, ili u USofA 100.000 devojcica i decaka "nestane", to nije kriminal, to je povecana potraznja na slobodnom trzistu mindze, bubrega, jetre i ostalih spol(j)nih i unutrasnjih organa.

Kad u rudnicima i fabrikama Engleske, USofA, Francuske, Nemacke, carske Rusije ... od gladi i iscrpljenosti poumire na desetine miliona dece uzrasta od 9 godina pa navise, radeci po 14 sati dnevno, onda to nije kriminal, nego je CEO kompanije procenio da ce ta deca tu bolje da rade od njegove rodjene dece.

Kad pomlatis milion ljudi u Iraku, to nije kriminal, to je uvodjenje demokratije.

Kad kapitalistickom idiotu pukne nuklearka u Japanu, ili mu iscuri nafta u Meksickom zakivu, pa pomlati milione zivotinja i ugrozi zivote miliona ljudi i citav eko sistem, onda to nije kriminal, to je nikom nista ... eto desilo se, nema tu nicije odgovornosti.

Eto ... takva ista situacija sa kriminalom vam je i u nasoj zemlji.
Do negde, mislim, sredine 60-ih godina u SFRJ je za teze oblike privrednog kriminala bila zaprecena cak i smrtna kazna, a sad u sistemu u kojem "novac ne smrdi" vam je kriminal sistem sam.

Je l' Zoran rek'o da nije bitno odakle privatizatorima pare i da ide u crkvu onaj kome je do morala?

 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko18.04.2012. u 09:41 - pre 146 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic: Ne moze da se zaposli svih 7000 jer niti oni zele da rade bilo sta, niti umeju da rade stosta. Da je jedan od tih uslova ispunjen ne bi camili tamo gde came.


Milioni nepismenih seljaka su umeli da prave najneverovatnije stvari...
Mozda razliku pravi ipak DRZAVA, odnosno rukovodstvo neke zemlje koje UME da zaposli svoje stanovnistvo

Osim ako smatras da na ovim prostorima obitavaju najgluplji i najnesposobniji ljudi koji eto niti zele niti umeju sta da rade...
Davno sam ja rekao 4 miliona radno sposobnih a 2 miliona radnih mesta, kako god bili sposobni UVEK ce 2.000.000 ljudi biti bez posla

P.S.
@milanche kao i obicno, sa zadovoljstvom citam tvoje postove

Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 208048 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.