Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA

[es] :: Advocacy :: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5710 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

aki2011

Član broj: 286421
Poruke: 71
*.crnagora.net.

Jabber: aki2011@jabber.org
Sajt: astralno.com


+5 Profil

icon Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA04.04.2012. u 14:31 - pre 146 meseci
Internet provajderi i kompanije će morati da vladinim agencijama dostavljaju i sve tražene podatke o korisnicima čim ove to zatraže
Poslije SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon:



Izgleda su zastupnici u američkom Kongresu odlučili, na ovaj ili onaj način, ukinu dosadašnje poimanje koncepta privatnosti na internetu i vlastima omoguće neograničen uvid u svu online komunikaciju svojih građana.

Nakon što su notorne SOPA i PIPA neslavno propale zbog masovne pobune internet zajednice, u američkom Kongresu već kruži prijedlog zakona HR 3523, poznatiji kao CISPA, koji je po svemu sudeći puno gori i opasniji od prethodnih.

Cyber Intelligence Sharing and Protection Act, odnosno CISPA, jedan je od prijedloga zakona na temu sajber sigurnosti među kojima se trenutno vodi bitka u Kongresu, a CISPA u toj bitci nažalost vodi. Riječ je o prijedlogu zakona koji će, ako bude odobren, vlastima omogućiti apsolutan uvid u svu komunikaciju. Zasad je CISPA dobila podršku preko 100 zastupnika i na dobrom je putu da se ubrzo nađe na Obaminom stolu u iščekivanju završnog potpisa koji će joj podariti život. I smrt internetu kakvog smo dosad poznavali.

Internet provajderi i kompanije će morati da vladinim agencijama dostavljaju i sve tražene podatke o korisnicima čim ove to zatraže. Naravno, sve pod egidom borbe protiv sajber terorizma. Nejasan tekst prijedloga zakona ostavlja ogroman prostor za tumačenje određenih stavki, zbog čega će doslovno svaka komunikacija unaprijed moći da bude okarakterisana kao potencijalna prijetnja.

Osim toga, CISPA trenutno ne navodi koje će sve agencije imati pravo da traže te podtake, ali je jasno da će primarni recipijenti biti Nacionalna sigurnosna agencija i DOD Cybercommand. Zanimljivo je i da u prijedlogu zakona stoji da će se podaci koristiti u svrhu sajber sigurnosti, "ali i druge svrhe po potrebi". Isto tako, ne predviđa se postojanje nikakave kontrole nad tim ko će sve u tom procesu imati uvid u informacije, kako će se koristiti i kako će se spriječiti zlopotreba.

Kendal Burman iz Centra za demokratiju i tehnologiju kazala je da CISPA omogućava da se suspenduju svi drugi zakoni i ograničenja iz sfere građanskog i kaznenog prava.

Istog su mišljenja i u Electronic Frontier Foundationu, koji navodi da "CISPA efektno stvara izuzetak u svim postojećim zakonima u ime sajber sigurnosti".

"Ne postoje nikakve restrikcije oko toga koje informacije mogu biti prikupljane, zaustavljene, cenzurisane, izmijenjene i korištene, dokle god postoji tvrdnja da je to motivisano sigurnošću", stoji u njihovoj izjavi.

Burman upozorava da bi CISPA već sljedećeg mjeseca mogla biti stavljena na glasanje, te je neophodno ponovo ovu temu otvoriti u javnosti, kako bi se stvorila kritična masa koja će ovaj opasni prijedlog zakona srušiti dok ne postane prekasno.

"Ako postoji jedna lekcija koju smo naučili na slučajevima SOPA i PIPA, onda je to ta da kad Kongres pokuša da donosi zakone koji će pogoditi internet korisnike, internet zajednica obraća pažnju", kazala je Burman.

U Velikoj Britaniji je u toku završna izrada prijedloga zakona o sigurnosti, koji ide dalje i od CISPA-e i koji će vlastima omogućiti nadzor nad bukvalno svom elektronskom komunikacijom građana.

Imajući u vidu da ni priča o ACTA-i još nije završena, nameće se jasna poruka - ovo su trenuci u kojima se lomi budućnost interneta, ali i samog koncepta građanske privatnosti i granica koje se nameću intruziji vlasti u živote građana.

Stoga opuštanja nema, nova runda borbe za slobodni internet je počela.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA04.04.2012. u 15:01 - pre 146 meseci
Moraju oni to i sada. Pitanje je pod kojim uslovima je omoguceno da takav zahtev bude upucen provajderima (treba li sudski nalog i sl.).
Ovo je, koliko vidim, samo neki novinski clanak (i bez navedenog izvora) koji je samo interpretacija od strane nekog pisca novinskih clanaka (da ne kazem novinara). Trebalo bi videti sta je tacno u tom predlogu zakona.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA04.04.2012. u 15:10 - pre 146 meseci
Za one kojima je do privatnosti postoji kriptografija koju nijedna vlada neće razbiti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA04.04.2012. u 16:18 - pre 146 meseci
I onda uvedu zakon da je enkripcija protivzakonita :)

Plus sto moraju obe strane koristiti to - sto nije problem ako se znas sa nekim i hoces da saljes mailove, ali ne i za sve ostalo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA04.04.2012. u 22:21 - pre 146 meseci
E, pa, sad. Onda bi to bio ozbiljan razlog za skidanje vlade.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA04.04.2012. u 22:54 - pre 146 meseci
Nema šanse ovo da prođe. Isuviše retardiran predlog.

"cispa"... rofl..
about:networking
 
Odgovor na temu

herzog

Član broj: 69219
Poruke: 1095
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 41486438


+298 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA05.04.2012. u 12:49 - pre 146 meseci
Citat:
I onda uvedu zakon da je enkripcija protivzakonita :)



verovao ili ne, to je vec (odavno) zabranjeno.
H bibz cbgcvfh arzn zhqebfgv , cerqwv an fyrqrćv.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA05.04.2012. u 13:32 - pre 146 meseci
Gde piše da je enkripcija zabranjena?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

plus_minus

Član broj: 289459
Poruke: 2242
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: https://hardcoder.xyz


+2247 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA05.04.2012. u 13:59 - pre 146 meseci
^^

Ne osvrći se na njegove misli, taj ume samo tako da lupi i da ostane živ.
about:networking
 
Odgovor na temu

herzog

Član broj: 69219
Poruke: 1095
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 41486438


+298 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA05.04.2012. u 22:41 - pre 146 meseci
plus_minus verovatno ima pravo, moguce da sam se ja nesto, po obicaju zabunio.

Evo imas npr. kod Telenora da zakupis "zasigurnu kriptovanu komunikaciju sms-om" po ceni od valjda 20 din po poruci.
Samo ima jedna kvaka koja nigde nije pomenuta- enkriptovani metod je telenor dobio kao takav od policijske sluzbe ili od neke takve vise instance koja ukoliko ustreba moze da cita sve sto ti pises ako pozeli . Sramotno je da ga jos i prodaje.

Ako pozelis da prodas program za enkripciju pri komunikaciji - nemas kome : vojska ima svoje (takodje i svoje izvore takvih programa ) a civilima je zabranjeno
da tako komuniciraju (offtopik : i da im se nude takvi metodi i programi), bas iz razloga da zatreba iz nekog razloga da se prisluskuje komunikacija odredjenih lica. Ti , naravno, mozes tajno da komuniciras 1 na 1 sa nekim , da se dogovoris oko raspodele kljuceva,
to se verovatno samo po sebi ne tretira kao prestup. Ili mozda jeste, ja stvarno
nemam pojma. Meni i tako koncipirano drustvo deluje totalno neslobodno.
H bibz cbgcvfh arzn zhqebfgv , cerqwv an fyrqrćv.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA05.04.2012. u 23:00 - pre 146 meseci
I dalje ti nama ne pokaza taj član zakona koji zabranjuje meni da komuniciram 1 na 1 sa nekim kriptovano. Ako takvog člana nema, onda je to dozvoljeno.

Što se tiče raspodele ključeva, može se koristiti kriptografija javnim ključem. Kada meni šalješ poruku, kriptuješ je mojim javnim ključem, a ja koristim svoj privatni ključ da bih je pročitao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

herzog

Član broj: 69219
Poruke: 1095
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 41486438


+298 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA06.04.2012. u 08:19 - pre 146 meseci
Nedeljko, pogresio sam : Moćna Nirdala ne može baš sve.
Verovatno je dozvoljeno.
Da, znam kako se to radi , svojevremeno sam napravio nesto takvo,
krajnja ideja je bila da se javni kljuc kaci negde na net, i tu negde sam stao.
Svideo mi se metod gospodina Smileta Markovskog pa sam ga unekoliko modifikovao i isprogramirao.
H bibz cbgcvfh arzn zhqebfgv , cerqwv an fyrqrćv.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA06.04.2012. u 15:14 - pre 146 meseci
Javni deo ključa može, ali ne mora ni da se kači na javno mesto. Dovoljno je da ja tebi pošaljem svoj javni ključ, a ti meni svoj javni, pa da nakon toga (što možemo i meilom da obavimo) komuniciramo kriptovano.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
212.235.185.*

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA06.04.2012. u 15:27 - pre 146 meseci
Za sve to vec postoji GPG (odnosno gnupg)

cak imas i keyservere, ceo PKI i integraciju u mail klijente.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA06.04.2012. u 16:21 - pre 146 meseci
Da, samo što izbor algoritama za enkripciju i nije baš neki (RSA i DSA). Svi su ranjivi na napade kvantnim računarima, a i širinu ne možeš da izabereš preko 4096 bita.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

aki2011

Član broj: 286421
Poruke: 71
*.crnagora.net.

Jabber: aki2011@jabber.org
Sajt: astralno.com


+5 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA07.04.2012. u 02:30 - pre 146 meseci
Postoje države gde je regulisano kriptovanje i definisano do određene granice u bitovima. Međutim to je samo mamac koje službe plasiraju kako bi filtrirali poruke upravo onih koji prelaze tu normu i prosledili stručnim ljudima da dekriptuju takve poruke iz mnogo razloga da ne nabrajam i gubim vreme. To se radi u modernim zemljama gde su službe modernije i organizovanije. U našim balkanskim zemljama nema nikakvih zakona za kriptovanje i možeš kriptovati do mile volje . Međurim kod nas nikad nije bio problem kriptovanje niti špijuniranje korisnika u bilo kom obliku naročito od državnih službi zaduženih za taj deo posla, što je složićete se samnom i normalno a i potrebno iz više razloga i to se radi svuda od Rusije do USA. Kod nas je problem u privatnim kompanijama koje su zaboravile da je taj deo posla samo u domenu države i da zbog toga mogu imati velikih problema. evo npr. u Crnoj Gori trenutno imate situaciju da su takvi problemi postali vidljivi čak i prosečnom delu stanovništva a ne stručnim ljudima a isto tako će npr. biti vidljivo i svuda u regionu jako brzo naročito u Srbiji.

Svi pričaju o kriptovanju a neke moje informacije mi govore da samo 1% od ovih običnih korisnika kriptuje svoje poruke. Mada ako neko ima druge podatke neka ih podeli sa nama.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA07.04.2012. u 10:35 - pre 146 meseci
Citat:
aki2011: Međutim to je samo mamac koje službe plasiraju kako bi filtrirali poruke upravo onih koji prelaze tu normu i prosledili stručnim ljudima da dekriptuju takve poruke


Je li, a kako će ti "stručni ljudi" da dekriptuju poruku šifriranu dobrim algoritmom sa dobrim i širokim ključem? Ono što je realno moguće je da onome koji prekorači širinu pošalješ agente na gajbu (dok on nije tu) da ubace prisluškivače, pretresu komp (gde se poruke vide nešifrovane), ubace trojanca itd.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

aki2011

Član broj: 286421
Poruke: 71
*.crnagora.net.

Jabber: aki2011@jabber.org
Sajt: astralno.com


+5 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA07.04.2012. u 14:20 - pre 146 meseci
Postoje tehnike Nedeljko za dekripciju svih vrsta poruka preko mreže sa kojima raspolažu moderne obaveštajne službe. Problem koji sam ja primetio u zadnje vreme upravo tim službama je detektovanje poruka kriptovanih u bilo kom obliku sobzirom na novo nastale tehnike kamuflaže i prikrivanje tragova na samoj mreži a najbitnije kasno detektovanje (ovaj problem je predstavljen na bezbednosnom sastanku) a koji će probati zakonski da regulišu u budućnosti. Dok sama dekripcija i nije više tako veliki problem sobzirom da sarađuju sa proizvođačima i većina koja je pisala moćne algoritme za kripciju radi sa njima, angažuju ih za stalni ili privremeni posao itd. Ovi sitniji koji razvijaju algoritme za kripciju većinom ih pišu po već nametnutom konceptu tako da to nije problem za dekripciju čak ni primitivnim službama koji nekad muku muče i sa tim delom ali ja ovde pričam o modernim službama i savremenim bezbednosnim konceptima a i problemima naročito u SAD i nadam se da nećeš to izokrenuti i tražiti detaljan odgovor i to sve javno na ES.

poz
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA07.04.2012. u 15:03 - pre 146 meseci
Niko ne može da spreči sve istraživače ovoga sveta da istraživanjem nađu način za razbijanje nekog algoritma u upotrebi, ako je takav način moguć, i da to objave u vidu naučnog rada. Ako je jedan istraživač korumpiran da ćuti, šta ćeš sa 100,000 drugih koji istraživanjima mogu da dođu do takvih postupaka? To o čemu pišeš je jaaako naivno razmišljanje. Koliko god da je služba tajna i stručna, to joj neće pomoći da izvrši tačnu kvadraturu kruga lenjirom i šestarom u konačnom broju koraka, jer to jednostavno nije moguće, pa budi tajan i stručan koliko god hoćeš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+679 Profil

icon Re: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA07.04.2012. u 15:20 - pre 146 meseci
Vezano za enkripciju i njenu legalnost, evo kako to radi u UK:
http://arstechnica.com/tech-po...on-on-penalty-of-jail-time.ars

Dakle, ako neko iz UK službi zakona želi po nalogu da pogleda šta ste to enkriptovali, vi morate da date password/ključ, ili u suprotnom da dokažete da ga nikad niste ni imali.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Posle SOPA, PIPA i ACTA, stiže još kontroverzniji zakon: CISPA

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5710 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.