Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...

[es] :: Nauka :: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 55218 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
*.nspoint.net.



+110 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...28.10.2004. u 13:25 - pre 237 meseci
Imao sam iskustava sa lucidnim sanjanjem. Obicno je problem kontrole kako da se ne probudis kada ukapiras da je to san (sledi uzbudjenje i po pravilu budjenje).

Probajte nesto da uradite u snu sto ne mozete na javi npr. da prodjete kroz zid, osecaj je skroz sasav ali obavezno treba probati.

Procitajte pricu od Svetislava Basare "Tri dimenzije sanjanja", mnogo dobra stvar a i povezana sa ovom temom, mislim da se moze naci na Net-u. Tu je i nezaobilazni film "Waking Life", pogledajte ga.

Inace, prema iskustvima lucidnih sanjaca lucidni snovi najcesce nastaju u plicim fazama spavanja, recimo oko 8 ujutru ako spavate do 9 (eh, studentski dani...) ili recimo ako spavate posle podne posle rucka...


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

voodoosin
sinisa sasic
DTP
chicago, IL

Član broj: 10812
Poruke: 153
*.as54.sa-ma.bih.net.ba.

ICQ: 323174686


+3 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...29.10.2004. u 09:31 - pre 237 meseci
bas sam nocas imao jedan takav san, malo sam citao o tome zadnjih dana, i vrijedilo je. obicno sam se budio cim skontam, a sada, kad sam poceo da se budim, samo sam se poceo okretati ukrug i to me odrzalo u snu. dalje je bilo extra. sjecam se da me bilo strah glasno govoriti, posto nisam bio siguran hoce li to ukucani cuti :-))
nisam imao bas potpunu kontrolu, ali je osjecaj stvarno izvanredan! obavezno probajte!
>>> ThatsOnlyMe <<<
 
Odgovor na temu

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...29.10.2004. u 14:21 - pre 237 meseci
Jedan moj drugar ima one naocare (ne mogu da se setim tacnog imena) za lucidne snove i uspeo je par puta uz pomoc njih. Ja sam ranije to vezbao mada sam vise bio okrenut OOBE (out of body experience). Sve u svemu to se moze uvezbati i iskustvo je vise nego odlicno, kao i astralna (ili etericna) proekcija (u koju vecina ljudi ne veruje :(. Pisao bih vise o tome, ali me mrzi sada i malo sam i pozaboravljao neke stvari u vezi toga jer vec par godina nisam nista pokusavao.

Pozdrav
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

sale018
Sasa Stancic
Nis

Član broj: 12464
Poruke: 73
*.bankerinter.net.

ICQ: 343126028
Sajt: www.panoramio.com/user/67..


+4 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...29.10.2004. u 15:52 - pre 237 meseci
Sanjao sam da sam leptir i probudio se pa se sad pitam da li sam leptir koji sanja da je covek ili covek koji sanja da je leptir.
_________________________
PHilosoPHija je Chudo.
 
Odgovor na temu

ultradisaster
Raska

Član broj: 20733
Poruke: 124
*.neobee.net.

ICQ: 218642208


Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...29.10.2004. u 16:16 - pre 237 meseci
Astral Projection ja verujem u to! Bas sam na nekoliko sajtova zapazio tekstove u kojima ljudi pricaju o svojim iskustvima.Pa ja cesto volim da kazem "There is no such thing as death, life is only a dream and briliant imagination of our self" Mozda je to malo uticaj goatrancea ali ipak oni veruju u te natprirodne sile koje se ne mogu naucno objasniti, u principu sve je to jedan veliki ??? za sve nas. Ono "Anything is possible"
There's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...29.10.2004. u 19:14 - pre 237 meseci
Pa bila su neka naucna dokazivanja i navodno su dokazali, ne znam tacno kako i sta je bilo, ali koliko znam naucno je dokazano sto se tice AP, a sto se tice lucidnih snova to nema potrebe da se dokazuje....
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

ultradisaster
Raska

Član broj: 20733
Poruke: 124
*.neobee.net.

ICQ: 218642208


Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...30.10.2004. u 00:49 - pre 237 meseci
mislim kad pricamo o naucnim dokazima i to, mislim da je nauka ulozila sve od sebe i da je mnogo stvari obrazlozila ikoje se danas ne mogu poreci ali ipak kad se u prinicipu pogleda nista nije dokazala :)) Ma cista filozofija, apologetika, i jos mnogo drugih stvari ucestvuje u tome tako da ono, kada su poslalai jednom naucnku pismo ... jedan novinski list "kako objasnjavate postanak sveta i Zemlje u 500 reci" on je pametno odgovorio 500 puta je napisa ne znam, ne znam, ne znam :)) Mislim ono to su toliko neistrazene oblasi, sam covekov um je toliko ne istrazen da ono nemam nista da kazem vise a ionako sam suvise mlad :)
There's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

emidu
Ljubomir Dukić
Novi Sad

Član broj: 15613
Poruke: 18
194.247.214.*



Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...12.11.2004. u 18:43 - pre 236 meseci
Kada sam bio mladji (dosta mladji) imao sam snove u kojima letim. Bili su to vrlo "realni" snovi. Snovi su obicno pocinjali tako da trcim sve krupnijim koracima, a istovremeno se moje telo sve vise priblizava zemlji. Zatim bih odjednom poceo da letim, sve brze i brze, sasvim nisko, izmedju nogu drugih ljudi koji setaju. Prilicno fascinantan osecaj. Onda bi mi se radjala ideja da poletim vislje, sto bih obicno i uradio. I tako, leteo sam sve vislje i vislje... Ovaj san sam cesto sanjao i uvek bi dolazio do ovog trenutka kada bih odjednom shvatio da ja u stvari ne umem da letim! Prilicno gadna situacija, u toku leta visoko, visoko iznad zemlje shvatam da ne znam da letim! U pocetku bi se moj san tu prekidao sa vriskom i kapljicama znoja na celu. I tako sve do jednog dana kada sam opet uzleteo visoko i pomislio: " cekaj malo, pa ocigledno da znam leteti, cim sam ovoliko vec dogurao". Tek tada, kada bih se potpuno opustio, shvatajuci da je sve to samo san, sticao sam sposobnost da letim kuda i kako hocu, i obuzimalo me je nekakvo cudno osecanje zadovoljstva... Zao mi je samo sto, kako vreme odmice, sve manje sanjam takve snove...
 
Odgovor na temu

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...12.11.2004. u 21:53 - pre 236 meseci
Ja se secam kada je meni pricao jedan drugar, koji inace nema pojma ni sta znaci "lucidni snovi, astralna projekcija itd...", kako je sanjao da lebdi iznad svog kreveta i vidi sebe kako spava. Ja sam ranije dosta vezbao ("mada nisam uspeo") i posle toga (verovatno nisam bas vezbao kako treba), desavalo mi se da se probudim paralizovan, ustvari to je ono "neka telo zaspi, a ti ostani budan" kako bi uspeo da izadjes u astral, To je toliko ODVRATAN osecaj (pogotovu sto tada to nisam ni zeleo da uradim), da sam jedva cekao ponovo da zaspim i probudim se kako treba.
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...12.11.2004. u 22:47 - pre 236 meseci
Citat:
abishai: desavalo mi se da se probudim paralizovan, ustvari to je ono "neka telo zaspi, a ti ostani budan" kako bi uspeo da izadjes u astral, To je toliko ODVRATAN osecaj (pogotovu sto tada to nisam ni zeleo da uradim), da sam jedva cekao ponovo da zaspim i probudim se kako treba.


Hmmm nisam siguran da je to baš AP, ali je to definitivno znak napretka. I meni se to mnogo puta dešavalo, osećaj jeste zaista odvratan, otprilike liči na osećaj gušenja.

Inače, definitivno sam imao lucidne snove i - začudo - nisam se nikad budio kada bih shvatio da sanjam. Pa dobro, mene ne može ni bomba da probudi (dokazano '99, udaljenost možda 1km)...

Ne znam da li je neko već pomenuo vežbu tako što pokušaš da pogledaš svoje ruke u snu. Stvar je genijalna, ali se toga treba setiti u snu. Jednom, kad sam shvatio da sanjam, setio sam se toga. Pogledao sam u svoje ruke. Rezultat je bio neopisiv. Stvar je u tome što time što sam uspeo da se skoncentrišem na neki detalj (tj. ruke) u snu, dobio sam potpunu kontrolu nad snom. Inače, ruke su delovale "isprekidano", tj. kao kad je loša slika na TV-u, sa smetnjama i sl.

Nakon toga sam mogao da radim šta hoću - da letim, da ubacujem koga god hoću u san, da idem gde god hoću... Mada, interesantno je to da nisam imao kontrolu nad onima koje sam "ubacio" u san - samo sam mogao da ih "ubacim" i "izbacim", a šta "oni" rade je njihova stvar. Na primer, Hitler je odlučio da mi metne metak u čelo, ne znam zašto sam ga razljutio...... Valjda mu se nije svidelo to što sam leteo oko njega i vikao "Ich bin dein Gott! Ich bin dein Führer!"...

Savetujem svakome da proba to sa rukama...... Rezultat je neverovatan....

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

emidu
Ljubomir Dukić
Novi Sad

Član broj: 15613
Poruke: 18
*.metrohive.net.



Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...13.11.2004. u 01:58 - pre 236 meseci
Ne znam koliko je ovo vezano sa lucidnim snovima, ali sa snovima svakako jeste, nemojte se ljutiti ako je offtopic. Elem, sem sna sa letenjem, secam se jos jednog sna, odnosno fragmenata, delica tog sna. Sanjao sam ga pre 4-5 godina. Samog sna se ne secam, ali se secam da sam se tog jutra probudio sa recima u mojoj glavi i osecanjem da se nesto strasno vazno desilo. Nadam se da necete pomisliti da sam neki bolesnik . Reci koje su mi ostale u pamcenju su sledece
...jedan vuk...
...spiralne galaksije...
...necemo preziveti...
Caka oko tog sna je u tome sto me od tog jutra pa do dana danas ( kada se setim toga, a ova tema me je podsetila) prati osecaj da to nisu sve reci, da sam nesto krupno izostavio da mi fali deo koji sastavlja sve te reci u neku smislenu celinu, i to nesto jako vazno, ne po mene samog nego po sve nas...
Elem ono sto je mene najvise uzdrmalo u vezi tog sna nije ta mesavina osecanja koju je proizveo, vec nesto sasvim drugo, sto nisam siguran da mogu sam sebi da objasnim. Stvar je u tome da ja NIKADA ( pre toga sna) NISAM CUO ZA SPIRALNE GALAKSIJE!!! Tada nisam imao racunar, ni internet pa sam posegnuo za enciklopedijama u kojima sam saznao da takve galaksije stvarno postoje... Uglavnom ja to sebi pokusavam da objasnim time da sam sigurno nekad negde cuo za te galaksije, ali ne svesno, vec su jednostavno usle u moje usi i zadrzale se negde u podsvesti, sve dok nisu u snu isplivale.
Eto, raspisao se ja, mozda ce neko imati neki komentar ili objasnjenje. Jos jednom se izvinjavam ako sam promasio temu...
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...13.11.2004. u 03:33 - pre 236 meseci
Hmmm... Nisam od sujevernih tipova, ali ipak smatram da su snovi veoma moćna stvar, i takvo nešto bi i mene gadno natripovalo. Međutim, pošto je ovo forum Nauke, ipak ću to objasniti logički... Što je, inače, i najsigurniji odgovor :)

Delimično si sam na to odgovorio - negde si čuo te pojmove i oni su ti ostali u podsvesti dok nisu isplivali u snu. Činjenica da se toga i dan danas sećaš je verovatno zato što je "poruka" bila toliko mistična i delovala je veoma važno da - opet podsvesno - pokušavaš da odgonentneš šta je zapravo bila poenta sna. Najverovatnije nema poente. Hemijske reakcije unutar mozga su kao nus-pojavu imale to da ti MISLIŠ da si čuo (ili dobio na neki drugi način) date pojmove. Nažalost (ili na sreću?), nema nikakve poruke.

Ili te stanovnici Wolf-Rayet zvezde unutar jedne spiralne galaksije obaveštavaju da njihova zvezda neće preživeti... :)

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

Član broj: 21153
Poruke: 5499
*.nat-pool.so.sbb.co.yu.



+14 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...13.11.2004. u 05:40 - pre 236 meseci
EDIT: Obrisan deo koji se odnosi na obrisanu poruku...

Da nešto samo razjasnim - nisam religiozan, zapravo sam hardcore ateista, štrecam se pri pominjanju crkve, popova i sl., ali što se tiče snova, AP i slično - u tim stvarima jesam malo spiritualan (što očigledno nema nikakve veze sa religijom). Po mom mišljenju su jednostavno SVE religije promašaj i istini se mora prilaziti individualno, otvorenog uma i zdravog razuma, a ne kretati od nekih religioznih uverenja kao osnove. No, ne želim da zalazim u te vode, pošto je moguće da će se razviti off-topic diskusija...

PS: Ovo je tema o lucidnim snovima, a i snovima generalno - uvek je dozvoljeno blago skretanje sa teme, pa stoga nemaš brige oko toga da će neko reći da vodiš diskusiju u off-topic :)


[Ovu poruku je menjao BytEfLUSh dana 12.12.2004. u 02:48 GMT+1]
Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.beotel.net.



+7 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...13.11.2004. u 11:43 - pre 236 meseci
To je ona tema o kojoj mozemo filozofirati mesec dana i na kraju odgovor opet da bude - mozda jeste, a mozda i nije :).

izbrisao sam poruku jer je ipak odskakala od teme

Pozdrav
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
Odgovor na temu

tosa
上海, 中国

Član broj: 1811
Poruke: 1342
*.ppp-bg.sezampro.yu.

ICQ: 14293955
Sajt: https://github.com/milost..


+48 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...11.12.2004. u 14:04 - pre 236 meseci
Ja, licno, imam iskustva i sa lucidnim sanjanjem i sa astralnom projekcijom - svakako su u direktnoj vezi!
 
Odgovor na temu

Crvic
Republika Srpska

Član broj: 23174
Poruke: 85
*.teol.net.

Sajt: www.nofrks.com


Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...12.12.2004. u 01:08 - pre 236 meseci
Ja sam prije dvije noci imao najnevjerovatniji san u svom cijelom zivotu. Preselio sam se u novi stan tog dana i to je vjerovatno uticalo mnogo na sadrzaj moga sna. Sanjao sam da spavam u krevetu i u pola sna sam shvatio da sam svjestan da sanjam jer je soba bila drugacija od one u kojoj sam (budan) zaspao. To je bio dosta dobar osjecaj i bilo mi je drago sto sam svjestan da imam lucidni san, medjutim "probudio sam se" iz tog sna ali u drugoj sobi koja mi takodje nije bila poznata i tek nakon nekog vremena sam postao svjestan da sam i to sanjao (tj. da sam iz svjesnog sna upao opet u drugi svjesni san, za koji sam u pocetku mislio da je java). Svjestan opet da sanjam pokusavam se buditi i upadam opet u istu situaciju, tj. mislim da sam izasao iz tog svjesnog sna na javu ali sam opet upao u jos jedan san. To se nastavljalo vrtiti jedno vrijeme. Pokusavao sam se probuditi ali mi nije uspijevalo, uvijek bi se "budio" u drugom snu. Kako se vremenom nakupljalo snova oni su poceli da mi lice na filmsku traku i kad se sve nagomilalo tad mi je "pukao film". Skocio sam iz kreveta (ovaj put na javu) i imao sam toliku glavobolju koju je vjerovatno izazvao taj san. Znaci imao sam lucidni san lucidnog sna lucidni san... :) Pozdrav
 
Odgovor na temu

Sundance

Član broj: 7510
Poruke: 2559
*.sava.sczg.hr.



Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...12.12.2004. u 12:03 - pre 236 meseci
Citat:
Sanjao sam da sam leptir i probudio se pa se sad pitam da li sam leptir koji sanja da je covek ili covek koji sanja da je leptir.


You think that's the air you're breathing? :)

AP mi nikad nije uspjela, a kad bih sanjao probudio bih se istog trena kad bih to shvatio. Malo mi je i spooky sama cinjenica da prckam po tamnim kutcima podsvijesti, pogotovo jer kad sam u osnovnoj dok sam bio napaljen na ovakve stvarchice bas tad u kinu gledao izvjesni horor gdje jedan ruzni starkelja ubija teenagere u njihovim snovima :)

Mada na sajtu sa kojeg je autor ove teme citirao text: http://www.yogacentar.hr/biblioteka.html cini se da ima besplatnih tutoriala. Ako me taj isti stari ubije u snovima imat cete me na dusi :)

Jos kad bih se u snovima mogao natjerati da sjednem za stol i pocnem uciti ispite :) Nadam se da takvo pamcenje traje duze od REM faze :)
 
Odgovor na temu

Atos
Beograd

Član broj: 16580
Poruke: 170
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.



+83 Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...14.12.2004. u 18:23 - pre 235 meseci
Citat:
Savetujem svakome da proba to sa rukama...... Rezultat je neverovatan....


U knjigama Karlosa Kastanede ("Ucenje Don Huana"....itd), detaljno je opisan proces "sanjarenja" (kontrole sna) a, kojim se oni konkretno sluze da bi ojacali svoju "unautrasnju moc". Da skratim pricu, jedna od vezbi za postizanje takvog stanja je upravo i ova sa rukama, pa ako vas to bas interesuje, pravac biblioteka.
Pozdrav


Svako na svom kompu ima digitalnu spravu...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.dialup.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Često sanjamo tačno ono što će se desiti u budućnosti - Istine o snovima - 110.07.2005. u 13:23 - pre 229 meseci
Jedan ciklus spavanja je sastavljen iz četiri faze i traje od 90 do 120 minuta. Snovi se javljaju u bilo kojoj od tih faza, ali oni koji se pamte su najčešće prisutni u poslednjem stadijumu spavanja (poznatom kao REM faza). To što se ljudi ne sećaju snova ne znači i da nisu sanjali.

Vrste snova

Dnevni
- ispitivanja pokazuju da svi imamo tendenciju za dnevnim snom koji u proseku traje od 70 do 120 minuta u toku dana. Dnevni snovi su klasifikovani u stanje između spavanja i budnosti, a javljaju se tokom buđenja, kada mašti dopuštamo da nas vodi.

Lucidni
- to su snovi tokom kojih shvatamo da je u pitanju samo san. "Čekaj, to je samo san", najčešće se budimo sa takvim uzvikom. Pojedini ljudi su kod sebe razvili veštinu da kada shvate da sanjaju, nastave dalje. Postaju aktivni učesnici sna, donose odluke i utiču na ishod sna pre buđenja.

Noćne more
- to su uznemirujući snovi koji spavača bude uz osećaj straha i uzbuđenosti. Noćne more mogu biti odgovor na prvu životnu traumu ili neku traumatičnu situaciju. Oni spadaju pod kategoriju koja se zove posttraumatična stresna noćna mora. More se javljaju i kao odgovor na ignorisanje ili odbijanje prihvatanja svojevrsnih životnih situacija. Ispitivanja pokazuju da većina ljudi koji imaju kontinuirane noćne more, u porodici imaju slučajeve psihijatrijskih oboljenja, loše iskustvo sa drogama, da su nekada pokušali da izvrše samoubistvo ili loše međuljudske odnose. Noćne more su pokazatelj straha, koji treba prihvatiti i suočiti se sa njim. Kroz njih nam podsvest govori " Obrati pažnju!"

Snovi koji se vraćaju
- ponavljaju se sa malim varijacijama na istu temu. Ovakvi snovi mogu da budu pozitivni, ali se najčešće radi o noćnim morama. Vraćaju se zato što neki konflikt "zaključan" u snu nije razrešen ili se ignoriše u realnosti. Kada pronađete rešenje problema, povratni snovi bi mogli da prestanu.

Isceliteljski
- služe kao zdravstvena poruka čoveku koji ih sanja. Mogu da znače da spavač treba da ode kod doktora.

Proročanski
- racionalna teorija koja objašnjava pojam proročanskih snova, to jest onih koji predviđaju budućnost, je da je naš sanjalački um sposoban da poveže informacije i zapažanja koja u realnosti ne možemo da razumemo ili ih previđamo. Drugim rečima, naša podsvest zna šta će se desiti pre nego što naša svest usvoji istu informaciju.

Epski
- epski snovi su ogromni, komplikovani i opsežni. Njih je teško ignorisati. Detalja takvih snova se sećamo dugo, godinama čak, i to vrlo sveže i jasno. Epski snovi sadrže arhitipske simbole i izuzetno su bogati lepim detaljima.


1. Trećinu života čovek provede u spavanju

2. Tokom prosečnog života, ukupno oko šest godina sanjamo. Preračunato u dane, to je oko 2.100 dana u "paralelnom svetu".

3. Snovi postoje isto toliko dugo koliko i ljudska vrsta. U Rimskom carstvu snovi su predstavljani u Senatu, gde su se analizirali i interpretirali.

4. Svi sanjaju. To što se ne sećate snova, ne znači da ih nemate.

5. U proseku sanjamo oko sat, dva svake noći i u istom intervalu često imamo od četiri do sedam snova.

6. I slepi ljudi sanjaju. Da li će se vizuelne slike pojaviti u njihovim snovima zavisi od toga da li su rođeni sa hendikepom ili su oslepeli tokom života. Za snove nije presudno samo čulo vida, već i sluh, miris i dodir, pa slepi svoje snove zasnivaju na ovim čulima.

7. Pet minuta pošto se san okonča, pola njegovog sadržaja se zaboravi. Posle deset minuta zaboravi se 90 odsto.

8. Muškarci više sanjaju druge muškarce, dok žene podjednako sanjaju i žene i muškarce.

9. Ispitivanja su dokazala da su moždani talasi aktivniji dok sanjamo, nego kad smo budni.

10. Ljudi koje iz nekog razloga probude usred REM faze, mogu jasnije da sete svojih snova, nego oni koji su spavali do jutra.

11. Naučnici su otkrili da tokom sanjanja u REM fazi, muškarci imaju erekciju, a žene imaju povećano lučenje unutar vagine, i to sve bez obzira na to kakav je sadržaj sna. "Vlažni snovi" ne moraju da imaju veze sa seksualnim sadržajima.

12. Ljudi koji ostavljaju pušenje imaju duže i intenzivnije snove.

13. Deca nikada ne sanjaju sebe. U svojim snovima oni se ne pojavljuju sve dok ne napune tri ili četiri godine.

14. Ako hrčete, onda ne sanjate.

15. Noćne more su svojstvene deci, počinju oko treće godine i traju do sedme ili osme.

I.S.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 11.07.2005. u 11:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sotis
Niš

Član broj: 61265
Poruke: 39
*.pat-pool.ni.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...10.07.2005. u 14:21 - pre 229 meseci
Citat:
Sanjao sam da sam leptir i probudio se pa se sad pitam da li sam leptir koji sanja da je covek ili covek koji sanja da je leptir.

Vidim citao si "Na nebu kao i na zemlji" Skot Pek-a ;)
"Usnih nocas da sam leptir. Ili sam danas leptir koji sanja da je covek".





[Ovu poruku je menjao sotis dana 10.07.2005. u 22:48 GMT+1]
"Tutto quello che vedete o sentite niente è ciò che sembra".
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Lucid dreaming (lucidno sanjanje) + Šta su snovi...

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 55218 | Odgovora: 93 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Srodne teme
Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.