Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

POMOĆ oko tutorijala u max-u

[es] :: 3D modelovanje :: POMOĆ oko tutorijala u max-u

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 13190 | Odgovora: 98 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefan Ilic
CICERO
Leskovac City :P

Član broj: 75602
Poruke: 162
77.46.248.*



+1 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 15:58 - pre 203 meseci

Posto je u pitanju poly modeling i posto ce verovatno biti Meshsmoth, nemoj da koristis boolean jer ce ti upropastiti mesh, a i ifek je pokazao lepo na slikama sta ce se desiti. Mimo tvoje volje pojavice se linije od kojih ce bar 3-4 da se spajaju u jednu tacku a to ce prouzrokovati deformaciju mesha kad budes primenio meshsmoth. Mora da se obeleze poligoni koji su unutar iscrtane linije za rupu i da se extruduju.
I prekidajte raspravu!

@Lacika
Dokle si stigao, aj postuj da vidimo.
I da, jel si polozio?

[Ovu poruku je menjao flylord dana 22.08.2007. u 17:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

TalRasha
Tal Rasha
Beograd

Član broj: 152581
Poruke: 160
77.46.236.*



Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 16:27 - pre 203 meseci
Citat:
MOHOK7: Rasa koliko cemo jos godina cekati da ponudis neko bolje resenje za tu rupu na tocku ?
MOHOK

Hehe, ponavio sam nekoliko puta Face Extrude, a on me i dalje pita kada cu ponuditi resenje za busenje rupe, pa kako da se covek ne smeje? :))).

Ocigledno ne znas sta je Face Extrude pa je prirodno i glupo da me ponovo pitas, a ja cu ti opet napisati Face Extrude...
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 16:33 - pre 203 meseci
Stefane stavio sam 22.08.2007. u 09:01 zip

nacrtas liniju prateci donju ivicu blatobrana. Zatvoris liniju i ekstrudiras ju i uradis boolean.
Nakon oduzimanja markiras objekt desnim misem i konvertiras ga u polygon objekt je opet poligon.
Onda se dalje mozes zabavljati sa plohama slike untitled-5.jpg i untitled-6.jpg ti jasno pokazuju markirane poligone.
Postavis pogled s preda ( ili koji vec imas) markiras opciju "ignore back side" i markiras plohe koje hoces da obradis.
mozes uraditi uraditi brzo rezanje (schnell cut) da bi izolirao plohe koje hoces da obrises od ostalih a imaju mnogo linija u jednom uglu tu si u pravu one neki puta smetaju jer nose "napone". nakon toga markiras rub i das mu opciju zatvori.
rezultat je cista povrsina bez linija u jednom uglu. ako ti je objekt "napet" mozes mu dati opciju "entspanen" otpustanje (sory ne znam kako je reseno u engleskom prevodu programa koji verovatno koristis)
sve u svemu posao od par minuta dobijas apsolutno pravilne ivice otvora za blatobran i objekt u formi poligona koji mozes dalje da obradjujes i nema u sebi napona.
Ne kazem da je to jedino i najbolje resenje ali sam siguran da je tako dobiven otvor za tocak daleko precizniji od resenja koje si predlozio. Tako mozes precizno da pratis predlozak ivice blatobrana sa slike. CAD programi za masinstvo (Pro E INVENTOR itd.) imaju slicnu opciju u obliku kopiranja geometrije u skicama gde kopiranu geometriju naznacis kao pomocne linije koje sluze da bi ti vanjska forma novog tela bila vezana (odgovarala) delu na kojem ju radis.
Ovo na osnovu dugododisnjeg iskustva sa oba nacina. Moguce da sam se izvestio u takvom nacinu rada pa je meni jednostavniji ali u svakom slucaju je daleko precizniji. A kao sto sam ti pre toga naveo ozbiljni programi koriste slicne metode i one SU OSNOVA SVAKOG SLOZENIJEG MODELA.
U svakom slucaju nije zgorega znati obe metode neki puta je bolja jedna a neki puta druga. Osobno mi lezi metoda kombiniranja tela (oduzimanje dodavanje) jer ju koriste takozvani "Ozbiljni" programi radi osiguravanja preciznosti ,a u njima uglavnom radim.
A sto se Rase tice :-) :-) momak je zabavan odmah zapeni ali sumnjam da pouzdano vlada i jednim od CAD programa.
Postovanje i pozdrav s ove strane Alpa.
MOHOK
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 16:43 - pre 203 meseci
Rasa
Ti si nam dao naziv jedne komande:
Citat:
Face Extrude

Sudeci po dosadasnjim postovima nisi sposoban konkretno objasniti kako se pomocu te komande dolazi do rezultata jer si jos uvek zaposlen ucenjem znacenja pojma CAD ali ja sam strpljiv mozda postujes resenje ove godine.
Hajde Rasa jos uvek cekamo da nam Ti objasnis kako se probija rupa na blatobranu :-)

MOHOK

 
Odgovor na temu

ripkid

Član broj: 31391
Poruke: 195
62.193.129.*



Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 16:50 - pre 203 meseci
Uhh vidim ovde se bas zahuktalo...Na stranu,ja nisam pristalica boolean,trim i slicnih alata jer znaju da baguju a i znaju da prave probleme prilikom animiranja,texturisanja i kojecega...to je po meni vestacki vid kamuflaze i treba ga izbegavati.Iz tog razloga ih malo ljudi koristi izuzev za neke sitne stvari...primenu kod organic modelinga odmah zaboravite....
Elem...momak je dobro poceo da radi...makar ono sto sam uspeo da vidim na onim slikama gde je postovao primer klasicnog poly-modelinga i onog koristeci boolean...
Kada je kruzna ili polukruzna geometrija u pitanju ja obicno koristim,ajde da kazem tehniku koju sam sam izvalio sto ne znaci da je mozda jos neko ne koristi...
Naime..napravim grubi oblik kruga (koristeci split poly tool..iseckam tamo gde treba prema blueprintu recimo,obrisem nepotrebne poligone) zatim uzmem obican na primer nurbs circle ,pozicioniram na mesto gde treba da bude kruzni otvor i nakon smooth-a ili konvertovanja u sub-d uzimam i pozicioniram vertex-e tako da prate formu tog kruga...na taj nacin dobijam savrsen krug u mom slucaju....Tako ja to obicno radim...posao gotov za tili cas...malo mozganja nije na odmet ;)


3D Satan
 
Odgovor na temu

TalRasha
Tal Rasha
Beograd

Član broj: 152581
Poruke: 160
77.46.236.*



Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 17:03 - pre 203 meseci
Citat:
MOHOK7: Rasa
Ti si nam dao naziv jedne komande:

Sudeci po dosadasnjim postovima nisi sposoban konkretno objasniti kako se pomocu te komande dolazi do rezultata jer si jos uvek zaposlen ucenjem znacenja pojma CAD ali ja sam strpljiv mozda postujes resenje ove godine.
Hajde Rasa jos uvek cekamo da nam Ti objasnis kako se probija rupa na blatobranu :-)

Tebi ne zelim objasnjavati, a decko je verovatno dovoljno kreativan da sam provali kako funkcionise Extrude. Tebi vidim treba objasnjenje. :)))
Face Extrude nije komanda vec tool ( terminologija ) btv lose si procitao.

Svi ovde jasno vide koliko eskiviras 3D duel sa mnom :)
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 17:03 - pre 203 meseci
Moze i tako ripkid od tog sam nacina odustao odavno, nije mi lezalo, osim toga uletio sam u shemu sa takozvanim "ozbiljnim" programima koji koriste kombinacije geometrija.
U pravu si sto se tice Bugova Valja biti oprezan i znati raditi sa tim opcijama MAX nije narocito dobar u algoritmima i cesto nakon takvih akcija pocne da "luduje" i pravi probleme, i to je jedan od razloga zbog kojeg gotovo NIKADA ne radim modele u njemu ali eto nekako sam se izvjestio i cak i u MAX u nemam narocitih problema sa tim nacinom rada.
Od "seckanja" kako si predlozi (a koje je po meni u sustini slicna ili ista metoda jer mozes da pratis liniju podloge u ovom slucaju donju ivicu blatobrana) sam odustao jer mi je bila nekako pipkava.
Ako vec radim bolean onda nakon toga konvertiram objekt u polygon sredim mu kriticne plohe i dam mu opciju "entspanen" otpustanje. Izuzetno retko sam imao problema nakon toga.
Obe metode i tvoja i moja osiguravaju jedno i najvaznije: Uradjen model je vjeran predlosku.
Postovanje i pozdrav s ove strane Alpa

MOHOK
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 17:10 - pre 203 meseci
Rasa
Citat:
Svi ovde jasno vide koliko eskiviras 3D duel sa mnom :)

Duelima se lece kompleksi nize vrednosti a ja nemem potrebe za time. Ovde se zabavljamo i izmenjujemo iskustva o CAD.
Ali ako ti je do "dueliranja" evo ti link:
http://www.web3d-system.net/pa...?folder=test&objekt=OBJ244
Pa me nadmasi ako osjecas toliku potrebu za time.
I javi se kad naucis sta je to CAD radovace me da obogatis znanje o problematici o kojoj tako rado pokusavas diskutirati.
(Uzgred za tvoju informaciju 3D datoteka na linku svim animacijama ima 110 KB pa izvoli nadmasi me.)
MOHOK
 
Odgovor na temu

ifek
Subotica

Član broj: 142506
Poruke: 103
77.46.229.*



+1 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 17:26 - pre 203 meseci
Znam da nije tema, ali imas artefakte na ivici gde se spajaju dno i zid umivaonika. To bi svakako trebalo da se sredi
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 17:30 - pre 203 meseci
evo mene opet,evo ja položio moje popravne pa je sad naredu max,evo postujem sliku čim uradim nešto pametno,al sam se totalno zbunio,napravio skoro šasiju i onda kad sam čito šta ste sve postovali izgubio se totalno,videćemo,najvažnije da ja idem u 2 razred automatike a ostalo može i da čeka,da znate da se kodnas na svim forumima ljudi najlakše posvađaju,na kojem god stranom engleskom forumu sam se obratio za pomoć,svi su kolektivno pomogli,iako se često nisu slagali,nisu se ni svađali,što ovde nije baš takav slučaj

[Ovu poruku je menjao Lacika.1991 dana 22.08.2007. u 18:41 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ifek
Subotica

Član broj: 142506
Poruke: 103
77.46.229.*



+1 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 17:43 - pre 203 meseci
Cestitam na polozenim ispitima. Ovo vec pocinje da lici na automobil, samo moras da pazis da pratis blueprint (reference)
 
Odgovor na temu

joXit

Član broj: 140871
Poruke: 136
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 17:49 - pre 203 meseci
@*
laci je uspeo... Kraj prepucavanja. :)

svaka cast laci, ne daj se...
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 18:01 - pre 203 meseci
hvala,evo našta to sad liči
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stefan Ilic
CICERO
Leskovac City :P

Član broj: 75602
Poruke: 162
91.150.101.*



+1 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 18:24 - pre 203 meseci
To je to lacika, ako te jos nesto muci pitaj.

MOHOK ne radi ti link...
jel radi nekome?
 
Odgovor na temu

Lacika.1991
Laslo Molnar

Član broj: 147078
Poruke: 349



+346 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 18:48 - pre 203 meseci
ok,evo sutra postujem sliku,ne znam kako da napravim onaj donji deo sa strane kao prag il kako se već zove,neide pa neide,meni radi link
 
Odgovor na temu

TalRasha
Tal Rasha
Beograd

Član broj: 152581
Poruke: 160
77.46.236.*



Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 18:56 - pre 203 meseci
Citat:
Lacika.1991: hvala,evo našta to sad liči

Fino i cestitam na polozenim ispitima. Sta si na kraju koristio za busenje rupa? :)))
Citat:
Stefan Ilic: To je to lacika, ako te jos nesto muci pitaj.
MOHOK ne radi ti link...
jel radi nekome?

Bolje sto ne radi. Uploadovacu ti sa tog sajta model kojim se on toliko dichi :))))) Ne mogu se ne smejati :)))))

 
Odgovor na temu

Stefan Ilic
CICERO
Leskovac City :P

Član broj: 75602
Poruke: 162
91.150.101.*



+1 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 19:18 - pre 203 meseci
Citat:
TalRasha: Bolje sto ne radi. Uploadovacu ti sa tog sajta model kojim se on toliko dichi :))))) Ne mogu se ne smejati :)))))



Auuu. Ovako sam ja modelovao kada sam prvi put uzeo max. Mohok brate batali ti taj tvoj boolean. Pa ovo je obicno spajanje cilindara i boxova... ah da zaboravih: i busenje booleanom.
A pretpostavljam da si i keramicki deo umivaonika busio sferom :)
Uzmi ti lepo i pocni da ucis da modelujes nekom drugom tehnikom.
Imam i ja jedan takav pocetnicki rad koji je radjen na taj princip al me sramota da postujem :))

@TalRasha
Uff, a sad mi ga nekako i zao :(
 
Odgovor na temu

MOHOK7
REFERENT ZA PAKOVANJE MAGLE I BROJANJE
OBLAKA
Austrija

Član broj: 42823
Poruke: 930
*.liwest.at.

ICQ: 222868371
Sajt: www.bio-garten.net


+7 Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 19:50 - pre 203 meseci
Stefane link radi mora da nemas instaliranu javu ili flash.
ifek u pravu si sto se tice umivaonika ivice su neuredne na zaobljenju izmedju dna i zadnje stenke kako narucilac nije voljan da se pojavi na kasi za dodatno "peglanje" ja mu nisam hteo raditi bez love i tako je ostalo. Umivaonik sam inace radio sa autodeskovim programom a ti svi odreda imaju probleme sa plohama trebalo je sa CATIA to je jedini software koji moze uredno da uredi plohe ali nije bilo prilike. Ako se kupac odluci pojaviti na kassi i pljusnuti lovu ispeglacemo to je samo pitanje placanja :-)
Rasa rekao sam ti cela aplikacija ima 110 KB pa ti uradi nesto bolje :-)
na linku pogledaj >>
SPARE PARTS >>
104 677 electronic module
104 717 Areator
104 707 Internal outlet
eto ti toliko zeljenog duela aplikacija ima 39 objekata i norma je ca 2,5 radna sata po objektu pa ti izvoli.

Momci ovo vam dobronamerno govorim:
Pretpostavljam da vam je svima zelja da se jednom u zivotu bavite sa poslom koji vam je toliko drag 3D modelovanjem (da vam nije toliko stalo do toga ne bi bilo ovako emocionalnih okrsaja na ovom forumu na primer)
Jedno je sigurno: NITI JEDNA IOLE OZBILJNA FIRMA VAM NECE DOZVOLITI DA JOJ IZMASAKRIRATE PROIZVOD S OPCIJAMA KAO STO SU MESH SMOTH MODEL IMA DA BUDE 100 % veran originalu. meni su u Austriji hteli reklamirati vizualizaciju nekakve kuce od 10X15 metara zbog par milimetara odstupanja u modelu jednostavno su odlucili da ne plate dogovorenu sumu. Model ima da bude egzaktan a to sa mesh smoth nikada necete postici. Na zapadu ce vam kupac iskoristiti svaku mogucu priliku do koje se moze dokopati da vam kad je posao gotov uvalja reklamaciju. Nema tu lepo nije lepo kao prvo ima da bude precizno a onda sve ostalo.

Pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK


[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 22.08.2007. u 21:13 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 22.08.2007. u 21:21 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 22.08.2007. u 21:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

TalRasha
Tal Rasha
Beograd

Član broj: 152581
Poruke: 160
77.46.236.*



Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 20:29 - pre 203 meseci
@mohok
Nema veze, necu vise nista da komentarisem dovoljne su reakcije ostali. Ispod nivoa mi je da se namecem stobom i tvojim modelima poput ovog umivaonika, jer ovo sam radio jos kao pocetnik, a kao sto vidim eskiviranju nikad kraja. Lepo je sto smatras sebe dobrim modelerom necu ti kvariti tu predstavu samo sto ce boleti kada se probudis ( ako se probudis ). Da sam na tvom mestu poslusao bih iskren savet Stefana da lepo sednes i naucis modeling. Ovo sto ti radis tesko i da se moze nazvati modelovanjem.


Citat:
Stefan Ilic:
Uff, a sad mi ga nekako i zao :(

Pa kome ga nebi bilo zao? Sam si video koliko pokusaja da mu objasnis nesto sto je toliko ocigledno i uzalud. Njemu je lepo, on se smeje covek :)))) ( iako se smeje sam sebi :) al nema veze, smejemo se i mi :)))) svi zadovoljni :)))
koje li ironije...
 
Odgovor na temu

TalRasha
Tal Rasha
Beograd

Član broj: 152581
Poruke: 160
77.46.236.*



Profil

icon Re: POMOĆ oko tutorijala u max-u22.08.2007. u 20:34 - pre 203 meseci
Citat:
MOHOK: NITI JEDNA IOLE OZBILJNA FIRMA VAM NECE DOZVOLITI DA JOJ IZMASAKRIRATE PROIZVOD S OPCIJAMA KAO STO SU MESH SMOTH MODE 

Radim 6 godina aktvino u game dev. industriji i ovakvu glupost do sad nisam cuo. Mislim nadam se da nije iz tvoje glave izaslo, ako nije gde ti nalazis ove informacije, ajde reci mi sajt sa kog citas ove tekstove da vidim ko moze ovakve gluposti da napise. MeshSmoothovanje se koristi gotovo za sve modele u filmskoj i game dev. industriji. A Max/Maya/Lightwave itd. su upravo programi namenjeni filmskoj i game dev. industriji, a ne proizvodnji automobila. Zar ne shvatas da 99% ljudi koji vole 3D dizajn zele da se bave ili filmskom ili game dev. industriom, a ne fabrickim proizvodima.
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: POMOĆ oko tutorijala u max-u

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 13190 | Odgovora: 98 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.