Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7988033 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gogi77
Masinski inzenjer
Norge / Bergen

Član broj: 276232
Poruke: 433

Sajt: www.onorveskoj.com


+152 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.08.2012. u 19:07 - pre 143 meseci
Citat:
vera78: Miro,
kakva su iskustva ljudi zimi sto se tice pronalazenja posla? Uglavnom svi odlaze leti, razumem i zasto, ali da li u toku zime ima sanse da se pronadje posao? Jer ja se nadam odlasku u NO tokom zime. Plan trazenja posla kao ti i vecina ljudi na forumu.


Hm.. iz mog iskustva ovde u sred leta sve bukvalno staje, bar sto se tice industrije.
U julu mesecu je ne moguce naci nikoga na rukovodecim polozajima jer svi su na godisnjem do augusta meseca.

U augustu polako pocinju da se vracaju ljudi na posao i onda pocinje primanje novih ljudi, Mene su konkretno pozvali na razgovor u augustu prosle godine.
Sada je ista situacija i tacno vidim ritam posto sam ovde skoro godinu dana.

Sto se tice medicinskih radnika mislim da je situacija ista... Mislim tesko cete naci nekog ledera ovde u julu posto su svi na godisnjima.
A ko oce ovde da radi letnji posao u zdravstvu.. pa mislim da se za to prijave salju mnogo ranije.

Eto to je moje glediste i ja licno mislim da je totalno bacanje para i velika kocka zapucati ovde u sred leta i traziti posao jer bukvalno nema nikoga.
Mislim da je idealno vreme za naci posao ovde od 15 og augusta jer tada su svi se vec vratili sa godisnjeg i tada se zaposljavaju ljudi za stalno.

 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.08.2012. u 19:32 - pre 143 meseci
U zdravstvu kada se govori o letnjem poslu,onda se on trazi u aprilu i maju,jer sve mora biti spremno za sredinu juna,tako da niko ne trazi posao leti u sred jula,pretpostavljam.

Annete,placas porez 10,5 meseci godisnje(jun-feriepenger,decembar 50% poreza se placa),i po tabeli se ide.Ovo si ti racunala po procentu,a to je samo za overtid,za regularnu platu ide po tabeli,tako da je manji porez.
Skoro sam pricala sa jednim clanom foruma,i nekako smo dosli do zakljucka da se sve zrtvuje na jedno 4 godine,tada nekako valjda dodje sve na svoje mesto...
Javljam za jos dve...jel tacna procena...
Pusaci koji su teski zavisnici...neka naseljavaju mesta blizu granice.Ako je na jugu onda sa svedskom granicom a ako je na severu onda sa finskom granicom-imace ogromnu ustedu(barem sto se Finske tice,to garantujem,iz licnog iskustva,nisam pusac ali cena je duplo manja,a i za alkohol)-ovo se odnosi na ove druge zavisnike,hm hm...!

Mada realno ako ste zavisni i od seksa(u vecim kolicinama),i kondomi su skupi...Ali,pretpostavljam da ce za to najlakse pare da vam izlete...Ako,i treba...
Norveska je ovo,da ne pisem dalje o klimi,vetru...
Tako da...zavisnici...dobrodosli...kakva klinika u Drajzerovoj u Beogradu...ovo je najjaca klinika za odvikavanje od cega oces...cigare,alkohol,sex...
Skupo sve troje...a sad mi padose na pamet i ona prostrana polja po Finnmarku-stalno sam razmisljala dok sam prolazila pored istih...da je to najjaca klinika za odvikavanje od bilo cega...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Annete
Annete Welg

Član broj: 303206
Poruke: 26
..4-234-198.customer.lyse.net.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.08.2012. u 20:08 - pre 143 meseci
Mirjana ti si kraljica

Pa koliki bi bio porez godisnji bez overtida po tabeli otprilike recimo da se radi o samcu bez nekih dodatnih olaksica???
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.08.2012. u 21:44 - pre 143 meseci
Posto je Cavic u finalu...medju osam na svetu i to posle kakve povrede i operacije...da ti odgovorim na miru,Annete...

Opet mi o porezu a rekla sam necu vise...
Individualno je i ne mogu da ti kazem precizan iznos ali procenat je uvek veci iznos u odnosu na tabelu.UVEK.
Prve dve godine se ima povoljnost na onih 10% standardfradrag koje je mene izvuklo ali realno bila bi na pozitivnoj nuli da nisam radila proteklu godinu u Finnmarku.Zato sam dobila povracaj.To pisem u svoje ime.
Inace,kada je procenat u pitanju,svi stanovnici ove zemlje placaju porez izmedju 21%-29%.Ako cemo po procentu.Nama na karticama pise vise naravno,meni za ovu godinu 45% ali idem po tabeli i to je manje naravno.Zamisli da mi skidaju 45%,po procentu za celu platu...ih...
Otprilike,na onu racunicu od 400.000 ti si izracunala 21.300 po procentu a po tabeli se racuna pa bi bilo 26 000 NOK otprilike mesecno,s tim sto je u junu to na taj iznos 12% od 400 000 npr...i tu nema poreza kao i u decembru se placa pola poreza,dakle ako treba da platis 12 000 porez,platices 6 000.

Sad dolazimo na onu moju pricu da je ok sever do stalne boravisne dozvole...legnu neke stvari na svoje,pre svega taj stan i cene na jugu...naravno da je ovo civilizacijski rikverc,ne pisem ja bajke ali ako cemo konkretno samo da gledamo tu kljucnu stvar oko stana,prednost severu.Ja ovaj stan sto placam ovde 6000 NOK svesna sam potpuno da ovakav stan u Oslu,je 12 000 NOK u startu.
Ok je potpuno kada DVOJE RADE mislim npr.na supruznike...tada je sve druga prica ali treba da se shvati da ne znam kakva dobra plata,ali jedna na jugu je jako velik teret na plecima ako se izdrzava porodica.To je tvoj slucaj Annete i ja tebe potpuno razumem o cemu pises.Oslo je jedan od najskupljih gradova sveta.
Necu ni ja doveka biti na severu,ali kada nakon 3-4 godine sa nekim parama se preselis na jug...to je vec druga prica.
U POCETKU SMO SVI GOLACI...
A taj pocetak nije mesec-dva...ovde je pocetak 2-3 godine...
Nama po mentalitetskom pravilu nedostaje strpljenja...mi bi to za godinu,dve sve na svoje mesto...ali ne moze.CETIRI GODINE...i svako ko dolazi treba da se pripremi na to...
Citiracu mog omiljenog lika na forumu,Davorna...:"Dve plate zakon,jedna se trosi druga se stedi".Sve receno u par slova.
Jedna plata-ako je u pitanju porodica,nema nikakve ustede,ali bas nikakve,zivi se ok,ali se nije moguce stedeti jer u zemlji u kojoj se puno zaradi puno se i potrosi...Ali srpljenjem ce se i taj drugi supruznik zaposliti (a mozda i uz pomoc inzenjera sa neba,jer bez njega nista),pa se tada gradi i sparekonto u banci.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.76.45.31.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.08.2012. u 21:59 - pre 143 meseci
Ono sto je definitivno tacno...jeste da je hrana na severu skuplja za nekih 4-5%.
I u Oslu...bila relativno skoro...svi zivi pretrcavaju ulicu,sto je ovde konkretno u Tromsu stvarno retkost.Cekas zeleno na semaforu.To sam mislila da nikad se navici necu ali "klinika za odvikavanje je cudo"...Vise me ni "dusa ne boli" sto kucam kartu u autobusu,tj.ocitavam...a citam u Vecernjim novostima nasi se pobise oko toga u Srbiji...i ja sam bila deo te velike svercerske populacije u Beogradu...ali ovde primaknes karticu,kazes dobar dan u busu smesak i na sediste...zavrsena prica...
Da li mi to u tudjoj zemlji postanemo ono sto bi trebali biti u svojoj sopstvenoj?
Kazu da je navike tesko menjati...
Hm...nisam vise sigurna u to...
Ovde je sve moguce...pa i to da cekam zeleno na semaforu...sto je sitnica a u stvari nije,od toga sve pocinje...

E da...ovde bilo da kupujes kartu u autobusu ili trafici je ista cena 28 kruna jedan pravac,sat vremena...u Oslu,50 kruna u prevozu a na trafici jeftinije...
Ima jos nekih observacija sto se navika tice a i mentaliteta,pa i licnosti...ali da ne gusimo ljude...
Uglavnom,pozitivno je...ovde si zivcan na momente,a u Srbiji si cesto to u kontinuitetu,sto zbog sluzbenika na salterima,sto zbog guzve u prevozu,sto zbog plate,sto zbog kolege,pa kada na to dodje plemenska porodicna zajednica...zivcanost u kontinuitetu se nekako namece sama od sebe...
Ovde te stigne na momente...jer to ti je u mentalitetu...oko dozvola tih prokletih,sto vozackih sto boravisnih...
Sve u svemu...plus je sve ovo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

tarikBA

Član broj: 305483
Poruke: 7
92.36.196.*



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.08.2012. u 22:14 - pre 143 meseci
@Mirjana: Pa da, prvih par godina je najteze, poslije sve ide lakse. Imam jednog rodjaka u Oslu, pa bih vjerovatno malo kod njega stanovao 1-2 godine dok se ne uhodam. Hvala ti na svemu

@Annete: Ne pusim, to mi je dora strana i usteda dobrog dijela novca
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2012. u 07:45 - pre 143 meseci
Hvala Gogi77, hvala Mirka ! Medjutim i dalje nemam informaciju za sanse pronalazenja posla u sred zime , a obaveze i planovi zbog porodice mi nalazu da se uputim put NO tokom zime .
Ukoliko imate takve informacije, bilo ko, molim da ih objavite. Hvala puno !

p.s mislim na posao u zdravstvu.

[Ovu poruku je menjao vera78 dana 03.08.2012. u 09:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2012. u 12:05 - pre 143 meseci
Citat:
vera78: Hvala Gogi77, hvala Mirka ! Medjutim i dalje nemam informaciju za sanse pronalazenja posla u sred zime , a obaveze i planovi zbog porodice mi nalazu da se uputim put NO tokom zime .
Ukoliko imate takve informacije, bilo ko, molim da ih objavite. Hvala puno !

p.s mislim na posao u zdravstvu.

[Ovu poruku je menjao vera78 dana 03.08.2012. u 09:24 GMT+1]



Vera, moras shvatiti jednu stvar, a to je da sto se tice zaposlenja, ovde nema nekog stalnog pravila. Cinjenica je da su vece sanse tokom nekih delova godine, ali ti niko od nas ne moze reci izricito dodji tad i tad tu i tu i naci ces posao, niti ti ja mogu objasniti tacno kakve su sanse da tokom zime nadjes posao. U ovoj zemlji je bukvalno sve moguce i nemoguce istovremeno sto se tice nekih stvari. Tako recimo mozes naci posao prvi dan, a mozes se i vratiti. Znam i sam da je velika frka spremiti se i doci, narocito sa finansijske strane, ali tacan opis i verovatnoca mislim da ne postoji. Nekad se covek jednostavno mora i otisnuti u nepoznato, sto bolje pripremljen, i videti kakva ga sreca ocekuje tamo negde.
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2012. u 12:07 - pre 143 meseci
Citat:
tarikBA: @Mirjana: Pa da, prvih par godina je najteze, poslije sve ide lakse. Imam jednog rodjaka u Oslu, pa bih vjerovatno malo kod njega stanovao 1-2 godine dok se ne uhodam. Hvala ti na svemu

@Annete: Ne pusim, to mi je dora strana i usteda dobrog dijela novca



Tarik, moj ti je savet da prvo zavrsis sa skolovanjem i pocnes da ucis jezik, pa tek onda sakupljas info o Norge i papirima. Razlog za to je sto se pravila menjaju dosta brzo, sto je bilo moguce prosle godine, ove nije, sto je moglo u januaru, sad moze, ali uz druge papire, potrebe... Tako da i mi koji zivimo ovde imamo ponekad problema da pohvatamo sve promene koje se dese, a ti sad nepotrebno trosis snagu i vreme na shvatanje norveskog sistema iz Srbije, pogotovu zato sto ko zna sta ce se sve promeniti dok se ti zaputis put Norge. :-)
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2012. u 12:10 - pre 143 meseci
Hvala Medicman na odgovoru! Razumem da niko ne moze da garantuje bilo sta i da je sve od slucaja do slucaja, nego sam pomislila da mozda u toku zime apsolutno nema sanse doci do posla( da me pitas zasto nemam pojma)...verovatno zbog svih komentara koji se odnose na sezonske poslove tokom leta, odmora i sl.
 
Odgovor na temu

vera78
VERA PETROVIC

Član broj: 303665
Poruke: 121
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+103 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2012. u 12:27 - pre 143 meseci
Takodje, pitanje je da li ce biti uopste tokom zime, jer autorizaciju ocekujem u oktobru, a s obzirom na kasnjenja obrade dokumenata...
 
Odgovor na temu

medicman

Član broj: 266486
Poruke: 288



+121 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2012. u 15:09 - pre 143 meseci
Vera, kao sto rekoh, ovde je sve moguce i nista nije moguce. Tako da je apsolutno sve otvoreno. Jedino mislim da zimi izlazi manje oglasa, manje slobodnih mesta je automatski jer je malo ljudi na odmorima. Ali to je moj utisak...
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2012. u 15:40 - pre 143 meseci
Citat:
sladjana6644:
Citat:
dejann73:
Ne funkcionisu platne kartice iz srbije kod NSB-a. Bar vecina...


Da li znaš za neku karticu iz Srbije koja prolazi...?


Diners kartica , i sve druge koje nisu elektron , ali moras da najavis u banci kupovinu preko interneta za svaku karticu , takodje postoje i posebne kartice za placanje preko interneta koje mozes da uzmes u svakoj banci i samo za to sluze .
 
Odgovor na temu

Mad Thrasher
Jova Zmaj
Kragujevac,Srbija

Član broj: 298365
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2012. u 16:59 - pre 143 meseci
Hteo bih nesto da pitam,ako bilo ko ima informacije...
Imam rodjaka koji je zubar i hteo bi da ode za Norge,ali ne zna da li i zubari mogu da prevode svoje diplome,tj. da li su prevedene diplome zubara prihvacene i da li sa tim diplomama moze da se radi gore...
Unapred hvala.
Shinokage
 
Odgovor na temu

sladjana6644
Sykehjem
Mo i Rana, Norge

Član broj: 303202
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2012. u 17:22 - pre 143 meseci
Citat:
zorica nikolic markovic:
Citat:
sladjana6644:
Citat:
dejann73:
Ne funkcionisu platne kartice iz srbije kod NSB-a. Bar vecina...


Da li znaš za neku karticu iz Srbije koja prolazi...?


Diners kartica , i sve druge koje nisu elektron , ali moras da najavis u banci kupovinu preko interneta za svaku karticu , takodje postoje i posebne kartice za placanje preko interneta koje mozes da uzmes u svakoj banci i samo za to sluze .

Hvala Zorice, ja doduse imam INTESINU karticu za internet placanje, ali nisam probala sa njom. Pokušaću odmah!
ST
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.08.2012. u 22:21 - pre 143 meseci
Citat:
Mad Thrasher:
Hteo bih nesto da pitam,ako bilo ko ima informacije...
Imam rodjaka koji je zubar i hteo bi da ode za Norge,ali ne zna da li i zubari mogu da prevode svoje diplome,tj. da li su prevedene diplome zubara prihvacene i da li sa tim diplomama moze da se radi gore...
Unapred hvala.


Info iz druge ruke. Mora se polozi Bergen test, pa neki prijemni koji se organizuje jednom godisnje da bi se uslo u program za verifikaciju tj. doskolovanje koje traje godinu dana. E taj prijemni je najveci problem, jer valjda primaju 4-5 ljudi godisnje a prijavi se oko 30.
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.08.2012. u 12:50 - pre 143 meseci
Citat:
stavasbriga:
Citat:
Mad Thrasher:
Hteo bih nesto da pitam,ako bilo ko ima informacije...
Imam rodjaka koji je zubar i hteo bi da ode za Norge,ali ne zna da li i zubari mogu da prevode svoje diplome,tj. da li su prevedene diplome zubara prihvacene i da li sa tim diplomama moze da se radi gore...
Unapred hvala.


Info iz druge ruke. Mora se polozi Bergen test, pa neki prijemni koji se organizuje jednom godisnje da bi se uslo u program za verifikaciju tj. doskolovanje koje traje godinu dana. E taj prijemni je najveci problem, jer valjda primaju 4-5 ljudi godisnje a prijavi se oko 30.


Dobijanje autorizacije za stomatolaga je dug i zahtevan proces .Prva stvar je jezik a to znaci polozen TRINN III Letnje Skole u Oslu ili Bergenstest. Onda sledi prijava za polaganje testa koji omogucava da se udje na proces nostrifikacije a za taj proce se svake godine prim 9 ljudi a test polozi mnogoi vise njih , sto znaci da cekate kada na vas dodje red a to moze da bude i 2 goduine.Proces nostrifikacije traje oko godinu dana i kada to prodjete imate dozvolu da smostalno radite kao stomatolog. Druga varijanta jeste slanje dokumenata u NOKUT i SAFH gde vam priznaju diplomu i kao zakljucak sledi da mozete obavljati posao stomatologa samo pod necijim nadzorom , pralkticno znaci da nadjete ordinaciju koja ce da vas primi i bude odgovorna za vas rad.
 
Odgovor na temu

Mad Thrasher
Jova Zmaj
Kragujevac,Srbija

Član broj: 298365
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.08.2012. u 03:06 - pre 143 meseci
Imam jos jedno pitanje...
Da li se priznaju i diplome lekara opste prakse...?
Shinokage
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.151.44.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.08.2012. u 08:45 - pre 143 meseci
@Zorica
Da li je ta druga varijanta na vjecnost ili se poslije nekog vremena ipak stekne mogucnost za rad? Da li je neophodno iskustvo?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.08.2012. u 14:37 - pre 143 meseci
Sticajem okolnosti poznajem nekoliko nasih stomatologa koji su u fazi "cekanja" pa cu dati za pravo da napisem da u praksi je to cekanje dosta dugo.
Svi traze polozen taj tzv.nasjonalfag...dakle Bergen test je 1,5 godina...pa onda godina cekanja da dodjes u mogucnost da polazes ispit bez kojeg ne mozes da udjes u proces nostifikacije.Dakle tu smo na minimum 2,5 godine...dalje je ogromno cekanje da to stvarno nostifikujes jer se svake godine jako malo ljudi prima...Otegne se na 5 godina vrlo lako...Niko nece da primi bez zavrsenog ovog procesa,jer na taj nacin tovari sebi na vrat da je primio radnika za ciju punu odgovornost ne moze da garantuje.Ovde je njihova nostifikacija zlata vredna,i definitivno se i precenjuje u tome.
STA JE POENTA?-Ovde se vode time da ako se nesto desi a uvek moze da se desi,i udje se u sudski proces u tom slucaju je ordinacija glavna odgovorna sto je primila coveka za ciju punu odgovornost nije mogla garantovati.A to nece niko uraditi sebi.Prosto je i normalno.Razumljivo sa njihove strane a sa nase naravno nije.Cija je poslednja-njihova.Oces da igras igraj ako neces nemoj.Nazalost tako je.
Moj zubar je Svedjanin.Zivi i radi ovde.Njegov prijatelj iz Palestine i kolega je uspeo da nostifikuje diplomu i prodje ceo proces za 7 godina i 2 meseca.Radio je sve vreme kao bolnicar kako bi se izdrzavao.Sada je zubar i radi.
Ono sto jeste moguce je da se eventualno asistira za dzabe volonterski da se ne izgube rutine u radu...To je Palestinac radio kod mog zubara ali naravno moj zubar mu je bio garancija za sve...
Jeste zeznuto i ja sam realno predstavila situaciju iz ljudskih zivota,ali ne treba reci jao to je nemoguce...
Mnogo godina je potrebno da se to sredi to je tacno ali kada sredis,car si...To je vrhunska zarada...
Bitno je imati sa cime uci u sistem,dakle neku diplomu koja je vec priznata sa kojom ces izdrzavati sebe...kako bi mogao da napredujes.tako gledajte na to...
Na vreme cekanja u ovoj zemlji se ne moze direktno uticati.Ali ono na sta vi direktno uticete jeste polaganje Bergen testa,dakle,tu se moze zapeti da se bar taj jezicki deo skine sa vrata,kako bi mogao da prijavis polaganje ispita bez kojeg nostifikacija nije ni moguca...
Pa,radi ono na sta mozes da utices...a vreme brzo leti...
Mi imamo nase zelje i mozemo da ih ulepsavamo koliko hocemo ali u praksi to funkcionise drugacije.Bez tog papira niste konkurentni.U Lillehammeru pre dve godine kada sam bila i kada sam tek dosla,je jedna nasa zubarka "volontirala" na isti nacin kao taj Palestinac sto je radio ovde.Dakle,to je moguce...kada se dodje u onu fazu da je Bergen resen i polozen test i da cekas na mesto za ulazak u proces nostifikacije...u toj fazi mozes da probas da juris volontiranje...
Nasa devojka sa foruma koja je u istom terminu polagala Bergen kada i ja ove godine je stomatolog.Radi kao hj.pl ali gura svoju pricu...treba vremena ali sto akzu Kinezi i put od hiljadu milja pocinje jednim obicnim korakom...
Bitno samo da udjes sa nekim papirom da imas od cega da zivis...
I u Karasjoku nas covek je stomatolog.Radi kao hj.pl ali ce da juri proces...tako da dosta je nasih stomatologa doslo ovde ali ne rade taj posao vec su u procesu da do njega dodju...
U ovoj zemlji nista nije lako a ni kratko...kad to prihvatis kao takvo,lakse ti bude...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7988033 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.