Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7953556 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.80-202-253.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2013. u 22:00 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co:
Da li je neko u redovnoj proceduri popaso odbijenicu za dozvolu, a da je ovde na forumu? Svakakve me crne misli opsedaju :)

ja sam bio odbijen jer mi je istekla ponuda za posao dok je slucaj dosao do UDIja (pisao sam o tom ovde http://norway.dakipro.com/radna-dozvola/)
Trenutno je u Bergenu ono 4 meseca prosek do regularne dozvole, tako da bi ti ja savetovao da predas u policiji i odma trazis early (dakle ili licno ili employer da preda za tebe), jer ako ides preko ambasade onda znas vec, ne moze early, i onda cetkanje "do daljnjeg"


 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?18.03.2013. u 22:37 - pre 136 meseci
Citat:
dakipro: ja sam bio odbijen jer mi je istekla ponuda za posao dok je slucaj dosao do UDIja (pisao sam o tom ovde http://norway.dakipro.com/radna-dozvola/)
Trenutno je u Bergenu ono 4 meseca prosek do regularne dozvole, tako da bi ti ja savetovao da predas u policiji i odma trazis early (dakle ili licno ili employer da preda za tebe), jer ako ides preko ambasade onda znas vec, ne moze early, i onda cetkanje "do daljnjeg"

Ne znam da ne moze "early employment..." preko ambasade. Hvala ti za info Daki, da ne "busim karticu" za dzaba kod ljudi da pitam gluposti.
Sve u svemu, letece Sladjana. Javlja mi se... :)


 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 00:49 - pre 136 meseci
Citat:
nb-campari:
molim vas da mi neko kaze u jednoj recenici sta je to prednost imati madjarski pasos u norveskoj. ako je struka iz zdravstva, stecena u srbiji, sta tu moze pomoci drzavljanstvo madjarske i vredi li se za njega pomuciti i dati neku paru. molim vas kazite mi, moze li se lakse sa tim drzavljanstvom naci bar garsonjera za stanovanje. puno hvala


Gospodine Zorane,ovo pitanje je obradjeno milion puta na forumu ali ja radim natt na poslu pa ponavljam....
Dakle,za nas van EU zahtev je naci posao od 80% stilling minimum u zdravstvu a kada imate pasos EU zemlje u ovom slucaju konkretno madjarski pasos vi mozete da radite bilo koji procenat tj.i 20% ako hocete bitno je samo da nadjete posao bilo koji...i to je ogromna prednost.Drugo,sa EU pasosem mozete da radite i onaj posao za koji nemate diplomu dakle EU pasos je ogromna prednost.Sto se samog iznajmljivanja stanova tice tu se trazi da imate nortsk personnummer ako vec nekoga ne poznajete ili vam taj neko na neki drugi nacin ne moze obezbediti stan.Ukratko,jurite to ako mozete.Norge je zemlja van EU ali jedna od onih koje diktiraju tempo i koje su potpisale ugovor sa svim zemljama clanicama EU...na raznim poljima...
Dakle,poterajte taj pasos...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 01:04 - pre 136 meseci
Citat:
DUNJA1965:
Citat:
jedy023:
http://poslovi.infostud.com/in...a/1755/Trondehajm-Informatika/
Malo sam se razocarao ako je tacno to ovaj covek komentarise o zivotu u Norveskoj.



Procitah...bas crni utisci...ali ima i lepih...Moja drugarica zivi u Norveskoj vec 8 godina i ima skroz drugacije,divne utiske...Ja sam odusevljena onim sto mi je pricala...Mozda sam se zato i odlucila uci u ovu pricu...Jer sam se dvoumila izmedju Italije i Norveske...


Eh,Dunja kazes dvoumila si se izmedju Italije i Norveske...to ti je izbor izmedju jagode i luka...U korist Italije ide jagoda...
Nas mentalitet odgovara zemljama juzne Evrope,kao sto su Spanija i Italija...i mi kada slusamo price nekih nasih mi pomislimo nacicemo mi tu Italiju tamo u toj Norveskoj.Neces,Dunja1965...to neces naci.Klimi ces se prilagoditi,razlicitoj kulturi ces se prilagoditi,navici ces se na njihovu birokratiju,naucices jezik,bices zadovoljna platom,svidece ti se feriepenger u junu,nedostajace ti Srbija u pocetku malo,a kako vreme odmice sve vise i vise,ali znas da tamo sistem jede ljude i od sposobnih pravi nesposobne i nemocne i to je ono sto ce te uvek drzati ovde i znaces da si uradila dobru stvar jer ova drzava je koliko mi god to osporavali izgradila sistem na osnovu kojeg tvoja deca nece traziti vizu za svaku zemlju sveta gde god da mrdnu i nece slati svoj plan i program na vurdering raznim supljoglavcima.I znaces da je vredelo.A veliku cenu ces zasigurno platiti.
Norveska je divna zemlja da jeste...ako joj se prilagodis i ne razmisljas cesto o ceni koju si platio tokom tog prilagodjavanja.
Ja znam ti sada vidis skijanje vikendom,fjordove,lepe jake zimske boje ove zemlje sa slika iz knjiga...ima i toga,ali rec prilagodjavanje je nezaobilazna i sto pre zaboravi Italiju i ne poredi jagodu i luk.I ja sam ljubitelj Italije ali sam svesno odabrala luk i nije greska samo je cena.
Veliki pozdrav iz Tromsa!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 01:08 - pre 136 meseci
Zokiruma...Hammerfest je divan gradic...10.000 stanovnika,ima sve sto je potrebno i bolnica i policija imas i turiststua sa velikim medvedom (igracka) za slikanje,super izgleda,popni se tamo.Duva vetar stalno,ali ima i puno turista.Hammerfest je na redovnoj ruti hurtigrute.Najseverniji grad sveta i po meni skroz ok.Bice i finnmarksfradrag pored standardfradrag-a sto se poreza tice.Malo je za putovanje cimanje jer moras da presedas u Tromsu pa u Oslu ali ti sada kada si se popeo ne silazi...
Po meni je Hammerfest najlepsi grad Finnmarka,mnogo lepsi od Kirkenesa i od Alte generalno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 01:19 - pre 136 meseci
Ovo su sada trenutno zahtevi koje SAK trazi nasim lekarima za dobijanje autorizacije...

•Bestått norsk språktest (Bergenstest)
•Kurs i norsk språk og kommunikasjon for utenlandske leger (fagspråkkurs)
•Bestått fagprøve (OSCE-test) i medisin
•Gjennomføre hospitering eller jobbe i sykehus eller en annen helsetjeneste med fag som utdanningen din mangler etter den faglige vurderingen
•Ta kurs som Den norske legeforening eller sykehus arrangerer
•Gjennomføring av norsk turnustjeneste
•Kurs i nasjonale fag

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 01:49 - pre 136 meseci
A razlika izmedju istog obrazovanja u EU i van EU...

Utdanning fra EU/EØSEn sykepleier utdannet i EU/EØS, men ikke i Norden må sende oss "bekreftet rett kopi" av:

•Pass
•Diplom/Vitnemål
•Certificate of Current Professional Status (CCPS) Må ikke være eldre enn 3 måneder og skal sendes til SAK direkte fra helsemyndigheten i hjemlandet
.

Utdanning fra verden utenfor EU/EØSEn sykepleier utdannet i verden Utenfor EU/EØS må sende oss "bekreftet rett kopi" av:
Pass
•Diplom (Direkte fra utdanningsinstitusjon om utdannelsen er fra USA)
•Vitnemål som viser alle fag (Direkte fra utdanningsinstitusjon om utdannelsen er fra USA)
•Detaljert utskrift av teoriundervisning i timer per fag eventuelt ECTS. (Direkte fra utdanningsinstitusjon om utdannelsen er fra USA)
•Detaljert utskrift av praksis i studiet som viser timer,uker eller ECTS for hvert av fagfeltene praksisen har foregått i.
•Detaljert fagplan som viser innholdet av alle fagene.
•Detaljert arbeidsbekreftelse som viser hvor og med hva du har arbeidet.
•Bevis på registrering i det lokale sykepleierregisteret i de landene som har dette.
•Utdanning fra verden utenfor EU/EØS vil bli sammenlignet og vurdert mot tilsvarende norske utdanning, og om utdanningen ikke har store mangler vil det bli gitt et kvalifikasjonsløp for å senere kunne oppnå autorisasjon


Dakle,jedni salju gotovo nista...a drugima traze i bubreg...
I Norveska nije u EU ali sve je jasno...
Dakle...ako neko ima mogucnost treba da salje decu u bilo koju zemlju EU da se obrazuju kako bi imali kasnije sanse za bolju buducnost.Tako je moja doktorka poslala svoju decu u gimnaziju u Budimpestu ali srpsko odeljenje i bez obzira na to oni su deo EU sto se obrazovanja tice...i to je pametno.Nazalost tako je...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 01:53 - pre 136 meseci
Eh da...zamalo da zaboravim...predala sam danas i mojoj sefici u domu i sefici u bolnici moj polozen Nasjonalfag...i cestitaju i jedna i druga a mene kanta kreca udarila u glavu ali sam se zahvalila...s obzirom na situaciju sa SAK-om...
Pitam se koje sada saopstenje sledi...pa ove promene na sajtu nema ni u Mesnoj Zajednici Pensionera u Ruskom Selu.I oni kada se dogovore necega drze se bar neko vreme a SAK stavio info 1.marta i skinuo 18.marta bez ikakvog objasnjenja...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Markitos
Skiathos - Σκιάθος

Član broj: 313124
Poruke: 51
*.opera-mini.net.



+9 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 04:44 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
DUNJA1965:
Citat:
jedy023:
http://poslovi.infostud.com/in...a/1755/Trondehajm-Informatika/
Malo sam se razocarao ako je tacno to ovaj covek komentarise o zivotu u Norveskoj.



Procitah...bas crni utisci...ali ima i lepih...Moja drugarica zivi u Norveskoj vec 8 godina i ima skroz drugacije,divne utiske...Ja sam odusevljena onim sto mi je pricala...Mozda sam se zato i odlucila uci u ovu pricu...Jer sam se dvoumila izmedju Italije i Norveske...


Eh,Dunja kazes dvoumila si se izmedju Italije i Norveske...to ti je izbor izmedju jagode i luka...U korist Italije ide jagoda...
Nas mentalitet odgovara zemljama juzne Evrope,kao sto su Spanija i Italija...i mi kada slusamo price nekih nasih mi pomislimo nacicemo mi tu Italiju tamo u toj Norveskoj.Neces,Dunja1965...to neces naci.Klimi ces se prilagoditi,razlicitoj kulturi ces se prilagoditi,navici ces se na njihovu birokratiju,naucices jezik,bices zadovoljna platom,svidece ti se feriepenger u junu,nedostajace ti Srbija u pocetku malo,a kako vreme odmice sve vise i vise,ali znas da tamo sistem jede ljude i od sposobnih pravi nesposobne i nemocne i to je ono sto ce te uvek drzati ovde i znaces da si uradila dobru stvar jer ova drzava je koliko mi god to osporavali izgradila sistem na osnovu kojeg tvoja deca nece traziti vizu za svaku zemlju sveta gde god da mrdnu i nece slati svoj plan i program na vurdering raznim supljoglavcima.I znaces da je vredelo.A veliku cenu ces zasigurno platiti.
Norveska je divna zemlja da jeste...ako joj se prilagodis i ne razmisljas cesto o ceni koju si platio tokom tog prilagodjavanja.
Ja znam ti sada vidis skijanje vikendom,fjordove,lepe jake zimske boje ove zemlje sa slika iz knjiga...ima i toga,ali rec prilagodjavanje je nezaobilazna i sto pre zaboravi Italiju i ne poredi jagodu i luk.I ja sam ljubitelj Italije ali sam svesno odabrala luk i nije greska samo je cena.
Veliki pozdrav iz Tromsa!


Mirjana... Svaka ti cast ! ES bi trebao da ti dodeli neku nagradu. Bukvalno si pravi reporter. Sa liceTA mesta dajes prave izvestaje. Ja glasam da 'pejstujes' sve ove informacije na neki blog ili sajt. Brutalan si clan ovde , a postajes i popularna. Ljudi, nemate pojma koliko ljudi prati ovu temu.
Pre neki dan pricao sam drugu (koji oce da radi kao helsefagarbeider)o ovoj temi(koju pratim dugo) , i da pogleda kako to izgleda 'uzivo', jer sam mu objasnio da postoji zenska osoba koja izvestava bolje od pojedinih novinskih servisa. A on mi je rekao " A to ona " Mirjana Savicic " . :-D Eto , Miroo...Urezuje nam se polako tvoje ime i prezime u vugla
Isto znam jednu koja je brojala dane tvog odmora od tvog poslednjeg posta na forumu.

Loodilo


Čuvajmo se od neljudi, ali se još više čuvajmo da i mi ne postanemo neljudi
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 06:23 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Nikolamancic...

Kao sto si procitao,orijentisacu se prema trzistu...a sve na osnovu izvora lokalnih novina :)
Salu na stranu,i dalje se borimo za autorizaciju i do leta cu raditi na tome...pa cemo videti kako ces e to zavrsiti.Ako je ne dobijemo svi mi kao grupa,onda cu iskoristiti deo ispita sa nasjonalfaga tj.medikamentregning za tu jednu godinu sto mi fali za rendgen jer ja imam Høyskole taj smer za radiografa i receno mi je da moram pratiti predavanja godinu dana a moram i predati medikamentregning polozen da bi prisustvovala nastavi pa cu verovatno to uraditi mada posao radiografa nije uopste lako naci.A imam posao svakako sada pa ce i ta stalna dozvola krajem godine doci i to je to.Nema tu velike filozofije,zivot se kotrlja i nastavlja se sta god da te strefi...ovo je ipak samo autorizacija jedan papir a to je nista u odnosu na moje pocetke i teskoce na ulici Osla i Oppland regije...dakle,kotrljanje i dalje ali eto kao sto kazes...samo 100 zena se bavi gore na severu tim...hm...malo je to,treba povecati kapacitete :) :) :)...

Ogroman je uspeh doci i naci posao...ali prava borba nastaje tek kada udjes u sistem.Znam da to mnogima zvuci pa daj mi samo da udjem lako cu sve ostalo...ali nije tako.Borba traje nekoliko godina...ali sve je to za ljude i tacno je da oni poostravaju sve ali i dalje mi mozemo da se potrudimo da to sve ispunimo.
Jer gledati nazad...a ne,nema se u sta gledati...u neplacene racune i luksuz ti je letovanje u Grckoj,i prezivljavanje...ne ne...tamo nazalost se nema sta videti koliko god da ti se ovde postavljaju teski zahtevi...
IveD,hvala...i srecno tebi u tvom pocetku...


Meni djavo nije dao mira pa sam te pitao "sta ces dalje?" zato sto sam mislio da sad kad si polozila sledi autorizacija, a vidim da oko toga imas jos posla :(.. dobro, ja ne znam ni sta su ti trazili dopunski, ni tacno sta si sve polagala (vidim da je racunanje, ali ne znam da li i sta jos..), ali sve je kako kazes, prava borba jos nije ni pocela.. imam nekoliko poznaniko-drugara iz Bg u Stavangeru, pa cu ih danas kontaktirati da proverim da li su i na koliko u mogucnosti i zelji da me prime.. daleko da "za mene nema zime", jer mi biografija odise neredom i izostankom iskustva, bez ikakvog obzira na njihovu skolu i autorizaciju.. i poslao sam na nekoliko mesta za sykepleiera na psykiatrisk akutt mottak i za bofelleskap i sad ni sam ne znam sta cu ako me pozovu (sto ne verujem da ce se dogoditi) jer za to moram znati norsk bolje no norvezani.. u pravu si potpuno da mi je najbolji pravac helsefagarbeider i aldershjem, ali ni to nece ici odavde lako.. pa vidi samo kakvom totalno samodisciplinovanom strategijom i tehnikama se upravlja Nech-co?! ne preostaje mi nista no norsk norsk norsk, pa da odem gore (imam i poznanika u Oslu i negde u Hordalandu na sat od Bergena, ali tu je klimava situacija po pitanju prijema, mada je izgleda jednako tesko kolko i u Stavangeru po pitanju jezika) i ono, spisak pa od vrata do vrata, da me vide i cuju (mada mi uopste nije jasno kako su to ljudi izvodili? sta kao evo ja dosao da trazim poso?! u koje bre to vreme i da trazim koga?! kome i kako da se najavim ako uopste u tom trenu nemaju nikakav annonsen, a da bilo ko normalan ne pomisli "pa naravno burazeru evo posao, tebe bre samo cekamo").. pa ako ne upali tako u St, gledacu isto to u Os.. evo vec nekako gledam da se dokopam volontiranja u Lazi, pa da probam da tako nekako dopunim ooooogromnu rupu..
Opet ja ko da me neko nesto pito :) ali skupljam savete sa svih strana i sredjujem ih koliko vec umem, pa se sve nadam da cu cuti jos nesto uputno ukoliko javno govorim o problemu.. a ti si i opet u pravu.. zivot se jednako kotrlja, totalno indiferentno spram svake pojedinacne sudbine, i bez obzira na utemeljenost odluka i postupaka..
A sto se najstarijeg zanata tice ;) i tu moras precizno ispitati sopstvene resurse i definisati potrebe ciljne grupe, pa razviti neku specijalnost.. opet, ne uci se plivanje pored bazena, pa kao pravi zdravstveni radnik kreni od sado-mazo koncepta i bacaj se u promet odma' :D
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg3.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 07:23 - pre 136 meseci
Italija?? Bila vise puta u raznim dijelovima . Jagoda?? Ne bih rekla. Vise smrdljiva kisela repa. Hrpa bezobrazne nekulturne prevarantske ciganije . Skoro ko na balkanu . Auti skupi i kvarni. Ko ljudi. Al ukusi su razliciti. Ko voli nek izvoli
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 08:39 - pre 136 meseci
Hej Izabela (valjda?), Italija je ipak dusevno-imaginativno prelepa, ali si totalno u pravu oko "hrpa bezobrazne, nekulturne, prevarantske ciganije".. to mi je prvo i centralno iskustvo iz Rima.. i ja lakse volim ili podnosim germane.. sa njima mi je makar uvek sve jasno bez obzira na narcizam, brutalni egoizam, paranoidnu ksenofobiju i apsolutno uvek prisutni, prikriveni rasizam.. oni makar kazu iskreno sta misle o izvesnim kvalitetima.. no ipak sa obzirom sto su nas Slovene (osim povlascenih) kroz istoriju castili jedino genocidom, obecanjem "konacnog resenja" i najobicnijim zverskim, pljackaskim pohodima izrabljivanja ili porobljavanja.. opet je pre neki dan Norge dala 3,2 miliona eur Srbiji za rekonstrukciju kazneno-popravnog doma za omladinu i to naravno ukoliko ova hohstaplerska banda idiota na vlasti ne uspe nekako da i to pokrade.. secam se da su i dusevnoj bolnici u Dobroti nudili pod izvesnim uslovima 1 milion eur za rekonstrukciju.. pozdrav
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 09:18 - pre 136 meseci
Citat:
isabeau917:
Italija?? Bila vise puta u raznim dijelovima . Jagoda?? Ne bih rekla. Vise smrdljiva kisela repa. Hrpa bezobrazne nekulturne prevarantske ciganije . Skoro ko na balkanu . Auti skupi i kvarni. Ko ljudi. Al ukusi su razliciti. Ko voli nek izvoli


Nisi procitala post,ili jesi ali ga nisi shvatila.Post nije opisivao Italiju,ubacio je nju kao komparaciju i poredjenje temperamenta.Lepo si i sama rekla,kao na Balkanu...
Tematika je bila skroz druga,ali kada o njoj znas malo onda se uhvatis reci koju mozes dobro da opises,bez obzira sto je sporedna.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg3.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 09:36 - pre 136 meseci
Jao jao, procitala sam post 2x i shvatih ga savrseno, hmmm, a mozda ti nisi shvatila moj post
Vecina ljudi o italiji gaji nekakvu romanticarsku iluziju koja je osnovana na poeziji i lijepim filmovima , 'Praznik u Rimu' je i meni jedan od najdrazih , al zgazilo ga vrijeme. `
..nikolamancic..tocno to.. ali rasizam...egoizam...pa nema goreg nego na balkanu..ako nemas novi audi i nisi bio na skijanju u Italiji vec te gledaju popreko, o ostalim stvarima da i ne govorim..
a ovo o norveskim ulaganjima..meni se oni sad cine mal' naivni, al naucice s vremenom..na tezi nacin..
 
Odgovor na temu

djmeshko
Goce Stojanovski
Trazi posao
Stavanger

Član broj: 272749
Poruke: 6
*.81-167-33.customer.lyse.net.

Jabber: Goce -MKD/Stavanger
ICQ: 130
Sajt: facebook.com/stojanovski..


+1 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 10:53 - pre 136 meseci
Zdravo ljudi ,
ima li neko informaciju kako da se najde posao u Stavanger/norveska .
Ja sam momentalno tamo pa trazim posao .
Hvala unapred
Goce Stojanovski
 
Odgovor na temu

nb-campari
novi sad

Član broj: 128272
Poruke: 66
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 11:12 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
nb-campari:
molim vas da mi neko kaze u jednoj recenici sta je to prednost imati madjarski pasos u norveskoj. ako je struka iz zdravstva, stecena u srbiji, sta tu moze pomoci drzavljanstvo madjarske i vredi li se za njega pomuciti i dati neku paru. molim vas kazite mi, moze li se lakse sa tim drzavljanstvom naci bar garsonjera za stanovanje. puno hvala


Gospodine Zorane,ovo pitanje je obradjeno milion puta na forumu ali ja radim natt na poslu pa ponavljam....:)
Dakle,za nas van EU zahtev je naci posao od 80% stilling minimum u zdravstvu a kada imate pasos EU zemlje u ovom slucaju konkretno madjarski pasos vi mozete da radite bilo koji procenat tj.i 20% ako hocete bitno je samo da nadjete posao bilo koji...i to je ogromna prednost.Drugo,sa EU pasosem mozete da radite i onaj posao za koji nemate diplomu dakle EU pasos je ogromna prednost.Sto se samog iznajmljivanja stanova tice tu se trazi da imate nortsk personnummer ako vec nekoga ne poznajete ili vam taj neko na neki drugi nacin ne moze obezbediti stan.Ukratko,jurite to ako mozete.Norge je zemlja van EU ali jedna od onih koje diktiraju tempo i koje su potpisale ugovor sa svim zemljama clanicama EU...na raznim poljima...
Dakle,poterajte taj pasos...



odgovor za desetku. hvala, trebace malo i vremena i para.
 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 11:16 - pre 136 meseci
Citat:
isabeau917:
Jao jao, procitala sam post 2x i shvatih ga savrseno, hmmm, a mozda ti nisi shvatila moj post :D
Vecina ljudi o italiji gaji nekakvu romanticarsku iluziju koja je osnovana na poeziji i lijepim filmovima , 'Praznik u Rimu' je i meni jedan od najdrazih :D , al zgazilo ga vrijeme. `
..nikolamancic..tocno to.. ali rasizam...egoizam...pa nema goreg nego na balkanu..ako nemas novi audi i nisi bio na skijanju u Italiji :D vec te gledaju popreko, o ostalim stvarima da i ne govorim..
a ovo o norveskim ulaganjima..meni se oni sad cine mal' naivni, al naucice s vremenom..na tezi nacin..


nisu ulaganja nego jednostrani pokloni i to verovatno iz obaveze prema UN (kao bogata zemlja), a veeeeoma su oni daleko od naivnosti, ne brinem ja za njih i verovatno jedan deo tih para zavrsi nazad gore.. naivno je misliti da su drugi naivni, jerbo ama bas svi igramo neku igru, svesni ili nesvesni iste.. ima ima mnoooogo gore nego na Balkanu i to u Germaniji (Britanija, Nemacka, Holandija i sitniji kulturni sateliti).. malecki smo mi, nedosledni i prosti za obim najvecih zala ikada pocinjenih u istoriji.. za to je potrebna sistemski strukturirana inteligencija i imperijalisticka moc kolonizatora.. a sto se nas ovde tice, i po tom pitanju.. vid'la zaba gde se konj potkiva..
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 11:20 - pre 136 meseci
Dakle, strasno.
Ceo mart nema termina za predaju dokumenata. Tek pocetak aprila, a zena leti 17. aprila, to je sreda. Cenim, svakako imam papir od poslodavca za rani start, bice ok 12 dana. E sad, jedini termini u celom aprilu tokom kojih ne moze da se aplicira su 18. i 19. cetvrtak i petak :) Dakle, prvi sledeci termin 22. april, a trazimo dozvolu za rani start za 1 maj. :)
Pokusao sam da promenim datum leta na nedelju 14. Aprila, kako bi predala 15. ali nema termina uopste pre 17. Pa ti budi pametan.
Pri tom, koliko vidim, u formi ne mogu da menjam mesto gde apliciram jer sam vec platio taksu, hteo sam da probam negde drugde a ne u Oslu, ali ili ja to ne umem ili ga ne vidim.
Znaci strasno.

 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg3.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 11:39 - pre 136 meseci
Rasprava ce otic opet u neke druge vode, ali..ne bih potcjenjivala zlo balkana nakon 500 god turske tlake i nabijanja na kolce, mogli bismo mi i kolonizatore necem poduciti, nismo bas male zabice , ovdje se zlo u zraku nozem moze rezati, dok ni dasak takve atmosfere nisam osjetila ni u francuskoj ( ko jednom od najvecih kolonizatora ) ni u njemackoj a jos manje u engleskoj.
Uvazavam naravno da je iskustvo turista drukcije nego imigranta, ali nisam naivna, mozda samo odajem pogresan dojam
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 11:50 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co:
Dakle, strasno.
Ceo mart nema termina za predaju dokumenata. Tek pocetak aprila, a zena leti 17. aprila, to je sreda. Cenim, svakako imam papir od poslodavca za rani start, bice ok 12 dana. E sad, jedini termini u celom aprilu tokom kojih ne moze da se aplicira su 18. i 19. cetvrtak i petak Dakle, prvi sledeci termin 22. april, a trazimo dozvolu za rani start za 1 maj.
Pokusao sam da promenim datum leta na nedelju 14. Aprila, kako bi predala 15. ali nema termina uopste pre 17. Pa ti budi pametan.
Pri tom, koliko vidim, u formi ne mogu da menjam mesto gde apliciram jer sam vec platio taksu, hteo sam da probam negde drugde a ne u Oslu, ali ili ja to ne umem ili ga ne vidim.
Znaci strasno.


Ima jedna fora...svako vece prati situaciju oko slobodnih mesta i ima otkazivanja i odjednom imas ranije slobodno mesto i ubacis se.Medjutim,to je ok za ljude koji zive ovde ali kada kupis kartu avionsku onda si se prilicno odredio datumski tako da hm...
Predaja 22.aprila a rani start 1.maj...Uz srecu potreban je i super sluzbenik i dosta toga da se poklopi,a racunaj i da ti kazu cekaj na rani start.Moras uzeti sve opcije u obzir.Ovo ti ne pisem radi baksuzluka vec iz iskustva.Tijanina situacijaz a rani start je prilicno trajala i to samo zato sto se nasao dovoljno lud sluzbenik...i zakocio to i trazio dodatne papire i bubrege...
Jedna nedelja samo a oni se jos oporavljaju od Påske i ulaze u Pinse...lele,sve sto ima praznicnu atmosferu njih udari u glavu i potpadne pod rezim ferie!
Srecno!

Prelaz iz Påske u Pinse je kao prelaz iz Jul u Nyttår...odumru im mozdane celije jer to je ferie...Ne zezam se mada tako zvuci ali 1.maj je crveni dan i neradan i sreda je to se po norveskom jedinstvenom racunanju sklapa sa cetvrtkom i petkom a onda dolazi nedelja posle te pa je 9.maj neradan i crveni dan i to je jos bolja situacija jer je to cetvrtak a to se pod obavezno mora sklopiti sa vikendom kao kort ferie.E sada,rade oni ali smanjenim kapacitetom...a jasno ti je sta znaci njihov smanjen kapacitet.
Ubaci ovaj podatak u glavu i imaj u malom mozgu i ako ne uspe da zavrsi sve kako planira da se dzabe ne nervira jer to joj nece pomoci...dakle,bitno je imati strpljenje.
Parola je SVI IMAMO VREMENA i to je jedan deo prilagodjavanja...kada te na salteru vrate i kazu ne znamo kada ces dobiti to,proveravaj postu a ti se lepo iskezis ovako kao da si dobio sve tog trenutka i nastavis svojim putem kuci...Prilagodjavanje...i ide to...posle se iznenadis kada cujes da je nesto zavrseno.Bokte,sto se tada zacudis...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7953556 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.