Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7953645 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 11:59 - pre 136 meseci
Nije problem, platio bih ja sada povratnu samo da ode i preda, ali kako da rezervisem kartu kad ne znam da li ce i kada da se oslobodi neki termin ako se uopste oslobodi. Znam da su nekima zavrsavali i za 5-6 dana, ne znam koliko je realno da se zavrsi ako ostane 8 dana, od kojih su 6 radna. Sta se desava ako ne stigne na vreme, sta onda?
Tacnije, sad tek vidim, da uopste ceo mart od 22. nadalje nije radni dan. Nije stvar u tome da je zauzet, vec prosto je neradan, sve do 1. aprila, dakle nece se osloboditi ni u kom slucaju.
Jedino je moguce da promenim i probam negde drugde da predam, na nekom drugom mestu, a ne u Oslu, ali ja nigde ne vidim da mogu da promenim mesto zakazivanja kao sto mogu datum zakazivanja. Jel to uopste moguce zna li iko?
Ili je prosto zakucano na Oslo nakon sto sam platio taksu?

 
Odgovor na temu

nikolamancic
Sykepleier
Skarbøvik sykehjem
Ålesund

Član broj: 312967
Poruke: 43
*.dynamic.sbb.rs.



+8 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 12:17 - pre 136 meseci
Citat:
isabeau917:
Rasprava ce otic opet u neke druge vode, ali..ne bih potcjenjivala zlo balkana nakon 500 god turske tlake i nabijanja na kolce, mogli bismo mi i kolonizatore necem poduciti, nismo bas male zabice :D , ovdje se zlo u zraku nozem moze rezati, dok ni dasak takve atmosfere nisam osjetila ni u francuskoj ( ko jednom od najvecih kolonizatora ) ni u njemackoj a jos manje u engleskoj.
Uvazavam naravno da je iskustvo turista drukcije nego imigranta, ali nisam naivna, mozda samo odajem pogresan dojam :D :D :D


nisi ga osetila u vazduhu zato sto oni to zlo bukvalno izvoze obezbedjujuci delom najobicnijom pljackom makar deo blagostanja sopstvenom narodu (Avganistan, Irak, Libija, Sirija og så videre..).. a Nemacka opet proizvodi najprodavaniji tenk na svetu (da im ne citiram kancelarku zasto to rade..)
istina je da smo dosta naucili od vladavine turaka (dakle BiH i Srbija do etnickih granica Hrvatske), ali mi se cini das izostavila Austrougarsku koja u rukavicama bila "neznija" prema nedobrovoljnim podanicima i da izgleda mislis da Hrvatska ne pripada Balkanu? moze biti da norvezani daju pare KP Krusevac da im ne bi uspuzali ka gore? mooozda i to donekle.. a evo upravo na NRK P2 prodje imperijalna Vagnerova Valkyra, no srecom sad ide umilni Sopen sa svojim preludijima.. istina je mac sa dve ostrice, i u pravu si ovoj prici nema mesta ovde, pa se ja iskljucujem iako sam "prvi poceo", te ne zameri, tj. nek' ne izgleda bezobrazno sto cu odcutati tvoj eventualni odgovor ;)
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 13:12 - pre 136 meseci
Citat:
Nesh-co:
Nije problem, platio bih ja sada povratnu samo da ode i preda, ali kako da rezervisem kartu kad ne znam da li ce i kada da se oslobodi neki termin ako se uopste oslobodi. Znam da su nekima zavrsavali i za 5-6 dana, ne znam koliko je realno da se zavrsi ako ostane 8 dana, od kojih su 6 radna. Sta se desava ako ne stigne na vreme, sta onda?
Tacnije, sad tek vidim, da uopste ceo mart od 22. nadalje nije radni dan. Nije stvar u tome da je zauzet, vec prosto je neradan, sve do 1. aprila, dakle nece se osloboditi ni u kom slucaju.
Jedino je moguce da promenim i probam negde drugde da predam, na nekom drugom mestu, a ne u Oslu, ali ja nigde ne vidim da mogu da promenim mesto zakazivanja kao sto mogu datum zakazivanja. Jel to uopste moguce zna li iko?
Ili je prosto zakucano na Oslo nakon sto sam platio taksu?


Svi spajaju praznike sad oko uskrsa, pa otuda nista ne radi pred april. To je visa sila jbg, i 99% sam siguran da ce svaki poslodavac razumeti, jer su ti sefovi prvi koji smugnu oko praznika, tako da nemojte previse da se sikirate oko "hitnosti" slucaja.
Moj je savet: naoruzajte se informacijama, osmislite plan A, B i C i neka tvoja draga pozove poslodavca, obrazlozi mu ukratko u 4 recenice sta je challenge i sta su resenja (mora ukratko, posto se norvezani izgube ako im objasnjavas birokratiju u vise od 5 recenica). Znaci sta je problem, sta mora da se uradi i ocekivano vreme resenja.

I onda neka i sa seficom vide koji od planova je najbolji, i sta ce kako da se odigra.

Vole oni kad vide da znas sta radis i da imas kontrolu nad situacijom, a to sto ne moze odma da se resi, to su oni svi zajedno napravili takav sistem, zato su se borili i strajkovali i slicno (i ta sefica je strajkovala), da bi svako radio svoj posao bez zurbe i bez napora a bio dobro placen, otuda takva administracija i slicno...

nisam siguran da mozes da promenis mesto zakazivanja, znam samo za termin
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 13:45 - pre 136 meseci
Citat:
dakipro: Svi spajaju praznike sad oko uskrsa, pa otuda nista ne radi pred april. To je visa sila jbg, i 99% sam siguran da ce svaki poslodavac razumeti, jer su ti sefovi prvi koji smugnu oko praznika, tako da nemojte previse da se sikirate oko "hitnosti" slucaja.
Moj je savet: naoruzajte se informacijama, osmislite plan A, B i C i neka tvoja draga pozove poslodavca, obrazlozi mu ukratko u 4 recenice sta je challenge i sta su resenja (mora ukratko, posto se norvezani izgube ako im objasnjavas birokratiju u vise od 5 recenica). Znaci sta je problem, sta mora da se uradi i ocekivano vreme resenja.

I onda neka i sa seficom vide koji od planova je najbolji, i sta ce kako da se odigra.

Vole oni kad vide da znas sta radis i da imas kontrolu nad situacijom, a to sto ne moze odma da se resi, to su oni svi zajedno napravili takav sistem, zato su se borili i strajkovali i slicno (i ta sefica je strajkovala), da bi svako radio svoj posao bez zurbe i bez napora a bio dobro placen, otuda takva administracija i slicno...

nisam siguran da mozes da promenis mesto zakazivanja, znam samo za termin

Mozda bi se ja Daki i odvazio da joj sednem na kicmu ako to ona licno ne radi, sto bi trebalo da bude logicno. Dakle da to zavrsava neko iz firme a da nije ona ili sta vec. Sa druge strane ja nisam aplicirao za predaju u Drammenu gde bi trebao po pravilu vec u Oslu u tom centralnom direktoratu, dakle daleko odatle, razlog vise da ih ne diram. A da bi promenio mesto, moram da im se obratim zahtevom za refundaciju..... znaci otpada u startu.
Sa druge strane, recimo da zena ode 2. aprila da preda, opet imamo problem koji se zove: Sme li ona da napusti zemlju nakon predaje papira?
Dakle situacija se usloznjava geometrijskom progresijom. U najgorem slucaju ostace na tih 8 dana kockanja, samo je pitanje sta ako se probije i taj rok?
Resis naizgled najbitnije stvari i onda se zakucas u brdo trivijalnosti i slucajnosti.

 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 14:21 - pre 136 meseci
deluje lako otici u inostranstvo :)
ali se resava, samo sklapajte kockice polako, najtezi deo ste prosli...

Citat:
Sme li ona da napusti zemlju nakon predaje papira?

Ako se dobro secam, ne sme ili se racuna da je odustala od procedure... Najbolje da iskombinujete nekako da ona dodje ovde, preda papire, trazi early i krene odmah da radi. Dakle, preseli se komplet i odmah krene da radi
E sad izvini ako nisam procitao sve sto si napisao o vasem slucaju, primetio sam da ljude (ukljucujuci i mene) uhvati panika oko papira, ali veruj da je svima u interesu da se papiri rese, cak i ovima u UDIju. Stoji da im nije stalo, ali im je u nacionalnom interesu da rese sve slucajeve...
 
Odgovor na temu

sttefan
Mekanisk ingeniør
Norge, Hordaland, Bergen

Član broj: 10193
Poruke: 372



+50 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 16:09 - pre 136 meseci
Nesh-co:
Citat:
...U najgorem slucaju ostace na tih 8 dana kockanja, samo je pitanje sta ako se probije i taj rok?
...


I u slučaju moje supruge i u mom slučaju mi smo upravo tako...probili rok početka rada...I ništa...čekali su nas da dobijemo dozvolu sve dokle god je trebalo, tj. nisu nas otkačili. Nakon početka rada promenili su datum (datume) u ugovoru i to je to.

Zaključak: ako im baš u tom trenutku trebaš, sve može!
Jeg har rett til å si min mening selv om du ikke er enig.
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
...53.185.tmi.telenormobil.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 19:29 - pre 136 meseci
Ja sam predavao u Oslu u februaru, rekli su bice za 7-15 dana, bilo je za sedam. Mozda je sada veca guzva pa traje duze.

Early employement su mi preporucili da ne uzimam, jer u tom slucaju regularna dozvola gubi prioritet i ceka se mjesecima.

U svakom slucaju ne daju odmah ni early employement nego poslije par dana vijecanja.

Nemoj mnogo da se brines, norveski poslodavci su obicno naviknuti na to i uglavnom ne zure mnogo. Prosjecan otkazni rok kod njih je tri mjeseca.
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 19:47 - pre 136 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Eh da...zamalo da zaboravim...predala sam danas i mojoj sefici u domu i sefici u bolnici moj polozen Nasjonalfag...i cestitaju i jedna i druga a mene kanta kreca udarila u glavu ali sam se zahvalila...s obzirom na situaciju sa SAK-om...
Pitam se koje sada saopstenje sledi...pa ove promene na sajtu nema ni u Mesnoj Zajednici Pensionera u Ruskom Selu.I oni kada se dogovore necega drze se bar neko vreme a SAK stavio info 1.marta i skinuo 18.marta bez ikakvog objasnjenja...

"...pa ove promene na sajtu nema ni u Mesnoj Zajednici Pensionera u Ruskom Selu."
Vala sam se nasmejao ko lud na lebac. Koji blesav komentar :)
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 19:49 - pre 136 meseci
Citat:
Markitos:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
DUNJA1965:
Citat:
jedy023:
http://poslovi.infostud.com/in...a/1755/Trondehajm-Informatika/
Malo sam se razocarao ako je tacno to ovaj covek komentarise o zivotu u Norveskoj.



Procitah...bas crni utisci...ali ima i lepih...Moja drugarica zivi u Norveskoj vec 8 godina i ima skroz drugacije,divne utiske...Ja sam odusevljena onim sto mi je pricala...Mozda sam se zato i odlucila uci u ovu pricu...Jer sam se dvoumila izmedju Italije i Norveske...


!


:-D Eto , Miroo...Urezuje nam se polako tvoje ime i prezime u vugla :-)
Isto znam jednu koja je brojala dane tvog odmora od tvog poslednjeg posta na forumu. :-)

Loodilo :-)


Ja znam jednog momka koji kada prica o Mirjani uvek kaze Marijana. Jeste da nije to isto ali znamo o kome se radi. :)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 20:13 - pre 136 meseci
Hvala svima na odgovorima,
ja po obicaju hvatam prosek, sad smo resili da povucemo datum na 10. upravo otkazujem rezervaciju za 17.
Plan je da za to vreme gore ih posecuje svaki dan i ljubazno obilazi sluzbenika dok mu ne izadje na nos.

Citat:
stavasbriga: Ja sam predavao u Oslu u februaru, rekli su bice za 7-15 dana, bilo je za sedam. Mozda je sada veca guzva pa traje duze.

Early employement su mi preporucili da ne uzimam, jer u tom slucaju regularna dozvola gubi prioritet i ceka se mjesecima.

U svakom slucaju ne daju odmah ni early employement nego poslije par dana vijecanja.

Nemoj mnogo da se brines, norveski poslodavci su obicno naviknuti na to i uglavnom ne zure mnogo. Prosjecan otkazni rok kod njih je tri mjeseca.


A sta je sad to regularna a sta early employment, sta se gubi time?

Citat:
sttefanNesh-co:


I u slučaju moje supruge i u mom slučaju mi smo upravo tako...probili rok početka rada...I ništa...čekali su nas da dobijemo dozvolu sve dokle god je trebalo, tj. nisu nas otkačili. Nakon početka rada promenili su datum (datume) u ugovoru i to je to.

Zaključak: ako im baš u tom trenutku trebaš, sve može!


Ma ja im ne trebam uopste, nego zena :)
Salim se naravno, ne bih izazivao sudbinu druze. Resili smo ipak bar nesto ranije da odemo, opet ozbiljnije zvuci 20 od 8 dana.



 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.bb.online.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 20:25 - pre 136 meseci
Ko ono rece prije neki dan sa pasosem EU ne treba ti sreca ili tako nesto da nadjes posao?
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 20:46 - pre 135 meseci
Ne znam ko rece ali ja znam da sam rekao da ti ipak treba!
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.bb.online.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 20:54 - pre 135 meseci
Osim svih ostalih priprema mnogo srece
 
Odgovor na temu

Jocaendo
Jovan Stankovic
Avdeling sykepleier

Član broj: 272098
Poruke: 137
188.124.134.*



+32 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?19.03.2013. u 22:16 - pre 135 meseci
Ako neko moze da mi izadje u susret sa smesajem u Oslu u periodu od 5 aprila do 5 maja, bio bi mu zahvalan.
Platice se naravno, ne treba mi puno prostora!
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2013. u 00:23 - pre 135 meseci
Evo vratili su prvobitnu informaciju sa malom izmenom u naslovu pa obuhvatili u prvom pasusu sve van EU,da ne bude kao diskriminacija samo mi...pa sada stoji na sajtu SAK-a sve isto kao i ranije samo sto je promenjen datum pa nije 1.mart vec 19.mart
Citat:

Endring i praksis for sykepleiere utdannet utenfor EU/EØS

​SAK har gjennomført en vurdering av de siste vedtak fattet i Statens helsepersonellnemnd vedrørende sykepleiere med utdanning fra land utenfor EU/EØS. Vurderingen av de siste nemndsavgjørelsene har medført at SAK nå endrer forvaltningspraksis i forhold til behandling av søknader om autorisasjon som sykepleier, hvor utdannelsen er fra land utenfor EU/EØS.

Ny forvaltningspraksis gjelder først og fremst enkelte søkere med sykepleierutdanning fra Filippinene og tidligere Jugoslavia (Serbia, Kosovo, Makedonia, Bosnia-Hercegovina, Kroatia).

De som har fått et vedtak med et kvalifiseringsløp bes ta kontakt med SAK på [email protected] og oppgi sitt saksnummer og korrekt bostedsadresse. SAK vil deretter sende søker et brev med mer informasjon.


I kako sada druze Mihaleks da ne zakljuci covek da je Mesna Zajednica penzionera u Ruskom Selu institucija za SAK
Dakle,pisu,brisu,vracaju sve moze...

E da...kada im se posalje zahtev,jer moja Olga cimerka iz Karasjoka je slala njima zahtev za obradu dokumentacije za spl.prvi put pre 4 nedelje i dobila je da plati fakturu i onda nakon toga totalni avslag/odbijenica.Dakle,kada se salju zahtevi nema tu procene iz koje zemlje saljes pa da procene e to je Srbija pa da ti kazu vidi,ne izdajemo vise autorizacije za Srbiju,vec platis taksu i onda dobijes to...dakle odbijenica kosta 1560 kruna plus dokumenta koja si poslao a to je nekih 500 evra dodatno...
Za napomenu,cisto.
E sada i dalje su na cekanju ljudi koji su polagali u Oslu i poslali za autorizaciju sa svim odradjenim zahtevima,dakle ta novembarska grupa...advokat nas savetuje da saljemo normalno bez obzira na sve ovo sto je receno i napisano a on ce da to pokrije svojim izvestajem.Mislim da ce to odbiti ali ajde da se proba i to pre Helsepersonellnemd-e...
Svako krpi svoju muku...neko sa zakazivanjem termina,neko sa izdajom autorizacije...neko sa smestajem u Oslu...aktuelnosti su nam siroke...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2013. u 00:30 - pre 135 meseci
Citat:
IveD:
Ko ono rece prije neki dan sa pasosem EU ne treba ti sreca ili tako nesto da nadjes posao?:)


Sreca je svuda bitna...ali u ovoj zemlji ima i jaci znacaj...Mnogo je bitna.Gde god da se okrenes ne samo u trazenju posla vec i u svakodnevnom funkcionisanju,u obicnim danima kada odes na bilo koji salter...mnogo toga zavisi od srece i sticaja trenutnih okolnosti...
Ima nasih ljudi ovde na forumu koji su se javljali dok su bili u Srbiji i citali forum i sada kada su dosli ovde.I kazu a ne pa delovalo mi je da je malo prenaglaseno da je sve moguce,da ti treba sreca,sta ce ti sreca i neke slucajnosti su moguce kada je to Norveska i sve se precizno i jasno zna,sve je na papiru crno na belo i to je zemlja zakona.
A sada,imaju druge price...samo ih napisu na pp...
Sva ta birokratija,trazenje posla,tu ima puno srece i trenutnih okolnosti a zakoni dolaze nakon toga.Bitna rec je nakon u ovoj recenici...
Bice IveD i srece za tebe...ovaj nas kisobran na forumu je star ali i dalje nekako ne prokisnjava...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2013. u 00:44 - pre 135 meseci
Neso-co...

Cisto sigurnosti radi,napominjem ti...
Kod tidlig arbeidsstart-a tj.radne startne dozvole,odstampaj ovo i imaj kod sebe.To pod jedan.
Pod dva,sefica koja je tvojoj zeni dala ugovor treba da je upoznata sa ovim sto pise tu.
I trece kako bi sve zavrzlame izbegao tj.one eventualne potencijalne koje mogu nastati,imaj dokumentaciju za tidlig arbeidsstart kod sebe za predaju.Tijana je imala situaciju sa tim da su joj na salteru odstampali bas ovaj deo sa sajta UDI-a i rekli ovo mora da se ispuni da bi se dobio tidlig arbeidsstart.
Dakle,i to imaj na umu kako te nista ne bi iznenadilo.
Citat sa sajta UDI-a:

http://www.udi.no/Sentrale-tem...beid/Faglartspesialist/#tidlig

Dakle,ovo:

Ordningen med tidlig arbeidsstart
Ordningen med tidlig arbeidsstart innebærer at arbeidsgivere som oppfyller visse kriterier, kan rekruttere arbeidskraft direkte og la arbeidstakerne begynne å arbeide før søknaden er behandlet. Ordningen gjelder for faglærte, som defineres etter kompetanse. Det er arbeidsgiverens ansvar at arbeidstakeren fyller vilkårene for tillatelse som faglært. Ordningen gjelder også for utsendte arbeidstakere som er ansatt i et internasjonalt selskap og praktikanter som er ansatt i et internasjonalt selskap.
For å kunne benytte seg av denne ordningen, må arbeidsgiveren din kunne legge frem en skatteattest for merverdiavgift og skatt og en egenerklæring om å overholde lovbestemte krav til helse, miljø og sikkerhet (HMS). Egenerklæringen om HMS må være i samsvar med vedlegg 2 til forskrift om offentlige anskaffelser


Cisto sigurnosti radi...jer tamo kada dodjes na salter najvaznije je da kada ti oni postave pitanje i ti das odgovor a oni kazu ne nije tako ili ne moze tako a ti lupis papir na drvenu podlogu.I kazes sa zvanicnog sajta UDI-a.Proveri.
To je najvaznije i naravno da se sporazumes.Mnogo puta se nasima desi da klimnu glavom na neko pitanje i posle kazu rekao je nesto ali ja nisam pitao.Pitaj,covece sve pitaj,tvoja buducnost je u pitanju a ne buducnost tog sluzbenika,on je sebe zbrinuo...a ti kukavac si taj koji trazi kisobran na kisi.Dakle,nisi razumeo nesto,pitaj da ti lepo i polako ponove.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

M.A.D.
Oslo, Norveska

Član broj: 312318
Poruke: 21
213.188.19.*



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2013. u 01:40 - pre 135 meseci
Citat:
Nesh-co:
Dakle, strasno.
Ceo mart nema termina za predaju dokumenata. Tek pocetak aprila, a zena leti 17. aprila, to je sreda. Cenim, svakako imam papir od poslodavca za rani start, bice ok 12 dana. E sad, jedini termini u celom aprilu tokom kojih ne moze da se aplicira su 18. i 19. cetvrtak i petak :) Dakle, prvi sledeci termin 22. april, a trazimo dozvolu za rani start za 1 maj. :)
Pokusao sam da promenim datum leta na nedelju 14. Aprila, kako bi predala 15. ali nema termina uopste pre 17. Pa ti budi pametan.
Pri tom, koliko vidim, u formi ne mogu da menjam mesto gde apliciram jer sam vec platio taksu, hteo sam da probam negde drugde a ne u Oslu, ali ili ja to ne umem ili ga ne vidim.
Znaci strasno.


Iz iskustva koje su imali moji prijatelji u zadnjih mesec dana prilikom apliciranja im uglavnom nisu preporucivali da uzimaju early strat jer prvo predmet ide u policiju na razmatranje, jer policija odredjuje early start, a ne UDI. Pa kad odobre ili ne odobre, predmet ide u UDi. U tom setanju zna da se predmet "zagupi" i da stigne u UDI poprilicno kasno. Isto tako kazu da regularna procedura sad traje 2 do 4 nedelje. Moj drug je dobio prekljuce za 7 dana. Aplicirao je u Oslu. Dosao je iz Srbije aplicirao i vratio se. Niko mu nije pravio problem. Isto drugi su dobijali uglavnom do 2 nedelje bez trazenja early starta ,a sa dobijenim mesec dana. U svakom slucaju sve zavis kako kaze Mirjana da treba imati i srece kod koga covek zapadne na obradu :) Cuo sam da se prilikom spajanja porodice ne sme ici van zemlje i mozes da ostanes dok je proces u toku. Neso, koji datum bi ti odgovoarao za aplikaciju? I nije mi jasno jel aplicira tvoja supruga i ti na kontu nje ili ti vec imas dozvolu? Izvini malo mi koncentracij popustila u ove sitne sate pa pitam

[Ovu poruku je menjao M.A.D. dana 20.03.2013. u 02:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.bb.online.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2013. u 06:52 - pre 135 meseci
@Mirjana hvala na podrsci valjda ce se naci nesto i za mene normalno sa malo ili mnogo srece ,ja idem na bus pa ponovo sto bi rekli u nove pobjede ,pozdrav za sve
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?20.03.2013. u 06:59 - pre 135 meseci
Citat:
Mirjana Savicic: Neso-co...

Cisto sigurnosti radi,napominjem ti...
Kod tidlig arbeidsstart-a tj.radne startne dozvole,odstampaj ovo i imaj kod sebe.To pod jedan.
Pod dva,sefica koja je tvojoj zeni dala ugovor treba da je upoznata sa ovim sto pise tu.
I trece kako bi sve zavrzlame izbegao tj.one eventualne potencijalne koje mogu nastati,imaj dokumentaciju za tidlig arbeidsstart kod sebe za predaju.Tijana je imala situaciju sa tim da su joj na salteru odstampali bas ovaj deo sa sajta UDI-a i rekli ovo mora da se ispuni da bi se dobio tidlig arbeidsstart.
Dakle,i to imaj na umu kako te nista ne bi iznenadilo.
Citat sa sajta UDI-a:

http://www.udi.no/Sentrale-tem...beid/Faglartspesialist/#tidlig

Dakle,ovo:

Ordningen med tidlig arbeidsstart
Ordningen med tidlig arbeidsstart innebærer at arbeidsgivere som oppfyller visse kriterier, kan rekruttere arbeidskraft direkte og la arbeidstakerne begynne å arbeide før søknaden er behandlet. Ordningen gjelder for faglærte, som defineres etter kompetanse. Det er arbeidsgiverens ansvar at arbeidstakeren fyller vilkårene for tillatelse som faglært. Ordningen gjelder også for utsendte arbeidstakere som er ansatt i et internasjonalt selskap og praktikanter som er ansatt i et internasjonalt selskap.
For å kunne benytte seg av denne ordningen, må arbeidsgiveren din kunne legge frem en skatteattest for merverdiavgift og skatt og en egenerklæring om å overholde lovbestemte krav til helse, miljø og sikkerhet (HMS). Egenerklæringen om HMS må være i samsvar med vedlegg 2 til forskrift om offentlige anskaffelser


Cisto sigurnosti radi...jer tamo kada dodjes na salter najvaznije je da kada ti oni postave pitanje i ti das odgovor a oni kazu ne nije tako ili ne moze tako a ti lupis papir na drvenu podlogu.I kazes sa zvanicnog sajta UDI-a.Proveri.
To je najvaznije i naravno da se sporazumes.Mnogo puta se nasima desi da klimnu glavom na neko pitanje i posle kazu rekao je nesto ali ja nisam pitao.Pitaj,covece sve pitaj,tvoja buducnost je u pitanju a ne buducnost tog sluzbenika,on je sebe zbrinuo...a ti kukavac si taj koji trazi kisobran na kisi.Dakle,nisi razumeo nesto,pitaj da ti lepo i polako ponove.


Vraticu se da pogledam bas sta je problem bio sa Tijanom, secam se da se nesto desavalo, ali ne i sta.
Sladjana ide sama i ona ce i predavati, tako da cu joj i to spremiti svakako.
Ja sam spremio sve moguce papire i dobar deo joj nece trebati verovatno, ali eto za svaki slucaj, da ima papira da im zatvori usta ako im nesto ne odgovara.

Citat:
M.A.D.: Iz iskustva koje su imali moji prijatelji u zadnjih mesec dana prilikom apliciranja im uglavnom nisu preporucivali da uzimaju early strat jer prvo predmet ide u policiju na razmatranje, jer policija odredjuje early start, a ne UDI. Pa kad odobre ili ne odobre, predmet ide u UDi. U tom setanju zna da se predmet "zagupi" i da stigne u UDI poprilicno kasno. Isto tako kazu da regularna procedura sad traje 2 do 4 nedelje. Moj drug je dobio prekljuce za 7 dana. Aplicirao je u Oslu. Dosao je iz Srbije aplicirao i vratio se. Niko mu nije pravio problem. Isto drugi su dobijali uglavnom do 2 nedelje bez trazenja early starta ,a sa dobijenim mesec dana. U svakom slucaju sve zavis kako kaze Mirjana da treba imati i srece kod koga covek zapadne na obradu :) Cuo sam da se prilikom spajanja porodice ne sme ici van zemlje i mozes da ostanes dok je proces u toku. Neso, koji datum bi ti odgovoarao za aplikaciju? I nije mi jasno jel aplicira tvoja supruga i ti na kontu nje ili ti vec imas dozvolu? Izvini malo mi koncentracij popustila u ove sitne sate pa pitam

[Ovu poruku je menjao M.A.D. dana 20.03.2013. u 02:59 GMT+1]


Druze, supruga ide sama, prvi put, ima u rukama Ponudu od poslodavca, sve papire moguce i popunjen taj neki formular od poslodavca koji je potreban za dobijanje "early employment" seme. E sad, malo si me trgo ovim, pitanje je da li treba da podnosi za rani start uopste.
Datum sam promenio i ona putuje za svaki slucaj 10. a predaju sam zakazao za 11. Problem je bio sto sam imao kartu za 17. a 18. i 19. su bili zauzeti, a obzirom da je 19 bio petak, predaja bi bila moguca tek 22. sto sam ja procenio kao premalo vremena. Zato sam i pomerio let za 10.
Dakle, u pitanju je zahtev/predaja dokumentacije za prvu radnu dozvolu, takozvano "vatreno krstenje" :)

Hvala Vam na odgovorima, sada imam samo dilemu da li predavati za early ili regularno :)

Miro, a sto kazes da bi poslodavac trebao da zna ovo sta pise na sajtu, znam da je vec davala te stvari, odnosno popunjavala taj neki obrazac, valjda zna?


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7953645 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.