Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!
(Zaključana tema (lock), by tox master)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56885 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.rs.



+82 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!16.01.2010. u 20:17 - pre 173 meseci
Stvari stoje ovako:

Zakon o telekomunikacijama u članu 72. stav 6. kaže da korisnici radio-frekvencija plaćaju naknadu za njihovo korišćenje. Na osnovu toga, RATEL je odavno doneo Pravilnik o visini naknada za korišćenje radio-frekvencija u kome je predvideo da se godišnja naknada za ostale "bazne radio stanice u radio mreži sa širokopojasnim prenosom podataka i bežičnim pristupom" plaća u iznosu od 50.000 din godišnje. Ono što takođe znam jeste da je UO RATEL nedavno usvojio izmenu tog pravilnika, po kome bi nova cena trebalo da bude 10.000 din godišnje, ali te izmene još nisu objavljene u Službenom glasniku i nisu stupile na snagu.

Iako ne sporim da RATEL ima zakonski osnov za uvođenje naknada za korišćenje radio-frekvencija, postavlja se pitanje šta je ono što se za plaćenu naknadu dobija. Operatori koji radio-frekvencije koriste na ekskluzivnoj osnovi plaćaju naknadu za pravo na ekskluzivno korišćenje i dobijaju određene garancije u pogledu kvaliteta servisa i zaštite od štetnih smetnji. Sa druge strane, kada se radio-frekvencije koriste na neekskluzivnoj osnovi, nije jasno šta se plaća tim parama koje se traže za naknadu? Niti ti opsezi mogu da se koriste na ekskluzivnoj osnovi, niti se daju garancije u pogledu kvaliteta servisa i zaštite od štetnih smetnji.

Dakle, što se mene tiče, ta naknada bi trebalo da bude ili potpuno ukinuta ili barem smanjena na potpuno simboličnu cifru. Ako se već insistira na postojanju naknade, onda bi trebalo razmisliti da se onima koji je plaćaju ponude neke pogodnosti.

Ono što bi bio moj predlog jeste da što više zainteresovanih operatora kontaktira RATEL i MTID i pošalje zvanične dopise protestujući u vezi sa ovim naknadama zbog onoga što sam gore naveo, uz obavezno davanje konkretnih cifara koje jasno ilustruju činjenicu da naknade koje se traže od operatora predstavljaju nesrazmerno veliki namet u odnosu na godišnji prihod ostvaren od pružanja usluga (ako sam dobro razumeo, nekim operatorima su cifre koje se pominju 1/4 ili 1/3 godišnjeg bruto prihoda). Takođe, jak argument je i da će operatori biti prinuđeni da u suprotnom "zatvore radnju" i da će njihovi korisnici (koji uglavnom i nemaju drugi način pristupa Internetu) ostati bez pristupa, što će dodatno pogoršati ionako lošu nacionalnu statistiku u pogledu penetracije broadbanda i korišćenja Interneta uopšte.

Dakle, ključ je jak i konstantan pritisak na nadležne organe direktnim obraćanjem i preko medija. Bez toga, problem se jednostavno ne pojavljuje "na radaru" onih koji odlučuju... :(

Pozdrav,
Sloba

 
0

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!16.01.2010. u 20:35 - pre 173 meseci
Citat:
Samo ću još na jedno odgovoriti pa se neću više ubacivati u temu

Odlično. Baš da vidim kako bi inače radio 802.11n u outdoor okruženju (i sa koliko antena) kada zauzima istu širinu kanala kao i oni 802.11g 108Mbps proprietary standardi što ih prave Atheros i Railink... etar bi mogao da sečeš nožem kada bi svi WISPovi prešli na taj standard.

A što se tiče Ratela, nisam ni malo iznenađen. Prodavanje 2.4GHz opsega kao "javnog dobra" jeste kao prodaja paket aranžmana za letovanje na gradskom otpadu. Iako su se određeni provajderi ponašali veoma nepristojno na ovim frekvencijama i "derali" korisnike, 50k dinara za jednu pristupnu tačku koja pokriva mizerno mali deo terena je apsolutno nedopustiva cena koja je očigledno namenjena za povećanje prihoda Telekomu.

Edit:
Citat:
takođe znam jeste da je UO RATEL nedavno usvojio izmenu tog pravilnika, po kome bi nova cena trebalo da bude 10.000 din godišnje

Znači potrebno je da jedan korisnik uvali u džep provajdera 850din (bez poreza) konstantno svakog meseca kako bi pristupna tačka bila "na nuli", za šta zauzvrat ne dobija ništa osim garanciju da niko iz Ratela neće praviti više problema. Reketaši...

[Ovu poruku je menjao burex dana 16.01.2010. u 21:50 GMT+1]
A man is smart. People are stupid.
 
0

Librabicboj

Član broj: 88931
Poruke: 409
79.101.84.*



+7 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!16.01.2010. u 21:04 - pre 173 meseci
Bruka i sramota.....

50 000 dinara????
Pa oni nisu normalni....
 
0

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.192.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!16.01.2010. u 22:10 - pre 173 meseci
Svaki komentar je suvisan.... !!! Shishaj ovce !!!
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!16.01.2010. u 22:16 - pre 173 meseci
Evo da se javi i jedan korisnik usluga WISP-a.Vec trecu godinu koristim wireless internet zato sto nemam mogucnosti za drugi nacin povezivanja,i siguran sam da u doglednoj buducnosti necu ni imati.Ja za ove tri godine imam samo reci hvale za ovaj nacin pristupa internetu.Prvo, koliko uzmem toliko i dobijem protok.Sada imam 512/256 kb/s i tacno toliko mi pokazuju svi testovi protoka,download je 64 kBps,a upload 32 kBps,i to bez ikakvih vecih i cestih prekida.Ono sto citam za adsl je uglavnom da ni priblizno ne dobijaju za ono sta su platili.I sad da neko ovde kritikuje wless net ne mogu da dopustim,a da ne odgovorim.Drugo,ovo sto vlast radi je da sto vise ljudi ostavi nepismeno,da bi mogli da dugo vladaju.Umesto da se potrudi da obezbedi besplatan internet svim svojim gradjanima i na taj nacin ulaze u razvoj drzave,ona radi suprotno.Samo da kazem onima koji imaju ikakve sanse,bezite odavde glavom bez obzira sto pre.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

dejan_osipaonica

Član broj: 117677
Poruke: 438
*.madnet.sohosistem.net.

Sajt: s3.bitefight.rs/user/bite..


+6 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!16.01.2010. u 22:21 - pre 173 meseci
MiroslavL mnogo brljas oko N standarda vidi se da nisi pratio razvoj standarda i njegove stvarne mogucnosti.

Sto se mene tice nisam WiFi provajder pa me kao i ne zanima taj namet od 50000 ili 10000 dinara.Al malo sutra. S jedne strane wifi mi je jedini net koji mogu da dobijem trenutno,s druge strane je 3g koji ako wifi prestane s radom u nasem selu isto mogu da zaboravim jer isti tesko da ce prevazici brzine modema s toliko korisnika okolo.Dial up e tek mi to nepada na pamet da jurim po komsiluku i pitam ko ce da mi ustupi telefonsku liniju kako bih ja imao internet ,posto fiksni telefon jos uvek nemogu svi da imaju u mom selu.Znaci selida nam ne gine najbolje u Beograd sto blize centru moci.

Na karaju da se razumemo svaki namet ,ma koliko velik bio ,treba da plati krejnji korisnik u ovom slucaju JA i TI , posto nijedan WISP nece ici sebi na stetu. Znaci na kraju ce ipak ruku gurnuti u nas dzep,a zasto opet ?? Mozda zato sto ne zivim u gradu gde je dostupan adsl prikljucak, ili mozda zato sto smo na selu ravnopravni s onima koji zive u gradu pa da nam naplate net vise ???
amiga je dve godine zaredom dobila gremi nagradu,a ostali?
http://s3.bitefight.rs/user/bite/88097
 
0

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
*.kbcnet.rs.

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!16.01.2010. u 22:43 - pre 173 meseci
@twiddle

Slobo, hvala na podrshci i predlozima.

Moram samo da napomenem sledecu stvar:

Citat:
Pravilnik o visini naknada za korišćenje radio-frekvencija u kome je predvideo da se godišnja naknada za ostale "bazne radio stanice u radio mreži sa širokopojasnim prenosom podataka i bežičnim pristupom" plaća u iznosu od 50.000 din godišnje.


Prilichno jasno recheno u pravilniku, ali prilichno jasno definisano i u Zakonu o telekomunikacijama. Chlan 4. Zakona o telekomunikacijama sadrzhi znachenja pojedinih izraza, pa se tako pod tachkom 40. kazhe:

"40. "bazna stanica" jedinstven naziv za lokaciju na kojoj se nalaze primopredajni radio uredjaji i odgovarajuca telekomunikaciona oprema koja sluzi za povezivanje bazne stanice sa ostalim delovima javne mobilne telekomunikacione mreze."

Wireless internet provajderi nisu operatori javne mobilne telekomunikacione mreze i ne poseduju bazne stanice definisane u Zakonu, te se ne njih ne mozhe primenjivati Pravilnik o visini naknada za koriscenje radio frekvencija.




We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
0

Vladokv
Vladimir Knezevic
Svuda po gradu
Sopstvena Gewerbe
Berlin

Član broj: 31521
Poruke: 478
93.86.66.*

Sajt: goo.gl/ZbvDC


+16 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!16.01.2010. u 23:02 - pre 173 meseci
Trebala bi da se povede hajka putem medija protiv ovoga, pre nego li se ludilo ozvanici
 
0

zelja_kucevo
ucenik

Član broj: 247421
Poruke: 2
109.93.226.*



Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 00:40 - pre 173 meseci
Pozdrav ljudi, citam i probam da shvatim sve komentare ovde ostavljene,nadam se da ce odredjeni ljudi koje ja ne mogu da razumem,mene moci bar donekle,- ako se sete vremena pre nego su dobili kuci sbb ili adsl internet.
Rodjen sam i zivim 70 % zivota u malom selu moze se reci izmedju Kuceva i Majdanpeka, ko zna zna gde to, od prilike za one koji neznaju ukratko u mestu gde je bog rekao laku noc.
Pre 3 mozda i vise godina, tip je ulozio svoje pare, znam ko je i koliko vredi jer sam korisnik tog wirelessa svo to vreme, ali ga necu reklamirati, ima dosta korisnika u tom kraju i znaju ga ljudi,a kazem koliko vredi jer sam ga za ove godine bez preterivanja pozvao telefonom bar 50 puta,-nikada ali nikada nije bio nedosupan ili zauzet da prica sa mnom a tvrdim ni sa jednim korisnikom iz tog kraja jer se znamo svi.Znaci lik skroz ok.
Obzirom da zivim u mestu i okolini gde je napon struje od 140 do 200v, i gde fiksni telefon nece doci jos dugi niz godina taj internet radi supeeeer i jedini nam je prozor u svet.
Znam vama koji imate sve i zivite u velikim gradovima ovo uopste nije interesantno da citate, ali tvrdim da nas ima puno koji samo tako nesto imaju i da im je to jedino sredstvo za komunikaciju, a mladi smo i voleli bi smo da vidimo sve sto i vi,nismo birali mesto gde ce mo se roditi.
Ja ucim srednju tehnicku skolu u Kostolcu a stanujem u Pozarevcu tako da imam ADSL internet u stanu i samo se tako mogu cuti sa roditeljima.
Znam pouzdano da taj lik ne moze zaraditi pare od nas 50 tak u tom kraju ali se trudi kao da zaradjuje.
Molim sve vas koji ste ljuti na pojedine wifi provajdere, koji sigurno zasluzuju vase kritike sada kada znate za bolje, pomislitee ponekad i na nas bogu iza nogu, i pomognete tim ljudima bar na ovakvim mestima da opstanu i ucine da nama daju malo vise ili bar ovoliko koliko sada imamo.
Hvala svima na razumevanju, koji su me razumeli, bio sam opsiran ali bih imao jos puno toga.
Zavrsicu ovako Gogo, Veki i svi ostali koji ste nam dali ovo interneta, hvala vam za trud neprespavane noci izlaske na Ziman po snegu peske i celokupan trud, a u ime svh mojih drugova iz Sevice Voluje,Neresnice i ostalih sela.BICEMO UZ VAS.
 
0

NenadS
Nenad Strainovic
Beograd

Član broj: 857
Poruke: 910
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.strainovic.com


+7 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 00:41 - pre 173 meseci
A sta da se radi, lepo je bilo dok je trajalo, da se ujedinomo i istrajemo u nekom protestu... nema sanse... nema vise Slobe... dzaba...

Niko nama (meni) nije kriv sto sam rodjen na selu i sto nemam (niti cu verovatno ikada imati) uslova za aDSL ili kablovski net... pa eto, nesto preko wifi-a smo sklepali i to kako tako radi, bolje je od dialup-a svakako i jeftinije.

Sa druge strane, da treba ocistiti etar, treba, da treba definisati (a vec jesu, samo se ne primenjuju) jasna pravila o tome koja snaga se sme koristiti, koje su posledice ako se provajderi ne pridrzavaju toga... ovako svako moze da bude vlasnik WISP-a, a da pritom krsi sve moguce zakone u toj oblasti...

Ova odluka ako ostane na snazi, najvise ce pogoditi manja mesta gde u dogledno vreme nece biti uslova za drugi vid pristupa internetu, pa ce ljudi iz malih mesta ostati uskraceni i 'kaznjeni' zbog toga sto zive tu gde zive... jer ipak, Beograd je Srbija, sve ostalo (ne bukvalno) je statisticka greska i boli nekoga briga za 50 korisnika wifi-a u nekom malo selu na istoku Srbije... njima to i ne treba, zasto oni moraju da napreduju, mogu da zive u srednjem veku jer su njihovu zivotu i onako bezvredni...

Toliko...

p.s.
Od 3G internetu necu ni da pricam posto smo jedva pre 2-3 godine dobili signal za mob, tako da radi samo GPRS i to u najboljem slucaju nesto gore od dialup-a...
Pozdrav, NenadS!
 
0

zelja_kucevo
ucenik

Član broj: 247421
Poruke: 2
109.93.226.*



Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 00:56 - pre 173 meseci
Zahvaljujen NenadeS na podrsci i hrabrosti da se pridruzis apelu za solidarnost,neznamo se a blizu smo mozda 15 tak km preko brrrda,pozvao bih sve ljude dobre volje i koji imaju razumevanje da se pridruze i sete da i oni, odnosno njihovi roditelji poticu iz nekog sela ko zna gde a imaju dusu.
 
0

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.rs.



+82 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 00:57 - pre 173 meseci
@Sleepless_mind
Odlično primećeno. Eto argumenta više da se ospori ta naknada... No, opet naglašavam da je vrlo važno delovati i formalno staviti do znanja nadležnima i široj javnosti da problem postoji. Broj prigovora bilo kog operatora na tu temu u MTID i u medijima je 0 (za RATEL nemam podatke), a ta stvar stoji u pravilniku o naknadama, koliko vidim, već godinama. Neki to tumače da problem zapravo i ne postoji...

Pozdrav,
Sloba

 
0

Suns

Član broj: 240388
Poruke: 375
*.dynamic.sbb.rs.



+39 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 08:26 - pre 173 meseci
Ova slepačka država poslednji dinar bi sirotinji izvukla iz džepa

Umesto da se rešavaju veći problemi, kao npr dvojnik ili stara centrala, pulsno biranje i ostale tehnologije s'početkom '80-ih godina, oni na ovu bedu još dodatno povećavaju svoj harač. Kao da im nije dosta što se UBIŠE kao stoka para od SBB-a, Verata i ostalih koji moraju da pognu glave, spuste repove i plate dažbine nadprovajderima + RATEL-u koji kao vetar menja pravac delovanja i mišljenje.

Šta će biti sledeće? Svaki korisnik koji poseduje WiFi antenu će u opštini morati da podnese zahtev i građevinsku dozvolu!?
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 08:43 - pre 173 meseci
Pa sto ta nasa dobra vlast koja je vecinski vlasnik telekoma ne ulozi pare od enormne zarade u adsl internet u svakom selu,i da ljudima alternativu,pa neka onda rade sta hoce sa ovim wireless provajderima.Ali nece tako,zato sto nije isplativo,a oni ne gledaju interes stanovnika ove drzave vec svoju zaradu, pa zar oni misle da je ovim isplativo da postavaljaju bazne stanice sa po par korisnika u svakom selu.Jos jedna bruka i sramota ove nase vlasti.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

Suns

Član broj: 240388
Poruke: 375
*.dynamic.sbb.rs.



+39 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 08:58 - pre 173 meseci
Ti koji postavljaju takve uslove i koji rade u takvim i sličnim firmama Ratel, Telekom i oni siroti znaju da se neće dugo zadržavati na tim pozicijama pa hajde vele da opljačkamo za mandata više nego što nam treba, da se nadje. To je od prilike politika koja se vodi nažalost u ovoj zemlji, i ništa neće krenuti na bolje dok se to ne iskoreni, ali ne državni problem broj 1 su navijači

Posle ovoga, ako se uopšte ovo usvoji da se plaća 50k po baznoj stanici, možemo očekivati internet 512/512 za 8.000 dinara, pravna lica 14.000?
 
0

zdr
Novi Sad, Srbija

Član broj: 169045
Poruke: 137
77.46.214.*



+3 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 10:24 - pre 173 meseci
Mislim, ako im je cilj da rasterete etar onda neka ti nameti vaze samo za vece gradove. Mada je i to VEOMA diskutabilno.
Znam dosta ljudi iz prigradskih naselja kojima je wireless jedini izbor, kakav god da je (jer nemaju teh. mogucnosti za aDSL) i stvarno su shoopci ako im to oduzmu. Ne znam koja pametna glava je ovo smislila al ocigledno da nema pojma o stanju na terenu... Pristup problemu im je totalno pogresan!

U svakom slucaju bruka & sramota.
Of all the things I've lost, I miss my mind the most
 
0

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
cable-89-216-158-138.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 10:36 - pre 173 meseci
Ali, samo da se razumemo jednu stvar:

Niko, ali niko ne postavlja baznu stanicu zarad dobrote, i filantropskog poriva u sebi; niko nije lud da radi ispod margine isplativosti; i niko ne ulaže pare u posao za koji unapred zna da mu se neće isplatiti.

Da se odmah razumemo: cenu smatram previsokom.

Takođe, nijedan od wifi provajdera koj se javio ovde nema niže cene od ADSL-a, za isti kvalitet - a ADSL provajderi plaćaju mesečno zakup porta Telekomu (nešto oko 770 din), i za svaka 32 porta dobiju 1/1Mbps link ka svojim serverima, ako žele "deblji" tunel (da ne bi imali agregaciju 32) mogu da doplate, ali debelo.

Na kraju, sa svim nametima, ADSL provajder sa kojim sarađujem naplaćuje megabit 1400 din. kad odbiješ porez, ostane 1185 din, kad odbiješ i onih 770 telekomu, ostane 415 - za te pare oni obezbeđuju net po kućama.

Za to vreme, WIFI provajderi naplate u proseku 1000 dinara (a i to samo kad bi se mačevali tramvajima - prosek je ipak veći, ali neka im bude...), posle poreza zvanog PDV ostane im okruglo 845 din, a za te pare uglavnom daju upola onoga što nudi klasičan ADSL - ili zatvore p2p saobraćaj, ili ti ne daju javnu IP, ili ti ograniče potrošnju, ili te nateraju da koristiš njihov proksi - koji filtrira sve živo, ili je brzina u ponudi u startu manja od ADSL-a (namerno računam download - kome treba jak upload, i treba da ga plati!!!), ili je jako nestabilna brzina i latencija, uz vremenski velik downtime.

Čast izuzecima.

Ali, svi oni ipak zarađuju daleko više od ADSL provajdera, a paradoksalno i više kukaju.

Što se tiče zagađenosti etra - pa, ljudi, koristite BESPLATAN opseg - šta ste tačno očekivali? Da ćemo mi, kućni korisnici, koji WIFI uređaj koristimo precizno po slovu zakona - u nekomercijalne svrhe - da pogasimo svoje rutere, kako bi ste vi još odšrafili svoje mikrotalasne rerne??? Važi.

A najbolje od svega je to što vam ustvari ni najmanje ne smetaju kućni korisnici - zagušenje po kanalu ne nastaje prostim postojanjem uključenog AP-a, već ostvarivanjem saobraćaja na tom kanalu, jer parametar CTS (clear to send) u 802.11b/g standardu je namenjen tome da klijenti i AP moraju sačekati dovoljno dugu "tišinu" na kanalu, pre nego počne emitovanje sadržaja... opet paradoksalno, najviše saobraćaja po kanalu prave baš ti isti WiFi provajderi, koji kada stave 4 sektor antene na stub, da bi pokrili svih 360 stepeni, izaberu kanale 1,5,10,13 (ili još gore 1,4,7,11) i time efektivno zatvore ceo opseg 2412-2462 MHz.

Provajderi, barem u Beogradu, najčešće smetaju sami sebi, ili drugim provajderima - a neretko i kućnim korisnicima koji zbog jačeg signala u pojedinim delovima stana bolje hvataju AP lokalnog WiFi provajdera, nego svoj ruter.

Ili, opet paradoksalno - sam WiFi provajder svojim korisnicima proda wifi ruter - da mogu da se laptopom šetaju po stanu - i onda isti taj wifi provajder kuka na postojanje wifi rutera po kućama???? ...zamena teza, u najmanju ruku.

Ali, da ne bi bila sve samo priča, evo i slika koja govori 1k reči:



Plavom štraftom su označeni AP-ovi wifi provajdera - pa vi meni recite sad, ko tu kome smeta??????? slika zauzeća po frekvencijama i po AP-ovima još više ide u prilog mojoj tvrdnji da više guše provajderi od klasičnih kućnih korisnika - ali mi je prevelika za ekran...

Krajnje je vreme da wifi provajderi počnu da plaćaju ono na čemu zarađuju - troškova nikad manje, a naplata kao i svi ostali. Cena jeste previsoka, ali sam za jednu jednokratnu cifru pri postavljanju AP-a, pa plus svake sledeće godine po manju cifru.

A krajnje se slažem da treba i obratiti pažnju na broj stanovnika koji može da pokrije svaki AP - oni po selima treba da plate daleko, daleko manje, nego ovi beogradski pilićari.

@sleepless_mind: Kućni ruteri, i provajderovi AP-ovi ne mogu da se klasifikuju isto, pa da se i kućnim korisnicima naplaćuje to što imaju wifi ruter, iz prostog razloga što, mada imaju istu snagu predajnog dela, nemaju istu izračenu energiju (EIRP) - vi provajderi koristite antene 15dB, kućni ruteri koriste antene 2dB.
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
Prikačeni fajlovi
 
0

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 11:01 - pre 173 meseci
Cini mi se da se ovde malo radi o zamenama teza.

Prvo, 500 evra po AP-u je prilicno sitan iznos. Provajderi toliko na jednom AP-u zaradjuju mesecno.

Drugo, 2.4 i 5.x opsezi u slobodni opsezi namenjeni za sve i svasta a ne za komercijalnu upotrebu. Za komercijalne servise postoje namenski opsezi.

Trece, najvezi izvor smetnji su upravo provajderi koji se prema opsegu ponasaju bezobzirno, krseci sve moguce propise koji se odnose na slobodni opseg: nastojeci da sa jednog AP-a pokriju neverovatno velika podrucja pre svega besomucnim povecavanjem snage.

Ova naplata itekako ima smisla, procesljace sve provadjere i propasce pilicari koji u stvari prodaju maglu, a oni koji preostanu ce morati da razmisle o tome da koriste odgovarajuce tehnologije i na odgovarajuci nacin. Ko ostane na slobodnom opsegu taj ce raditi sam na b protokolu, prikladnom snagom i prikladnim antenama i nece korisnicima za male pare prodavati pci karticu sa 15 metara najjeftinijeg moguceg antenskog kabla. Red je da dodje vreme kada ce provajderi koji kace po 40 korisnika na jedan AP, na g standardu, na rastojanjima po 15 kilometara i svima prodaju megabite i megabite protoka, nestati sa trzista.

Wireless je odavno prestao da bude konkurentan ADSL-u kablovskoj, pre svega jer je infrastruktura skupa, kao i oprema koja se instalira kod kiljenata (bar kada se to radi kako treba, a ne pilicari).
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 11:06 - pre 173 meseci
Ovo gore je mozda tacno za Bg i vece gradove,ali po selima nije takva situacija.Moj provajder nudi 1024/512kbps za 990 dinara,ima p2p i nista ne filtrira sa proksijem.Kakva je tu zarada.Ajde nadji mi adsl po toj ceni.Ono sto neke provajdere vodi je pretpostavka da ce za odredjeni period imati dovoljno nakacenih na odredjenu baznu stanicu.Sve je to pretpostavka,i pitanje je koliko treba da prodje vremena dok se ne nakaci dovoljan broj korisnika da bi postala isplativa ta stanica.Mislim da retko koji WISP kaze: skupite se vi po selu,pa kad vas bude 20-30 ja cu postaviti baznu stanicu,nego idu na rizik.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 11:39 - pre 173 meseci
Tzv "komercijalni WiFi" (sa jakom snagom) je osudjen na smrt i u Srbiji.

Samo sto ce ta smrt biti spora i sa agonijom - sad su digli cene, a kada Srbija bude krenula da se integrise u EU, jednostavno ce zabraniti jake snage, jer za to 2.4 GHz spektar nije ni predvidjen (tj. prilicno sam siguran da su zabranjene i sad, ali ne kontrolisu). Jedini dozvoljeni komercijalni WiFi ce biti sa indoor opremom u zatvorenim prostorima (kafici, aerodromi...)

Sto se sela tice - jbg, ljudi ce morati da se organizuju na neke druge nacine, mozda nekom nekomercijalnom WiFi mesh mrezom na bazi neoficijelne "clanarine" - gde ljudi sa izlazom na net nude bandwidth. I ta oprema mora biti "indoor" u svakom slucaju.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!
(Zaključana tema (lock), by tox master)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56885 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.