Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!
(Zaključana tema (lock), by tox master)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56881 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

marko1101
beograd

Član broj: 6917
Poruke: 403
*.maksnet.org.



+42 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 12:06 - pre 173 meseci
pedja,

sta ti znaci sobodan za sve, ali nije slobodan za komercijalu, ? ... znaci nije slobodan za sve, ajde onda da se definise sta je komercijala.

a pritom to nigde ne pise, to se samo prica i to po principu, 'da komsiji crkne krava' ...

RATEL hoce da naplati koriscenje frekvencije, znaci vise nebi bila FREE...

a ta prica komercijala, ako uzmem 60mbps od SBB i postavim predajnik na kucu i onda od 20 ortaka uzmem kintu, da bi smanjio sebi trosak, pa uzmem jos malo, jer ipak ja brinem o toj baznoj stanici ... to je cista komercijala ... , verujem da bude tu i za novu graficku ;)

stvarno nebi da me shvatis pogresno, ...
ali zasto neko sme da indirektno zaradi smanjivanjem troskova, a drugi nesmeju da zarade od svog rada ?

a pritom nema sanse da me bilo ko ubedi , da se preko tih baznih stanice koje nisu "komercijale", ne obavljaju poslovi i da na osnovu toga nezaradjuju ljudi, ... , pa onda i sam internet treba da bude dzabe, to jest neprofitabilan.

ima milion razloga zbog kojih , takve bazne stanice mogu da se proglase za komercijalne, a misim da ako krenemo u tu pricu necemo nikad zavrsiti ...
znam da imas milion razloga (imam ih i ja), zasto nebi trebalo da se zovu komercijalne, ali ce na kraju biti bitno samo sta kaze RATEL.

pored svega toga, RATEL hoce da naplati koriscenje frekvencije, a pogledaj sta prica covek koji je imao takvu "besplatnu" mrezu, http://uisp.rs/index.php?optio...func=view&catid=6&id=3,
maltene su naterli coveka da se registruje kao firma, ...

sad bi ja da sam na tvom mestu rekao , pa sto se nije registrovao kao udruzenje, pa nebi placao ...

pa ok, ali po tom principu ce onda svi provajderi preko noci postati udruzenja, i naplacivace samo clanarine, koje ce "slucajno" biti iste kao i internet paketi ...

a ja se pitam?, da li mi hocemo da uvedemo red ili nered u ovu oblast ???!!!


ja ne znam kakav ce biti status ostalih mreza i raznih baznih stanica, za koje kazes da netreba da placaju nista, jer nisu komercijalne...
ali koliko vidim uskoro cemo svi saznati i njihovu subdinu.

ako RATEL, pocne da naplacuje na ovaj nacin , koriscenje frekvencija, onda ce to naplacivati svima, mozda ne odmah, ali vrlo brzo.

a tehnicka "divljanja" provajdera , koja se pominju, treba da se rese na drugi nacin , ... a zna se da ne divljaju svi.
a moras priznati da ne postoje veca tehnicka "divljanja", od kucnih biquada, kantena i slicnih proizvoda.

ako bilo sta mora da se plati, to mora da se racuna isljucivo na osnovu prihoda po tim baznim stanicama, ne bitno da li je provajder ili je neka druga mreza, to neka resavaju naknadno (ili mozda prvo da se to resi) ... znaci pricam o prihodu, a ne o dobiti, jer ako bi se naplacivalo po dobiti, onda nebi mogli da iscede ni 1 dinar iz vecine provajdera, pogotovu ne od onih koji daju opremu na revers i ocekuju da pocnu da zaradjuju nesto tek nakom godinu dana.

mislim da nebi trebalo uopste naplacivati koriscenje ovih frekvencija, ako misle da provajderi nesto treba dodatno da plate, neka tako kazu, a ne da podturaju pricu javno dobro, pa da se onda nadje realno resenje.



 
0

tox master
RS

Moderator
Član broj: 57200
Poruke: 2706
*.teol.net.



+122 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 12:21 - pre 173 meseci
Ne bih da se upustam u diskusiju posto vec godinu dana nisam vise na wirelessu a bio sam veliki pobornik dok nije dosao adsl i mnostvo tzv wireless provajdera i dok nisu zatrpali etar svim i svacim.
Samo me zanima kako to sad Ratel naplacuje za svaku postavljenu baznu stanicu a koliko ja znam po zakonu je na 2.4ghz zabranjeno koriscenje vanjskih i usmerenih antena uopste a mislim da je bilo i neke price i o nekoristenju 2.4 u komercijalne svrhe (provajderi) !?
To mi zvuci malo kontradiktorno a ako je u medjuvremenu zakon izmenjen to je druga stvar.
Pretpostavljam da ne misle da provajderi koriste na baznim stanicama omnice 2db koje dolaze standardno sa wlan uredjajima.
 
0

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
*.kbcnet.rs.

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 12:36 - pre 173 meseci
@newtesla

Po tvojoj slici ti vidish 15 uredjaj wireless provajdera i 17 wireless rutera, sa sve istim/slichnim signalima, priblizhno istim SNR!?

Citat:
Što se tiče zagađenosti etra - pa, ljudi, koristite BESPLATAN opseg - šta ste tačno očekivali? Da ćemo mi, kućni korisnici, koji WIFI uređaj koristimo precizno po slovu zakona - u nekomercijalne svrhe - da pogasimo svoje rutere, kako bi ste vi još odšrafili svoje mikrotalasne rerne??? Važi.


Kazhe Wikipedia:
Citat:
Commercial usage

Wireless LAN devices use wavebands as follows:

* Bluetooth 2450 MHz band
* HIPERLAN 5800 MHz band
* IEEE 802.11 2450 MHz and 5800 MHz bands

IEEE 802.15.4 personal area networks may use the 915 MHz and 2450 MHz ISM bands.

Wireless LANs and cordless phones can also use frequency bands other than the bands shared with ISM, but such uses require approval on a country by country basis. DECT phones use allocated spectrum outside the ISM bands that differs in Europe and North America. Ultra-wideband LANs require more spectrum than the ISM bands can provide, so the relevant standards such as IEEE 802.15.4a are designed to make use of spectrum outside the ISM bands. Despite the fact that these additional bands are outside the official ITU-R ISM bands, because they are used for the same types of low power personal communications, these additional frequency bands are sometimes incorrectly referred to as ISM bands as well. In the United States ISM is governed by Part 18 of the FCC rules. Part 18 ISM rules prohibit using ISM for communications.

Also note that several brands of radio control equipment use the 2.4 GHz band range for low power remote control of toys, from gas powered cars to miniature aircraft.

Worldwide Digital Cordless Telecommunications or WDCT is an ISM band technology that uses the 2.4 GHz radio spectrum.


Tako da po tome i ITU-R ako ti je neko prodao ruter ili bezicni telefon, takodje se smatra komercijalnom upotrebom. Zatim ako ti putem tog telefona ili rutera shaljesh poslovne e-mailove ili vrshish e-banking placanje, to je takodje komercijalna upotreba. Da ponovim, WISP ne naplacuju koriscenje frekvencije, niti etra, nego interneta.

@Supurovic

Citat:
Prvo, 500 evra po AP-u je prilicno sitan iznos. Provajderi toliko na jednom AP-u zaradjuju mesecno.


Voleo bih stvarno da vidim tu tvoju matematiku i kako si uspeo da izrachunash da se toliko zaradjuje mesechno.
Preptostavimo 20 korisnika po baznoj stanici koji koriste prosechan paket od 1mbit - shto jasno dovodi do zakljuchka da na 2.4 ne mozhe da se provuche kroz jednu antenu i jednu karticu, te stavi vishe (3 ili 4). Pri tome placaju paket od, recimo 1300 dinara prosechno. Ovog puta cemo da izostavimo troshkove postavljanja, struje i odrzhavanja bazne stanice, pa chak i onih 0,1% koji se placa RATEL-u od zarade, kao i porez koji se placa na tih 1300 dinara, takodje tjemo zanemariti opremu kod korisnika koju dobijaju sa najmanje 40% popusta na ulaznu cenu (kada bi je kupovali kod uvoznika platili bi znatno skuplje), a uzecemo u obzir samo megabit interneta koji WISP placaju nadprovajderima po prosechnoj ceni od neka bude 40EUR (3900 dinara).

E sad na osnovu KOJE matematike, chak i sa agregacijom 4:1, a agregacija je realno manja, jedna bazna stanica sa 20 korisnika mozhe da zaradi 50k dinara?

Namerno sam uzeo primer bazne stanice sa 20 korisnika... O onim sa 3 - 5 ne vredi ni prichati. One rade sa chistim gubitkom.

Takvu matematiku, kao tvoju, je koristio i taj neki iz RATEL-a kada je propisao 50k po baznoj stanici.

Citat:
Ova naplata itekako ima smisla, procesljace sve provadjere i propasce pilicari koji u stvari prodaju maglu, a oni koji preostanu ce morati da razmisle o tome da koriste odgovarajuce tehnologije i na odgovarajuci nacin. Ko ostane na slobodnom opsegu taj ce raditi sam na b protokolu, prikladnom snagom i prikladnim antenama i nece korisnicima za male pare prodavati pci karticu sa 15 metara najjeftinijeg moguceg antenskog kabla. Red je da dodje vreme kada ce provajderi koji kace po 40 korisnika na jedan AP, na g standardu, na rastojanjima po 15 kilometara i svima prodaju megabite i megabite protoka, nestati sa trzista.


Ovom naplatom ce propasti SVI wireless provajderi, bez izuzetka. I veliki i mali, i pilicari i oni koji to nisu. Pa chak i wireless community mrezhe, kakva je i vasha u Uzhicu. I oni koji kache 2, a i oni koji kache 40 korisnika na jedan AP.

[Ovu poruku je menjao optix dana 17.01.2010. u 17:37 GMT+1]
We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 12:45 - pre 173 meseci
Citat:
tox master
Pretpostavljam da ne misle da provajderi koriste na baznim stanicama omnice 2db koje dolaze standardno sa wlan uredjajima.


Naravno, samo ti omnici treba da budu besplatni. I samo indoor WiFi uredjaji sa ogranicenom snagom.

Stavise, samo to i treba biti dozvoljeno u 2.4 GHz spektru - jer je to deljeni resurs koji je otvoren za sve uz pretpostavku kooperacije.

Ko hoce da ima instalacije jace snage - postoje drugi opsezi, koji su alocirani posebno za to. Ne moze neko da zbog svog komercijalnog interesa da drugima ometa signal preko mere... Bas zato sto 2.4 Ghz nema nikakvu specijalnu regulaciju, mora postojati ogranicenje snage inace nesto sto je predvidjeno za siroku upotrebu degradira na puk zakon jaceg.

Ljudi treba da ukapiraju da je WiFi tehnologija za zatvoren prostor i moze funkcionisati kako treba samo uz ogranicenje snage.

"funkcionisati kako treba" = da svi mogu da ga koriste. A ne da pojedinac X ili firma Y mogu da zakace klijenta na 1 km razdaljine. 2.4 Ghz spektar uopste nije predvidjen za to.

Znam da postoje mnogi koji ce biti osteceni, ali to sto se radilo je ekvivalent sa prodajom benzina od strane privatnih lica u flasama - jeste, jedno vreme je bilo moguce baviti se time - ali to ne znaci da je to normalno, i da je to nacin na koji treba prodavati benzin.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 13:07 - pre 173 meseci
Sve mi ovo smrdi na odstetu telekomu zbog gubitka monopola,oni koji imaju mogucnost(uglavnom u gradovima) ce preci na adsl,a ostali na bedni gprs internet.Sve u svemu kad nestane WISP-a telekom ce opet lepo da omasti brkove.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.192.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 13:09 - pre 173 meseci
Citat:

Ovom naplatom ce propasti SVI wireless provajderi, bez izuzetka. I veliki i mali, i pilicari i oni koji to nisu. Pa chak i wireless community mrezhe, kakva je i vasha u Uzhicu. I oni koji kache 2, a i oni koji kache 40 korisnika na jedan AP.


Pa i vrapci na grani znaju da u ovoj "drzavi" nista od ne radi odakle bi mogli da namaknu pare... i zato samo otimaj sirotinji raji... Benzin je luksuz,imamo zaprezna kola i konje koji trose travu,internet i mobilna telefonija su luksuz,imamo golubove pismonose...
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
0

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.192.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 13:14 - pre 173 meseci
Citat:

Znam da postoje mnogi koji ce biti osteceni, ali to sto se radilo je ekvivalent sa prodajom benzina od strane privatnih lica u flasama - jeste, jedno vreme je bilo moguce baviti se time - ali to ne znaci da je to normalno, i da je to nacin na koji treba prodavati benzin.


Pa verovao ili ne,i dalje to postoji,svojim ocima video.... i nemojmo se iznenaditi ako krene masovno... a znacemo zbog koga i zbog cega je krenulo
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
0

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 13:29 - pre 173 meseci
A sto meni kablovski ili ADSL provajderi ne nude ni blizu ovakvu uslugu kakvu dobijam od WISP-a? Precicu na cable/adsl samo u krajnjem slucaju nuzde, jer za svoj novac ovako dobijam najvise i najbolje. Da li moj ISP nema troskove oko mene, pa ne bi rekao, vrednost klijentske opreme je sigurno veca od 150eur (MT Router board + minipci + MRC400 + antena)... nakupi se. A ja sam to dobio na koriscenje. Neko to treba da plati.

Kad u Srbiji bude doneseno da internet provajderi mogu bez vecih problema da polazu svoju kablovsku infrastrukturu, i kad wireless ne bude moranje, onda mozemo da pricamo o drugim stvarima.

Mislim da je ovaj potez prilicno preuranjen, jer jednostavno ako je cilj drzavi (sto se vidi da NIJE) da sto vise ljudi imaju internet, a pritom sama ne ulaze napore u to da ISP-ovima omoguci da izgrade svoju infrastrukturu bez previse peripetija i ogromne papirologije, od cega nema nista niti ce uskoro uopste i biti, ovakva odluka uopste nije na svom mestu.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 13:35 - pre 173 meseci
Drzava bi trebala da izuzme iz ovoga nerazvijene krajeve i mesta gde ne postoji drugi nacin za broadband.

Time bi bili svi OK - i vuk sit, i ovce na broju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.192.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 13:52 - pre 173 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Drzava bi trebala da izuzme iz ovoga nerazvijene krajeve i mesta gde ne postoji drugi nacin za broadband.

Time bi bili svi OK - i vuk sit, i ovce na broju.
e]

A ko ce to odredjivati koji su to nerazvijeni krajevi? Bogom dati RATEL?! Gle chuda,pripadam Beogradu,imam dva telefonska broja,oba na PCM-u i nemam drugi nacin sirokopojasnog pristupa internetu....
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
0

miroslavL

Član broj: 175849
Poruke: 378
79.101.198.*



+5 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 14:01 - pre 173 meseci
Kako ne shvatate da njima niko ne brani da rade i da njih niko neće ugasiti, nego se pilićari jednostavno moraju ukoniti. Lepo su Vam napisali newtesla, Peđa i Ivan (sad bar znam da nisam jedini koji tako misli) da je to prošlost - niko korisnicima neće uzeti pare iz džepa, nego će to samo naplatiti tim provajderima jer svi znaju da oni mnogo više zarađuju od adsl provajdera.. evo primera gde je u ovoj temi jedan WiFi provajder rekao da ima 1000 klijenata x minimum 1000 dinara = je 1.000.000 (milion) dinara za samo jedan mesec!!! - od toga on može platiti 20 baznih stanica i ostaje mu narednih 11 meseci da uzima po 1.000.000 dinara što je ukupno tj. ostane mu 11.000.000 dinara - za godinu dana što bi platili tri radnika nebi prešlo 1.000.000 dinara, i neka plate net za tih godinu dana i 5.000.000 a nije toliko, njima čisto ostane 5.000.000 dinara - alo bre i koga ja sad da žalim, pa sve ove godine su mlatili lovu a nikom ništa nisu plaćali i kao oni to sad rade zbog opšteg dobra?!!! - rade bre zbog sebe, i kakve troškove imaju na baznim stanicama? Evo ja ću vam reći - nikakve, jer dobro znam kako to funkcioniše - to je najobičnija priča u prazno!

Što reče Ivan, trebala bi država to plaćanje da izuzme samo tamo gde nema pokrivenost nekom drugom mrežom: adsl, cable, wimax, itd.
 
0

morpheusxxx
M.Milosevic
beograd/surcin

Član broj: 139878
Poruke: 332
93.93.192.*

Sajt: www.juvebalkan.com


+86 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 14:12 - pre 173 meseci
ma daj,kakvih 1000 klijenata?! nemoj da si dete.... to su smesne price... Nemoj da iznosis neistine!
Sta cemo sa velikim brojem ljudi koji su u "razvijenim" krajevima, a nemaju drugi nacin broadbanda? Cinjenica je da neke stvari treba urediti ali nikako na ovaj nacin...
Bolji je častan bijeg, nego nečasna smrt!
 
0

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 14:18 - pre 173 meseci
Citat:
Prvo, 500 evra po AP-u je prilicno sitan iznos. Provajderi toliko na jednom AP-u zaradjuju mesecno.

Nemam baš tačan uvid u poslovanje wireless provajdera, ali ovo je praktično nemoguć iznos koji si naveo, naročito za "seoske" provajdere.
Citat:
najvezi izvor smetnji su upravo provajderi koji se prema opsegu ponasaju bezobzirno, krseci sve moguce propise koji se odnose na slobodni opseg

Ovde se slažemo:

Citat:
Ova naplata itekako ima smisla, procesljace sve provadjere i propasce pilicari koji u stvari prodaju maglu, a oni koji preostanu ce morati da razmisle o tome da koriste odgovarajuce tehnologije i na odgovarajuci nacin.

Svi znamo da Ratel-a zabole ona stvar za regulaciju etra i suzbijanje ponašanja iz gornjeg screenshota - ono što je bitno jeste naplatiti nešto što će koristiti samo njima, dok je problem i dalje prisutan. Pre će biti da je Ratel taj koji naplaćuje maglu. Sve ovo će se odraziti samo na krajnje korisnike koji će ili ostati bez svog ISP-a, ili će morati da plaćaju veću cenu usluga. Ukoliko bi naplaćivali neku manju sumu za svaku pristupnu tačku provajderima, ograničili njenu upotrebu na B standard i regulisali izlaznu snagu, dobar deo problema bi bio rešen. Termin "udri po džepu" ovde ne može da bude primenjen tek tako.
Citat:
Drzava bi trebala da izuzme iz ovoga nerazvijene krajeve

Nema teorije da oni tako nešto odrede, a i ako im to bude posao, mapa "nerazvijenih područja" će biti gotova za jedno 2-3 godine, sudeći po trenutnoj stopi aktivnosti.
A man is smart. People are stupid.
Prikačeni fajlovi
 
0

dany12
/home

Član broj: 247039
Poruke: 464
*.mediaworksit.net.



+25 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 14:20 - pre 173 meseci
Polako sa placanje sto reko Sojic.Prvo,kojih 1000 dinara,moj provajder ima paket od 590 din. i vecina su na njemu.Drugo,ti racunas 50 korisnika po baznoj stanici,pa vecina sela u planinskim krajevima ima 20-30 kuca,gde da nadje onda 50 korisnika.Trece,da bi bili konkurentni tamo gde su jedino do uvodjenja adsl,kablovskog i sl. interneta imali neku vecu zaradu(znaci u vecim mestima,da ne kazem u gradovima),moraju da daju opremu koja nije uopste jeftina besplatno.Mozda su zaradjivali mnogo pre kad nije bilo jos adsl i sl.,i to samo u gradovima,ali sada je to drugacije.
Grejna površina:Kuća na sprat 100 m2,podno grejanje,zid i plafon 10cm
stiropor,pod 5cm
stirodur + prizemna kuca 40 m2,radijatori,zid 5cm stiropor,plafon 10cm staklena
vuna + kombinovani bojler 120 litara.I na jednom i drugom objektu
petokomorna pvc stolarija sa duplim staklom punjena argonom.
Kotao: Termomont toby20
 
0

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 14:21 - pre 173 meseci
Evo primera, covek lepo rekao da je na PCM-u da nema kablovsku, i koja je njemu alternativa sem wifi-ja? A svako radi za svoju zaradu, zar ne? I ADSL i Cable i Wireless provajderi. Treba ostaviti mogucnost ljudima da biraju izmedju onoga sto im je dostupno. Ako moj komsija moze da ima ADSL ili Cable, ne znaci da i ja mogu. Naplatiti takse za koriscenje, mozda, ali u ovom iznosu nikako.

Neko je pomenuo provajdera sa 1000 korisnika i 20BS, pa to dodje 50 krisnika na jedan BS, sto nikako ne valja. Previse je to korisnika za jedan sektor. Tako da racunica ne stoji.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
0

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 14:27 - pre 173 meseci
Citat:
Neko je pomenuo provajdera sa 1000 korisnika i 20BS

Taj koji je to spomenuo troluje ovaj topic već drugi dan, iako mu je dobar deo poruka obrisan.
Citat:
Evo primera, covek lepo rekao da je na PCM-u da nema kablovsku, i koja je njemu alternativa sem wifi-ja?

Da dopunim, ima i ljudi koji imaju sve uslove za ADSL ili Cable, ali su podstanari pa im vlasnik stana pravi probleme, ili ne žele/ne mogu da se obavezuju ugovorom.
A man is smart. People are stupid.
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 14:28 - pre 173 meseci
@burex,

Jasno je da RATEL zanima samo jedna stvar - a to je prihod. Ali je posledica ovoga i uredjivanje etra.

2.4 GHz spektar NIJE predvidjen za ovakve aktivnosti i to je to. Ovo sto su sada uradili je samo medju-faza, i na kraju ce potpuno zabraniti bilo kakve outdoor pojacane instalacije - jer, jednostavno, to je sama suprotnost ideji tog spektra.

A ekipa iz Beograda / vecih gradova koji nemaju ADSL/kabl mogucnost? Siguran sam da ce sa ovom odlukom prvo preziveti WiFi provajderi iz vecih mesta, jer tu imaju vise klijenata. Tako da ce verovatno i dalje imati mogucnost za tu wifi uslugu.

Citat:

Da dopunim, ima i ljudi koji imaju sve uslove za ADSL ili Cable, ali su podstanari pa im vlasnik stana pravi probleme, ili ne žele/ne mogu da se obavezuju ugovorom.


Postoji 3G/HSDPA servis za njih. Ili da se utale sa nekim komsijom pa se nakace na njegov WiFi.

Ne mozes zbog ovih IZUZETAKA praviti haos u spektru i dozvoliti zakon jaceg, gde svako moze da montira svemirske instalacije sa pojacanjima i time ostecuje sve ostale oko njega.

To nije resenje, to je cist zakon jaceg.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

miroslavL

Član broj: 175849
Poruke: 378
79.101.198.*



+5 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 14:33 - pre 173 meseci
@Slovbodan Milivojević

Ja iznosim ne istine? - pogledaj ovaj post na prvoj strani što je napisao zivanicd, njegov citat:
Citat:
Mi koristimo uglavnom G rezim na baznim stanicima i baz zbog ogranicenja tehnologije ne propustamo vise od 15-20 korisnika po baznoj stanici.
Klijenti koriste pakete 256/128, 512/256, 768/384. Korisnicima koji zele brze pakete nudimo nabavljanje opreme na 5 giga i montazu po nabavnoj ceni.
Imamo oko 1000 korisnika, oko 800 aktivnih... Imamo oko 30 baznih stanica.


@burex

I ko sad troluje?

pozz
 
0

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.adsl.eunet.rs.



+679 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 14:56 - pre 173 meseci
Citat:
2.4 GHz spektar NIJE predvidjen za ovakve aktivnosti i to je to.

Nije, ali pogledaj malo npr. Mikrotik-ov forum, videćeš ozbiljne WISP-ove širom sveta koji rade na 2.4GHz, 3.5GHz (dobro, ova je licencirana), 5GHz i još nekim frekvencijama (za koje mislim da nisu regulisane u nekim oblastima). Neki čak dobijaju i subvencije od države! Oni funkcionišu sasvim OK i omogućavaju broadband pristup internetu ljudima koji bi inače bili zaglavljeni na DialUp-u ili skupom dvosmernom satelitskom internetu. WiMax je baš zamišljen da ovaj zastareli način provajdinga baci u prošlost, ali njegova implementacija je žešće spora a i skupa (ne samo oprema, već i licence). Da se razumemo, ja bih prvi trebao da pljujem WISP-ove baš zbog toga što sam admin jedne manje wireless community mreže u Subotici i znam iz prve ruke na šta liči etar ovde (screenshot sam već postavio jedan, slika govori više od reči), ali sam takođe imao prilike da se nađem na obroncima gradova i sela za koje je pravo čudo da imaju struju i 2 crtice signala na mobilnim telefonima. Na ponekoj trošnoj kući u tim selima se nalazi neki Reinkjet grid koji dovlači svet do tih ljudi i meni je iskreno glupo da se ta sela prva nađu na udaru kada provajder bude odlučio da povuče svoju pristupnu tačku iz te oblasti jer 3-4 korisnika nisu dovoljna da je isplate.
Koliko sam upoznat, postoji neka formula za izračunavanje tarifa za korišćenje određenog frekventnog opsega na Ratelovom sajtu koja zavisi od oblasti, frekvencije i broja stanovnika u okolini. Možda bi tako nešto ovde moglo da se primeni, jer ne vidim razlog da se dere harač na neku pristupnu tačku sa istom cenom i u gradu i u selu.
Citat:
i na kraju ce potpuno zabraniti bilo kakve outdoor pojacane instalacije

Ako misliš na zabranu outdoor instalacija koji emituju više od dozvoljenih 100mW, podržavam u potpunosti, jer iz iskustva znam da većina provajdera dere minimum 200mW. (Ratel bi prvo trebao da lupi kaznu za ovo)
Citat:
Postoji 3G/HSDPA servis za njih.

Koji takođe obavezuje ugovorom, osim prepaid varijante koje su skupe u pi... Prijatelj (koji je podstanar) koristi 3G internet Telekomov na desktop računaru, a brzine mu dostižu nekih 200kbps max. Ne zvuči baš kao neka broadband utopija...

Neko je bio spomenuo bikvade i ostale nekvalitetne antene kućne radinosti. Samo ću da napomenem da su u Subotici internet provajderi prodavali tkzv. trube/tube (antene koje su pravili neki limari iz okoline) svojim korisnicima kada je etar bio čist i kada je saobraćaj od 100MB/128kbps koštao nekih 250din, tako da ovde razumem sve one koji nazivaju neke WISP-ove pilićarima.

Edit:
Citat:
I ko sad troluje?

Gde je plata radnicima, gde je porez, gde su troškovi poslovnog prostora, gde su troškovi linka koji se plaćaju nadprovajderu, gde su postojeći troškovi Ratelu, gde su troškovi koji se moraju plaćati mesečno za svaku pristupnu tačku (struja, lokacija)? Otkud ti do da 800 korisnika plaća 1000din mesečno? Koliko ljudi odatle plaća neki flat od 500-700din, a koliko kupuje 100MB mesečno po nekoj mizernoj ceni kako bi samo proverio e-mail? U sve to ne računam nikakve ostale komercijalne aktivnosti (PR, reklame, bla bla).

[Ovu poruku je menjao tox master dana 17.01.2010. u 18:12 GMT+1]
A man is smart. People are stupid.
 
0

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
79.101.232.*

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!17.01.2010. u 14:56 - pre 173 meseci
Evo i da kazem jos nesto... od tih 800 aktivnih SVI imaju opremu na revers.... pa racunajte samo koliko je novca zarobljeno u opremi...
Sa povecanjem brzina "rasterecujemo" postojece bazne stanice pa se i tu broj baznih stanica povecava....

Kada smo pre 2 godine dobili dozvolu od RATEL-a i davali projekat niko u RATELu nije imao primedbe na koriscenje 2.4 i 5G banda u komercijalne svrhe...
Prica u RATELu je uvek bila: pokrijmo celu Srbiju i omogucimo svima sto jeftinije i sto bolje...
Sta se sad desava ?

Da je WISP tako unosan biznis verovatno bi svaki grad u srbiji imao bar 10 WISP operatera....

Svi u celoj prici gledaju samo broj korisnika i mesecnu pretplatu, niko ne vidi izdatke i troskove.

Nasi paketi:
800MB - 550 din
1800MB - 635 din
3500MB - 779 din
4500MB - 932 din
FLAT 512/256 - 889 din
FLAT 768/384 - 1.144 din
FLAT 1024/512 - 1.313 din
Cene su bez PDV-a

Korisnik koji koristi net preko 12 meseci ima 6% popusta, korisnik koji koristi duze od 24 meseca ima popust od 12%.

Matematika za paket od 1800 MB (50% korisnika) za starog korisnika: 635 - 12% = 558,8 din + PDV = 660 din!

Svi novi korisnici dobijaju 3 meseca FREE...

Prosecno kasnjenje u naplati je 2 meseca... korisnike retko gasimo... ne racunamo kamate...


[Ovu poruku je menjao zivanicd dana 17.01.2010. u 16:07 GMT+1]
 
0

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: wifi Provajderi R.I.P. u 2010. ?!
(Zaključana tema (lock), by tox master)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 56881 | Odgovora: 199 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.