Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran

elitemadzone.org :: MadZone :: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 19968 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran03.06.2010. u 00:22 - pre 170 meseci
Citat:
Isak666: Znaci ja sam kriv, jer firma nije napisala da je pored x,y i z unutra otrov?
To nije silom i na prevaru, nego milom jer sam sam popio mleko?


mi ovde inicijalno raspravljamo o tome da je slobodno trziste da NE BI NI BILO otrova., a ti prebacujes na konkretan primer sta ako ima otrova. OK , ako si popio otrov SAM SI KRIV jer te niko nije terao da kupis proizvod od sumnjivog proizvodjaca. Kvalitetna alternativa uvek postoji. zadovoljan?

ili ajde da se bavimo argumentima kritikovanja sadasnjeg sistema? U sadasnjem sistemu neces da se otrujes? Naravno da hoces, i sta ce se desiti, neko ce tuziti, neko ce izgubiti lovu, neko dobiti, bice malo u novinama itd I SVE NOVO NA NOVO jer se odgovornost nije prebaicila sa drzave na individuu. U mom sistemu je CILJ da NE POSTOJI TAKVA SITUACIJA DA SE NEKO OTRUJE a to se ne moze postici postojanjem drzave i regulacije nego samo individualnom odgovornoscu.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran03.06.2010. u 00:26 - pre 170 meseci
Nije on sumnjiv.
On ima sertifikat koji garantuje da je unutra x,y i z.


Po tvojoj logici, kad bi tebe naguzio medved prilikom posete cirkusu - ti bi bio kriv sto si mu dao.
Mogao si i da mu ne das, ali posto je trziste takvo tj on je veci i napaljeniji, ti manji i slabiji - rezultat je jasan.

Iako si ti samo hteo da gledas sou, a ne i da te guzi medved.
Ali moras birati cirkus sa licencom.
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran03.06.2010. u 00:29 - pre 170 meseci
pa ako nije sumnjiv i ako ima sertifikat TO SE NECE DESITI. ti sad argumentujes kao kada bi ja rekao sta ako DRZAVNI proizvodjac otruje a ti meni odgovarao da drzavni ne moze da otruje jer je drzavni i on se brine o narodu... eto tako to se ne moze desiti kod renomiranog proizvodjaca sa renomiranim sertifikatom zato sto su ih te cinjenice da su sigurni upravo i dovele do te pozicije na trzistu...

Sto se tice cirkusa -

cirus od 100din - ocekuj tako nesto
cirkus od 500 dni - manje ocekuj tako nesto

+++ hoces da gledas divlje zivotinje ispred nosa a da ti neko drugi garantuje bezbednost?
ako ne zelis da ti se to potencijalno desi nemoj da posecujes cirkuse i tacka.
Znaci poenta je da pojedinac odgovornost i rizik mora da nisi sa sobom, znaci ono hoces da skaces sa bandzija a da ti garantuju da se nece prekinuti kanap a ako se to desi SAMO SU ONI KRIVI... u takvom sistemu i postoje obmajnivanja potrosaca upravo zato sto im potrosaci SAMI DOZVOLJAVAJU da budu obmanjeni.


Ja u mojoj teoriji upravo i stitim potrosace, ali na taj nacin da ih teram da razmisjlau SVOJOM GLAVOM a ne na lemming drzavni nacin.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran03.06.2010. u 00:36 - pre 170 meseci
Pa i Tojota je totalni brand name i niko ne bi posumnjao u kvalitet, ali opet je napravila gresku i povukla pre par meseci par stotina hiljada auta iz prodaje, te ko je imao problema zbog greske je mogao da ih tuzi.

Po tvom sistemu to je nemoguce da se desi, samo zato sto ti to kazes ali je pre verujem cinjenicama da uvek ljudski faktor moze zakazati kao kod Tojote, nego li tebi posto si i ranije lupao.


I u ovoj mlekari je zakazao ljudski faktor i otrovao me je, ali ja nemam prava da tuzim jer ne postoji zakonska odredba o kvalitetu namirnica u tvom svetu, pa ni pravo na zivot, te nikakve osnove za pokretanje tuzbe jer ja sam kolateralna steta.


 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran03.06.2010. u 01:38 - pre 170 meseci
A sta cemo ako zbog toga stradaju treca lica?
eeto ja nisam kupio sertifikovan auto.. otkazale kocnice i zgazim neku babu na pesackom. Ili moja instalacija u kuci nije propisna(drzavno regulisana) i izgori citav komsiluk... ko je onda kriv? Niko?
Ili meni se cefne da na njivu bacim neku xy hemiju da bi bio "konkurentniji" i potrujem stotine ljudi. I dalje niko nije kriv?
 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+137 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran03.06.2010. u 06:15 - pre 170 meseci
Citat:
A sta cemo ako zbog toga stradaju treca lica?
eeto ja nisam kupio sertifikovan auto.. otkazale kocnice i zgazim neku babu na pesackom. Ili moja instalacija u kuci nije propisna(drzavno regulisana) i izgori citav komsiluk... ko je onda kriv? Niko?
Ili meni se cefne da na njivu bacim neku xy hemiju da bi bio "konkurentniji" i potrujem stotine ljudi. I dalje niko nije kriv?


a to se ovako ne desava? Vidim, drzava je bas mocna...
Poenta ja se bi se to desavalo ali daleko manje u sistemu koji ja propagiram nego u sadasnjem zato sto bi svi clanovi drustva bili odgovorniji a ne neodgovorni lemminzi koji nesto ne rade samo zato sto postoji kazna... a na svakom koraku mozete videti kolika je prepreka potencijalna kazna...

Znaci da zanemarimo EKSTREMNE SLUCAJEVE - vise odgovornosti na pojedincima ce doneti i veci kvalitet i brzi razvoj. Poenta je samo sto bi tada kolateralne stete bile glavna tema zbog nemoralnog sistema a sada se kolateralne stete lako zaboravljaju jel se narodu demagoski servira da neko ODGOVARA za to. Ne razumem, narodu je dovoljno ako neko potruje narod da ce da odgovara za to? Sta mene briga za tog nekog ako mi otruje cerku? Sta ja mogu da promenim moju mizeriju za mojim detetom sto ce ON da odgovara, za njega me boli i pre i posle... e ta odgovaranja se plasiraju narodu kao nuzna drustvena odgovornost iako ce u drugom slucaju broj kolateralnih steta teziti smanjenu jer ce se povecavati odgovornost individua i trzisna utakmica ce biti konkurentnija i kvalitetnija. Ali tada ce kolateralna steta znaciti nemoralnost loseg ekonomskog sistema koji ne brine o ljudima, a ta socijalna pravda i briga o narodu je upravo najveca demagogija drzave. Ko cini drzavu? Narod. Kakav narod? Jel su to dobrovoljci koji zele da pomognu narodu ili politicki profiteri koji zele da manipulisu narodom? Primer za ovo su vam Black Course drzave, procitajte malo o tome, pravi primer zasto drzave postoje.
i znaci dosli smo do zakljucka:

U oba slucaja ce srannja biti samo sto ce u mom koletaralna steta biti delo nemoralne ekonomija a u vasem ce za kolateralnu stetu odgovarati neko pod pritiskom drzave. Ja se pitam da li treba da se svadjamo kako ce se resiti kolateralna steta koja se vec desava ili treba da razmatramo kako SMANJITI kolateralnu stetu.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran03.06.2010. u 09:57 - pre 170 meseci
Citat:
I u ovoj mlekari je zakazao ljudski faktor i otrovao me je, ali ja nemam prava da tuzim jer ne postoji zakonska odredba o kvalitetu namirnica u tvom svetu, pa ni pravo na zivot, te nikakve osnove za pokretanje tuzbe jer ja sam kolateralna steta.

U sistemu koji ja predlažem, ne bi ti bilo uskraćeno pravo na tužbu, osim ukoliko nisi kupovao nesertifikovane proizvode. S tim što ne bi mogao da tražiš novčanu odštetu, već isključivo da se izdavač sertifikata uvrsti u nekakvu javnu listu loših sertifikatora ili možda zatvaranje te firme. Poenta te tužbe bi valjda trebalo da bude dobrobit društva, a ne lično bogaćenje. Dakle, ja ne predlažem totalnu anarhiju, već samo manje mešanje u tržište od strane države, a mnogo veće učešće od strane pojedinaca, što znači i manje lemingško ponašanje, kao što smo imali prilike da vidimo u onom primeru sa GPS-om. Mislim, ja ne znam kako više da se izrazim, a da ne budem pogrešno shvaćen. Jednostavno ne želim da me sutra na nekoj raskrsnici čukne budala koja nije gledala na put nego u GPS, jer mu država garantuje da je taj GPS nepogrešiv ćim je dozvolila da taj GPS bude pušten u prodaju. Dakle moj problem nije u regulaciji, jer smatram da neka regulacija ipak treba da postoji, već u tome što moderan čovek sve manje preuzima odgovornost na sebe, a sve više prebacuje tu odgovornost na državu i tehničke uređaje za koje država garantuje. Državi naravno odgovaraju takvi pojedinci, ali ne odgovaraju ostalim normalnim građanima koji moraju da paze kako će da pogledaju ovog leminga, jer sutra može da ih tuži za pretrpljeni strah od tvog pogleda, a država mu garantuje pravo na tužbu.

Jednom rečju, ono što propagiram je mnogo veća odgovornost pojedinca. Pa tako, kad pojedinac kupi proizvod ŠKLJ klase, da sam bude odgovoran za to što je kupio, a ne da uzme i tužaka proizvođača. Ili kad se skuca u drvo jer je pratio GPS umesto da gleda ispred sebe, da ne može da tuži proizvođača GPS uređaja zbog toga. Ovako imaš gomilu ljudi koji se ponašaju upravo kao leminzi, jer znaju da ako im se nešto desi, uvek mogu da tuže nekoga za to, pa tako imaš ljude koji upravo žive od toga što kupuju na sumjivim mestima i robu sumnjivog kvaliteta, ne bi li našli neku falinku zbog koje mogu da tuže nekoga i dobiju odštetu. Imaš ljude koji štrajkuju i traže koješta od države, a što treba biti plaćeno mojim novcem. Imaš socijalu koja živi bolje od mene koji radim kao konj. Mislim da je Ivan skoro pričao o tome kako u Nemačkoj od socijalne pomoći može sasvim lepo da se živi i da se ima plazma TV pride. Imaš ljude koji rade u fabrikama sa opasnim mašinama i koji uopšte ne preduzimaju neke mere opreza, jer znaju da će u slučaju sakaćenja za to odgovarati i firma i verovatno morati da im plati odštetu, jer im to garantuje država. I da ne nabrajam dalje.

Dakle, ono što meni najviše smeta u celoj priči je sve manja odgovornost pojedinca i pojava sve većeg broja leminga koji samo idu glavom kroz zid, ugrožavajući i sebe i druge, jer ne osećaju nikakvu odgovornost ni prema čemu, samo zato što im država garantuje pravo na život, pravo na tužakanje, pravo na ovo, pravo na ono... i koji uvek i u svemu traže krivca za nešto što im ne ide u životu. Zašto ? Zato što su tako naučeni. Ako im ode neki deo na autu zato što ga nisu održavali, neće oni biti odgovorni, nego proizvođač zato što nije napravio da taj deo večno traje. Pa pobogu, proizvođači automobila su morali da počnu da lepe natpise na retrovizore sa upozorenjem da objekti posmatrani u retrovizoru mogu izgledati dalje nego što zapravo jesu, kako bi izbegli brojne tužbe. Pa mislim, ono :) Ajde da je to usamljen primer, ali pogledaj bilo koji tehnički proizvod koji kupiš i šta sve stoji u uputstvu... 90% toga su kojekakvi disklejmeri i upozorenja, recimo za grejalicu "Nemoj je pokrivati zapaljivim materijama dok je uključena", a možda 10% se odnosi na to kako se rukuje uređajem i šta koja lampica predstavlja. I ne, oni to ne stavljaju zato što nekome nije jasno da ZAPALJIVA materija može da se ZAPALI (gle čuda), nego da bi izbegli tužbe sirotih malih leminga koji baš hoće da stave nešto na grejalicu. A sve to, zato što država GARANTUJE sirotim malim leminzima da ništa ne može da im se desi i da je ona tu da ih čuva zakonima i propisima i da im obezbedi pravo na tužbu svakoga ko ih nije upozorio da se skok za zgrade može završiti smrtnim ishodom.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: kada ce drustvo da shvati da posoje stvari za koje jednostavno niko nije odgovoran

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 19968 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.