Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 208113 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 16:44 - pre 146 meseci
DA, da, to je pravo "slobodno trziste", koje ne postoji. I uopste pojam "slobode". Eto, moze slobodno da se spominje sloboda, neke druge reci su politicki nekorektne.

Cudi me da na IT forumu, gde se okupljaju pametniji od prosecnih, neko uopste naseda na trakalice tipa "slobodno trziste", koje je u nivou zamisli i mastanja, sta se desava na Alfa Kentauri. Mozda oni imaju slobodno trziste.

Nema nikakve slobode, ni medju gradjanima konkretnih drzava(i bez Indijaca i Pakistanaca...), mozda im ne saopste direktno da su neslobodni, ali ih selektuju prema kastama, ne naravno rodnim(u vecoj meri), koliko prema stanju bankovnog racuna.


Poz
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 16:56 - pre 146 meseci
Sto se tice vozaca autobusa, drzava vodi racuna da ne dodje 20.000 vozaca autobusa ako nema 20.000 autobusa da se vozi jer onda mora da brise guzicu svima njima. Ako neko ko nesto zna da radi zeli da dodje negde i to da radi, verovao ili ne pusticete samo tako. Ali da nagomilavaju tuce lezilebovica koji ne znaju nista pametno da rade, naravno da ih nece pustiti unutra.

Evo tebi kontra pitanje: posto si socijalista i delis, da li bi u kucu pustio nekog skitnicu koju nista ne zna na jedno par meseci dok se ne snadje? Naravno da mu das i da jede i da pije.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 17:09 - pre 146 meseci
Gresis silno. Doslo bi taman onoliko vozaca koliko je potrebno. Ostatak bi bio prinudjen da se prekvalifikuje posto ne bi bilo socijalne pomoci u liberalnom kapitalizmu pa lezilebovici ne bi mogli da zive na grbaci sposobnih. Zaboravio si da trziste moze da se samoregulis i da regulise sve. :)

Ako si pobornik nekog -izma moras biti hardcore. Ne moze hocu kakim-necu kaim... hocu regulaciju, socijalizam, kapitalizam ali samo onda kada ide meni u korist :D
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 17:15 - pre 146 meseci
Citat:
mist: jericho1405, ja stvarno ne znam kako neko ko je privatnik kao ti, može da se zalaže za državnu regulativu. Molim te objasni mi?
Da li si ti svestan čemu to vodi? ... Razumem ljude koji rade u javnom sektoru i administraciji. Njima apsolutno odgovara regulacija. Više posla za njih, bezbednije zaposlenje itd. Ali privatnik?


Pa državna regulativa je nastala da bi celom društvu bilo bolje, a ne samo određenim pojedincima. Razumem ja tvoju sebičnu tačku gledišta u kojoj si ti (kao privatnik) sam sebi najbitniji i zabole te za ostale, ali neki ljudi razmišljaju malo drugačije. Društvo bez regulative u nekoliko generacija sigurno zvršava kao feudalno/robovlasničko.

Evo, ja bih se vrlo rado odrekao svih kapitalističkih "dobrobiti" koje sada "uživam", kada bi se vratilo ono humano društvo koje je postojalo nekada. To tebi ne može biti jasno ako ne možeš da ukapiraš koncept nematerijalnih vrednosti, a verovatno ne možeš čim ne kapiraš zašto neki privatnik može da se zalaže za regulativu. Kapitalizam se zasniva na forsiranju materijalnih vrednosti koje se stavljaju ispred pojedinaca, i na podstrekivanju, razvijanju i iskorišćavanju ljudske pohlepe (u religiji jesno klasifikovane kao smrtni greh) u širokoj populaciji. Posledice te pohlepe naravno vidimo na svakom koraku, evo pre neki dan bezobzirna pucnjava tokom pljačke pošte.

Bre, ogroman novac se tokom transporta kroz Beograd nije obezbeđivao sve do negde početka devedesetih, jer pljački jednostavno nije bilo.

Društvo koje razvija pohlepu ne može da bude ni dobro ni pravedno. Ma koliko se vi trudili iz petinih žila da to opravdate.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 17:44 - pre 146 meseci
Citat:
Hapless joint:Ja sam mislio da se zastita austrijskih radnika kontrolom imigracije konkurentskih radnika iz Indije zove "protekcionizam".

Jok. Austrija je drzava austrijskih gradjana i jedini zadatak Austrije kao drzave je da brine o dobrobiti svojih gradjana. Austrijanci su napravili sebi drzavu da bi sebi olaksali zivot i stvorili uslove za sebe kakvi njima samima - Austrijancima - odgovaraju.
Indijci i Pakistanci imaju svoje drzave, pa mogu, ako hoce, kroz svoju drzavu sami sebi obezbediti iste uslove kao sto su Austrijanci sebi.
Ne vidim zasto bi Austrijanci trebali da brinu o pravima gradjana neke druge drzave. Ti drugi imaju valjda mozga da se sami o sebi brinu. Nije im Austrija mama i tata, niti su ih Austrijanci rodili pa da o njima brinu.
A to sta si ti mislio - pogresno si mislio.

Citat:
vladd: DA, da, to je pravo "slobodno trziste", koje ne postoji.

Postoji, ali u razumnim granicama.
Vi cas raspucavate opseg razmatranja od nivoa radnickog savjeta u nekoj firmici, pa do planetarnih razmjera.
Ne postoji nista sto jednako vazi u svim razmjerama. Cak ni Zemljina gravitacija nema istu jacinu svuda na planeti.

Citat:
HeYoo: Gresis silno. Doslo bi taman onoliko vozaca koliko je potrebno.

U pravu si. Trenutno je potrebno 0 (nula) vozaca - i upravo toliko ih i dolazi.

Citat:
HeYoo: Ne moze hocu kakim-necu kaim... hocu regulaciju, socijalizam, kapitalizam ali samo onda kada ide meni u korist :D
Jok, no ce da gledaju sta je nekom drugom u koristi i da rade protiv sebe. Sta sve covjek ovdje nece da cuje...

Citat:
pisac: Evo, ja bih se vrlo rado odrekao svih kapitalističkih "dobrobiti" koje sada "uživam", kada bi se vratilo ono humano društvo koje je postojalo nekada.

Ne moze se prvo vratiti, pa se ti onda odricati. Mora obratno. Dakle izvoli, predvodi povracaj svojim primjerom.

I na koji te to nacin kapital koji sada uzivas sprecava da se bavis duhovnim stvarima: jel' ti pare smetaju da citas knjige, jel' ti neko brani da ides u pozoriste, na koncerte, u muzeje, u crkve...?
Koji je to od veliki umjetnika morao da zivi u socjalizmu da bi mogao da stvara nematerijalne vrednosti?
Jesu li Marx i Engels morali zivjeti u socjalizmu da bi se mogli baviti svojim ispraznim filozofiranjem?
Imas li ijedan dokaz za koralaciju izmedju socjalizma i duhovnosti? Ili za korelaciju izmedju kapitalizma i neduhovnosti?
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 18:07 - pre 146 meseci
Citat:
HeYoo: Gresis silno. Doslo bi taman onoliko vozaca koliko je potrebno. Ostatak bi bio prinudjen da se prekvalifikuje posto ne bi bilo socijalne pomoci u liberalnom kapitalizmu pa lezilebovici ne bi mogli da zive na grbaci sposobnih. Zaboravio si da trziste moze da se samoregulis i da regulise sve. :)

Ako si pobornik nekog -izma moras biti hardcore. Ne moze hocu kakim-necu kaim... hocu regulaciju, socijalizam, kapitalizam ali samo onda kada ide meni u korist :D

Moram biti hardcore pa ici i protiv svoje koristi? Ta nisam manit. Problem sa tim likovi koji bi dosli je taj da se oni ne bi prekvalifikovali (uradili bi to pre nego sto dodju) vec bi bili problem nama liberalima i ne bi znali sta sa njima da radimo. Verovatno bi kumunizam zastupali da je do njih, pa je bolje da se mi liberali dogovorimo da ih uopste ne pustimo u nasu kucu. Al smo sugavi al sta ces...
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 18:08 - pre 146 meseci
Citat:
pisac: Pa državna regulativa je nastala da bi celom društvu bilo bolje, a ne samo određenim pojedincima. Razumem ja tvoju sebičnu tačku gledišta u kojoj si ti (kao privatnik) sam sebi najbitniji i zabole te za ostale, ali neki ljudi razmišljaju malo drugačije. Društvo bez regulative u nekoliko generacija sigurno zvršava kao feudalno/robovlasničko.


Ti regulativom izgleda smatraš pravni okvir države. Naravno da u liberalnom kapitalizmu ne može da dođe do feudalnog/robovlasničkog društva, jer je robovlasništvo zabranjeno zakonom. Taj lažni argument o sebičnosti i zaboljevanju za ostale ne stoji. Niko ne kaže da ljudima koji su zaista nesposobni ili bolesni ne treba pomoći. Problem je u zloupotrebama u ime humanizma. Socijalisti zaista, većinom, imaju plemenite namere, međutim nesvest o posledicama tih namera redovno vodi u katastrofu.

Citat:

Evo, ja bih se vrlo rado odrekao svih kapitalističkih "dobrobiti" koje sada "uživam", kada bi se vratilo ono humano društvo koje je postojalo nekada. To tebi ne može biti jasno ako ne možeš da ukapiraš koncept nematerijalnih vrednosti, a verovatno ne možeš čim ne kapiraš zašto neki privatnik može da se zalaže za regulativu. Kapitalizam se zasniva na forsiranju materijalnih vrednosti koje se stavljaju ispred pojedinaca, i na podstrekivanju, razvijanju i iskorišćavanju ljudske pohlepe (u religiji jesno klasifikovane kao smrtni greh) u širokoj populaciji.


Shvatam ja to. Verujem da ti možeš da sediš ispred neke lepe umetničke slike ceo dan ili da slušaš lepu muziku i da ti je to dovoljno. Pa niko ti ne brani. Za to ne treba mnogo para. Za toliko može da se zaradi u bilo kom sistemu. Odeš lepo u muzej, sedneš ispred slike i gledaš. Pojedeš jedan sendvič i to je to.
Posledice te pohlepe su rast životnog standarda u poslednjih 200 godina, bez presedana. Samo i jedino zahvaljujući ličnoj "pohlepi" kapitalista. Da nije te pohlepe kapitalista, ti bi tu lepu muziku mogao da čuješ samo uživo, jer je pohlepa kapitalista proizvela gramofon i sve što je sledilo posle toga. Da bi kapitalista mogao da zaradi na gramofonu, a ne da bi ti mogao da slušaš lepu muziku.

Citat:
Posledice te pohlepe naravno vidimo na svakom koraku, evo pre neki dan bezobzirna pucnjava tokom pljačke pošte.

Bre, ogroman novac se tokom transporta kroz Beograd nije obezbeđivao sve do negde početka devedesetih, jer pljački jednostavno nije bilo.

Društvo koje razvija pohlepu ne može da bude ni dobro ni pravedno. Ma koliko se vi trudili iz petinih žila da to opravdate.


Pa da, jeste, samo pljačka nije posledica pohlepe. Pohlepa postoji i u socijalizmu. Ali u kapitalizmu imaš šansu da realizuješ svoju pohlepu. Od tih para što si opljačkao možeš da kupiš nešto, da ti život bude lep (dok te ne uhvate). A u socijalizmu si mogao da kupiš 2000 pari Borosana ili si mogao da biraš da li ćeš da kupiš 3 Yuga ili 3 Lade. Eto to je to. A pljačka je u socijalizmu institucionalizovana. Zamaskirana je socijalnom pravdom i brigom o svima. Uravnilovkom. Pa onda opljačkaš celu populaciju da bi 100.000 porodica dobilo stanove. A šta da rade ove ostale porodice što su plaćale te stanove, a nikad ih nisu videle?

Ne mogu dalje da pišem stalno me prekidaju... možda kasnije...


http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 18:19 - pre 146 meseci

Citat:
Odin D.: ...



Pa ja ti i pisem o dobrobiti svojih gradjana.

Kad dodje Pakistanac da voza bus za 1.000 ojra, umesto Nemca koga gradjani sad placaju 3.000 ojra kupujuci karte, onda je tu u pitanju iskljucivo dobrobit gradjana.

Znaci ti kao gradjanin neces placati tamo neku kartu 5 ojra, vec 4,xx ojra.

Ta razlika je tvoja dobrobit, potpuno isto kao i da je carina na onaj Spektrum i Komodor u SFRJ-u ostala tebi u dzepu.

Pa zar vi ne drobite bas o tome ovde na vec 70 strana?!

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 18:38 - pre 146 meseci
Citat:
mist: Shvatam ja to. Verujem da ti možeš da sediš ispred neke lepe umetničke slike ceo dan ili da slušaš lepu muziku i da ti je to dovoljno. Pa niko ti ne brani. Za to ne treba mnogo para. Za toliko može da se zaradi u bilo kom sistemu. Odeš lepo u muzej, sedneš ispred slike i gledaš. Pojedeš jedan sendvič i to je to.


Ko je pomenuo umetnost? Ni ti ni Odin (ni mnogi drugi koji podržavaju usr*ni liberalni kapitalizam) ne mogu da shvate šta su nematerijalne vrednosti, jer njima svaka vrednost mora da ima svoj novčani iznos (kao što popularna umetnost ima).

Alo, meni je naveća nematerijalna vrednost to što mogu slobodno da se šetam i družim. Ja to u kapitalizmu punom sebičnih ljudi ne mogu, a u samoupravnom socijalizmu sam mogao. Jel treba svaki put kad uđem u poštu da razmišljam da li će da uđe i neki propali (otpali) element pohlepnog kapitalističkog društva? Neka kolateralna šteta društva koje raste na ljudskoj pohlepi? Jel treba da se družim sa komšijama koji se kriju iza blindiranih vrata i rešetki na prozorima? S kim ja da se družim u recimo Francuskoj? Posle određenog broja godina tamo, svako postaje robot koji razmišlja o novcu i sve procenjuje kroz novac koji mu je neophodan da bi zadovoljio svoje nametnute materijalne prohteve.


Citat:
mist:Posledice te pohlepe su rast životnog standarda u poslednjih 200 godina, bez presedana. Samo i jedino zahvaljujući ličnoj "pohlepi" kapitalista. Da nije te pohlepe kapitalista, ti bi tu lepu muziku mogao da čuješ samo uživo, jer je pohlepa kapitalista proizvela gramofon i sve što je sledilo posle toga. Da bi kapitalista mogao da zaradi na gramofonu, a ne da bi ti mogao da slušaš lepu muziku.


Netačno. Skoro svi pronalasci koji su doveli do ljudskog napredka nisu posledica pohlepe nego entuzijazma. Novac tu igra određenu ulogu u kapitalizmu, ali je potpuno nemoćan ukoliko entizijazam ne postoji. A entuzijazam je najčešće karakteristika onih osoba koje znaju šta su nematerijalne vrednosti, i ne teže novcu nego napretku.

Tesla npr.

A ovo znanje i tehnologija koja sada postoji, je izrasla na znanju i otkrićima koja su napravljena pre kapitalizma, što znači ne zahvaljujući novcu nego entuzijazmu. Neki su i goreli na lomači zbog tog svog entuzijazma. Hoćeš li reći da su bili pohlepni?
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 18:48 - pre 146 meseci
Odin je prikriveni komunista.
Citat:
U pravu si. Trenutno je potrebno 0 (nula) vozaca - i upravo toliko ih i dolazi.

Pa posteno bi bilo ukinuti trzisne restrikcije pa onda videti sta bi se desilo i koliko su zaista potrebni/nepotrebni. Nije za dzabe danas popularan natpis "Made in China"
Istina je da je gomila lezilebovica privilegovana samo zato sto se rodila u dobrostojecem delu planete. Taj silni protekcionizam sigurno ne prija kapitalu.

Citat:
Jok, no ce da gledaju sta je nekom drugom u koristi i da rade protiv sebe. Sta sve covjek ovdje nece da cuje...


Ko je rekao da treba da rade protiv sebe. Samo cemu onda cela rasprava? Nema tu mali - veliki sistem. Ne postoje vise ostrva. To da je x zemlja y ljudi je imaginarna linija koja ce biti izbrisana kad tad.

@ivan
Citat:
Moram biti hardcore pa ici i protiv svoje koristi? Ta nisam manit. Problem sa tim likovi koji bi dosli je taj da se oni ne bi prekvalifikovali (uradili bi to pre nego sto dodju) vec bi bili problem nama liberalima i ne bi znali sta sa njima da radimo. Verovatno bi kumunizam zastupali da je do njih, pa je bolje da se mi liberali dogovorimo da ih uopste ne pustimo u nasu kucu. Al smo sugavi al sta ces...


Pa onda nisi cistokrvni liberalac. Ti si nazi-liberalac :)
Istina je da bi doseljenici potisnuli uljuljkane domorodce jer su jeftinija i kvalitetnija radna snaga. Sad ako domorodac hoce da zadrzi posao na globalnom trzistu mora se spremiti za konkurenciju i smanjiti prohteve.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 18:53 - pre 146 meseci
Daleko od toga da u stavovima @Odin.D-a, @mist-a, @ivan.mojsilovic-a, @Devanagari-ja nema bas nikakve
konzistencije i dobrih rezona.

Mene ipak brine sto vidim da apsolutno ne vidite kao bitno nesto sto je jezivo bitna stvar.



Kvalitet orkestra se meri time koliko je dobar (ili los) njegov najlosiji clan.

Kvalitet drustva se ne meri kolicinom ultra-uspesnih/ultra-bogatih itd. Upravo suprotno - meri se kvalitetom
zivota onih sa najnizih socijalnih lestvica.

Po prirodi stvari, u svakom drustvu je daleko najvise je prosecnih i ispod prosecnih, mozda je najpravilnije reci:
nerealizovanih. Ko god uspe da u tom prirodnom velikom basenu uspostavi neku koherenciju, neki sinhroni pokret,
dobio je veliku snagu, veliku energiju, veliki ucinak. To 'ko god' kao sto rekoh u par postova ranije - uopste nije
eksluzivna privilegija ovog ili onog sistema raspodele. U tome je recimo uspevao Roosevelt polovinom proslog
veka, ali i sovjetska Rusija.

Da stvari budu jos nepovoljnije - istorija je mnogo puta to ponovila, i ko tu lekciju nije naucio mnogo se lose
proveo - biologija se pobrinula da se kvalitet i buducnost radja disproporcionalno vise medju bednim i neostvarenim
nego medju onima kojima je mnogo dobro (ciji je prirodni put tako cesto puko opadanje). Tako je bilo na Balkanu,
tako je i u USA, tako je svugde na svetu, tako je i u sumi gde stabla pocinju od nivoa stabljicice ispod sloja smrdljivog
opalog lisca.


Iako pazljivo citam sve sto je do sada napisano, iz tima 'A' da ga tako nazovem, nisam jos nasao ni na jedan
tracak te ideje. Umesto toga, nailazim na celu skalu negativizma, od otvorene mrznje/prezira prema pasivnoj/
zbunjenoj/neuspesnoj vecini, preko indolentnog cinizma (tako im i treba kad su glupi, naucicemo mi to pameti
kad budu sto puta udarili glavom u zid), preko stotine ideja o tome kako da se otvori put za najbolje i samo najbolje.....
nigde, ni u jednom postu ne vidim da iko shvata da mali set briljantnih individualaca moze da uvek bude pregazen
od dobro organizovane mase nesto manje sposobnih.

U sportu postoji fenomenalno ilustrativan primer - Chicago Bulls i Michael Jordan-a. Po mnogima nesumnjivo
najbolji igrac svih vremena nije uspevao da dodje ni do titule konferencije sve dok se igra igrala tako da on
istera sve svoje fenomenalije/driblinge/kucanja/trojke....a pocelo je da daje plodove tek kad je u igru poceo
da ukljucuje manje kvalitetne igrace, i da teziste igre tima oslanja malo vise na leva smetala i polu-talente
sa jasnim zadacima (govorim o timu iz ranih devedesetih).


Sta god da hocete, kapitalizam ili komunizam, ili bilo koju nijansu izmedju - sa ovakvim stavovima koje ispoljavate
necete stici apsolutno nigde osim direktno u kolektivnu propast i bedu....sto se vec jasno i pokazuje.

Dati su vam primeri iz prevazidjenog drustvenog sistema, kojeg su pregazili vreme i mravi, koji je nestao u pozaru
i ratu - puki fizicki rezultati koje trenutno zivece agende i ideologije nemaju sanse da prevazidju.

Da izbegnem naredni krug preganjanja oko istih tema - postavio bih prosto pitanje:

Prema sopstvenom sistemu misljenja/planiranja/... kada realno ocekujete da svetlu dana ponudite nesumnjive
rezultate ? Materijalne (realan ekonomski rast/proizvodnju/izvoz/infrastrukturu) i nematerijalne (subjektivno zadovoljstvo
ljudi) ?


Citat:
Pa onda opljačkaš celu populaciju da bi 100.000 porodica dobilo stanove


Prosto ne vidim kako ne shvatas. 100.000 porodica to je najmanje 200.000 dece koja ne rastu u Harlemu/Bronx-u
50-tih, koja uz pristojno skolovanje dobijaju znatno vise perspektiva osim kriminala/prostitucije/bede. Od tih 200.000
u sledecoj generaciji ces imati 400.000 njih sa cijim background-om ces moci da racunas na nesto ozbiljnije - iz tog
pool-a ces dobiti kvalitetnije profesionalce, opismenjene, osposobljene, dovoljno kulturne da izgledaju normalno i pristojno
u beloj kosulji, oprane/ciste/namirisane po meri civilizacije....dakle, ne jednog ili dva nego pristojnu kolicinu koja nesto
moze realno da znaci.

Upravo tako se podize kvalitet drustva, i to su ukapirali apsolutno svi na planeti, od istoka do zapada.

To je vec jednom vidjeno i na Balkanu - mozda vi ne pamtite ali ima ko to pamti.


 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 18:59 - pre 146 meseci
Citat:
pisac:Alo, meni je naveća nematerijalna vrednost to što mogu slobodno da se šetam i družim. Ja to u kapitalizmu punom sebičnih ljudi ne mogu, a u samoupravnom socijalizmu sam mogao. Jel treba svaki put kad uđem u poštu da razmišljam da li će da uđe i neki propali (otpali) element pohlepnog kapitalističkog društva? Neka kolateralna šteta društva koje raste na ljudskoj pohlepi?

Kapitalizam se bazira pre svega na neprikosnovenoj privatnoj svojini, pa je taj propali element pre komunista koji nije zadovoljan raspodelom i hoće "svoj deo".

Drugo, kada bi se liberalizovala prodaja narkotika, cene bi toliko pale da ne bi bilo potrebe da pljačkaju pošte i menjačnice. Kad se umesto toga napravi tako neka akcija masovnog hapšenja narko dilera, logično je da će naglo da skoči cena i da će da se poveća broj narkomanskih pljački.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 19:00 - pre 146 meseci
To je klasican nedosanjani neo-liebralni stav u koji sam cak i ja verovao nekad. Al onda dodje realnost, onda dodje situacija da su se izrodila deca tih najnizih slojeva kojima je spucavana u guzicu neverovatna kolicina love da se ne bi osecali "siromasno" , deca koja su celo detinjstvo i mladost provodili u nekoj utopijskoj fantaziji u kojoj kinta kaplje za nista, dovoljno je bilo samo da tata nabode penis u mamu i eto novog ceka. Ta neoliberalna politika je od te potencijalno sposobne dece napravila decu debile nesposobne za bila sta sem paljenje tudje imovine kad im cek ne stigne na vreme.

Kad vec pricamo o neodrzivosti nekog sistema...


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 19:07 - pre 146 meseci
I to sto kazes.
Onaj ko se rodi u blatu ima da umre u blatu osim ako nije drugi Tesla. I seljacima zabranjeno van pasnjaka. Sta bre on ima tu gradjanima da trosi asfalt.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 19:13 - pre 146 meseci
Ti sad pricas o prohodnosti, ja ne pricam o tome.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 19:13 - pre 146 meseci
Dobro @mmix,

ucini mi uslugu pa sprovedi anketu - svi vi na ovoj temi koji ste na toj strani misljenja - iz kog miljea ste izrasli ?

Posteno mi reci:

Jesu li vam roditelji bili uspesni industrijalci, doktori nauka, vrhunski pronalazaci ili umetnici ? Ili ste svi izasli upravo
iz tog sistema (100.000 stanova za obicnu raju - deda na njivi - otac u gradu - ja sposoban/pametan/ostvaren) ?

Jesu li vam roditelji placali privatnu osnovnu skolu ? Uopste - odakle taj elitni osecaj eksluzive ?

P.S. Nece me biti nekoliko sati - uzecu si slobodu da se mnogo kasnije ukljucim ponovo u temu
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 19:29 - pre 146 meseci
Kao prvo:
Citat:
Pa nije to rekao. Rekao je kako se oscilacije u tom trzistu desavaju na svakih 10 godina (kao sto je neko pokusao grafikom da mu srusi argument koji je bas to i pokazao).

Bas naprotiv,nije neko pokusao da srusi nikakav argument,nego zatrazio objasnjenje,tj. njegovo vidjenje anomalije koja se ogleda u tome da dugi niz godina postoji sinusoida koja sece x-osu u intervalu nx10 godina pri cemu pikovi ostaju u stabilnim granicama,a da je poslednji pik koji je bio oko 2006-2007 godine otisao u nebesa prilicno daleko izvan tih granica,a nakon cega se kriva strmoglavljuje i jos nije dostigla donju granicu.
Covek na kraju dao lepo objasnjenje,kakvo sam i ocekivao da cujem:
Citat:
Predstavljeni grafik prikazuje samo jedan parametar - cijenu, ali daleko od toga da prikazuje i sve druge moguce parametre koji su imali uticaj na zivot ljudi u tom vremenu.
Sama cijena nije kompletna slika.
Posto nad popom uvijek ima pop, to sto se sira slika uzima u obzir to su i oscilacije vece, a njihov period duzi.
I ova sinusoida US cijena nekretnina sigurno lezi superimponirana na nekoj vecoj sinusoidi neceg veceg, npr. nekog procesa globalnih, tj. planetarnih razmjera, a niko vjerovatno nema pojma na kom se djelu te "sinusoide" covjecanstvo nalazi.

Ali problem nastanka poslednjeg ekstremnog pika ostaje,a na njega je ukazao jericho1405:
Citat:
Ne, vec zbog deregulacije koja seze i do 30 godina u nazad i bezumne pohlepe. Sustina problema je da su odredjene finansijske institucije postale toliko mocne da su bez pretjerano velikih poteskoca izlobirale deregulaciju finansijskog poslovanja. Svi su bili upleteni, od rejting agencija, pa sve do najmocnijih banaka sa WS-a. Frizirani su "paketi" tako da je najobicnije smece pretvarano u AAA sigurnosnu investiciju. To isto smece su prodavali a paralelno se "kladili" na njihovu propast koja je bila ocigledna. Zbog toga su ispusili i penzioni fondovi i osiguravajuce kuce poput AiG-a, ali i investitori.

Dakle,haos je izazvan preteranom deregulacijom trzista na kome posluju privilegovani igraci (bankarsko-finansijski sistem),kojima je pohlepa jedini reper kojim se upravljaju. I sto im se vise pusta na volju,to bivaju sve pohlepniji i prave sve vece probleme. Ja mogu da razumem njih same i njihovu potrebu da opravdaju svoje postupke,ali ne mogu da razumem nazovi liberale koji podrzavaju tu ekipu,a da sami pri tome trpe posledice. Posle za te posledice krive socijaliste,komunjare,humaniste,koga sve ne, ali ekipu sa WS balkona koja se kliberi gledajuci masu koja protestuje....ne,nikako.
Ja ne mogu to drugacije da protumacim nego kao vlazni san da se bude sa ekipom na tom balkonu i pljucka dole po masi koja,eto,dangubi po ceo dan pod satorima i trazi neka svoja prava,a u stvari su to sve neradnici i komunjare.

Kao drugo:
Citat:
Ako neko ko nesto zna da radi zeli da dodje negde i to da radi, verovao ili ne pusticete samo tako.

Probao si,pa tvrdis to sa sigurnoscu? To je tako u 100% slucajeva? Neverovatno...

Kao trece:
interesantno kako niko od "liberala" da prokomentarise delo ovog coveka: http://en.wikipedia.org/wiki/Muhammad_Yunus . Njegovo delo je dokaz da postoji jos neka varijanta kapitalizma osim ekstremno liberalne. Ali nekako mislim da ceo postupak izaziva blago gadjenje kod "liberala" - fuj,davati novac zgubidanima bez garancije enormnog profita.
Bio je uostalom i u Srbiji,ne verujem da je nesto ispalo od svega toga na kraju:
http://www.naslovi.net/2010-11...asne-moguci-i-u-srbiji/2090893

Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 19:32 - pre 146 meseci
Citat:
Ti sad pricas o prohodnosti, ja ne pricam o tome.


Pricaj mi pricu kakve sanse ima neko rodjen u karton sitiju bez pomoci drustva cak i ako ima veci potencijal od proseka.
Bice da su najveci lezilebovici upravo oni koji su se popeli(rodili) na vise grane i svojim dupetima cuvaju prolaz na gore.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 19:43 - pre 146 meseci
@milanche, ne rugamo se mi ljudima koji nisu sposobni, vec nesposobnim koji hoce da otimaju. Sto kaze jedan moj poznanik, neko mora da vozi autobus.

Ono sta ja smatram resenjem jeste pomoc tim ljudima da u ovom svetu pronadju sebe. Potrebno je voditi racuna o potrebnim zanimanjima kako visoko obrazovnog profila tako i nisko obrazovnog profila. Potrebno je na vreme razgovarati sa ucenicima o tome, navreme primeniti sklonosti dece u tom dobu, predstaviti im na vreme sta je zivot i sta treba da rade da se spreme za njega.

Nema smisla drzati ih u ususkanom detinjstvu kad ih posle ceka surov zivot. Samo problem stvaramo tako. Neko je imao srecu u nesreci da veoma rano shvati sta je zivot pa je donosio odluke sto je bolje mogao. Neko veoma kasno shvati sta se desava pa izlaz trazi u socijalistickim idejama, kriminalu itd.

Uvek ce biti posla i za one koji nista ne znaju, jbg tom je sudbina da fizikalise ovako ili onako, ta nece valjda ucitelj biti?

A odakle poticem? Posto mozes pronaci info da sam relativno mlad, poticem iz apsolutne katastrofe koja je dosla nakon propasti komunizma. Obrazovanje koje su moji matorci dobili tokom 70-ih godina je bila blaga katastrofa sto su shvatili tek nakon propasti te idile. U realnom zivotu to je bilo arhaicno i bezvredno.

Medjutim njihov duh, tj to sto ih cini takvima kakvi jesu im je pomogao da izadju iz tog nistavila i da konacno spoznaju svoje sposobnosti i da pokusaju da se ostvare pod satre dane. Preko 15 godina je trajao taj bolni proces kod njih jer smo zivelu u trulezi koja je ostala nakon sfrj.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko22.04.2012. u 19:45 - pre 146 meseci
Ma jeste, ceo svet je kao Rio, tu su 1% bogatasa u vilama a ostali zive u favelama, u kom ste vi tripu bre?

U iole uredjenim drustvima itekako postoji prohodnost kroz ssitem univetzalnog orbrazovanja i selekcija. I ta prohodnost nije bazirana na socijalizmu i zduvavanju para vec n smisljenoj politici obrazovanja kojom se ekonomija i industrija snabdevaju neophodnim kadrom.



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 208113 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.