Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209244 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 10:32 - pre 146 meseci
milanche, svaka čast za trud uložen u pisanje teksta.
Kao što si i sam primetio u zaključnom postu svi mi imamo različite impresije iz različitih perioda u kojima smo odrastali.
Zato, kao što Devangari predlaže, ipak je najbolje gledati brojke i rezultate.
Ta dekadencija koju si opisao u postu koji se odnosi na osamdesete godine nije pala s Marsa. Sve su to produkti tog sistema.

Zašto su statistike o obrazovanju koje je naveo Devangari tako poražavajuće? I pored propagirane jednake šanse za sve i besplatnog obrazovanja do kraja visoke škole, ispada da je sistem plaćenog školstva dao bolje rezultate. Mislim da je to zato što u socijalizmu koji nema za cilj profit i bogaćenje pojedinca, a odatle ni motivaciju za lično usavršavanje, to normalan sled događaja. Ako bogaćenjem ne možeš sebi da obezbediš kvalitativno značajno bolji život od proseka, onda nema motivacije ni za lično usavršavanje. S druge strane, socijalizam je vlast proletarijata. U socijalizmu je poželjno da što veći procenat naroda bude upravo proletarijat. Konačno, negativna selekcija je u tom sistemu vladala od prvog dana. Što si gori - to si bolji za sistem. Važno je samo da poslušno dižeš ruku na partijskim sastancima.

Neoklasična ekonomska teorija kaže da se odluka o nastavku obrazovanja donosi na osnovu današnje vrednosti budućeg profita. Ako oceniš da je današnja vrednost budućeg profita manja od vremena i novca koje uložiš u obrazovanje i zarade koje si se odrekao tako što se nisi odmah posle srednje škole zaposlio, onda nećeš nastaviti obrazovanje. U suprotnom ako oceniš da će tvoj budući profit nadoknaditi žrtvu koju si podneo, onda ćeš nastaviti sa obrazovanjem.

U socijalizmu gde je razlika u standardu života sa srednjom i visokom školom prilično mala, mladi ljudi nemaju podsticaja da ulože vreme, novac i trud u visokoškolsko obrazovanje. Zašto bi to radili kad od države dobiju stan, dobiju radno mesto (ne posao), sa sigurnom platom, dugačkim godišnjim odmorom, regresom, toplim obrokom, i svim ostalim pravima i privilegijama koje se ne stvaraju na osnovu realno dobrog poslovanja i profita firme. Sve te pare, drugarice i drugovi, došle su iz tri izvora: 1. nacionalizacije 2. otimanja poljoprivrednih viškova 3. SAD da bi ostali van zone uticaja SSSR 4. zaduživanja.

Socijalizam u SFRJ je pojeo supstancu. Uništio je fizički predratni preduzetnički stalež. Uništio je politički nepodobne intelektualce koji su bili okosnica naučnog i kulturnog života pre rata. Stvorio je 23 miliona ljudi nesposobnih da se brinu o sebi i naviklih da im sve u životu bude servirano na tanjiru. Negativnom selekcijom je na mesto elita doveo uvlakače i dupelisce.

Moj deda je, na primer, bio artiljerijski kapetan u vojsci pre II sv. rata. Zarobljen je prvih dana rata i ceo rat je proveo u zarobljeništvu u Nemačkoj. Kada se vratio, nova vojska nije imala nikakvog stručnog kadra. Deda ni po koju cenu nije hteo da postane član partije. Moj otac se rodio 1946. Kao beba se razboleo i dobio visoku temperaturu. Penicilin je bio dostupan samo partijskim kadrovima. I tako... rekli su mom dedi da može penicilin kad se bude sa porodicom popeo u voz za Zadar da ode na tamošnju artiljerijsku akademiju da predaje balistiku. I tako je i bilo. Kad su se sa bolesnim detetom popeli na voz, dobili su penicilin.

Nije mi bila namera da ilustrujem okrutnost režima. To je poznata stvar. Namera mi je bila da objasnim koliko je ta poratna zemlja potpuno uništila stručni kadar da su morali jednog običnog kapetana da nateraju da predaje na vojnoj akademiji.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 11:24 - pre 146 meseci
Citat:
Nije mi bila namera da ilustrujem okrutnost režima. To je poznata stvar. Namera mi je bila da objasnim koliko je ta poratna zemlja potpuno uništila stručni kadar da su morali jednog običnog kapetana da nateraju da predaje na vojnoj akademiji.


potpuno ispravna odluka drzave. Te poratne godine su bile godine vanrednog stanja i sve snage su morale biti mobilisane. Sta mislis da sada Obama uvede vanredno stanje iz nekog razloga da bi neko mogao da se izmotava ?

 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 11:40 - pre 146 meseci
@milanche,
prvi "+" -evi na sva tvoja četiri posta su od mene. Dosledno i razložno rasuđivanje.
Svaka ti čast na volji i strpljenju...
+ od mene i za @morihei ueshiba-ov predlog da se otvori nova tema koja bi bila užespecijalizovana (nastranu što se neslažem sa njegovim načelima);
Citat:
"Sve pohvale za trud,ali mislim da je bolje da se otvori nova tema - uspon i pad SFRJ,pa da se tamo analizira tih 50-tak godina postojanja jedne drzave;"
Evo ja ću imati dovoljno hrabrosti i snage da je postavim:
"Uspon i pad SFRJ,analiza 50-tak godina postojanja jedne drzave"
http://www.elitemadzone.org/p3100199

 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 11:51 - pre 146 meseci
Naravno, ne odustajem ni od ove teme, nastavimo 'đe smo stanuli...
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+438 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 11:58 - pre 146 meseci
Citat:
(nastranu što se neslažem sa njegovim načelima)

Kojim,molicu lepo? Ili je to za novootvorenu temu?
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 12:14 - pre 146 meseci
Citat:
Devanagari: Da ljudi razgovore i rasprave ne bi vodili na osnovu takvih besmislica i ostalih licnih impresija koje si po stoti put ispolivao u ovim romanima iznad, osnovni bonton nalaze da se koriste podaci, cinjenice, brojevi. Isti oni omrazeni brojevi koje ti, samozvani prokljuvitelj, odbacujes kao mehanicko/formalne argumente i tzv. matematicke dokaze.

Ti podaci kazu npr.:

Citat:
9,5% stanovnistva je bez ikakve skolske spreme, odnosno 7% je nepismeno, 23,4% ima nepotpunu osnovnu skolu, 25% osnovnu skolu, 32,3% srednje obrazovanje, 3,8% vise i 5,0% visoko obrazovanje


Dakle, 65% odraslog stanovnistva, funkcionalno nesposobnog za zivot u XX veku i prelazak u XXI vek kao produkt superiornog sistema koji toboze 45 godina proizvodi vanserijske kapacitete, u sredini koja pruza nikad ranije zabelezene uslove za razvoj i napredak.




Vidi genija ...

Kao prvo, samo letimicnim pogledom na ove gore procente ...

32,3% srednje obrazovanje,
3,8% vise i
5,0% visoko obrazovanje

... i blagim ukljucivanjem mozga je ocigledno da je ovih, po tvom kriterijumu "sposobnih za zivot", u zbiru vise od 35%, a sto sa 65% "nesposobnih" ukupno daje 106% stanovnistva, sto je, je li, nemoguce.

Dakle, neko je tu ocigledno brljavio sa tim tvojim "podacima, cinjenicama i brojevima".

---

Kao drugo, nije me mrzelo pa sam sad procitao taj clanak sa odinovog linka, koji ti citiras.
Mada sam i bez citanja pretpostavio sta je u pitanju, a pise sledece ...

- U ukupnom broju "nepismenih" (pod "nepismenima" se smatraju oni koji nisu zavrsili citavu osnovnu skolu) po podacima sa popisa iz 1991. godine je 82% onih iz starosne grupe preko 50 godina.

Dakle onih koji su rodjeni pre WWII.

- Kao sto rekoh, brljavili su oni tu nesto, ali ono sto je napisano a odnosi se na starosnu grupu od 10-30 godina (dakle oni rodjeni izmedju 1960.-1980.) je to da ta grupa u ukupnom broju nepismenih zauzima oko 5-6 ‰ (promila), ili oko 2 ‰ u ukupnom broju stanovnika.

Iako smatram da su i ti promili previse, to je genija, uzimajuci u obzir vremenski period, ogroman uspeh u opismenjavanju stanovnistva.

Ne verujem da na svetu postoji bas mnogo primera tako brzog opismenjavanja stanovnistva u takvim procentima.
Verovatno u staljinovom CCCP-u i mozda jos ponegde.

Prema tome, za one koji nisu zlonamerni i koji ne koriste samo periferni nervni sistem za puki ctrl+c i ctrl+v, vec ukljucuju i centralni sistem za razmisljanje, tumacenje ovih podataka o (ne)pismenosti se moze posmatrati samo u pozitivnom svetlu.

Pogotovu sto se opismenjavanje svuda na svetu sprovodilo takvim ili slicnim nacinom - mlade narastaje skolujes i obrazujes, a onima od 70 godina ponudis da nauce najosnovnije, a ako nece ... sta da im radis, kad su preziveli tih sedamdeset godina, prezivece i ostatak zivota.

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 12:38 - pre 146 meseci
Kao prvo, ne treba statisticke podatke zloupotrebljavati, vec objektivno analizirati.

Neverovatno bi bilo, da su tokom WWII i gradjanskog rata u Jugoslaviji, deca umesto boravka u zbegovima, pohadjala skole.

Zatim se zaboravilo na "osmu ofanzivu", koja je bila velika drzavna akcija opismenjavanja(kakav god opis dali tadasnjoj vlasti, uslovi su bili surovi, a eto, nekakva pozitivna namera je postojala), i koja se obavljala i po raznim formacijama lokalne zajednice, gde su ljudi opismenjavani, ali bez sertifikata. Bio je cilj da znaju najosnovnije stvari, neophodne za egzistenciju u zajednici.

Posmatrajuci statistiku, vidimo da sada imamo pozitivne brojke, u odnosu na neka prosla vremena, ali se neko dosetio, da kroz "sertifikovanost" prikrije i opste neznanje.

Pa sada ni visokosertifikovani mnogo vise "ne znaju" nego sto bi sertifikat trebao da pruzi. Na stranu sto imamo "sertifikovane" za kojekakve nebuloze, prakticno neupotrebljive.

Poz
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 14:11 - pre 146 meseci
@milanche
Kao sto je bilo ocekivano, vrlo dobar pregled, vrlo "čitljivo", precizno i uredno... i sto je najbitnije vrlo objektivno vidjenje desavanja. Jedino ostaje ono sto je bez obzira na uzivanje u citanju ostalo a to je da nista konkretno nije receno o onome sto se ovde prica toliko strana vec. Verovatno ti i nije to bila namera, narocito obzirom na opasku sa pocetka, ali sad ostaje da se nastavi tacno tamo gde smo bili i ranije jer se nista nije promenilo. Ni za jedan "tabor" se nista nije dodalo ili oduzelo od onoga sto je vec receno do sada. Steta jer sam mislio da ce napisano biti potpuno drugacije sa mnogo vise osvrta na konkretne dogadjaje/ljude... koji su bili prekretnica i inicijator kasnijih (do dan danas) desavanja. Steta iako sa druge strane fenomenalno opisano i mnogo ce pomoci mladjima koji citaju da saznaju pravu, objektivnu i vrlo tacnu hronologiju dogadjaja, pa makar i tako siroku! Nazalost, i dovoljno neutralno tako da svako moze da nadje po neki citat kojim ce moci da "potkrepi" neku svoju misaoni zavrzlamu (ne pisem ovo kriticki nego konstatujem cinjenicu!). U svakom slucaju, sve plusevi, i sto vec njekoliko njih rece, svaka cast na vremenu...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 14:17 - pre 146 meseci
Sceko, stvarno ne bismo mogli bez tvoje recenzije. Ili je to predgovor ? Pogovor ?
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 14:33 - pre 146 meseci
@braksi,
da ti objasnim u žargonu "gudača"...
Primaš povuče gudalo i da tonalitet, posle toga i oni koji inače ne "gude" tu muziku nastavljaju da prate... Naravno, ko "čuje"...
Takt se lako usaglasi posle par tonova...
Ja "lup'o"u bubanj, hhheehhaahh
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 14:43 - pre 146 meseci
Evo jedan dobar primer @sceka,
čovek gudi fenomenalno, pratnja je lokalna...
http://www.youtube.com/watch?v=mkWoNnh0jSE
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 15:18 - pre 146 meseci
Ovo je "Razmišljanje jednog običnog srpskog vola", što bi rek'o Radoje Domanović...
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 15:32 - pre 146 meseci
Lepo je milanche sve to napisao. Ja bih mogao da dodam da je moj deda četnik bez problema preživeo komuniste i čišćenje posle rata, a svoje pogrešno opredeljenje je iskupio kada su u selu objavili potrebu za dobrovoljcima koji bi stupili u vojsku na nekoliko godina da očiste bande koje su posle rata harale po šumama, i za slične zadatke. Deda mi je objasnio da nije nimalo bilo pametno za njega da se ne prijavi, pa se dakle "dobrovoljno" prijavio. Nakon odsluženog duga društvu, nije imao nikakvih problema.


Inače, ovo mi je najviše upalo u oči:

Citat:
milanche: Hronologija kojom sam ih cuo nije i hronologija kojom su se desavali.

Pokojni tast (zaposlen u nekom telu za naucnu saradnju sa inostranstvom) je na jednoj diplomatskoj veceri
u Becu jos 1979-te jasno cuo da se zemlji sprema i planira bas krvoprolice. Dakle, ne propast, rastavljanje na
delove, razilazenje i transformacija, nego bas krvavi oruzani sukob.

Nema ni tri nedelje - jedan Makedonac kojeg sam upoznao, sin bivseg jugoslovenskog diplomate, takodje je
istu pricu cuo jos odprilike u isto vreme - da je cak i slobodan pad nanize premija za to sta nam se sprema.


Na jednoj zurci 1988-me, u poodmaklim satima je jedan sarajevski mangup, odnedavno penzionisan clan
DB-a rekao da je rat neizbezan, da Saudi Arabija odavno regrutuje i naoruzava muslimane po Sarajevu.
Slusamo i ne verujemo - ima li zaista nekoga toliko nenormalnoga u gradu Davorina Popovica, Mirze Delibasica,
Bijelog Dugmeta i ekipe, zimske olimpijade i "Vucka" da mu uopste pada na pamet da slusa hebene Arape ?


Šta bi na ovo rekla ona (stručna) inteligencija koja je operisana od teorija zavere (Dimković, Mmix, itd...)?

Svima koji žele da vide (koji nemaju fobiju od teorija zavere) je jasno da se SFRJ raspala zbog toga što su strani elementi iskoristili unutrašnje slabosti. SFRJ kao takva nije odgovarala geostrateškim interesima. Ja sam se inače čudio (i još se čudim) kako je uopšte uspevala da opstaje dok je Tito bio živ, ni na zapadu ni na istoku, sa svojim (vrlo uspešnim) nezavisnim putem. Sama ta činjenica podgreva i one teorije po kojima je Tito bio mason (pa je imao i dovoljno uticaja).

No, sve to nas vraća na početak teme. Kristalno jasno da se države (one koje se ne bombarduju radi uvođenja "demokratije") smisleno teraju u bankrot da bi neko isisavao iz njih resurse i pretvorio ih u kolonije/roblje. I da ovo silno zaduživanje u koje se gura Srbija (uz mnoge druge zemlje) nije nimalo slučajno ili rezultat neznanja. Onima kojima je "svejedno" jer oni nisu uzeli kredite i imaju sopstvenu porodičnu mikroekonomiju, ipak ne treba da bude svejedno jer oni ne žive na mesecu ili pustom ostrvu, pa će sve što se dešava većini (naivnih i neukih) ljudi pogoditi i nijih. Neće se spasiti guranjem glave u pesak.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 15:33 - pre 146 meseci
@Devanagari

pretece me hapless_joint, alli ovo sam hteo da kazem cim sam video tvoj poslednji post:

SFRJ je trajao nekih 45 godina.

U statistiku su verovatno ukljucivali ili radno sposobno stanovnistvo (tj. do 65 godina starosti), ili
sve sto je zivo (i starije od toga, dakle sve do stogodisnjaka). U obe varijante, statistiku 'kvare'
oni rodjeni i skolovani pre SFRJ.

Neki moji licni utisci su da generacije rodjene u vreme SFRJ bile skolovane i kvalitetno i u vrlo
velikim procentima.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 15:34 - pre 146 meseci
Citat:
rade.zrnic: Ovo je "Razmišljanje jednog običnog srpskog vola", što bi rek'o Radoje Domanović...

Lepo si opisao ono sto radis, sebe samog - u jednoj kratkoj recenici. Ni sam ne bih mogao bolje. Hvala! :))))


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 18:25 - pre 146 meseci
U pravu si @sceka kao i uvek, samo nastavi da gudiš iz svoje busije...
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+702 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 21:28 - pre 146 meseci
Citat:
Hapless joint:ukupno daje 106% stanovnistva, sto je, je li, nemoguce.

Dakle, neko je tu ocigledno brljavio sa tim tvojim "podacima, cinjenicama i brojevima".

U pravu si, ja sam pobrljavio, napravio sam gresku pa sam sabrao i onih 7%, koji su sami za sebe deo onih 9.5%. Tako da nije 65% nego 58% odraslog stanovnistva (ukupno 99%, verovatno je jedan procenat otisao na zaokruzivanje), funkcionalno nesposobnog za zivot. Sto ocigledno ne menja poraznu sliku sta je sistem ostavio za sobom. Izuzev ako ne tvrdis da je 58% stanovnistva sa zavrsenom osnovnom skolom ili manje nesto uobicajeno za drustvo koje je superiorno u odnosu na zle zapadne sisteme.

Drugi deo price, Vlasi su se dosetili, prosek kvare ljudi rodjeni pre II sv. rata. Ja se izvinjavam ali ako 45 godina nije bilo dovoljno da se ta obrazovna struktura popravi, koji onda popis tacno treba da gledamo kako bi videli sve efekte tog superiornog sistema? Koliko je vremena potrebno da ti predratni poumiru kako bi dobili pravo stanje iz SFRJ perioda?

Ali to je ionako samo jedna strana problema, brojevi potvrdjuju samo ono sto je jasno iz rezultata koje je taj sistem ostavio za sobom: da je tu bilo previse nesposobnih i neukih. Kada to pogledamo, slobodno mozemo ukljuciti svih 100% u taj korpus diletanata. Ali ovi najneobrazovaniji ljudi su u svakom sistemu samo tegleca marva i teret napretku zajednice i tu nema sta vise da se prica. Hajde zato da pogledamo i drugi deo price - gde su ti vanserijski ljudi koje je sistem iznedrio, ljudi koji i inace u svakoj zajednici generisu progres i vuku zemlju za sobom, a u SFRJ su cuda cinili (samo pitajte milancheta) - visokoobrazovani ljudi?

Dakle, 1991. g. u zemlji je bilo 5.5% visokoobrazovanih (ili 5.0% u zavisnosti od izvora ali neka bude veca cifra. Mada ipak ne milanchetovih perfektno uzorkovanih 30%). Voleo bih da dobijem od zagovornika superiornosti sistema neke brojke koje ce objasniti kako je ovo superiorno u odnosu na zli zapad. Moze i milanchetovom metodom - taksativnim nabrajanjem imena ali dajte neke brojeve nesto, da mozemo da pricamo kao ljudi.

Jer moja teza je da ni tih 5.5% nisu kur*u valjali, ko zna koliko je tu bilo diplomiranih sa fakulteta za odbranu i sl. budalastina. Milanche je poceo da peni kada sam mu sracunao promile ali to zaista i jeste bilo tako - ti vanserijski su zaista bili hiljaditi delovi promila. Uz svu bulumentu socrealistickih ekonomista, pravnika, marksista, sociologa i slicnih diplomaca dobacilo se do 5.5% - i to nakon 45 godina. Zato bih voleo da cujem od zagovornika superiornosti tog sistema, s cime to oni konkretno porede tu cifru kada je rec o bezdusnicima iz zapadnih drustava.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 22:14 - pre 146 meseci
Citat:
Devanagari: Ja se izvinjavam ali ako 45 godina nije bilo dovoljno da se ta obrazovna struktura popravi, koji onda popis tacno treba da gledamo kako bi videli sve efekte tog superiornog sistema? Koliko je vremena potrebno da ti predratni poumiru kako bi dobili pravo stanje iz SFRJ perioda?


Moja baba, rođena pre 1.sv.rata, nikada nije htela da nauči da čita, i niko je u to nije mogao ubediti. Pa ni Tito sa svojim komunistima. S druge strane, moja tetka, rođena otprilike kad je Hitler došao na vlast, koja je želela da živi u gradu a ne na selu, nije mogla da dobije nikakav posao (ni čistačice) dok ne završi bar 4 razreda osnovne škole. Tako da je morala da se opismeni da bi bila član društva.

Nagradno pitanje: Da li opismenjavanje i obrazovanje nacije forsiraju ljudi koji su sebični i žele samo vlast, ili ljudi koji žele dobro celoj naciji i planiraju neki napredak?

Nego, što se tiče kriminala, evo kako svoje turiste savetuje Amerika:

Citat:
Travel.State.Gov: CRIME: Belgrade does not have high levels of street crime, but pick-pocketing and purse snatchings do occasionally occur. People traveling to Serbia should take the same precautions in Belgrade as they would in any large city in the United States. Most crimes happen because people let their guard down. Unlocked cars, items left in plain sight in a car, open gates, and open garage doors make attractive targets for thieves. Car thefts or break-ins can happen any time, day or night, in all sections of Belgrade and other parts of the country. Using security devices like auto alarms, fuel-line interrupter switches, or steering-wheel locking devices may discourage or frustrate auto theft, but no device can guarantee 100% protection against determined thieves. In Serbia, difficult economic conditions have sparked the growth of an organized criminal class, and violent crime is most often associated with organized crime activities. Tourists are almost never the targets of violent crime, but Mafia-style reprisals have occurred, including in places where tourists gather such as hotels, restaurants, shops, and busy streets. When those kinds of crimes happen, innocent bystanders may become unintended victims of crime. You should be especially vigilant in city centers here, just as you would anywhere else in the world.


Dakle, ono što je meni strašno (kada uporedim sa time kako je bilo), njima i ne izgleda toliko strašno. Treba da budem zadovoljan, može (i biće) i mnogo gore
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 22:15 - pre 146 meseci
@devanagari,
predložio sam odinu da sve te koji nemaju pojma jednostavno "pobere" i napravi sapun od njih kad bude dobio otpremninu iz Rajha, biće to unosan posao; verovatno će u pomoć da priskoče i drugi samozadovoljni "gudači". Naravno, uz tvoju svesrdnu pomoć...
"Vlasi" su se dosjetili pa bi trebalo te nepismene koji su rođeni prije svijeh ovijeh našiijeh ratova eliminisati i "prosvijetliti" glupu nam naciju. Trebamo vratiti naše pruge koje su nam pokrali glupi prekodunavsko-savski srbendijanci. Trebamo uvesti "plavetnu" boju na dragi nam stijeg i da progovorimo materinskijem jezikom. Trebali bi prizvati "dobre momke" da nam jope' prospu kasetne bombe po Aleksincu i Nišu, kako je to lobirao naš "omiljeni" dr. Prime minister, koji na sreću eto izgibe od ruke onijeh sa kojima je pravio busines. Nek' nam "tamburaš i gitarista" i dalje kroje sudbinu, dabogda nam MMF bila omiljena banka a @sceka nek' to zvučno zapiš(a)e. Nek' nam @odin pošalje iz Valhale što više Bogova a pred svima nek bude Tor Gromovnik da nam ga dobro nabije.
Dabogda došlo do kompletne restitucije pa da se svi vratimo odakle smo došli, tj. u "tamo" oklena smo ispanuli...
Eto toliko od "Radoja Domanovića" iliti Spartakusa.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko28.04.2012. u 23:02 - pre 146 meseci
Citat:
pisac
Moja baba, rođena pre 1.sv.rata, nikada nije htela da nauči da čita, i niko je u to nije mogao ubediti. Pa ni Tito sa svojim komunistima. S druge strane, moja tetka, rođena otprilike kad je Hitler došao na vlast, koja je želela da živi u gradu a ne na selu, nije mogla da dobije nikakav posao (ni čistačice) dok ne završi bar 4 razreda osnovne škole. Tako da je morala da se opismeni da bi bila član društva.

Nagradno pitanje: Da li opismenjavanje i obrazovanje nacije forsiraju ljudi koji su sebični i žele samo vlast, ili ljudi koji žele dobro celoj naciji i planiraju neki napredak?

Miloš Obrenović je bio nepismen pa je bio najuspešniji srpski vladar u novijoj istoriji. Zašto bi čistačica morala da bude pismena? Ja bih i danas radije zaposlio nepismenu čistačicu iz više razloga. I kakav će to napredak da naprave pismene čistačice?
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Vraća se robovlasništvo, ali ovaj put finansijsko

Strane: << < .. 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 209244 | Odgovora: 2103 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.